Med.Over.Net

Kardiologija

Odgovarjajo: prim. Boris Cibic, dr. med., spec. kardiolog

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

prim. Boris Cibic , dr. med., spec. kardiolog

Boris Cibic

palpitacije

Default avatar

hud

Spostovani.
Ali je mozno, da se ze v prvem trimesecju pojavijo palpitacije zarad nosecnosti? Imam ekstrasisztole. Že pred nose nose nostjo sem imela ampak se mi zdijo zdaj bolj pogoste. Ali bi lahko bil kriv stres? Obcutek je kot da dela srce bu-bum, bu-...bum. Kot da en utrip izostane, naslednji pa je bolj mocen. To se mi dogaja ce je res hladno.in v mirovanju ne pro premikanju. Vcasih po obilnem hranjenju se mi zdi da mi srce hitreje bije. Ne traja pa dolgo. Sem pa zelo pod stresom. Imam pfo, nobene terapije, pravijo kardiologi, da naj je skrbim. Ali lahko povzroca pfo palpitacije? Anwvrizma atrijskega septuma se vidi na uz navadnem?
Default avatar

Boris Cibic

Mislim, da imate več krat prezgodnje srčne utripe (ekstrasistole), ki nastopajo tako pri zdravih kot pri bolnih srcih zaradi živčnih vplivov, prepolnega želodca, nenavadne lege telesa, itd. Pri zdravljenju teh motenj bolnikom priporočamo zdrav način življenja, redne polurne sprehode z živahno hojo 4 - 5 krat na teden, in po potrebi blaga pomirjevala (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji).
Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si
Default avatar

lolyy

Pozdrav.
Mene pa zanima ce je lahko normalen srcni ritem tudi da srce ne bije klasicno
.. Ampak kot da utrip izostane. In to vedno. Nikoli ne bije normalno v ritmu.
Default avatar

Boris Cibic

Imamo več vrst nerednega bitja srca, od najblažjega zaradi aritmje sinusnega vozla ali zaradi redkih ekstrasistol do popolnoma nerednega pri fibrilaciji atrijev. Za ugotovitev zakaj gre zadostuje pregled EKG pri izbranem zdravniku. Srečno.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

hud

Pozdravljeni,

jaz imam drugače max. utrip 90 na uro zdaj v nosečnosti, drugače pa okrog 70. Ampak tudi, ko je utrip okrog 70, začutim kdaj kako ekstrasistolo. Občasno mi pa hitreje bije, ko sem pod stresom ali zelo sita. Kljub temu, da imam normalen utrip, včasih čutim utrip v mirovanju, ko ležim, sedim itd ... ali je to kaj nevarno? tudi viden je na trebuhu in v prsih, sem pa bolj suha. Imam pa pfo, ampak baje ni potrebe po nekih ukrepih.
Default avatar

lolyy

Pozdravljeni.
Ce imas obcasne ekstrasistole in palpitacije, lahko imas emg spodnjih in zgornjih okoncin?
Default avatar

Boris Cibic

Mislim, da imate ponavljajoče prezgodnje srčne utripe (ekstrasistole) zaradi živčnih napetosti. Mislim, da ni zadržkov, da po potrebi zaužijete blago pomirjevalo (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji) sicer zelo priporočamo polurne sprehode, deloma z živahno hojo, 4 - 5 krat na tedenin zdrav način življenja. Srečno.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Boris Cibic

Z besedo "Palpitacije" zdravniki definirajo neprijetne senzacije v prsnem košu ob prisotnosti prezgodnjih srčnih utripov
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

elseia

Spoštovani dr. Cibic
Vaše znanje, nasveti in še posebej odnos do pacientov so neprecenljivi. Res ste izreden človek.
Ženska, 56 let, holesterol z zdravili urejen, pritisk normalen, ITM 26
Pred 4 leti ( mena ) so se začele težave s preskoki srca ( izpad utripa, stiskanje v grlu in nelagodje
v prsnem košu ) To se je in se še dogaja recimo vsaka 2 meseca, traja kakšen dan ali dva. Kako je neprijetno ni treba poudarjati. Splošni zdravnik mi je opravil 2x EKG, na katerem ni bilo vidnih teh extrasistol – takrat jih tudi nisem občutila. ( Po zaključku snemanja sta se na monitorju pokazali dve mali ) Izvid EKG: palpitacije, negativen T val anterior , normal EKG
Utrip imam že par let visok – od 80 do 100 čez dan pri normalnih hišnih opravilih, v mirovanju 75,
Glede na izvid EKGja, dejstvo da pri fizičnih aktivnostih nimam teh preskokov srca, me zdravnik ni poslal na dodatne preiskave.
Pred tremi meseci mi je predpisal NEBILET. Začela sem ga jemati eno četrtinko in po 4 tednih povečala na eno polovico. Utrip se je znižal na 80 čez dan, v mirovanju 68-70. Po dveh mesecih so se izpadli utripi kljub jemanju polovočke Nebileta ponovili in trajali skoraj cel teden, bili tudi bolj pogosti in seveda zelo neprijetni. Zdravnik mi je povišal odmerek Nebileta na eno tableto. Jemala sem celo tableto 5 dni, a je bilo stanje še slabše – pogosti preskoki predvsem zvečer in zjutraj, tiščanje v želodcu čez dan, zjutraj v postelji tiščanje v hrbtu in čudna slabost v želodcu, temni in nabrekli podočnjaki ( prej jih nikoli nisem imela ) zato sem sedaj drugi dan brez Nebileta. Danes zjutraj slabosti nisem občutila in tudi preskoki srca so se umirili. Trenutno se dobro počutim. Že včeraj je bilo boljše. Še to: Včeraj sem zjutraj in zvečer vzela rutacid, ki ga sicer nikoli v življenju nisem jemala. Sicer nimam problemov z želodcem, a ker te extrasis. najbolj občutim v grlu, sem poskusila še z rutacidom.
Pritisk in utrip sta bila danes zjutraj super.
Malo sem se razpisala, a mogoče vam bo tako lažje odgovoriti.
Kaj mi svetujete? Naj Nebilet popolnoma opustim, poskusim drugo zdravilo, jemljem samo občasno?
Ko začutim tisto zamolklo butanje v prsih ali stiskanje v vratu se seveda ustrašim in takrat kar iščem-kakšno tableto.
Zahvaljujem se vam za odgovor in želim vse dobro.
Default avatar

