Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

elektrika - obračunska moč

Default avatar

malo pomoči prosim

http://med.over.net/forum5/read.php?151 ... g-10734151

Par dni nazaj sem spraševala...
Elektro mi je poslal mail, a nič pametnega mi niso odgovorili, le da je 10kw dovolj, da če želimo znižat, pa naj znižamo.
Torej, mama ima priključno moč 10kw. Od večjih porabnikov ima skrinjo, ki dela 24/7, bojler ki dela le ponoči, pralni stroj pere 2-3x na teden ali celo manj in pečico, ki jo uporablja občasno.
Bi bila za njo dovolj priključna moč 3kw?
Mi imamo 3kw, pa brez težav delajo klima, pralni stroj in pečica naenkrat, pa še kuhamo na elektriko. Sklepam, da je največja moč potrebna ob zagonu naprav, ko pa te dosežejo željeno delovanje in ga le vzdržujejo, je potrebna manjša moč. Prav sklepam? Torej bi bilo tudi mami dovolj 3kw, sploh glede na to, da veliko manj pere kot mi, nima računalnikov in drugih tehničnih naprav, ki so odjemalci elektrike, torej porabi manj (v kw je njena poraba pol manjša od naše).
Default avatar

3kw???

sploh ne vem, kdo ima tako visoko obračunsko moč
jaz sem v hiši, pa imam 7 kW
ampak 3kw se mi vseeno zdi malo. v stanovanju sem imela 6kw

sicer pa je cena 1kw 0,77 EUR+DDV=cca 93 cente na mesec...
Default avatar

dfsac

Narobe si predstavljaš. Moč pomeni, koliko energije porablja med delovanjem. Enota je Joule/sekundo = vat. Če imaš npr sušilec las z močjo 1200 vatov (1200 W) pomeni, da bo vsako sekundo delovanja porabil 1200 joulov energije. Torej neodvisno od tega, ali je to ob vklopu, na sredini delovanja ali tik pred izklopom.
Default avatar

takolele

Za predstavo: hladilnik in grelniki delujejo tako, da ko grejejo/hladijo, porabljajo polno moč (npr. 2kW, koliko je nazivna moč), ko dosežejo želeno temperaturo, se izklopijo in ne porabljajo nič. Ko temperatura v okolici grelnika upade, se ta spet vklopi in porablja 2kW itd. Žarnice, TV in podobno porabljajo ves čas enako.

Po opisu bi 3kW zadoščali, če ne bi istočasno poganjala bojlerja in pečice. Morda bi celo delalo tudi to, le da je bolje ne tvegati, da ti vrže ven glavno varovalko. Zdaj imaš trofazni priklop, pri 3kW je enofazni. Pozanimaj se, ali je potrebno zamenjati tudi števec in koliko to stane. Zahtevaj specifikacijo stroškov prehoda na 3kW.
Default avatar

7kw

7 kw zadostuje! Imam hišo, precej strojev, mnogo v uporabi istočasno in je dovolj.
Default avatar

whitecow

tkole..skrinja, frižider sta mala porabnika iz tega naslova. če pogledaš mata moč tam med 80 w in 200 w

bojler, pečica, pralni, pa tud pomivalni stroj, sušilc pa sploh (navadni z grelcem ne s toplotno črplako) pa so tisti ki zahtevajo konkretnejšo priključno moč. Če mami kuha na štrom pa sploh (moči so tle nad 7 kw, pri zgoraj omenjenih aparatih pa se gibljeoj med 1,5kw(1500w) in nekako 3kw (3000w))

mi mamo 1x25A, 6kw, kuhamo na plin, od z vami primerljivih porabnkkov mamo bojler (ga laufamo čez noč - dvotarifni tok naj greje vodo ko je poceni tok) , pomivlani, pralni stroj, sušilc

priključek je enofazni, dvotarfini (višja in nižja tarifa) in dovolj močan da po sili potreb omogoča da večina teh aparatov laufa istočasno. ne vsi, ampak recimo bojler pečica pa še PS, pa recmo pomivalc

