Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek V Sloveniji se spet cedita med in mleko

V Sloveniji se spet cedita med in mleko

Stanovanja so se podražila, največ povpraševanja po rabljenih nepremičninah
Cene nepremičnin navzgor
23. september 2015 ob 11:54,
zadnji poseg: 23. september 2015 ob 13:18
Ljubljana – MMC RTV SLO/STA
Cene stanovanj rastejo, število prodanih rabljenih nepremičnin je že doseglo predkrizno raven, število prodanih novogradenj pa ostaja nizko, je sporočil statistični urad.

Cene stanovanjskih nepremičnin so bile v drugem četrtletju povprečno za 2,3 odstotka višje glede na preteklo trimesečje.

Cene novogradenj so se zvišale za 4,4 odstotka, kar je že tretje zaporedno zvišanje po tretjem četrtletju lani. Takrat so dosegle tudi najnižjo do zdaj izmerjeno raven. Statistični urad je naštel 187 transakcij novogradenj, kar se skorajda ne razlikuje od prejšnjega četrtletja, še vedno pa se je večji delež stanovanj prodal v osrednjeslovenski statistični regiji (58 odstotkov), samo v Ljubljani jih je bilo prodanih 47 odstotkov. K številu prodanih stanovanj je občutno prispeval Stanovanjski sklad RS.

Cene novih družinskih hiš običajno močno nihajo; v drugem četrtletju letos so se glede na prejšnje četrtletje znova znižale za 3,5 odstotka.

Prodaja rabljenih nepremičnin dosegla predkrizno raven
Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin so se medtem na ravni četrtletja v povprečju zvišale za 1,8 odstotka. Transakcij je bilo 2.020, kar je največ v zadnjih sedmih letih. Trgovanje z rabljenimi nepremičninami je torej že doseglo predkrizno intenzivnost.

Cene rabljenih stanovanj v Ljubljani so se v drugem četrtletju 2015 glede na prejšnje četrtletje zvišale drugič zapored, tokrat za 3,4 odstotka. Cene rabljenih nepremičnin so se sicer zvišale po vsej Sloveniji, in sicer za toliko kot v prejšnjem četrtletju, torej za 2,2 odstotka.

Cene rabljenih družinskih hiš se medtem niso spremenile. “Ker je bilo število prodaj rabljenih hiš rekordno visoko (508), lahko sklepamo, da se je na tem delu nepremičninskega trga v Sloveniji vzpostavilo neko trajnejše ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem,” navajajo na statističnem uradu.

Sa. J.

Ljudje že od Jugoslavije vedo, da je bolje imeti v lasti dvakrat predrago nepremičnino kot ničvreden denar.

New Report

Close