Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj vas ne maramo – nabiralci kostanja, gob, borovnic in ostalih travniških in gozdnih sadežev

Zakaj vas ne maramo – nabiralci kostanja, gob, borovnic in ostalih travniških in gozdnih sadežev

Pri nas je dosti kostanja, tako v gozdu kot na robu gozda. pa tudi na travnikih. Nabiralcem kostanja, čeprav se še ni zgodilo, da bi kdo prišel do nas, kaj rekel, vprašal, omenil svoje namere, povedal o tem, kam gre, nič od nič, ne težim, pa čeprav je to moja zemlja, moj gozd, seveda tudi moji davki… ne težim, dokler se nahajajo in nabirajo v gozdu, ob robu gozda, ograjene pašnike pa spoštujejo in jih ne prestopajo. Seveda, naj imajo ljudje veselje, naj kostanj naberejo (pa četudi ga nosijo v vrečah domov, kot da ga pripravljajo za ozimnico, ker običajna družina ga enostavno ne more toliko pojesti) in se ga najedo, če se bodo malo rekreirali, bo še za splošno kulturo bolje.

In kaj sem našel danes, ko sem prišel domov in šel na svoj ograjen travnik, kjer pasem živali, da jih peljem čez noč domov? Polomljeno in strgano ograjo (ker je nekdo ne vem kako plezal čeznjo), odvrženo prazno pločevinko pijače in seveda očitno pobran kostanj. Ne samo, da si pustil za sabo razdejanje, po tem še naravne dobrote nisi pozabil nabrati, brez teh pač ne gre. Zato si vendar prišel, kajne? Hvala lepa dragi nabiralec kostanja. Polepšal si mi dan. Po tem, ko sem prišel domov iz 8-urnega šihta, sem moral namesto k svojim običajnim opravkom, najprej popraviti ograjo (naj omenim, da mi je šel čas, material in energija), nato pobrati smeti za teboj in šele nato narediti svoje siceršnje dolžnosti. Da pa bi te katera od mojih živali na mojem ograjenem pašniku sunila v tvojo debelo, nerodno rit, bi me pa verjetno še tožil. Naj bom torej vesel, da sem ostal le brez kostanja in z 1-urnim delom več in nekaj denarja manj.

Ne nakladaj, noooo

zakaj bi se jezili na žabarje in močvirnike, ki nam delajo škodo, saj imamo subvencije in od tega lepo živimo. imamo po pet traktorjev, dve hiši, tri hleve in še pa še…….
za njih je vse javno, na vsak parkirni “plac” pa bodo čez mesec ali dva pa že postavljali “gajbice”, saj to je moje!!

nova
Uredništvo priporoča

Baje bo subvencije treba vračati, s čim se bodo odplačale je pa vprašanje glede na to da ljudje nimajo denarja za drage domače pridelke.

Pa F, no, tip sploh napisal ni, na katerem koncu je ta njegov pašnik, kako hudiča veš, da mu je ravno Ljubljančan ograjo podrl? Verjetno prav zato ni napisal, da se ne bi spet začelo bevskanje proti prebivalcem enega samega mesta, ko vendar vsak z dvema možganskima celicama ve, da je kretenov povsod na pretek. Tudi na tem forumu. Posebej tistih, ki počez napadajo to ali ono skupino ljudi brez najmanjšega razloga.

Avtor, žal mi je, da se ti je to zgodilo, ampak, kot rečeno, kretenov nikjer ne manjka.

Nabiram gobe, ja. Vprašam ne, če lahko, ker ne vem, kog naj vprašam. Drugače pa bi.

SAe pa strinjam, da kakor se nekateri obnašajo, to res ni za nikamor. In me prav nič ne čusi, da kdaj kakšnemu lastniku odnese pokrovko.

Nismo pa vsi nabiralci enaki, res ne.

Ok, mene ne spravi iz tirnic nabiralec gob ali gozdnih sadežev, čeprav to počne v mojem gozdu.
Pritisk mi pa dvigne nabiralec kostanja, ki si, meni nič-tebi nič, lepo sam postreže pod mojimi drevesi.
Dragi nabiralec kostanja: kostanj ne zraste sam od sebe (še posebej je to verjetno za marone), za razliko od gob ali robidnic, ga mora nekdo posaditi. Mojih sicer nisem jaz, pač pa moja babica, a vseeno najbrž ne greste v prvi neznani vrtiček in si samopostrežete paradižnik za večerjo?
Ker vsega sami ne porabimo, bi bilo dovolj vljudno vprašanje, pa verjamem, da pri marsikom drugem tudi.

