Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek LD in bolniška

LD in bolniška

Po odločbi komisije imam 4 ure bolniške, 4 ure delam. Če grem na dopust, kako se mi le ta obračuna? Po 4 ure, ker imam ostale 4 bolniško ali po 8 ur oz. 1 dan LD?

Dan dopusta je v tem primeru “vreden” 4 ure…

Hvala, Barca.

Hvala, Barca.[/quote]

Barca, tokrat se pa krepko motiš. Dan dopusta je dan dopusta in takrat ni bolniške, ker po ZDR je dopust v dnevih. Ko koristiš dopust se bolniška prekine.

Vprašaj na Komisijo ZZZS in ti bodo lepo povedali kako je s tem. Je pa res, da delodajalci hočejo v žep pospraviti še tisto, kar jim ne pripada. In tako zaposlenemu obračunajo 4 ure dopusta in 4 ure bolniške. Bolniško refundirajo, nadomestilo za preostale 4 ure dopusta si pa lepo pospravijo v svoj žep, tebe pa prikrajšajo za ta denar.

Edino pravilno je – dopust je cel dan, bolniška se prekine!

Hvala, Barca.[/quote]

Barca, tokrat se pa krepko motiš. Dan dopusta je dan dopusta in takrat ni bolniške, ker po ZDR je dopust v dnevih. Ko koristiš dopust se bolniška prekine.

Vprašaj na Komisijo ZZZS in ti bodo lepo povedali kako je s tem. Je pa res, da delodajalci hočejo v žep pospraviti še tisto, kar jim ne pripada. In tako zaposlenemu obračunajo 4 ure dopusta in 4 ure bolniške. Bolniško refundirajo, nadomestilo za preostale 4 ure dopusta si pa lepo pospravijo v svoj žep, tebe pa prikrajšajo za ta denar.

Edino pravilno je – dopust je cel dan, bolniška se prekine![/quote]

Niti slučajno se bolniška ne prekine (če jo sam, je zelo verjetno, da je komisija naprej ne bo odobrila).

Če imaš 4-urno bolniško in te od ponedeljka do petka ni v službo (delaš 5 dni na teden), to pomeni obračunanih 20 ur bolniške in 20 ur dopusta in porabljenih 5 dni dopusta.

Barca, tokrat se pa krepko motiš. Dan dopusta je dan dopusta in takrat ni bolniške, ker po ZDR je dopust v dnevih. Ko koristiš dopust se bolniška prekine.

Vprašaj na Komisijo ZZZS in ti bodo lepo povedali kako je s tem. Je pa res, da delodajalci hočejo v žep pospraviti še tisto, kar jim ne pripada. In tako zaposlenemu obračunajo 4 ure dopusta in 4 ure bolniške. Bolniško refundirajo, nadomestilo za preostale 4 ure dopusta si pa lepo pospravijo v svoj žep, tebe pa prikrajšajo za ta denar.

Edino pravilno je – dopust je cel dan, bolniška se prekine![/quote]

Niti slučajno se bolniška ne prekine (če jo sam, je zelo verjetno, da je komisija naprej ne bo odobrila).

Če imaš 4-urno bolniško in te od ponedeljka do petka ni v službo (delaš 5 dni na teden), to pomeni obračunanih 20 ur bolniške in 20 ur dopusta in porabljenih 5 dni dopusta.[/quote]

Ne, bolniško prekineš v soglasju s svojim osebnim zdravnikom – to je tudi njihovo navodilo takšnim, ki so na 4-urni bolniški.

Tvoje mnenje je pa mnenje delodajalca, ki želi čim več pospraviti v žep na račun delavca.

Predlagam, da vzameš v roke ZDR in zaprosiš za mnenje ZZZS, ki ti odobrava bolniško in ima iz tega naslova tudi vse pravice. Pa še kakšno nadzorno inštitucijo (kot je npr. Inšpektorat za delo) lahko povprašaš. Povsod boš dobila enak odgovor, ki pa je drugačen kot je zgolj tvoje mnenje.

Niti slučajno se bolniška ne prekine (če jo sam, je zelo verjetno, da je komisija naprej ne bo odobrila).

Če imaš 4-urno bolniško in te od ponedeljka do petka ni v službo (delaš 5 dni na teden), to pomeni obračunanih 20 ur bolniške in 20 ur dopusta in porabljenih 5 dni dopusta.[/quote]

Ne, bolniško prekineš v soglasju s svojim osebnim zdravnikom – to je tudi njihovo navodilo takšnim, ki so na 4-urni bolniški.

Tvoje mnenje je pa mnenje delodajalca, ki želi čim več pospraviti v žep na račun delavca.

Predlagam, da vzameš v roke ZDR in zaprosiš za mnenje ZZZS, ki ti odobrava bolniško in ima iz tega naslova tudi vse pravice. Pa še kakšno nadzorno inštitucijo (kot je npr. Inšpektorat za delo) lahko povprašaš. Povsod boš dobila enak odgovor, ki pa je drugačen kot je zgolj tvoje mnenje.[/quote]

Bom zelo hvaležna, da mi linkaš zakonsko podlago za tole, tako člen iz ZDR kot tudi POZZ (sem se že ukvarjala s tem in moje informacije, ne samo od ZZZS so drugačne od tvojih).

Recidiv v roku 10 dni pa je nekaj drugega kot pa prostovoljna prekinitev bolniške zaradi koriščenja dopusta.

Ne, bolniško prekineš v soglasju s svojim osebnim zdravnikom – to je tudi njihovo navodilo takšnim, ki so na 4-urni bolniški.

