Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek A lahko poučuje v četrtem razredu OŠ nekdo, ki ima diplomo prve stopnje?

A lahko poučuje v četrtem razredu OŠ nekdo, ki ima diplomo prve stopnje?

Vprašanje je v naslovu, hvala.

lp

mene so 10 let nazaj učile s srednjo šolo.

Ne vem, prve stopnje ne moremo enačiti z “bivšo” univerzitetno.

Kaj pa sploh je prva stopnja? Kaj je ta nekdo po izobrazbi, kje je studiral, kaksen naziv ima, kdaj je zaključil studij?

Evo pravilnik : http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV10943
in ne, ne more, če imaš v mislih bolonjski študij 1. stopnje.

Prva stopnja bolonjske izobrazbe.

Zanima me, saj bi z mojo izobrazbo (+ opravljen PAI), zelo hitro prišla do druge diplome, sedaj je moja UNI (7/II), druga pa bi bila nižja (6/II).

Videla sem novo učiteljico, ki uči na lokalni šoli, vem da je diplomirala lani, tako da magisterija gotovo še nima.

Nekaj izpitov bi še plačala in jih naredila, da bi pa ponovno delala izpite + diplomo ter izpite + magistrsko, mi je pa preveč, glede na to, da bi bilo to le “dodatno” izobraževanje brez najmanjšega zagotovila za morebitno službo.

NE, NE MORE. PIKA. s prvo bolonjsko stopnjo se ne da učiti. nobena prva bolonjska stopnja nima pedagoškega programa, kar pomeni, da je nemogoče biti učitelj.

tudi s PAI ne. s PAI lahko uči nekdo, ki je dokončal magistrski nepedagoški študij (2. bolonjska) ali stari nepedagoški uni program.

kje uči ta učitlca? si ti ziher kakšno izobrazbo ima? ker sicer je to huda kršitev ravnatelja.

Tudi sama sem najprej končala UNI po starem in potem PAI. Zanimivo pa so bili pri PAIju tudi sošolci z VSja po starem programu. Ni mi jasno, kaj lahko potem ti učijo? Če sem prav razumela, lahko učijo praktični pouk, prosim, popravite me, če se motim.

najboljš da povsod po ju vse ljudi zamenjajo papirji, so vsaj edini pametni… sploh prfokse, da ne bo dilem naj zamenjajo diplome za katedri, očitno bo to dovolj.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

V Mojstrani je mlada vzgojiteljica, ki nima končanega faksa, pa je že par let na delovnem mestu diplomirane vzgopjiteljice. Torej se da…

Lahko uči, samo plačo ima primerno izobrazbi. Saj nekje štukajo tudi s študenti.

Govora je o osnovni šoli, ne o vrtcih.
Sicer pa tudi mene zanima: kaj lahko delaš po končani 1. stopnji bolonjskega študija?

Mene pa zanima, kje ste delale PAI, kje je najceneje in najhitreje?

UP PeF Koper, organizira izobraževanje tudi drugje, če je dovolj prijavljenih (nimaš toliko potnih stroškov).

Diplomant univerzitetnega študijskega programa prve stopnje nima ustrezne stopnje izobrazbe za učitelja v osnovni šoli v kateremkoli razredu, tudi če konča študijski program za pedagoško-andragoško izpopolnjevanje, sa ta ne da stopnje izobrazbe, temveč izpopolni izobrazbo s pedagoško-andragoškimi znanji. Pri tem je nujno ločiti (“bolonjski”) univerzitetni študijki program prve stopnje od (starega) univerzitetnega študijskega programa, saj se razlikujeta v ključnem, torej v stopnji izobrazbe, čeprav imata zelo podobno ime. Edini diplomant študijskega programa za pridobitev izobrazbe prve stopnje, ki ima ustrezno izobrazbo za učitelja v osnovni šoli, je diplomant visokošolskega strokovnega študijskega programa prvs stopnje predšolska vzgoja, ki da strokovni naslov diplomiran vzgojitelj predšolskih otrok (VS), a le za drugega učitelja v prvem razredu ali učitelja v podaljšanem bivanju. Vsi preostali učitelji imajo ustrezno izobrazbo le, če imajo izoberazbo druge stopnje. Izjeme so starejši učitelji, taki ki učijo več kot dvajset let, pa še ti so morali že pred svajsetimi leti izpolnjevati še nekatere pogoje.

ja ni bilo govora o drugem učitelju!! joj kako se glupo izražajo.