še to bi ti rekel..pri nazvoinih močeh aparatov...vse te moči so max, kar pomeni da bo tako moč, energijo aparat rabil ko bodo vsi porabniki polno obremenjeni, sicer delujeo z manjšo močjo (npr greelc v pečici ne dela cel cajt, del ako je potrebno segret, dogret itd..tako da ko dela grelc lahk rečeš da pečica dela s npr 2kw sicer del az manj moči. Isto PS, pomivalc (gelci)

sedaj..a maš 3 fazni tok al enofazni ? kaj piše na števcu? ker nižat moči ni problem, sicer boš po moje nekaj plačala, ampak je možno .Če p amaš 3 fazni tok in bi želela na enofazni, pa to pomeni menjavo glavnih varovalk, števca, kar zna biti konkreten strošek

to dajt az mami pregurat kaj ma, potem pa kontaktirat elektro podjetje (ne tistga ki ti štrom prodaja ampak elektro (gorenjska, primorska itd)...pod katero spadata..tile mislim da majo priključke čez ni tile vama bodo povedli povedat kej in kao to zrihtat ter kolk vas bo prišlo

potem pa če se odločiš za menjavo priključka to javt vsem ki imajo vaš priključk v evidenci, da boš dobila obračun glede n anovo priključno moč

jaz osebno bi vzel kak kilowat več (recimo 4), če bo mami kdaj kak radiator li kak el grelec laufala, da ne bo presenečenj. Vzemi malo včejega kot ga mami rabi za svaki slučaj (kak sušilc, radiator itd...)

4 ,max 5kw bi moglo biti prek in prek

hja

whitecow je napisal/a:
tkole..skrinja, frižider sta mala porabnika iz tega naslova. če pogledaš mata moč tam med 80 w in 200 w

bojler, pečica, pralni, pa tud pomivalni stroj, sušilc pa sploh (navadni z grelcem ne s toplotno črplako) pa so tisti ki zahtevajo konkretnejšo priključno moč. Če mami kuha na štrom pa sploh (moči so tle nad 7 kw, pri zgoraj omenjenih aparatih pa se gibljeoj med 1,5kw(1500w) in nekako 3kw (3000w))

mi mamo 1x25A, 6kw, kuhamo na plin, od z vami primerljivih porabnkkov mamo bojler (ga laufamo čez noč - dvotarifni tok naj greje vodo ko je poceni tok) , pomivlani, pralni stroj, sušilc

priključek je enofazni, dvotarfini (višja in nižja tarifa) in dovolj močan da po sili potreb omogoča da večina teh aparatov laufa istočasno. ne vsi, ampak recimo bojler pečica pa še PS, pa recmo pomivalc

še to bi ti rekel..pri nazvoinih močeh aparatov...vse te moči so max, kar pomeni da bo tako moč, energijo aparat rabil ko bodo vsi porabniki polno obremenjeni, sicer delujeo z manjšo močjo (npr greelc v pečici ne dela cel cajt, del ako je potrebno segret, dogret itd..tako da ko dela grelc lahk rečeš da pečica dela s npr 2kw sicer del az manj moči. Isto PS, pomivalc (gelci)

sedaj..a maš 3 fazni tok al enofazni ? kaj piše na števcu? ker nižat moči ni problem, sicer boš po moje nekaj plačala, ampak je možno .Če p amaš 3 fazni tok in bi želela na enofazni, pa to pomeni menjavo glavnih varovalk, števca, kar zna biti konkreten strošek

to dajt az mami pregurat kaj ma, potem pa kontaktirat elektro podjetje (ne tistga ki ti štrom prodaja ampak elektro (gorenjska, primorska itd)...pod katero spadata..tile mislim da majo priključke čez ni tile vama bodo povedli povedat kej in kao to zrihtat ter kolk vas bo prišlo

potem pa če se odločiš za menjavo priključka to javt vsem ki imajo vaš priključk v evidenci, da boš dobila obračun glede n anovo priključno moč

jaz osebno bi vzel kak kilowat več (recimo 4), če bo mami kdaj kak radiator li kak el grelec laufala, da ne bo presenečenj. Vzemi malo včejega kot ga mami rabi za svaki slučaj (kak sušilc, radiator itd...)

