Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Di te per + pnevmokok

Di te per + pnevmokok

Spoštovani.

Danes imamo cepljenje z našo 7 mesečnico (3-je po vrsti) in imam nekaj vprašanj. Pred 1 mesecem smo prestavili cepljenje zaradi driske, no sedaj pa je pred 1 tednom prebolevala vnetje zgornjih dihal, sedaj pa ima še malo zamašen nosek in pokašljuje, ali se zaradi tega prestavi cepljenje? Cepljena pa je bila že 2x redno + pnevmokok. Sem pa prebrala, da naj se ne bi cepilo dva cepiva hkrati, je to res? Danes imamo tudi oba. Moram pa priznati, da me je teh cepljenj tako strah zaradi vseh stranskih učinkov, da je kar groza. Prvič hb ni imela nič edino, ponoči se je začela zbujati in jokati, ker prej pa je lepo prespala noči, drugič pa je dobila 12 ur po cepljenju vročino 38, ki je v roku 24 ur izzvenela in pa seveda še bolj se je začela prebujati ponoči in jokati. Zdaj se pa že tresem kaj bo pri 3-jem cepljenju. 🙁 Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore. Lp

Spoštovani!
Deklico bo pred cepljenjem tako in tako pregledal pediater in ocenil stanje. Blag prehlad in izcedek iz nosu brez vročine nikakor nista kontraindikacija za cepljenje in zaradi tega tudi ne pričakujemo drugačnih (večjih) stranskih pojavov. Kot rečeno. pa bo dejasnki klinični statu ocenil pediater.
Bazično cepljenje (davica, tetanus, polio, HiB, oslovski kašelj) se običajno izvaja sočasno (hkrati) s cepljenjem proti pnevmokoku in tudi rotavirozi (v kolikor se odločimo tudi za slednje). O svojih straovih se pogovorite s pediatrom, da boste lažje razumeli, čemu je cepljenje sploh namenjeno, pa tudi to, da se izvaja z neživimi komponentami.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Sem se že, pa mi je samo na hitro rekel, da je boljše kot, da dobi davico ali katero od bolezni in, da naj neham brati po internetu. Me ni čisto nič pomiril. Ob vsej poplavi stranskih učinkov mi je kar slabo in bolj ne zaupam več stroki kot ja. Se pa res trudim čimmanj brati o tem, samo kaj, ko kamorkoli pogledaš je kaj o tem, pa zmeraj negativno in nič pozitivnega. In ja priznam strah me je, da ne bo moj otrok naslednji, ki bo kaj pokasiral. 🙁 Nikjer pa še nisem prebrala zakaj so ta cepljenja dobra, razen to, da kao naj ne bi dobili bolezni, ki sploh pri nas ne obstajajo več.
Me pa zanima še nekaj, če se zdaj odločim, da pnevmokok ne bi več cepila, je s prejšnjimi cepivi dovolj zaščitena? Se jo lahko cepi še kasneje?

Spoštovani, morda je res problem, da naslezljivih bolezni, ki jih obvladujemo s cepljenjem, (hvala bogu), ne vidite. Bolezni, proti katerim cepimo, so težke nalezljive bolezni, ki močno prizadanejo udravje posameznika in imajo pogosto nugoden izzic ali posledice. Cepite se proti okužbi z invazivni okužbi s HiB, ki povzroča gnojni meningitis in druge invazivne okužbe prvenstveno pri majhnih otrocih, do 5. leta starosti. Pred uvedbo cepljenja smo imeli v Sloveniji 10-15 primerov težkih gnojnih meningitisom/leto; cepljenje je bilo uvedeno (pospešeno), celo v povezaci z ekstremnim pritiskom staršev – po smrti dveh otrok v letu pred uvedbo. Oslovski kašelj zlasti pri majhnih otrocih poteka izrazito težko, večinoma zahteva hospitalizacijo, možne so trajne okvare in tudi smrt. Tetanus je pri necepljenih težka, pogosto smrtna okužba. Davica se ponovno pojavi v popuaciji, v kolikor se raven cepljenih oseb zniža. V letu 1994 in dalje se je zlasti razpadla Ruska federacija z izjemnimi epidemijami, ker se je zaradi pomanjkanja finančnih sredstev izvajanje javno zdravstvenih ukrepov ()cepljenje) zmanjšalo. Zboleleo je več 10.000 oseb, več jih je tudi umrlo. To, da bolezni pri nas ne obstajajo več, je hodo poenostvaljeno tolmačenje: povzročitej tetanusa živi in je; povzročitelji davice so; povročitelji oslovskega kašlja so; povzročitelji HIB so; le povzročiteljev otroške paralize praktično ni (kar pa se lahko spremeni, saj otroška paraliza na določenih področjih sveta je; ljudje pa se selijo…).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close