Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Otroški dodatki – sramota??

Otroški dodatki – sramota??

30, 40 let nazaj je bila sramota prejemati otroške dodatke, denarnih dodatkov pa sploh ni bilo veliko.
Bile so službe, veliko jih je delalo doma, na kmetijah… Zaslužki so zadostovali za preživljanje družine. Ne nazadnje so bili tudi mesečni stroški nižji kot danes; interneta in telefonov ni bilo, otrok pa ni izstopal v razredu, če je bil od ponedeljka do petka v šoli v istih hlačah in istem puloverju…

Potem, cca 20 let nazaj, ko so ze začele jasno kazati razlike med (zaposlenimi) ljudmi, je osveščenost in boj za več izbilo dostojanstvo, sramoto prejemati socialne transferje. Vedno več je bilo prejemnikov denarne pomoči, marsikdo je do nje prišel z lažmi in manipulacijami. Ni bila več vrednota, kako s svojim delom preživeti družino, ampak kako čimbolj “državo okrog prinesti”; to je bila zmaga in zadovoljstvo mnogih!

S spremenjeno socialno zakonodajo lta 2012 je država želela vrniti ljudem odgovornost zase in za svoje družine. Ker so se socialni transferji razpasli v neovladljive razsežnosti.
Ogromno varstvenih dodatkov je odpadlo, tudi denarnih pomoči, kasneje po ZUJF-u pa še mnogi otroški dodatki.
Vse lepo in prav. Človek je res zase in za svoje otroke odgovoren sam. In, če folku to ni jasno, ga je treba z zakonodajo omejiti.
Vendar ta zakon bi moral začeti veljati 20 let prej!! Ko so bile še zaposlitve. Ko je delovni invalid dobil iz ZPIZ-a nadomestilo, s katerim je lahko celo skromno preživel.

Zdaj pa… 🙁

Brezposelnost je katastrofalna. Plače za skrbno, natančno, odgovorno opravljeno delo so katastrofalne. Če zboliš, pa lahko s svojimi 190,00 € iz ZPIZ-a narediš kaj?!?

In zdaj, v teh časih, ko bi se morali skupaj boriti za dostojna plačila za delo, za delovna mesta, za boljši jutri, tukaj tečejo debate o (ne)pravičnosti prejemanja otroškega dodatka. Nekomu, ki kljub delu ali preteklem delu, ker si je drznil zboleti, crkuje, in nima za kruh, se očitajo otroški dodatki in subvencija malice!! 🙁

Kaj, če bi vso to jezo, nezadovoljstvo, bes, zavist, rajši vložili v boj za univerzalni otroški doadatek, 200 € po otroku recimo, ne pa, da očitamo tistim, ki se že tako počutijo bedno.
Ali pa v trud za poštena plačila za pošteno delo. V delovna mesta…

Potem se lahko pa socialni transferji tudi ukinejo. Ko bo človek lahko (spet) s svojim delom preživel sebe in svoje otroke.

Zdaj pa samo še zgruntaj, od kod denar za ta univerzalni otroški dodatek 200 evrov na otroka (najbrž si mislila mesečno, a ne?)…

Vsekakor bi bilo, kar se mene tiče, bolj potrebno poštimat druge stvari, da bi tudi taki brez otrok lahko dostojno živeli.

Točno! Samo to! Da bi vsak marljiv in odgovoren človek lahko dostojno živel.

nova
Uredništvo priporoča

Vidiš, mene pa zmoti tvoj TUDI. zakaj? Ker tako, kot si napisala, namiguješ, da tisti, ki imamo otroke zaradi njih lažje živimo!
beguncev nočemo, svojih otrok pa nimamo. Kdo bo za nas skrbel, ko bomo stari? Vsak otrok je potencial naroda. In če ni v narodnem interesu poskrbeti za otroke, ne vem v čigavem potem je.
Imam otroke, ker jih imava rada. Zanje dobimo OD. Ni niti za eno fasungo na mesec. Včasih nam gre za nohte, ker je z otroci veliko dela in poberejo veliko denarja (ki se mimogrede VES steka nazaj!!!). Ampak nikoli ne jamram zaradi tega. Ne morem si pa privoščit marsičesa, kar si marsikateri samski z lahkoto. recimo popoldanskega fuša.
Veliko bolje bi bilo, da bi ves ta srd, ki ga namenjate družinam z otroki, namenili tistim, ki zares kradejo in v primerjavi z njimi so vsi tile socialni transferji kapljica v morje. Ampak to absolutno presega domet povprečnega Slovenca (ali MONovca?).

