Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj se govori o tem, koliko starše stanejo učbeniki za šolo?

Zakaj se govori o tem, koliko starše stanejo učbeniki za šolo?

Ne razumem tega, ko sploh te dni slišim starše, ki jamrajo, koliko stane šola. in naštevajo, koliko morajo dati za učbenike?? pa kaj ni tako, da jih dobijo iz učbeniškega sklada povsem zastonj? v mojih časih smo plačali obrabnino, zdaj pa jih vsako leto dobijo zastonj v uporabo?
pred načrtovanjem otroka bi morali vsi starši izpolniti oz se seznaniti s tem, da bo z vstopom v šolo za otroka treba plačati nekaj evrov, pa je to krepko manj kot za vrtec vsak mesec.

Ti, da se ti ne bo zaletelo in da se ne naješ zarečenega kruha!

Ali ti veš, v katero šolo bo hodil tvoj otrok? Ali ti veš, katere in koliko gradiv bo učitelj izbral in jih bo treba kupiti? Ali ti veš, kje boš čez 7 let zaposlen in kolikšna bo tvoja plača? Pa čez 7 ali pa reciva 10 let, ali veš, kakšna bo cena potrebščin za šolo?

Obstajajo delovni zvezki, ki jih je treba kupiti. Je nekaj učbenikov, ki jih najameš iz sklada, večino učbenikov, ki so na pol delovni zvezki moraš pa kupiti. Iz sklada niso brezplačni, plačaš obrabnino.

Ne imet otrok, ker si prepameten oz. prepametna za to stvar.

Učbeniki iz šolskega sklada SO in morajo biti zastonj. Šola ne sme računati izposojevalnine. V primeru pa, da učenec ob koncu leta vrne poškodovan učbenik (popackan, zliman, strgan, popisan,…), ki je bil prvič v izposoji (se pravi, da je bil ta učenec prvi, ki ga je imel), pa lahko zanj dobi nekaj odškodnine za plačat. Ampak, če so učbeniki lepo zaviti, učenci lepo ravnajo z njimi, ni odškodnine.
Drugače pa nikjer ne sme biti, da šola vsem računa izposojevalnino – verjemi, ker sem skrbnica učbeniškega sklada na eni šoli.

Kar se pa tiče delovnih zvezkov, je pa res, da so zelo dragi. Le-te izberejo strokovni aktivi učiteljev (pr. aktiv za matematiko), še vedno pa ga mora potrditi svet staršev. In čisto lepo se lahko ta predlog zavrne in se reče, da je predrago in učitelji moramo zmanjšati št. učbenikov. Pri nas je tako, da na predmetni stopnji skoraj ni več delovnih zvezkov, ker je vse skupaj res drago. Zato pa dobijo npr. pri MAT naloge iz učbenika, drugje pa tudi, kakšne delovni list, učitelj objavi kaj v spletni učilnici,…. Vse se da z malo dobre volje.

nova
Uredništvo priporoča

Ne vem, kako je v OŠ, v SŠ se plača izposojevalnina. Konkretno na šoli, ki jo je končala moja hči, je za učbenike, ki se jih da izposoditi (ne vse), takole: •Cena kompleta za 1. letnik je 24€, za drugi letnik 20€ in za 3. letnik 9€.

No ja, jaz sem za 5. razred dala za del. zvezke 70 eur, samo del. zvezek in učbenik za angleščino sta 35 eur. S tem da so zelo velike razlike od šole do šole, nekatere isto za peti razred manj kot 50 eur. Pa zastopi, če moreš.

Glej, ne more biti na pol učbenik.

Lahko je dz ali U.

Če piše, da je Učbenik, potem spada v sklad in pika. Najbrž gre za My sails, ne? Angleščina?

V OŠ se izposojevalnina pri učbeniškem skladu ne zaračuna – učbeniki so brezplačni, kupiti pa je treba delovne zvezke. Pri sinu (2. razred) smo dali letos cca. 40 EUR za delovne zvezke, za hči (7. razred) pa cca. 120 EUR, tu sta všteta še učbenik in delovni zvezek za izbirni jezik, ki ga nimajo v skladu. Potem pridejo zraven še zvezki in pa dodatne potrebščine za likovno vzgojo, tako da nanese kar lep znesek.
V SŠ pa je učbeniški sklad plačljiv, plača se 1/3 cene, za gimnazijo v Ljubljani vem, da pride celoten komplet učbenikov (brez učbenikov za jezike) cca. 80 EUR (uporabnina za celo šolsko leto). Dijaki si kupijo še delovne zvezke, ki pa jih na dotični šoli ni prav veliko (največ štirje).

