Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Nenavadno močan učinek vina name

Nenavadno močan učinek vina name

Spoštovani,

star sem 36 let. Alkohola skorajda ne pijem oz. ga pijem v obliki vina le ob posebnih priložnostih, kot je npr. zdaj, v veseljem decembru. Piva ne pijem, ker sem na brezglutenski dieti (imam celiakijo), žgane pijače pa so zame premočne in jih ne uživam. Uživam pa zelo veliko vode – tudi zdaj, v času veselega decembra in ob vsakem požirku vina naredim tudi več požirkov vode…

Stvar je takšna, da že ob zelo majhni količini zaužitega vina (tudi le 1/10 decilitra) postanem ves rdeč v obraz, prav tako pa se mi razrahljajo tudi socialne zavore in postanem med drugimi tudi bolj zgovoren in vzkipljiv, česar pa si niti najmanj ne želim.

Vinu (in tudi drugemu alkoholu) bi se odrekel v celoti, če ne bi bral, kako je pitje vina v zmernih količinah zdravo, medtem ko pri meni že količina, ki ustreza 1/20 kvote za zmerno pitje (ki znaša za moške 2 decilitra vina dnevno) povzroči zgoraj opisane reakcije, ki pa mi niti najmanj niso všeč in niso prijetne ne zame, ne za druge. Da o tem, da ostanem bolj vzkipljiv (težje se pomirjam) še nekaj časa potem, ko alkohola v moji krvi ni več, niti ne govorim (tj. mačka imam že pri tej majhni količini alkohola, če to prav razumem)…

Vljudno prosim za informacijo, kaj bi to lahko bilo in kako lahko ukrepam, kaj se da storiti?

Če je edina možnost, da se vinu odpovem v celoti, vljudno prosim za informacijo, kaj lahko namesto vina pijem po zaužitih ribah in s čim, razen z vinom, bi še lahko dosegel enake rezultate glede zdravja (češ, da ljudje, ki pijejo vino v zmernih količinah, živijo dlje od tistih, ki alkohola sploh ne pijejo)? Ali je ok, če po zaužitih ribah pijem vodo?

Pozdravljeni,

sami ste si odgovorili. Dejansko vina ne potrebujete. Žejo odlično pogasi voda. Nobene resne študije ne poznam, ki bi potrjevala, da je uživanje vina povezano z dolgoživostjo.

LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close