4 ,max 5kw bi moglo biti prek in prek
Brez zamere, se lahko zraven vmešam. Tudi jaz imam doma tok 6 kw in varovalko 1X 25. Če povečam varovalko na 1x 35 ali to pomeni da imam potem 8 KW? ( tako sme nenkako laično razumela, drugače pa pojma nimam)Toliko bi namreč potrebovala, da bi bilo optimalno, drugače se malo bojim, da bi mi kaj ven metalo. Vem, da moram prositi za soglasje. Kako je pa s temi soglasji? Se dobijo, če stanuješ v bloku?
Default avatar

malo pomoči prosim

Hvala za odgovor.
Torej, najbolje da mami naštimamo 6kw (4 in 5kw Elektro Ljubljana ne ponuja).
Če ima zdaj 3 fazni, lahko enako ostane potem na 6kw? Ali je potrebno vse menjat? Mislim, da so ji omarico menjali kakšnih 5 let nazaj, v bistvu ni stara, če bi bila stara, bi pač vse zamenjali, tako pa se mi zdi škoda, ker spet vsi gledamo, kako s čim manj denarja priti skozi...
Default avatar

faq

Tole pravi Elektro Ljubljana:

Nekje v časopisu sem zasledil, da je mesečni strošek za električno energijo možno zmanjšati z začasnim zmanjšanjem glavnih varovalk (trenutno imam 1x35 A, želel bi 1x20 A). Koliko bi me stal poseg in koliko lahko prihranim na mesečnem nivoju? Ali naknadno zvišanje varovalk na prvotno vrednost pomeni, da potrebujem novo soglasje za priključitev?

Odgovor:

Sam poseg na merilnem mestu prestavlja za uporabnika strošek v višini 32,22 EUR (DDV vključen)

Pri 1 x 35 A je obračunska moč 7 kW pri 1 x 20 A pa 3 kW. Razlika je 4 kW. Cena za obračunsko moč je 0,77779 EUR/kW, prispevki po Energetskega zakonu 0,58844 EUR/kW, kar skupno znese 1,36623 EUR/kW. Za navedeni primer je znižanje stroška 4 x 1,36623 EUR/kW to je 5,47 EUR. (DDV ni vključen)

Naknadno zvišanje varovalk na prvotno vrednost ne zahteva novega soglasja za priključitev.

Zavedati pa se je potrebno, da zmanjšanje obračunskih varovalk priporočljivo le v primeru, ko priključna moč iz soglasja za priključitev presega dejansko moč vašega odjema električne energije.

http://www.elektro-ljubljana.si/1/Storitve/FAQ.aspx
Default avatar

simpl

zakaj za vraga npr ne preverite pri dobaviteljih kakšne pakete ponujajo..
do 7kw imate lahko 1f priklop
in od7kw so 3f priklopi..
če ima sedaj 10kw..
potem ima 3f in je seveda najbolj racionalno it na 3f- 3 x 16A priklop cca 8kW
P= U I sqrt3 cosfi= 400V * 16A * 1.73 * 0.8= cca 8.8kW
moč se malo razlikuje med dejansko izračunano in paketno močjo!!
seveda pa je pri tem potrebno vedeti, da bo prihranek le pri OBRAČUNSKI moči, pa še ta ni ne vem kako velik, ker je razlika med 3x 16A ali 3 x 25A bolj mala.
če greste na 1f 25A (6Kw) je seveda prihranek večji, je pa potreben poseg na instalaciji, da se vse preveže na 1fazo!!
Default avatar

whitecow

Brez zamere, se lahko zraven vmešam. Tudi jaz imam doma tok 6 kw in varovalko 1X 25. Če povečam varovalko na 1x 35 ali to pomeni da imam potem 8 KW?

ja nekako tako to gre..napetost x tok je moč (230 x 35 = xxxkW)...zdaj pri napetosti 230 v je stnadard, so p apointi, kjer teh 230 V ni doseženi hin se posledično dajo večje priključne moči, da se doseže željena priklopna moč.
Ampak to potem rihtaš z elektrom...vilid je mel tak problem (ni mel 230 v ampak manj pa mu je pralni stroj skorajda hiral, pa moj kolega ma isto.. Večje varovalke zato da doeseže željeno moč, katera je nižja do varovalk, ampak taka ki jo rabi. V ten primeru se pač obračuna zadeva drugače (to se rešuje individualno)