Vidiš, mene pa zmoti tvoj TUDI. zakaj? Ker tako, kot si napisala, namiguješ, da tisti, ki imamo otroke zaradi njih lažje živimo!
beguncev nočemo, svojih otrok pa nimamo. Kdo bo za nas skrbel, ko bomo stari? Vsak otrok je potencial naroda. In če ni v narodnem interesu poskrbeti za otroke, ne vem v čigavem potem je.
Imam otroke, ker jih imava rada. Zanje dobimo OD. Ni niti za eno fasungo na mesec. Včasih nam gre za nohte, ker je z otroci veliko dela in poberejo veliko denarja (ki se mimogrede VES steka nazaj!!!). Ampak nikoli ne jamram zaradi tega. Ne morem si pa privoščit marsičesa, kar si marsikateri samski z lahkoto. recimo popoldanskega fuša.
Veliko bolje bi bilo, da bi ves ta srd, ki ga namenjate družinam z otroki, namenili tistim, ki zares kradejo in v primerjavi z njimi so vsi tile socialni transferji kapljica v morje. Ampak to absolutno presega domet povprečnega Slovenca (ali MONovca?).[/quote]

V tej borbi za preživetje – ne pa za dostojno življenje – je prišlo tudi do konflikta med tistimi, ki imamo otroke, in tistimi, ki ne. Ker se že ob tako težkem življenju marsikoga, ki otrok nima, pojavlja vprašanje, zakaj pri vragu mora od svoje borne plače prispevati še za otroške dodatke TUJIH otrok.
Žalostno je, da smo s svojim načinom življenja in s svojo filozofijo tako zabredli. Najbrž pa obstajajo razlogi za to…

Vsaki konflikt, med starši in ne-starši, med gospodarstvom in JU, med boljše in slabše situiranimi,… pa je samo voda na mlin vladajočim, odlična podlaga za še več manipulacij.

Škoda, škoda, da ne znamo stopiti skupaj, vsi.

Hvala bogu, nisem edina ki tako razmislja.
Hvala za tole! Meni se ne da spravit skupaj taksnega texta, ampak absolutno podpiram te teorije.
Zelim si le, da bi pravi ljudje to prebrali.

Nikakor ni sramota prejemati otroške dodatke, sramota se je s tem hvaliti po forumih.

Drugi problem pa tiči v napačnem poimenovanju tega socialnega transferja, saj ni namenjen vsem otrokom, temveč le kot dodatek za otroke revnih staršev.

Zakaj točno ti gre to poimenovanje tako na živce? A je res poanta v tem, da je treba nekoga ožigosat, da “je reven”, da boš ti prišla do izraza, ker morda nisi?
Zakaj tega ne razumeš tako, da si vsi otroci zaslužijo dostojno življenje in če njihovi starši ne zaslužijo dovolj, jim država pomaga, da jim je lažje. Da so torej moji otroci bolj enaki tvojim. Te moti ta enkost? Hočeš torej priviligirano mesto v družbi, ker zaslužiš 100 evr več kot jaz?
Pri tem sem pustila ob strani način kako eno pridejo do dodatka. Tisti pa tudi mene zares moti. In od poznanih, si upam trditi, da mnogi, ki ga prejemajo, tudi slučajno niso revni starši. Aja, mogoče pa zato to poimenovanje še ni prišlo v uporabo…

Tudi nadomestilo za brezposelnost ni namenjeno vsakemu brezposelnemu, ampak se točno ve, katetemu, pa je še vedno nadomestilo za brezposelnost. Tudi vsi invalidi ne prejemajo invalidske pokojnine, je zelo jasno opredeljeno, kateri jo, pa je še vedno – invalidska pokojnina.

Kakšen bi bil (tvoj) namen preimenovanja otroškega dodatka v dodatek za otroke revnih staršev? Mislim, kaj poleg stigme?

eni vedo kako je s tem, zato me nikakor ne motijo raznorazne pomoči in dodatki za otroke, se pa nasmejim vsem debilnim izjavam v stilu, da gre denar nestaršev za vzdrževanje otrok, a res mislite, da bi vam ostalo več, če ne bi bilo teh pomoči in dodatkov?
Aja pa še o potencialu naroda, eni se preprosto ne zavedajo tega, se bodo pa kmalu, ko bo svet poselil narod s potencialom 🙂

Poimenovanje nima nobene veze s pravico do dostojnega življenja, take lahko govoriš na predvolinih srečanjih, tukaj nima smisla.

Zgoraj sem napisal, da ni sramota prejemati socialne transferje ter dodajem, da se mi zdi pravilno, da le ti obstajajo.

