Prehrana in kulinarika

PALAČINKE

Default avatar
Sigurno so med vami katere, ki neprestano delajo palačinke. Zanima me, s čim jih polnite, kako naredite orehove palačinke. Rada bi še kakšen drug namig, ne samo marmelada, evrokrem itd...

Hvala vsem!
Default avatar
Meni so zelo všeč skutine palačinke. Res je z njimi malo več dela, ampak se splača. Tako ali tako jih ne delam pogosto.
Spečeš palačinke, jih nadevaš z nadevom iz skute, limonine lupinice, rozin, malo ruma in sladkorja; jih položiš v pekač, preliješ s prelivom iz sladke smetane in jajca in zapečeš v pečici.
Noro :)!
Default avatar
Mi pa že kar nekaj časa jemo palačinke, posute z rjavim sladkorjem in obilne zalite z limoninim sokom. Sicer tamiceni malo ven curlja, a nič ne de.
So zelo dobre, poskusi, mogoče se boste strinjali z nami.
Lep vikend
deka
Default avatar
Meni so pa najboljše namazane s kislo smetano in posute z mletim sladkorjem.
Pa dobre so tudi z marmelado, ki jo zmešaš s stepeno sladko smetano. Pride tak penast namaz. Mmmmm!
Nekajkrat sem jih pa nadevala z mletim mesom. Pripenjam recept:

Lep pozdrav
Default avatar
Slana varianta so spinacne palacinke s skutinim nadevom:

v obicajno testo za palacinke, ki pa je brez sladkorja, zamesas sesekljano blansirano spinaco. Speces palacinke in jih napolnis z nadevom zmesanim iz skute, kisle smetane, soli in po zelji kaksnih zelisc (petersilj, drobnjak, itd.)
Default avatar
Tudi meni so najbolj njami pokapljane z limoninim sokom in posute s sladkorjem. Zelo dobre pa so nadevane s skuto in popečene v pečici.
Default avatar
Hej,

pri nas pa jemo palačinke skoraj vsak dan (moj dragi) najpogosteje jih namaže z medom, potem drugič posipamo palačinke s sladkorjem in z orehi ali mandelji, ali lešniki ali s kokosom, zvijemo in mljac.............. uf, k so dobre.

V primeru pa, da mi ostanejo še palačinke pa naredim zloženo palačinko oziroma palačinkino torto. Potrebuješ vsaj 9 oziroma 10 palačink. Narediš več nadevov (lahko enako kot za gibanico): torej naribana jabolka, skuto, makov nadev in pa orehov nadev. na dno modela za torto dam dve palačinke in najprej dam makov nadev, polijem z mešanico kisle smetane, jajca in kakšno žlico sladkorja, dam gor ta drugo palačinko, pa nadev iz skute... in tako dalje do konca. na vrh dam eno ali pa dve palačinke (odvisno od tega kolk mi jih še ostane) polijem še z preostankom kisle smetane in to dam pečt na 200°C kakšne pol urce. ohladim in narežem, vsakemu dam en kos na krožnik in polijem še s čokoladno polivko, pa še kakšen majhen kupček sladte smetance (za dekoracijo). njam, njam........je zelo nasitljivo.

Lep pozdrav!

Tajna
Default avatar
Tajna, kako pa narediš te nadeve?