------------------------------------------------------------------------ "I shut my eyes and all the world drops dead; I lift my eyes and all is born again." (S. P.)

Absolutno obsojam takšno primitivno obnašanje kot je v prvem postu opisano. Ne moreš tuje lastnine tako uničevat …
Kar se pa tiče tega, da bi spraševali, če lahko nabiramo kostanj … ni potrebno. Gozdne produkte lahko (po zakonu) vsak nabira. Tako kostanj kot gobe, borovnice itd. A kot rečeno osnovna kultura je pa pri tem le potrebna.

p.s. Da se ne bo kdo razburjal: tudi v “našem” gozdu drugi nabirajo kostanj … itak ga je dovolj za vse … res bi se mi zdelo čudno, da bi kdo spraševal, če sme. Seveda pa nabiranje kostanja ne pomeni, da parkiraš, kjer ti pride, in da delaš škodo.

Daj preseli se na vas na kakšno opuščeno kemtijo, seljka seljak seljače male.

Tam boš v živo lahko preiskusil svoje sodbe in poznavanje problema.
Daj odloči se seljače.

Absolutno obsojam takšno primitivno obnašanje kot je v prvem postu opisano. Ne moreš tuje lastnine tako uničevat …
Kar se pa tiče tega, da bi spraševali, če lahko nabiramo kostanj … ni potrebno. Gozdne produkte lahko (po zakonu) vsak nabira. Tako kostanj kot gobe, borovnice itd. A kot rečeno osnovna kultura je pa pri tem le potrebna.

p.s. Da se ne bo kdo razburjal: tudi v “našem” gozdu drugi nabirajo kostanj … itak ga je dovolj za vse … res bi se mi zdelo čudno, da bi kdo spraševal, če sme. Seveda pa nabiranje kostanja ne pomeni, da parkiraš, kjer ti pride, in da delaš škodo.[/quote]
To pa ne drži. Kjer so bili kostanji nasajeni je to sadovnjak, v tej višini kmet tudi plačuje katastrski dohodek in tak del lahko tudi ogradi, če je to potrebno. Medtem kot gozda ne sme.
Vse preveč ljudi pa kostanj meče v isto kategorijo kot gobe in potem so težave.


Kot sem že napisala: ponekod je kostanj nasajen.
“Kostanj lahko v zmernih količinah nabiramo v vseh slovenskih gozdovih. Z zakonom je tako določeno, da sme posamezni obiskovalec gozda na dan nabrati do 2 kg kostanja. Izjema so gozdovi, katerih lastniki so se odločili za pridelavo kostanja.”

------------------------------------------------------------------------ "I shut my eyes and all the world drops dead; I lift my eyes and all is born again." (S. P.)

Pa se lastniki kdaj zamislite in se vprašate- zakaj za hudi_ča pa se vam mora subvencije izplačevati od davkoplačevalskega denarja? Zakaj niste nikoli proti,da moramo davkoplačevalci finančno skrbeti še za lastnike gozdov,travnikov,polj itd..? Zakaj ne protestirate proti temu?
Miselnost t.i. lastnikov je pa itak taka, da jim subvencije pripadajo. Je že kateri lastnik prišel v mesto vprašat davkoplačevalce ali mu lahko prispeva za subvencije?
Ne marate nabiralcev kostanja, gob, borovnic in ostalih travniških in gozdnih s…///// še kako pa marate njihov davkoplačevalski denar.
Ko se zgodi kakšna nesreča npr. poplave,žled.požar….so ljudje iz mest najbolj solidarni,največ dajo. Ljubljana/Ljubljančani vedno dajo največ in zelo hitro,še sreča,da niso tako sebični in naduti,kot je večina prav t.i. lastnikov.
Pozabljate ljudje,pozabljate…..od kod denar.