( tako sme nenkako laično razumela, drugače pa pojma nimam)Toliko bi namreč potrebovala, da bi bilo optimalno, drugače se malo bojim, da bi mi kaj ven metalo. Vem, da moram prositi za soglasje. Kako je pa s temi soglasji? Se dobijo, če stanuješ v bloku?

zdaj opciji st avsaj dve,ampak....
- a bo napeljava zdržala večjo moč (kake drate (premeri) imaš povlečene po hiši? če so recimo drati s premal preseka znaš met težave. Zdaj od glavnih varovalk do omarice bi verjetno moglo iti brez problemov. Težava pa zna nastat če boš recimo mel akak večji porabnik priklopljen na obsotječo napeljavo, k irecimo ni predvidena za tako moč (steklokeramike, indukcije,)..v takem primeru bo potrebno tud kak drat n anovo potegnt

to preguraj če maš name kaj na novo priklapljat in da ma večjo priklopno moč, če bodo drati okej..drgač boš še kakega novo potegnla pa bo

kar se tvojega vprašanja tiče , kolikor vem sta opciji dve, lahk da je še kaka ampak zanjo trenutno ne vem ,zato je tud tle ni...

- ena je ta da dajo večjo moč na trenutno varovalko (to stane in to kar precej, maš pa potem večjo moč na isto varovalko)..to je nekjej na alterju napisano (sm iskal pa nism najdu) je pa kar drago, mislim da je bil tam omenjen tisočak.... po moje se poveča napestost in poseldično maš na isti varovalki večjo moč

drugo je da pri isti napetosti zamenjaš varovalko z večjo in tako dobiš večjo moč. To zrihtaš z elektro podjetjem ki bdi nad tabo. cene so pa kot so, sploh če maš recimo ono klasično varovlako pa ti jo zamenja npr z avtomatsko. Načeloma naj bi bilo zastonj, samo načeloma, reala pa....

soglasja pa mislim da ne bi rabla od sostanovalcev, saj jih nikakor ne bo prizadelo (vsaj smelo jih ne bi) moraš pa vse to z elektro podjetem rihtat

mislim pa da je najcenejš varianta zamenjava varovalke z močnejšo

whitecow

[quote="malo pomoči prosim"]Hvala za odgovor.
Torej, najbolje da mami naštimamo 6kw (4 in 5kw Elektro Ljubljana ne ponuja).

kakšna pa je razlika v ceni med 3 in 6kw pri el ljubljana? potem pa poglej še tvojega dilerja za štrom kolk te pride 3 in kolk 6 kw (položnica..greš na njihov spletno stran pa si izračunaš, oz poiščeš stran ,kjer lahk dobiš - zračunaš kje je najugodneje zate)

Če ima zdaj 3 fazni, lahko enako ostane potem na 6kw? Ali je potrebno vse menjat?
menjajo se glavne varovalke (iz 3 greš na 1, menja se števec)..to verjetno ne bo ravno poceni

Mislim, da so ji omarico menjali kakšnih 5 let nazaj, v bistvu ni stara, če bi bila stara, bi pač vse zamenjali, tako pa se mi zdi škoda, ker spet vsi gledamo, kako s čim manj denarja priti skozi...

kaj pa če zamenja distributerja el toka, potem potempa še tiste velke porabnike (bojler pralni stroj) v čim večjem obsegu laufa ko je poceni tok? ..recimo ma 10 kw..zakaj rabi bojler oz zakaj nima raje električnega pretočnea grelnika vode? zadeva je močnejša kt navadni bojler, ampak greje sam oko rabo toplo vodo..nimaš izgub ker ne greješ neke velke količine vode na zalogo

http://primerjalnik.agen-rs.si/index.ph ... irected/1/

tu nekje bi jaz začel iskat opcije za nižanje računa, bi pa seveda povprašal kolk pride menjava priključka (za oba 3 in 6kw, obenem pa bi si naredil izračune za obe moči pri različnih elektro distributerjih in videl kaj je najbolj ugodno)

hja

[quote="whitecow"]Brez zamere, se lahko zraven vmešam. Tudi jaz imam doma tok 6 kw in varovalko 1X 25. Če povečam varovalko na 1x 35 ali to pomeni da imam potem 8 KW?