lolyyy

Hvala za odgovor. EMG ni torej nobena kontraindikacija zarad ekstrasistol? A so lahko povezane s pfo?
Default avatar

bud

Lahko grem na emg kljub palpitacijam občasnim? Bi morala na kk pregled zarad palpitacij in kaksen
Default avatar

Boris Cibic

Na vaš dopis sem odgovoril kmalu po sprejetju. Upam, da je prišel do vas, sicer ne bodite v skrbeh. Motnja je funkcionalne narave. Pričakujem zboljšanje z zdravim načinom življenja, kamor sodijo tudi polurni sprehodi, delno z živahno hojo vsaj 4 - 5 krat na teden ob podpori blagih anksiolitikov (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Priporočam snemanje EKG 24 ur in eventuelno še ultrazvok (UZ) srca.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Boris Cibic

Odgovor že poslan.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Boris Cibic

Odgovor že poslan.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Nevednica

Prosila bi vase mnenje... Namrec ze kaksno leto se mi dogaja da cutim nepravilne in mocne utripe, nekje v trikotniku nad zelodcem, pa tudi pri spodnjih zobeh na notranji strani ga cutim. Vcasih mine takoj, vcasih pa kar traja in se ponavlja. Bila sem na uz trebuha, gastroskopiji in kardiologu. Uz trebuha in gastroskopija sta vredu. Izvid kardiologa pa bom sedaj napisala: srcna akcija je ritmicna frkv. 80 v min, tona ohranjena, redki izredni utripi, Rr 100/70. Povecanih jeter ne tipam, vecje palp. obcutljivosti trebuha ne navaja, perifernih edemov nima, stopalni pulzi so tipni, ostali st. je v mejah normale. Internisticni status je v mejah normale. Srce je normalno klinicno, EKG in tudi ehokardiografsko. Levi predvor izmerim 3,6 cm, kar je povsem normalno, podobno velik je tudi desni predvor. Debelina miokarda levega prekata je cca 8mm kar je normalno. Izstisna funkcija je povsem normalna, tudi diastol. funkcija levega prekata je povsem normalna glede na pretok skozi mitralno zaklopko. Desni prekat je na zgornji meji normale ali blago dilatirani 2,8cm, tudi aorto izmerim 2,8cm, kar je normalno. EKG sin. ritem frkv. 80 v min. , vertik. os, inkompletni DKB, VES. Kri imam vredu. Imam pa tudi skoliozo zg. dela hrbtenice. Namrec, zelo me skrbi to cudno razbijanje. To se mi pojavi ko sem nemirna, niti ne rabim bit pod tezkim stresom zato, vcasih tudi po tezkem obroku se mi zdi, tudi po veckrat na dan.kaj pomeni ce je desni prekat blago dilatirani? Ali se mi lahko od tega to dogaja? Ali zaradi refluksa morda? Resnicno me je strah, saj sem stara 28 let in mati dveh otrok. Drugace sem kar aktivna in me neki napori ne zadihajo prevec. Ampak ta obcutek je grozen, hocem se ga znebiti, pa nevem kako.
Priponke
Default avatar

Boris Cibic

Mislim, da navedene spremembe v srcu (inkompletni desnokračni blok in blago dilatiran desni atrij) niso vzrok za nobeno težavo pri srcu! Morda gre za posledice virusnih bolezni brez posledic glede srčne hemodinamike. Po opisu motenj se nagibam mnenju, da imate posamezne neredne, prezgodnje utripe, ki se pojavljajo ob spremembah lege telesa, morda ob polnem želodcu in tudi ob duševnih obremenitvah. Priporočam zdrav način življenja,čim več gibanja, izogibanje stresnim situacijam in zadostne nočne počitke. Ni zadržkov za uživanje nizkih odmerkov blagih pomirjeval (napr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Srečno.
Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Default avatar

Boris Cibic

Odgovor že poslan
Lep pozdrav!

www.zasrce.si