Pa se lastniki kdaj zamislite in se vprašate- zakaj za hudi_ča pa se vam mora subvencije izplačevati od davkoplačevalskega denarja? Zakaj niste nikoli proti,da moramo davkoplačevalci finančno skrbeti še za lastnike gozdov,travnikov,polj itd..? Zakaj ne protestirate proti temu?
Miselnost t.i. lastnikov je pa itak taka, da jim subvencije pripadajo. Je že kateri lastnik prišel v mesto vprašat davkoplačevalce ali mu lahko prispeva za subvencije?
Ne marate nabiralcev kostanja, gob, borovnic in ostalih travniških in gozdnih s…///// še kako pa marate njihov davkoplačevalski denar.
Ko se zgodi kakšna nesreča npr. poplave,žled.požar….so ljudje iz mest najbolj solidarni,največ dajo. Ljubljana/Ljubljančani vedno dajo največ in zelo hitro,še sreča,da niso tako sebični in naduti,kot je večina prav t.i. lastnikov.
Pozabljate ljudje,pozabljate…..od kod denar.[/quote]
V življenju še nisem dobila subvencije, prispevka, soc. pomoči, dodatka za whatever. Je pa res, od moje plače se nateče precej denarja za marsikaj. Od tam gre tudi za prispevek za urejanje in vzdrževanje gozdnih cest. Čeprav v mojem gozdu ni nobene ceste.
Dajmo malo umiriti konje.

------------------------------------------------------------------------ "I shut my eyes and all the world drops dead; I lift my eyes and all is born again." (S. P.)

Smo lastniki gozda in vsako leto pridejo v naš gozd “kostanjarji”. Dokler si ti nabiralci naberejo kostanj, brez trušča in škode, nimamo nič proti. Žal pa se vse pogosteje dogaja, da si ti nabiralci poleg kostanja in ostalih gozdnih sadežev, naberejo še pridelke s polja, sadje iz sadovnjaka in če jim rečeš naj pustijo pri miru ti še grozijo…

To, da naberejo veliko večjo količino kostanja, kot pa je zakonsko dovoljeno, pa verjetno ni treba omenjat. Mestni vedo samo to, da imajo pravico pobirat, koliko lahko naberejo jim je pa že špansko selo.

Ja, žal poznana zgodba.
Za začetek pa naj omenim, da ne dobimo niti centa subvencije. Da nimamo javne razsvetljave, da nimamo vodovoda, ne asfalta in podobnih zadev. Čeprav plačujemo davke kot tudi ostali.

Pa glej ga zlomka. Eni mislijo, da lahko počno v našem gozdu vse. Vozijo smeti iz mesta gor v hribe (tega nikakor ne razumem glede na to, da imajo urejen odvoz odpadkov). 2x smo že imeli srečo, da smo med odpadki našli osebne podatke in je moral očistiti.
Parkirajo, kjer se jim zdi.
Sem srečala dve nabiralki, parkirali na našem travniku. Ju pozdravim, oni dve pa niti odgovorili nista. Sem jima že mislila razložiti, da če vesta kje sta parkirali pa se mi ni dalu. Sem ju pustila na miru.
Odmetavanje čikov in pločevink je standard. Tega je polno.
Brcanje in teptanje gob je na dnevnem redu. Če ne pozna gobe, jo brcne, pohodi. Zakaj le?
Eni mislijo, da obiranje breskev in jabolk spada pod nabiranje gozdnih sadežev in si kar gajbico prinesejo pod jablano in si postrežejo. Drugi v to kategorijo gozdnih sadežev štejejo tudi kromopir in korenje. In to kar na njivi ven izruvajo.
Zaradi take svojati potem domačini grdo gledamo vse te nabiralce. Nikoli ne veš kaj ima za bregom.

zakaj za hudi_ča pa se vam mora subvencije izplačevati od davkoplačevalskega denarja? Zakaj niste nikoli proti,da moramo davkoplačevalci finančno skrbeti še za lastnike gozdov,travnikov,polj itd..? Zakaj ne protestirate proti temu?

Za lastnike gozdov ni nobenih subvencij.