Hvala za odgovor!
Default avatar
Za orehove segreješ (ne zavreš) sladko smetano in notri zamešaš mlete orehe s sladkorjem, pustiš, da se malo prepoji in napne in to je to. Količine seveda po občutku..
Default avatar
Flambirane palačinke rules!!!
Pripraviš omako:
-sladkor skarameliziraš do svetlega ne pretemno, dodaš maslo in zaliješ z oranžnim sokom JUICE dodaš sadno žganje (maraskino, lahko tudi sadne likerje) vžgeš da alko. zgori in v to omako daš prepognjeno palačinko v katero daš 2 žlici mletih orehov 30 sec da se prepoji ob vretju. postrežeš toplo s stepeno sladko smetano FANTASTIKA
Default avatar
Vse ste ze nasteli.
Jaz pa imam rada tudi slane palacinke z raznimi zelisci,ki jih umesam v testo.
Vcasih spomladi se celo igram in v posamezne skodele s testom umasam samo eno zelisce,da imajo potem palacinke vsaka malo drugacen okus. Take najraje nadevam s slanim skutnim nadevom in malo v pecico.
Zdaj bo kmalu cas zanje,ko bodo pognali nezni poganjki raznih zelisc.
Pozdravcek Babi
Default avatar
Jaz jih pa nadevam s špinačo, nadev je enak kot pri špinačni piti, nato zložim v pekač, malo ksl smetane z jajci, da se lepo zapeče v pečici. Vsi jih imajo radi.
Zadnjič sem jih za hec nadevala z enako filo kot za orehovo potico in tudi malo zapekla v pečici, bile so prav super.
helena
Default avatar
Pri nas doma imamo najraje polnjene z jabolki, flambirane...torej sadne. Dobre so tudi cokoladne palacinke s kremo, in gozdnimi sadezi, ki jih naredi moja mama, ampak ne pove recepta za kremo. To je res nekaj bozanskega.
Default avatar
Hmmm..... teja, jaz sme ravno danes v moji zbirki receptov, ko sem iskala recept za neke piškote z mandlji, videla recept za čokoladne palačinke s čokoladno kremo, in na sliki je tako, da se servirajo zavezane v mošnjiček ! ;) izgleda zelo lepo. Če želiš, ti prepišem recepta za čoko-palačinke in čokoladno kremo, pa boš lahko sama poskusila in povabila še mamo :)

LP,. zala
Default avatar
Zala...Lajko, prosim, napišeš ta recept? Hvala!
Default avatar
Kdaj pa sadiš zelišča v lončke? jaz bi jih tudi rada imela doma...Imaš kakšen nasvet za to?
Default avatar
Tan, recept za čokoladne palačinke sem ti napisala pod posebno temo na forum. Lepo se imej, zala
Default avatar
Hojla,

nič novega, mislim, a vse vrste nadevov že poznaš in tudi uprabljaš. Torej

jabolkov nadev: naribam jabolka, dodam sladkor, vanilin, cimet
orehov nadev: enako kot za orehovo potico, poparim orehe, dodam malce sladkorja, in malce smetane - po možnosti domače pregrete smetane ( glej pri jogurtu).
makov nadev: enako kot pri makovi potici: mleti mak s sladkorjem, poparim z mlekom, kakšen vanilin z rumom ali z limono, lahko tudi limonina skorjica, kakššna žlica smetane
skutni nadev: skuta, jajček, sladkor, vanilin in pa kisla smetana

Koliko dam točno kakšnega materiala (skute, maka, jabolk) ne morem točno reči, ker vse delam na uč (tak sem se naučila). Skuta bi ti zadostovala tam 500g, jabolka odvisno kako velike so 4-5 velikih jabolk, mak 15-20 dag, in tudi orehov en toliko. Sladkorja dodaj tolk kot imate radi, mi ki nimamo radi preveč sladkih stvari dajem manj sladkorja 1-2 žlici na posamezno vrsto nadeva. Tudi kaj veliko dodatkov ne uporabljam, ker imamo radi natur okuse. :))

Če kupiš kislo smetano vzemi tisto Mekatorjevo ko je 410 g v lončku bo dovolj, malce jo razredči z mlekom (1dl)

Potem daš palačinko nanje nadev in mal poliješ z mešanico kisle smetane in jajca ter sladkorja, pa spet palačinka, nadev in polivka..... pa na vrh daš ekaj polivke (2-3) žlice.

Lep pozdrav in uspehov

Tajna
Default avatar
Hojla,

spomnila sem še eno zelo dobre zadeve, ki jo včasih naredim (za kakšen praznik goda, roj. denva) in ponudim k pečenki. Pečene palačinke napolnim z mešanico iz kuhane ajdove kaše, skute, smetane, jajca in začimb, naredim culo ki jo zavežem s steblom pora naložim v pekač (namazan z maščobo) po vrhu tam ko je cula zvezana polijem še malo smetane z jajčkom in dam peči. Mljac..........Gre h pečenki

Tajna
Default avatar
POLNILO:
mleti orehi
žlička medu
nekaj kapljic ruma
sladka smetana
sladkor
Količino odmeri po občutku- masa je redko-gosta