Tvoje mnenje je pa mnenje delodajalca, ki želi čim več pospraviti v žep na račun delavca.

Predlagam, da vzameš v roke ZDR in zaprosiš za mnenje ZZZS, ki ti odobrava bolniško in ima iz tega naslova tudi vse pravice. Pa še kakšno nadzorno inštitucijo (kot je npr. Inšpektorat za delo) lahko povprašaš. Povsod boš dobila enak odgovor, ki pa je drugačen kot je zgolj tvoje mnenje.[/quote]

Bom zelo hvaležna, da mi linkaš zakonsko podlago za tole, tako člen iz ZDR kot tudi POZZ (sem se že ukvarjala s tem in moje informacije, ne samo od ZZZS so drugačne od tvojih).

Recidiv v roku 10 dni pa je nekaj drugega kot pa prostovoljna prekinitev bolniške zaradi koriščenja dopusta.[/quote]

ZDR-1: 4. točka 160. člena določa: “Letni dopust se določa in izrablja v delovnih dneh.” – Torej dopust se izrablja v dnevih in ne v urah.
Klic na Komisijo ZZZS v Mali ulici v Ljubljani ali pa na Inšpektorat za delo v Ljubljani (tu sem jaz namreč dobila te informacije) pa mislim, da ti ne predstavlja težav.

To je tudi stališče tako moje osebne zdravnice kot moje odvetnice, ki med drugim tudi pokriva področje delovne zakonodaje.

Držim se tega, da je potrebno zaposlenim pomagat in jim ne škodovat in zaradi tega sem se tudi oglasila. Imam pa konkretne izkušnje iz lanskega leta. In glej – tudi pri meni je delodajalec to zagovarjal, vendar pa ko sem prekinila bolniško (pa čeprav samo za en dan) v skladu z navodilom moje osebne zdravnice in jo potem nadaljevala po dopustu, ni bilo nobenega problema na Komisiji ZZZS. In glej ga zlomka – tudi delodajalec mi ni začivkav, čeprav so bila prej vsa mogoča pojasnila v nasprotni smeri….

ZDR-1 poznam in to je namenjeno temu, da npr. ne moreš biti vsak petek v službi do malo pred enajsto in dati dva dni dopusta na mesec.
V vsakem primeru to pomeni, da če te en teden ni, si porabil 5 dni dopusta, le obračun je različen – ali 40 ur dopusta ali pa 20 ur dopusta in 20 ur bolniške.

Moje informacije so ravno drugačne – tako ZZZS Ravne kot tudi delovni inšpektorat Velenje trdita (slabo leto nazaj), da prekinitev bolniške sicer je mogoča,, a da to nikakor ni pravilno, komisija lahko zavrne novo bolniško, ZZZS pa refundacijo, saj si sam ocenil, da je ne potrebuješ več in si sposoben za delo. Gre za zlorabo instituta bolniškega staleža, če si nezmožen za delo, sodiš v stalež, če pa nisi, se ti čez par dni, ko pokoristiš dopust, ne more stanje poslabšati le zato, da greš spet v stalež.

… In prav zaradi navedenega ozaveščeni delodajalci v takih primerih (4 urna bolniška) ne dovolijo koristiti dopusta, kajti po dopustu gre breme bolniške ponovno v breme delodajalca in ne ZZZS. In tukaj je ta keč: če ti dovolijo koristiti LD, potem se morajo zavedati, da bo tvoja bolniška naslednjih 30 dni v breme delodajalca.

Glede na svoj primer sem prepričana, da danes ni nikogar, ki je na 4-urni bolniški in vzame LD zato, da bo delal ampak vzame LD zato, da gre npr. v toplice, da nekaj naredi za svoje zdravje. Verjemi mi, da bi raje delala 12 ur dnevno kot pa to, da sem bila na delni bolniški. In ravno pri delni bolniški so omejitve po ZDR velike – ne smeš delati nič manj in nič več kot npr. 4 ure (npr. ne moreš en dan delati 4 ure in 15 minut in naslednji dan 3 ure 45 minut), itd.
Sicer je pa to področje (delne bolniške) zelo čudno: delaš 4 ure, 4 ure si doma na bolniški, kaj pa preostalih 16 ur – si mogoče 8 ur na bolniški in 8 ur delaš? – Kaj se v tem času nadzira in kako?

V glavnem – moje mnenje je, da je bolje biti na celodnevni bolniški ali pa normalno delati. Ker, ko imaš normalni delavnik imaš potem tudi vse pravice iz tega naslova, če pa delaš skrajšani čas, potem si pa zabetoniran. Midve z zdravnico sva se dogovorili, da delam normalno dokler lahko, ko ne morem več, je celodnevna bolniška. In pod črto je “suma sumarum” 4 urna bolniška, ki gre vedno v breme delodajalca (ker pač ne traja več kot 30 dni). Ja, ni ga čez zdravje!

4 ure bolniške in 1 dan dopusta isti dan (namesto 4 ure dela) … prav nobene težave in prav nobenih posledic za delodajalca v smislu prekinitve refundacije in ponovnega začetka v breme delodajalca – in to je to, kar sem napisala v prvem postu. Je mogoče.

Upam, da nisi ti ta lenoba iz naše službe. Me ne bi čudilo, ker imaš preveč cajta.

Nategnila osebno zdravnico, da je dala 4 urno bolniško fizično zdravi, mentalno pa zelo omejeni, osebi.

Zdaj bi pa še dopust.

Na Goli otok bi jaz take poslala..

 

New Report

Close