Za travnike in polja pa mora nekdo skrbeti, da se ne zarastejo. V pogojih razdrobljene posesti (posledice agrarnih reform) in oteženih pogojih za intenzivno pridelavo pač mora nekdo poskrbeti, da se obdelane površine ohranijo v funkciji. Še v socializmu v prejšnji Yugi so vedeli, da je hrana stateškega pomena za vsako državo. Lidl in Hofer lahko čez noč zapreta vrata… Potem boš pa s težavo napraskal svoj “davkoplačevalski” denar, da boš po tržnih cenah kupil hrano.

Kmetijske subvencije so dogovorjene z SKP na evropski ravni. Dobivajo jih tudi kmetje v Avstriji, Franciji… povsod. V glavnem iz evropskega budžeta. Ne brez razloga. Fovšija pa gori predvsem na slovenskem.

Se popolnoma strinjam z avtorjem teme. Ne vem zakaj se eni počutijo tako ogrožene če človek poved da resno ne mara pa tega da mu tujci uničujejo.
Ne vem ali vi pa aplavdirate, da vam nekdo na parkirišču avto poškoduje poškoduje ali pa da vam ograjo na pol podre ko se pelje mimo vase hiše? Po mje ne, in zakaj bi kmetje morali?
Saj večina ko hodi v naravo je ok, pospravi za seboj in ne uničuje, ampak taki ki pa uničujejo pa grejo vsem na živce na samo kmetu.

Pa še eno vprašanje za tistega, ki je rekel da je maroni posadil, oz. ga je njegova babica. Pa kaj je kupila drevo ali ga je sama vzgojila? Sprašujem ker me zanima kje bi se ga dalo kupiti, bi tudi jaz kakšnega. Sedaj po želdolomu je v gozdu kar nekaj prostora, pa bi poleg smerek še kak kostan probali.

Sadike kostanja seveda prodajajo. Je pa s kostanjem tudi nekaj dela zato, da ne zboli. Delo seveda prinaša stroške in ljudje se bodo morali sprijazniti, da nihče ne bo zastonj delal zato, da bodo oni nekaznovano kradli.

http://www.sadjarstvo.com/Kostanj.php

to je vse odvisno, kako so te vzgojili doma. jaz recimo sem tako navajen in mi na pamet ne pade, da bi jemal nekaj, kar ni moje (jabolka z dreves pa korenje z njive), da bi hodil preko nepokošenih travnikov, plazil preko ograj in jih podiral, se sprehajal preko dvorišč in lazil okrog hiš na podeželju. spoštujem tujo lastnino in zame je nedotakljiva.
če hodim po gozdu, pa pazim, da ne delam škode in za mano niti slučajno ne ostaja noben svinjarija niti pomendrane gobe.
je pa res, da nekaj navzgojenih paconov meče slabo luč na vse, ki si zaželimo podeželskega zraka.

Čim več takih ljudi in čim manj tistih drugačnih.
Če se ljudje tako kulturno obnašajo, jih ne bo nihče preganjal. Se pa zaradi slabih izkušenj z drugimi ljudmi zgodi, da kak besen domačin naluknja gume nekomu nedolžnemu, ki se zna lepo obnašat.
Tudi podeželani ne hodimo le po svojih gozdovih, ampak tudi po sosednjih, okoliških, in tudi ne tako bližnjih. Zato je fajn, da je to dovoljeno. Samo res se moramo vsi normlano obnašat.
Pa, če kdaj kako jabolko kje vzameš, ti tudi ne bo nihče težil, sploh, če jo na tleh pobereš. Če pa nabereš celo gajbo pa bo joj.
Je pa kriza, ko vidiš, da se tip pripelje z dragim avtom in potem narabuta za celo gajbo jabolk. Ker človek bi razumel, če nima za jesti, da zato krade. AMpak avto pa drag…

V glavnem: kulturno obnašanje in ne bo težav.

Midva sva z očetom včeraj ograjo popravljala. Na dveh koncih. Podrto in uničeno. Res škoda, da so bili naši trije psi z bratom v hosti, kjer smo spravljali še drva za naprej….. Ali pa sreča za nas kot si tudi sam napisal. Kajti krivi bi bili mi. Pokradli so pa jabolka.

Pri tem je pa pozabil omenit koliko 10,000€ je dobil letos od države doklad za kmetavze.

New Report

Close