VSŠ + PAI za nekoga, ki uči praktični pouk (npr. frizerijo), je pa spet nekaj tretjega. vse ste pomešale.

kaj vse točno se s prvo bolonjsko stopnjo lahko dela, ne vem, učiti se ne more, ker to NI pedagoški program. zelo čudno bi bilo, da je učitelj nekdo brez pedagoške izobrazbe… zato pa sprašujem kaj točno uči in kaj ima za eno šolo dokončano.

za nadomeščanje (začasno del. mesto) lahko gredo tudi študentke brez dokončane prve stopnje, če so najbolj ustrezne izmed vseh kandidatov … ampak ponavadi se že kak najde, ki ima vsaj prvo stopnjo … sploh med specialnimi pedagogi je veliko študentk, ki ob delu dokočnujejo (diplomo in magisterije po bolonjcu) … načeloma je pa tako, da so omejeni (ravnatelji postavijo pogoje do kdaj) do kdaj morajo študentje dokončati za podaljšanje zaposlitve …

pa čisto tako mimogrede, največ je od člvoeka samega odvisno, koliko je pedagoga v njem – ne samo znanje … če bi se dejansko psihološki testi delali, koliko je kdo sposoben biti v prvi vrsti pedagog, bi veliko diplomiranih (tudi doktoriranih) učiteljev in profesorjev izgubilo izobrazbo …

to enostavno ni res, da lahko kar ravnatelj določa datume. pa kje v slvoeniji se to dogaja? kje so kakšni inšpektorji?
LAHKO se za NADOMEŠČANJE bolniškega staža vzame študentko ALI pedgoga brez strokovnega ČE ni primernejšega kandidata (beri, če je razpis skrit), ampak to velja za 3 MESECE IN NIČ VEČ.

ne mešaj specialnih pedagogov med učitelje, ker specalnih trenutno primanjkuje, zato se zaposlijo brez pogojev, učiteljev je pa 1000 na borzi. – in od tu izhaja “če magistriraš do…, dobiš pogodbo za NDČ”. za učitelje to ne drži.

s temi testi so z zaposlitvijo nekoga brez primerne izobrazbe malce pozni, se ti ne zdi? takšni testi bi se kvečjemu morali delati kot sprejemni izpit za na fax, zdaj nima več veze. zato je takšen izgovor tukaj popolnoma nerelevanten.

no saj to z izpitom je bilo mišljeno kot dobra ideja ..:)

no ja, ponekod je tudi več kot tri mesece, ne samo nadomeščanje, tudi strokovni izpiti so kar problem … čeprav mislim, da bi se morala inšpekcija ubadati v šolstvu z drugimi težavami kot je ta …

Pozdrav vsem!

NE MORE, sploh te ne poznam, pa mi tako dvigne tlak to tvoje pisanje. Kaj je res potrebno biti tako grob in odrezav pri odgovorih?! Res ne razumem…

Tudi sama poznam primere, ko so zaposlili ljudi brez kakršnekoli pedagoške izobrazbe in to za celo šolsko leto, ne govorim o specialnih pedagogih. Govorim o prevajalcih. Tako da ja, da se. Ne da pa se dobiti zaposlitev za NDČ, če nimaš končane 2. bolonjske stopnje pedagoškega programa ali (mislim da) 2. bol. stopnje nepedagoškega s PAI (ta zadnje nisem prepričana, ne me ujet za besedo).

Uglavnem, seveda da se zaposluje na črno, seveda da obstajajo ravnatelji, ki ne ne delajo po “regelcih” in seveda, da inšpektorji ne opravljajo vedno svojega dela. Tukaj ni obenega dvoma, tako da se ni treba čudit.

Kar se pa tiče 1. bolonske stopnje in kje se človek lahko zaposli, pa bi bilo potrebno napisati eno dobro “grozilno pisamo” vladi oz. ministrstvu za šolstvo, ker so s temi programi naredili veliko škodo marsikomu. Zakon sploh nima sistemiziranih delovnih mest za 1. bolonjsko stopnjo (BA), kar je v tujini (razvitejših državah) že stalna praksa.

Žal mi je, da se dogajajo take stvari in, da je Slovenija v taki krizi kot je. Držim pesti za boljši jutri in vsem želim ogromno sreče pri nadaljnih zaposlitvah, pa naj bodo te v pedagoškem ali nepedagoškem sektorju.

LP,

N.

Zakaj pa ne?

Zakaj pa ne?

Imela sem sošolko na PAI s predhodno dokončanim VS študijem po starem sistemu. Če se ne motim, lahko uči samo praktični pouk.

New Report

Close