Glede tega, da te moti da imam višje proihodke kot ti, pa ti ne morem pomagati ter tudi ves tvoj gnev ne bo spremenil tega dejstva.

Spet ena parazitka 🙂

Že s spremembo imena bi bilo veliko urejeno. Otroški dodatek namreč ni otroški dodatek ampak socialna pomoč ogroženim. Povprečna družina s podpovrečnim dohodkom, ki stežka pride čez mesec je kar hitro že izločena in otroškega dodatka ne prejme.
Torej naj dajo otroški dodatek vsem otrokom ali pa naj ga poimenujejo socialna pomoč otrokom.

Jaz nisem nikomur fouš ampak razumem, da ko razmišljaš ali bi otrokom kupil meso ali ne in ti država izračuna, da imaš preveč in ti dodatek ne pripada, da ti en pikič poči film. Ne na prejemnike ampak na državo.

Spet ena parazitka :)[/quote]

Za slabih 800 evrov garam v službi in doma. Mož je ivalid. Otroci pomagajo po svojih močeh.
Lahko mi rečeš tudi parazitka, če ti je lažje.
Razumem pa ravno ne takšne komunikacije.

Seveda si dobila odgovor, četdi je očitno pretežko bilo razumeti. Če meniš, da je poimenovanje nepomembno, potem lahko poimenujemo tuidi dodatek za lene ljudi ali pa dodatek za ljudi z dvema rokama?

Sam sem še vedno mnenja, naj bo poimenovanje pravilno in naj odraža dejansko vrsto socialnega transferja.

Seveda si dobila odgovor, četdi je očitno pretežko bilo razumeti. Če meniš, da je poimenovanje nepomembno, potem lahko poimenujemo tuidi dodatek za lene ljudi ali pa dodatek za ljudi z dvema rokama?

Sam sem še vedno mnenja, naj bo poimenovanje pravilno in naj odraža dejansko vrsto socialnega transferja.[/quote]

Ne resnično ne razumem, zakaj bi nekaj, karkoli, preimenovali tako, da bi čimveč ljudi prizadeli.
Pravzaprav sploh ne razumem, zakaj so ti poimenovanja prejemkov (ki se ti, če prav razumem, vsi po vrsti zdijo napačno poimenovani, celo tako zelo, da bi vsakemu posebej svojo temu tukaj namenil) večjega pomena kot zadostna plačila za pošteno delo oz. zadostna nadomestila tistim, ki dela ne morejo več opravljati.

Če verjameš, da je poimenovanje otroškega dodatka glavni, če ne celo edini problem tega transferja, misliš, da bi bil s preimenovanjem problem (občutkov) nepravičnosti rešen?
Sama sem prepričana, da (razen stigme prejemnikov – zato to ves čas ponavljam), ne bi spremenilo ničesar.

Kdor se preživlja z zares visokimi dohodki, ne razume, kako nekdo nima niti za popravilo pralnega stroja, kaj šele za novega. In bi na prejemnike še naprej gledal z viška.
Tisti, ki za las presega cenzus in mora krepko preračunavati svoje mesečne prejemke, da spoji konec enega z začetkom drugega meseca, bi bil še naprej jezen. Jasno!
Prejemniki “miloščine za otrokov kruh” ali kakorkoli bi že stvar poimenovali, pa še vedno in še bolj slabo.

Seveda si dobila odgovor, četdi je očitno pretežko bilo razumeti. Če meniš, da je poimenovanje nepomembno, potem lahko poimenujemo tuidi dodatek za lene ljudi ali pa dodatek za ljudi z dvema rokama?

Sam sem še vedno mnenja, naj bo poimenovanje pravilno in naj odraža dejansko vrsto socialnega transferja.[/quote]

Ne resnično ne razumem, zakaj bi nekaj, karkoli, preimenovali tako, da bi čimveč ljudi prizadeli.
Pravzaprav sploh ne razumem, zakaj so ti poimenovanja prejemkov (ki se ti, če prav razumem, vsi po vrsti zdijo napačno poimenovani, celo tako zelo, da bi vsakemu posebej svojo temu tukaj namenil) večjega pomena kot zadostna plačila za pošteno delo oz. zadostna nadomestila tistim, ki dela ne morejo več opravljati.

Če verjameš, da je poimenovanje otroškega dodatka glavni, če ne celo edini problem tega transferja, misliš, da bi bil s preimenovanjem problem (občutkov) nepravičnosti rešen?
Sama sem prepričana, da (razen stigme prejemnikov – zato to ves čas ponavljam), ne bi spremenilo ničesar.

