Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek božična večerja

božična večerja

kaj boste letos pripravile za božično večerjo,oziroma na večer pred božičem?

Piščanca v testu, omako, solato, sladico.

Jaz letos pripravljam mehiško pojedino. Tacosi in taco solata, piščančji taquitosi, chimicanga in quesadilla.

Še ne vem.
Pri nas imamo najprej konkreten narezek z različnimi vrstami mesnin in sira, tatarski biftek, francosko solato, jajca, kumarice, olive, gobice… tako da se počasi najemo že tistega. Potem pa po navadi pride na vrsto kakšen pečen piščanec ali pečenka, kar lahko jemo še naslednji dan.

Nekaj okoli piscanca o.o

24. 12. predbožični večer, od kdaj se pripravlja kaka posebna večerja?
Aja od takrat ko se praznuje velentinovo, pa helowin….mentalni reveži .

No, saj tisti ultra verni se morajo pa postit in laufat na polnočnico. Mi jemljemo vse skupaj kot druženje in obdarovanje, vi pa kakor hočete.

25 let že pripravljam božično večerjo, za noč čarovnic izrezujem buče že od otroštva, za valentinovo mi pa res dol visi …

Običajno naredim šunko v testu, potem pa pač priloge zraven. Potice že nekaj let ne pečem, ker vedno ostaja.

Po moje so se osamosvojitve in na novo odkritih praznikov najbolj razveselili trgovci in prodajalci “starih običajev”. Ko je zmanjkalo domačih, so pričeli uvažati tuje. Pravzaprav me sploh ne bi presenetilo, če bi začeli kmalu slaviti še Purim in Mitzbach. Samo da je druženje in darila.

No, saj tisti ultra verni se morajo pa postit in laufat na polnočnico. Mi jemljemo vse skupaj kot druženje in obdarovanje, vi pa kakor hočete.[/quote]

Zakaj bi se pa morali postit lol

Od nekdaj. To je tradicija. Ne vem iz katerega planeta si uletel. Je pa zanimivo zdaj tudi na karibih ker je toplo in bozicno vse okrsseno. Zelo zanimivo. Valentinovo je pri bas gregorjevo heliwin pa je popestritev da dan mrtvih ni tako turobno. Vse je super in ok.

No, saj tisti ultra verni se morajo pa postit in laufat na polnočnico. Mi jemljemo vse skupaj kot druženje in obdarovanje, vi pa kakor hočete.[/quote]

Zakaj bi se pa morali postit lol[/quote]

A, seveda! Tisti najbolj zagriženi se še dandanes.

Božič nekdaj
Božični sveti večer se je začel, ko je padel mrak in se je oglasil večerni zvon. Navadno je tedaj gospodar kadil in kropil po hiši in okoli nje. Sledila je skupna molitev in petje božičnih pesmi, nato pa skromna božična večerja. Ta dan so se namreč držali strogega posta, ki so mu rekli ‘veseli post’, saj so se postili v pričakovanju Odrešenikovega rojstva. So pa ljudje od polnočnice zelo hiteli domov, kajti takrat je bilo konec posta in na mizo je prišlo najboljše, kar so imeli. Polnočnica je bila za mlado in staro največje doživetje v vsem letu. Vsa družina je odšla k polnočnici, le eden je ostal doma za varuha. Preden so odšli k polnočnici, so postavili na mizo blagoslovljeno svečo ali na okno luč. Pot do cerkve so si razsvetlili z baklami.

Sveti vecer se pravi pri nas. In jaz nimam pojma ne kaj bo vecerja na sveti vecer in ne kaj za bozicno kosilo. 26 ega bomo jedli ostanke, toliko vem. 12

Pri nas doma smo že 30 let nazaj imeli 24. zvečer bolj slovesno večerjo v družinskem krogu (še z babico in dedkom). Je pa res, da je v mladosti moje babice pa še bila tradicija, da se 24. večerja skromno, postno. Tako da ne vem, kdaj je slovesna božična večerja prišla k nam, ampak takrat kot valentinovo zagotovo ne. Verjetno po 2. svetovni vojni, ko je prišel čas izobilja.

Mi smo bili ateisti, vendar smo tudi v težkih svinčenih časih (kot jih nazivajo nekateri) praznovali božič, vendar kot družinski praznik, mama je pripravila dobro večerjo z očetom pa smo postavili smrečico (na sv. večer), večerja je bila praznična, le če je mama delala popoldne do 19. ure, je bila večerja narezek, pa kozarec dobrega vina in obvezno oreova potička, ki jo je spekla kak dan prej. Kar pomni pa sem stara 65 let smo imeli za ta dan orehovo potico tako doma kot tudi sama nadaljujem to tradicijo in nadaljujejo jo tudi moji otroci pa nihče ne hodi v cerkev, to je tradicija, družina se zberemo, obdarimo otroke in dobro večerjamo. Letos bo

goveja in gobova juha
nadevan piščanec
ribe na tržaški način
krompirček
zelena solata, kumare v solati, stročji fižol v solati, rdeča pesa (za vsakega nekaj)
orehova potička in razni piškoti
seveda pa kar nekaj dobrega refoška

Kot zanimivost:
v vaseh slov. Istre je na dn 24. 12. post, v smislu zdržek od mesa.
Glavna (in edina) jed ta dan je bakala, polenovka. Pripravljena na belo ali na rdeče. Zraven je polenta ali domače testenine, rezanci.
Sladica: fritule po naše, po slovensko miške.
Prava pojedina je na božični dan, takrat je na mizi kar se da najboljše.
Dan sv. Štefana, 26. 12. je dan za obiske, na dan božiča je družina doma.

New Report

Close