Najdi forum

Naslovnica Forum Politični čvek Britanci sprejeli prve begunce

Britanci sprejeli prve begunce

Iz tega članka

V Veliko Britanijo so medtem prispeli prvi od 20.000 sirskih begunce, sprejem katerih je v naslednjih petih letih napovedal London. Gre za begunce iz taborišč v sosednjih državah Sirije, medtem ko Velika Britanija v sistemu prerazporeditve beguncev iz evropskih držav ne sodeluje.

Britanska vlada ni razkrila podrobnosti niti o številu beguncev niti o tem, kam jih bodo naselili. V skladu s predvideno shemo bodo deležni namestitve, dostopa do zdravstvene oskrbe in izobraževanja, prejeli bodo tudi petletno humanitarno zaščito. Po tem obdobju bodo lahko zaprosili za možnost, da ostanejo v državi, pojasnjuje britanski BBC.

Britanski premier David Cameron je začetku meseca pod pritiskom, naj naredi več za ublažitev begunske krize v Evropi, napovedal, da bo Velika Britanija v naslednjih petih letih sprejela 20.000 beguncev iz taborišč v Jordaniji, Libanonu in Turčiji. “To omogoča beguncem neposredno in varnejšo pot v Veliko Britanijo kot tvegano potovanje v Evropo,” je dejal takrat.

Kot je jasno povedal, Velika Britanija, ki ne sodeluje v evropski azilni in migracijski politiki, po drugi strani ne namerava biti del sistema kvot za porazdelitev beguncev iz najbolj obremenjenih evropskih držav po drugih članicah unije. Dogovor o premestitvi 120.000 beguncev so v torek dosegli notranji ministri unije, a ne s soglasjem.

To bo poleg številnih drugih perečih vprašanj v begunski krizi tema današnjega izrednega srečanja voditelje držav unije, pred katerim sta se v torek v Veliki Britaniji srečala Cameron in francoski predsednik Francois Hollande.

Kot so po srečanju sporočili iz Cameronovega kabineta, sta voditelja razpravljala, da mora biti velik del odgovora za begunsko krizo rešitev razmer v Siriji. Strinjala sta se tudi, da bi se vrh EU moral osredotočiti na “večjo pomoč sosedam Sirije, da bi omogočili več beguncem, da tam ostanejo”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Cameron je sicer minuli teden obiskal begunska taborišča v Libanonu in Jordaniji in obljubil dodatnih 100 milijonov funtov (137 milijonov evrov) pomoči, s čimer želi prispevati k zajezitvi migracijske krize.

Konec citata

S takim načinom bi se pa lahko strinjala.

Sliši se sicer precej lepo, toda … je pač en “toda”: ali bodo Britanci že kar na kraju samem naredili izbor, koga hočejo in koga nočejo? Ali ni malo naivno vejeti, da bodo pobasali vse, kar jim bo prišlo pod roke? Ali pa bodo zaresne begunce razdelili na tiste, ki jih je vredno rešiti, in na tiste, ki jih ni? Nekako mi zadeva noče biti povsem všeč, pa sem mogoče (upam) preveč skeptična.

Sliši se sicer precej lepo, toda … je pač en “toda”: ali bodo Britanci že kar na kraju samem naredili izbor, koga hočejo in koga nočejo? Ali ni malo naivno vejeti, da bodo pobasali vse, kar jim bo prišlo pod roke? Ali pa bodo zaresne begunce razdelili na tiste, ki jih je vredno rešiti, in na tiste, ki jih ni? Nekako mi zadeva noče biti povsem všeč, pa sem mogoče (upam) preveč skeptična.

nova
Uredništvo priporoča

Se opravičujem za podvojen post, nekaj mi štrajka čarunalnik.

Zelo umestno etično vprašanje, se strinjam, po kakšnem ključu izbirati? Ampak izbirati bo treba, prej ali slej, in tudi med temi ki so že tu, ker Evropa vseh ne bo mogla absorbirati. Že to kar se zdaj dogaja je posilstvo Evrope.

Morda izbirajo med tistimi, katerim je najbolj nujno pomagati, ali pa med tistimi, ki so v taboriščih najdlje? Nekateri so tam že 4 leta.

Pri tej britanski varianti tudi odpadejo ekonomski šleparji in tihotapci ljudi.

Ja, saj upam, da sem preveč črnogleda. Zdi se mi pač, da je med ljudmi precej več humanitarnosti kot humanosti in precej več dobrodelnosti kot dobrote, pa težko verjamem, da se to ne bi odražalo v raznih vladnih domislicah katerekoli države.
Kar se ekonomskih šleparjev in tihotapcev ljudi tiče, pa seveda drži.

New Report

Close