Obstaja še samostojni delovni zvezek..noter je razložena snov kot v učbeniku in zraven še vaje. Tega seveda ni v skladu, moramo kupiti starši. Ampak je pa cena primerljiva z delovnimi zvezki, zato se mi niti ne zdi slaba ideja, da ostane potem otroku.

“Učbenike si izposodiš in so zastonj”. Ali se nekateri ne zavedate, da se v nekaterih šolah to komaj da narediti? Da dobijo brezplačne učbenike samo redki? Pri nas smo imeli izposojene učbenike le ta “najrevnejši”. Pač če imata starša toliko in toliko plače lahko dobiš knjige zastonj, drugače si jih pa kupi. A resno mislite, da šola kupi recimo 50 izvodov neke knjige ker je v določenem razredu (letniku) skupaj 50 otrok? Ja seveda. Nas je bilo recimo v obeh razredih skupaj 40 otrok, knjig je bilo pa samo 30. Torej? 30 se jih je lahko izposodilo, ostalih 10 jih je moralo pa kupiti. Ponavadi je bilo tako, da so knjigo kupili za najstarejšega otroka, drugi, tretji je pa to knjigo za njim “podedoval”. Tako je bilo v naši oš kar dolgo časa. Dvomim, da je danes kaj boljše. Aja pa kolikor vem se za knjige ni nič plačalo. Edino, če si vrnil poškodovano ali celo uničeno knjigo si moral plačati pa polno ceno. Ne pa samo nekaj {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od vrednosti knjige. Tudi če je bila v celi knjigi samo ena stran malo popackana si plačal polno ceno. Malo preverite info preden imate kaj za povedat.

Obstajajo učbeniki, delovni zvezki in delovni učbeniki – pa razumi, če moreš. Učbeniki so načeloma dostopni prek Sklada, izjema je angl. in vsi izbirni predmeti (tuji jeziki), ki jih moraš kupit, saj jih Sklad nima. Ostalo, kar kupujemo so pri nas, so delovni učbeniki (učbenik z elementi delovnega zvezka, tj. naloge) in delovni zvezki. Pri nas so nas oboji stali (brez ostalih potrebščin in zvezkov!) za 1. razred 37, 60 €, 5. razred: 68 € in 9. razred 135 €.

Res ne vem, kdaj si ti hodila v šolo. Ampak danes je le nekoliko drugače. Kot sem že zgoraj napisala, na naši šoli med drugim skrbim tudi za učbeniški sklad. Ob koncu šolskega leta se naredi napoved nakupa, dokupa učbenikov (odvisno koliko bo prihodnje leto učencev v določenih razredih), če je le-to potrebno. Učbeniki iz šolskega sklada so za vse učence, ni važno, če so starši oh in sploh premožni ali komaj shajajo skozi mesec. Ker učbenike financira ministrstvo in jih dobijo ZASTONJ v osnovni šoli VSI učenci.
Ja, če je v določenem razredu 50 otrok, šola kupi 50 učbenikov, oziroma raje kakšnega viška, če se kdo med letom priseli. Drugače pa učbeniki ostanejo v uporabi kar dosti let, ker ministrstvo ne dovoli zmišljevanja in da bi se vsako leto kupovalo učbenike od druge založbe. Lahko se samo dokupuje, v primeru, da je naslednje leto več učencev ali pa če je določeno število učbenikov že toliko uničenih po določenih letih, da jih enostavno ne moreš več dati v izposojo.
Če je učbenik – in to tisti, ki je prvo leto v izposoji – uničen (popackan, popisan, kaj strgan,,,), se zanj plača DOLOČEN {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} od celotne cene. Če pa je toliko poškodovan, da se ga ne da več uporabljati, potem se seveda plača zanj polna cena.

In ne vračajte se več v tista leta, ko smo/ste hodili v šolo, ker je sedaj drugače.

Ne vem zakaj morate kupiti učbenike za tuj jezik? Pri nas so vsi za angleščino v skladu.
Kar se pa tiče izbirnih predmetov, je pa res, da jih v skladu ni, ker ministrstvo zanje ne da denarja. Se pa tudi lahko kje poišče kakšne rabljene, na bolhi ali kje drugje..jih veliko prodaja.