Kdor se preživlja z zares visokimi dohodki, ne razume, kako nekdo nima niti za popravilo pralnega stroja, kaj šele za novega. In bi na prejemnike še naprej gledal z viška.
Tisti, ki za las presega cenzus in mora krepko preračunavati svoje mesečne prejemke, da spoji konec enega z začetkom drugega meseca, bi bil še naprej jezen. Jasno!
Prejemniki “miloščine za otrokov kruh” ali kakorkoli bi že stvar poimenovali, pa še vedno in še bolj slabo.[/quote]

Ne razumem zakaj bi pravilno poimenovanje kogarkoli prizadelo, ravno obratno je boilj logično da nepravilno poimenovanje koga prizadane. Ni nujno, da se dodatek imenuje tako kot sem napisal, naj pa se imenuje tako, da odraža dejansko stanje.

Ne vem, če kogarkoli prizadane poimenovanje socialna pomoč, pa ima enak pomen, le da je namenjen odraslim.

Seveda si dobila odgovor, četdi je očitno pretežko bilo razumeti. Če meniš, da je poimenovanje nepomembno, potem lahko poimenujemo tuidi dodatek za lene ljudi ali pa dodatek za ljudi z dvema rokama?

Sam sem še vedno mnenja, naj bo poimenovanje pravilno in naj odraža dejansko vrsto socialnega transferja.[/quote]

Ne resnično ne razumem, zakaj bi nekaj, karkoli, preimenovali tako, da bi čimveč ljudi prizadeli.
Pravzaprav sploh ne razumem, zakaj so ti poimenovanja prejemkov (ki se ti, če prav razumem, vsi po vrsti zdijo napačno poimenovani, celo tako zelo, da bi vsakemu posebej svojo temu tukaj namenil) večjega pomena kot zadostna plačila za pošteno delo oz. zadostna nadomestila tistim, ki dela ne morejo več opravljati.

Če verjameš, da je poimenovanje otroškega dodatka glavni, če ne celo edini problem tega transferja, misliš, da bi bil s preimenovanjem problem (občutkov) nepravičnosti rešen?
Sama sem prepričana, da (razen stigme prejemnikov – zato to ves čas ponavljam), ne bi spremenilo ničesar.

Kdor se preživlja z zares visokimi dohodki, ne razume, kako nekdo nima niti za popravilo pralnega stroja, kaj šele za novega. In bi na prejemnike še naprej gledal z viška.
Tisti, ki za las presega cenzus in mora krepko preračunavati svoje mesečne prejemke, da spoji konec enega z začetkom drugega meseca, bi bil še naprej jezen. Jasno!
Prejemniki “miloščine za otrokov kruh” ali kakorkoli bi že stvar poimenovali, pa še vedno in še bolj slabo.[/quote]

Pa še to: otroški dodatek že itak spada med socialne transferje. Socialne!
Kamor spada tudi znižano plačilo vrtca. Vendar to večina pozablja. Da nikomur, ne glede na dve desni roki, ni potrebno plačati polne, ekonomske cene vrtca, če se tako odloči. Pa je tudi to SOCIALNI transfer.
No, ta pa je namenjen vsem otrokom. Zaenkrat.
Vprašanje pa je, kako dolgo še bo, če ne bomo stopili skupaj, bogati, malo manj bogati, revni in malo manj revni, gospodarstvo in JU, upokojenci in študentje…

Otroški dodatek nas ne bo rešil, ne glede na njegovo ime.

Ne resnično ne razumem, zakaj bi nekaj, karkoli, preimenovali tako, da bi čimveč ljudi prizadeli.
Pravzaprav sploh ne razumem, zakaj so ti poimenovanja prejemkov (ki se ti, če prav razumem, vsi po vrsti zdijo napačno poimenovani, celo tako zelo, da bi vsakemu posebej svojo temu tukaj namenil) večjega pomena kot zadostna plačila za pošteno delo oz. zadostna nadomestila tistim, ki dela ne morejo več opravljati.

Če verjameš, da je poimenovanje otroškega dodatka glavni, če ne celo edini problem tega transferja, misliš, da bi bil s preimenovanjem problem (občutkov) nepravičnosti rešen?
Sama sem prepričana, da (razen stigme prejemnikov – zato to ves čas ponavljam), ne bi spremenilo ničesar.

