Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Cimet, z zdravilnimi učinki

Cimet, z zdravilnimi učinki

Mi lahko prosim poveste, od katerega našega prodajalca naj kupim cimet, ki ima zdravilne oz. za zdravje koristne učinke (znižanje sladkorja v krvi itd.)?

Kot razumem, sta dve vrsti cimeta. Na embalaži prodajalcev vrsta ni navedena. Kotany pa ne navaja niti kje je cimet pridelan.

Lahko pomagate?

Tega kupi
https://www.google.si/search?q=cejlonski+cimet&client=tablet-android-sonymobile&biw=800&bih=1280&prmd=ivmn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiRhoS8l5_KAhUH_XIKHUQoA6sQ_AUIBigB#imgrc=jSZ941mVbZXFxM{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}3A

https://www.sanolabor.si/si/prehrana/bio-cimet-cejlonski-sonnentor-6-kosov
Cejlonski in bio

Obstajata dve vrsti cimeta, kitajski (Cinnamomum cassia) in pravi oz. cejlonski (Cinnamomum verum).

Prvega gojijo na Kitajskem, Indoneziji, Maleziji, Vietnamu …

Drugega na Šri Lanki, Indiji, Madakaskarju, Braziliji in Karibih

Zmotno je prepričanje, da je cimet cassia slabši ali celo za zdravje škodljiv. V tradicionalni kitajski medicini se že več kot tisočletje uporablja ravno cimet cassia. Je pa res, da zaradi intenzivnega gojenja, kitajski cimet načeloma vsebuje več škodljivih ostankov škropiv in podobnih kemijskih sredstev.

Cassia vsebuje več kumarina, ki je v večjih odmerkih strupen (dnevna doza cimeta je približno 1 žlička). Tako, da z njim res ni za pretiravat. Je tudi bolj pikanten oz. pekoč. Cejlonski je bolj blagega, nežnega in večplastnega okusa in vsebuje precej manj kumarina.

Osebno se mi zdi bolj pomembno, da je cimet iz ekološke pridelave kot to ali je cassia ali pravi, dokler ga uporabljamo v nekih mejah normale. Cimet pridobivajo tako, da lupijo skorjo z leto do dve starih drevesnih poganjkov. Zdaj, če to delaš lepo počasi, da se drevo sproti obnavlja, je vse OK. Če pa lupiš skorjo prepogosto, potem pa drevo postane dovzetno za različne škodljivce in seveda potrebuje fitofarmacevtska sredstva, da jih zatreš. Na cimetih iz ekološke pridelave tudi piše gor z kateri cimet gre.

Osebno uporabljam cimet v kulinariki in to cejlonskega.

Drugače ga lahko ločimo, ko je v paličicah, pri kitajskem gre za debelejšo skorjo, ki se zvija z obeh strani.

Pravi cimet pa je zvitek več tankih plasti.

Ko je enkrat zmlet, ga ne ločimo več.

Ima pa cimet res širok spekter delovanja. Resno so se ga lotili tudi znanstveniki sodobne medicine in farmacije in kar nekaj njegovih učinkov je tudi znanstveno potrjenih. Njegovo eterično olje potrjeno deluje kot antiseptik in antimikotik, saj deluje tako proti bakterijam, virusom in zajedavcem.

Samo da je od nekje daleč, pa je že čudežno. Mimogrede, kumarin, ki ga vsebujeta oba cimeta, je sestavni del bojnih strupov. V kitajskem ga je malo več, v cejlonskem malo manj. Ampak specifičen okus cimeta daje prav kumarin. Brez njega cimet ne bi imel okusa po cimetu. Cimet je začimba, vse začimbe pa imajo precejšen vpliv na človeka, zato jih je treba tako tudi uporabljati. V sledovih, le kot začimbo. Neumne slovenske babure, katerim je nekdo iz neznanega razloga podaril spričevalo osnovne šole, ga pa žrejo kot solato, ker je tako pisalo na internetu. Na forumih, kjer bedaste babe lažejo ena drugi. Vi se le hecajte in zastruplajte sebe ter svoje bližnje.

New Report

Close