ja nekako tako to gre..napetost x tok je moč (230 x 35 = xxxkW)...zdaj pri napetosti 230 v je stnadard, so p apointi, kjer teh 230 V ni doseženi hin se posledično dajo večje priključne moči, da se doseže željena priklopna moč.
Ampak to potem rihtaš z elektrom...vilid je mel tak problem (ni mel 230 v ampak manj pa mu je pralni stroj skorajda hiral, pa moj kolega ma isto.. Večje varovalke zato da doeseže željeno moč, katera je nižja do varovalk, ampak taka ki jo rabi. V ten primeru se pač obračuna zadeva drugače (to se rešuje individualno)

( tako sme nenkako laično razumela, drugače pa pojma nimam)Toliko bi namreč potrebovala, da bi bilo optimalno, drugače se malo bojim, da bi mi kaj ven metalo. Vem, da moram prositi za soglasje. Kako je pa s temi soglasji? Se dobijo, če stanuješ v bloku?

zdaj opciji st avsaj dve,ampak....
- a bo napeljava zdržala večjo moč (kake drate (premeri) imaš povlečene po hiši? če so recimo drati s premal preseka znaš met težave. Zdaj od glavnih varovalk do omarice bi verjetno moglo iti brez problemov. Težava pa zna nastat če boš recimo mel akak večji porabnik priklopljen na obsotječo napeljavo, k irecimo ni predvidena za tako moč (steklokeramike, indukcije,)..v takem primeru bo potrebno tud kak drat n anovo potegnt

to preguraj če maš name kaj na novo priklapljat in da ma večjo priklopno moč, če bodo drati okej..drgač boš še kakega novo potegnla pa bo

kar se tvojega vprašanja tiče , kolikor vem sta opciji dve, lahk da je še kaka ampak zanjo trenutno ne vem ,zato je tud tle ni...

- ena je ta da dajo večjo moč na trenutno varovalko (to stane in to kar precej, maš pa potem večjo moč na isto varovalko)..to je nekjej na alterju napisano (sm iskal pa nism najdu) je pa kar drago, mislim da je bil tam omenjen tisočak.... po moje se poveča napestost in poseldično maš na isti varovalki večjo moč

drugo je da pri isti napetosti zamenjaš varovalko z večjo in tako dobiš večjo moč. To zrihtaš z elektro podjetjem ki bdi nad tabo. cene so pa kot so, sploh če maš recimo ono klasično varovlako pa ti jo zamenja npr z avtomatsko. Načeloma naj bi bilo zastonj, samo načeloma, reala pa....

soglasja pa mislim da ne bi rabla od sostanovalcev, saj jih nikakor ne bo prizadelo (vsaj smelo jih ne bi) moraš pa vse to z elektro podjetem rihtat

mislim pa da je najcenejš varianta zamenjava varovalke z močnejšo[/quote]

Mislim, da bom to naredila, ja....Hvala. Pride ne dobrih 100 evrov...
Default avatar

Robi.....

simpl je napisal/a:
zakaj za vraga npr ne preverite pri dobaviteljih kakšne pakete ponujajo..
do 7kw imate lahko 1f priklop
in od7kw so 3f priklopi..
če ima sedaj 10kw..
potem ima 3f in je seveda najbolj racionalno it na 3f- 3 x 16A priklop cca 8kW
P= U I sqrt3 cosfi= 400V * 16A * 1.73 * 0.8= cca 8.8kW
moč se malo razlikuje med dejansko izračunano in paketno močjo!!
seveda pa je pri tem potrebno vedeti, da bo prihranek le pri OBRAČUNSKI moči, pa še ta ni ne vem kako velik, ker je razlika med 3x 16A ali 3 x 25A bolj mala.
če greste na 1f 25A (6Kw) je seveda prihranek večji, je pa potreben poseg na instalaciji, da se vse preveže na 1fazo!!
Kaj pa bi ti posegal v instalacijo ?
Zamenjaš števec in daš vse tri faze skupaj na izhod števca.