..če samo jokate kako je vse drago..predvsem učbeniki..itd..telefone imajo pa take da te kap in še kaj drugega.

Najbrž je sklad porabil sredstva za kaj drugega oz. je teh bilo očitno premalo, zato je seveda najlažje naprtit staršem in se ne bost z ministrstvom, ki sredstva dodeljuje.

Jokaš očitno ti, ker ga nimaš.

Povej, katera šola ima zastonj izposojo učbenikov? Mi smo jih plačali.

________ Flectere si nequeo superos, Acheronta movebo.

devetletna

To je potem kriva šola, ker niso konec prejšnjega leta dali napoved nakupa novih učbenikov…ker letos je ministrstvo odobrilo vse, za kar smo zaprosili. Iz sklada pa denar ne more iti za kaj drugega, ker so za nakup potrebna dokazila in so zelo strogi glede tega. Celo tako naredijo – šola je morala sedaj sama najti denar in plačati vse kupljene učbenike, ministrstvo pa bo šele enkrat aprila ali maja nakazalo ta denar in v bistvu “vrnilo” šoli.

Vse osnovne šole imajo zastonj izposojo iz učb. sklada in po zakonu ne smejo zaračunati izposojevalnine. V kolikor so to naredili, jih lahko prijavite, ker kaj takega ni dopustno. Starši že tako preveč plačate/plačamo delovne zvezke in ostale potrebščine.
V srednjih šolah pa je nekoliko drugače.
A imaš otroka v OŠ?

Vsi ravnatelji pač niso sposobni bit ravnatelji, ker med službenim časom raje npr. igrajo golf ali sprehajajo psa.

Ljubljana vzhod press

..Jaz sem čez to fazo že šla..ja res je pričakujem pa dva vnuka..pa pa

No ja, vse zastonj nič jamranja 1.letnik sš:

Učbeniški sklad dobrih 50 eur
4.delovni zvezki dobrih 70 eur
obvezno orodje, najceneje 140 eur
potrebščine zvezki, haljacca 70 evrov
mesečna vozovnica 25 eur
skupaj 375 na okroglo, ne štejem včeraj kupljenih copat za športno 80 eur, cot, malice itn., vse poceni vse zastonj, nič jamranja…

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Pri nas sklada za ucbenike ni. Izposodi se le berilo. Drugo smo vse kupili in je bilo nekje 120-130€ delovni zvezki,ucbeniki in zvezki. Pa se mi ni zdelo pretirano ogromno tukaj pa jokate ko imate 50€ za placat nevem no. En obisk frizerja stane 50€ +manikura 30€ in te drzi max mesec dni a to pa ni drago? Mislim ej mate ene 100€ za solske knjige svojega jamrate kako so drage pa pomislite da jih uporabljajo 10mesecev ne pa enega

… da občutno pretiravajo. Ko sem jaz hodila v šolo, sem se povsem solidno, da ne rečem prav dobro naučila npr.matematike s pomočjo učbenika in enega ušivega zvezka (bivši 5.r.).

Zdajšnji šesti razred – pazi: Štirje delovni zvezki (pa ne kar eni, veliki debeli zvezki), velik učbenik A4 format (zajeten na pogled) in dva velika A4 zvezka (kvadratki in brezčrtni). To je samo matematika!

Ostali predmeti: DZ+učbenik+zvezek.

Ker je moj otrok nekoliko izgubljen primer (še z malenkostno diagnozo ADHD po novem), čeprav na nekaterih področjih očitno nadarjen, mu ta teden pomagam pri pripravi torbe. Potrebujeva kar lep čas, da je vse na svojem mestu!

Pa me nič od tega ne bi motilo (samo za DZ sem dala 130 eur – pa ni moj edini šolar), ker pa vidim, da je zadeva nesmiselna, s podatki preobsežna (moj otrok ima sicer dober spomin, a kaj bo z množico podatkov) in ne vodi k razmišljanju, otroke pa čezmerno obremenjuje (ne samo fizično, kar je huje, psihično), me boli srce. Res.

Ko bi imela pogum, bi ga šolala doma.

9. razred OŠ:

Učbeniki zastonj, izposojeni – razen za angleščino ga je treba kupiti
Delovni zvezki, zemljevidi 150 eur
Zvezki, ovitki, pisala,…. 40 eur

Material za likovni pouk plačamo posebej na mesečnih položnicah, tudi razne dodatne “stroške” za učni material za šolo v naravi cca. 50 eur na leto.

New Report

Close