Kdor se preživlja z zares visokimi dohodki, ne razume, kako nekdo nima niti za popravilo pralnega stroja, kaj šele za novega. In bi na prejemnike še naprej gledal z viška.
Tisti, ki za las presega cenzus in mora krepko preračunavati svoje mesečne prejemke, da spoji konec enega z začetkom drugega meseca, bi bil še naprej jezen. Jasno!
Prejemniki “miloščine za otrokov kruh” ali kakorkoli bi že stvar poimenovali, pa še vedno in še bolj slabo.[/quote]

Ne razumem zakaj bi pravilno poimenovanje kogarkoli prizadelo, ravno obratno je boilj logično da nepravilno poimenovanje koga prizadane. Ni nujno, da se dodatek imenuje tako kot sem napisal, naj pa se imenuje tako, da odraža dejansko stanje.

Ne vem, če kogarkoli prizadane poimenovanje socialna pomoč, pa ima enak pomen, le da je namenjen odraslim.[/quote]

O, pa še kako prizadene!!
Ne tistih, ki jim je to stil življenja že 20, 30 let.
Tiste, ki po 30-ih letih službe ostanejo brez dela, drugega pa zaradi zdrav. težav ne morejo (takoj) dobiti, pa še kako prizadene!!
Tebe ne bi? Da naenkrat, čez noč, ostaneš brez dela, prihranki skopnijo, prodaš vse, kar je kdo pripravljen kupiti – potem pa prosjačiš? Po tem, ko si se od 15-ega, 18-ega leta sam preživljal.
Verjemi, ne bi ti bilo vseeno. Četudi bi se socialna pomoč imenovala “nagrada za delovnega, iztrošenega človeka”, je ne bi z veseljem in ponosom zaprosil.

Zato pa je znižano plačilo vrtca pravilno poimenovanje, drugače bi ga morali imenovati znižano plačilo vrtca za otroke revnih staršev.

Kaj hočeš s tem povedati, da resnica boli? Verjamem, da bi večina raje zaslužila dovolj, da ne bi potrebovala pomoči, ampak če imajo dvolj moči, da zanjo zaprosijo, bodo tudi sprejeli, da se imenuje tako kar v resnici je.

Še enkrat, nikjer se ne spuščam v vsebino in razloge zakaj kdo zaprosi, govorimo le o poimenovanju, ki bi bilo pošteno do vseh.

Zato pa je znižano plačilo vrtca pravilno poimenovanje, drugače bi ga morali imenovati znižano plačilo vrtca za otroke revnih staršev.[/quote]

Sem vedela, da boš to izpostavil. 🙂

Ti pa moram povedati, da sem vseeno vesela, da so se strasti tukaj umirile, nekaj žaljivih se je umaknilo, in da enkrat za spremembo teče normalna debata, no bolj najin dialog :), čeprav sva precej različnega mnenja.

Samo to ti hočem povedati glede imena – zdaj mogoče na nek način prizadene močnejše. Ker se čutijo/čutite oškodovane, prikrajšane, opeharjene.
Če bi ime kakorkoli spremenili, pa bi (še dodatno) udarili po šibkejših. Po tistih, ki jim/nam že iz mnogih drugih razlgov ni fajn.
Zato verjetno ostaja ime enako, predvidevam pač.
Seveda pa je možna tudi pobuda za spremembo. A dvomim, da bodo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in ENAKE MOŽNOSTI (saj človek ne ve, kaj naj si ob takem nazivu misli; no, še eno, milo rečeno, neprimerno ime pač) pristali na spremembo.

Ni prav, da se reče “Otroški dodatek”, ker potem se tisti, ki ga ne dobijo, res lahko počutijo prikrajšane in prav je, da se kar jasno pove, da otroci v Sloveniji ne dobivajo otroškega dodatka!
Gre za socialno kategorijo, saj je odvisna od dohodkov, premoženja in če bi se imenovala npr. otroški socialni dodatek ali pomoč ali kaj podobnega, se ne bi v to vtikal nihče.

Moj otrok ni dobival ničesar in verjetno bi morala biti vesela, da je tako.
Samo je pa treba kar jasno povedat, da v tej naši državi NI OTROŠKIH DODATKOV.

No, samo za otroke revnih staršev otroški dodatek res ni, to velja mogoče samo za majhen delež. Kar nekaj mojih prijateljev jih prejema, pa je večina daleč od revščine. Lastne nepremičnine, dopusti, dva avtomobila pri hiši. Če je to revščina, naj traja.
Glede na procente prejemnikov otroškega dodatka potem v revščini živi 70 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} (slovenskih otrok, pred zakonom jih je potem živelo 90 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.)
In ne vem, kaj je narobe z OTROŠKIM DODATKOM. Saj ni DODATEK ZA VSE OTROKE. Za marsovce tudi ni.

Ce se mu rece kakorkoli. Ce pravica obstaja in ce izpolnjujem pogoje bom zanjo zaprosila in bi bila nora ce tega ne bi storila.

New Report

Close