Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek predcasna prelinitev porodniske – vzame jo moz

predcasna prelinitev porodniske – vzame jo moz

Sem na bolniski pred porodnisko. ker ze vem, da zaradi narave dela ne bom mogla koristiti dopusta po prihodu v sluzbo in ne bi bila rada ob njega, me zama, ce je preprosto, da bi prekinila porodnisko za toliko dni prej, kolikor imam dopusta, in bi tiste dni sel na porodnisko moz?
kako se to ureja, je to “zob za zob” (npr jaz 25 dni prej zakljucim, on je 25 dni doma). vem, da sem za to ze slisala, ne vem pa, kak je postopek, kako in kdaj se to ureja. hvala

Če jaz razumem, bi rada dopust za nego in vasrtvo prekinila oz. toliko dni, kot ti priprada, da bi ga imel oče?
To je možno, urediš na pristojnem CSD.

lp,

Porodniški dopust
Porodniški dopust je dopust, namenjen pripravi na porod ter negi in varstvu otroka takoj po porodu in traja 105 dni.
Upravičenci do porodniškega dopusta morajo biti zavarovani za starševsko varstvo.
Mati mora nastopiti porodniški dopust 28 dni pred predvidenim datumom poroda.
Oče ali druga oseba lahko uveljavljajo pravico do porodniškega dopusta, če otrokova mati umre, otroka zapusti ali če je po mnenju zdravnika trajno oziroma začasno nesposobna za delo.
Očetovski dopust
Očetovski dopust je namenjen očetom, da bi že v najnežnejši otrokovi dobi skupaj z materjo sodelovali pri njegovi negi in varstvu.Oče ima pravico do očetovskega dopusta v trajanju 90 dni.
Oče mora 15 dni očetovskega dopusta izrabiti do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti ter zanj prejme 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} nadomestilo plače, 75 dni pa lahko koristi do tretjega leta otrokove starosti, zanj mu država zagotavlja plačilo prispevkov.
Dopust za nego in varstvo otroka
Dopust za nego in varstvo otroka je dopust, ki ga lahko uveljavljata mati ali oče pod določenimi pogoji, pa tudi druga oseba po preteku porodniškega dopusta. Namenjen je nadaljnji negi in varstvu otroka.
Dopust za nego in varstvo otroka traja 260 koledarskih dni. Dopust se lahko podaljša:
• če mati rodi dvojčke, za 90 dni,
• če mati rodi več hkrati živorojenih otrok, za 90 dni za vsakega otroka,
• če mati rodi nedonošenčka, se dopust, od 260 dni, podaljša za toliko dni, kot je bila nosečnost krajša,
• če otrok potrebuje posebno nego in varstvo, za 90 dni,
• če starša doma že varujeta najmanj dva otroka v starosti do 8 let, za 30 dni,
• če varujeta tri otroke, za 60 dni, če štiri ali več otrok, za 90 dni.
Zgoraj navedene pravice se seštevajo.
Del dopusta (največ 75 dni) lahko starši tudi prenesejo in izrabijo do 8. leta otrokove starosti.
Starša o koriščenju dopusta za nego in varstvo otroka pred začetkom koriščenja sklenejo dogovor, pravica se uveljavlja 30 dni pred potekom porodniškega dopusta. Če dopust za nego in rojstvo otroka koristi samo mati, pa lahko le tega uveljavlja že z vlogo za porodniški dopust.

Očitno mi je prevroče in še hitreje berem…..

Če prav vidim, še enkrat…..ti si na bolniški, porodniška sploh še ni nastopila…..če to prav razumem.

Prvo, bi jaz vprašala osebnega ginekologa, ker ti mora prekiniti BOLNIŠKO. Po tem se boš verjetno morala domeniti v službi, kako z dopustom, če ti pripada sploh v celoti, ali samo v sorazmernem deležu…..
Da se ne boš zakalkulirala.

hvala. ja, jaz sem na bolniski do porodniske in mi bo ob vrnitvi v sluzbo ostal ves dopust, ki bi ga morala pokoristiti v 3 m, kar ga pa ne bom in mi bo ves propadel. (pa se novega dobim, tistega bom potem koristila). do tu je ziher vse prav napisano 🙂
sedaj pa bi jaz za toliko dni, kolikor imam dopusta, prej prekinila porodnisko … cca en mesec prej bi prekinila, pokoristila ta dopust, moz bi sel pa na porodnisko za toliko dni … da bi bila oba doma, on porodniska, jaz dopust … in jaz bi potem isto prisla na delo, samo da bi zadnjih xx dni bila na dopustu.

Po moje se to da dogovoriti.

Ampak…ti bo delodajalec odobril dopust, kot si ti to predstavljaš? Glede na to, da praviš, da ti po preteku porodniške ne bo uspelo koristiti dopusta zaradi narave dela.

meni se porodniska ravno tako iztece, da bom prisla na delo “ob pravem casu” . zato bi prekinila prej in koristila dopust, da bom ob istem casu nazaj, ampak v tem primeru ne bi vrgla dopusta stran, bi bila pa oba z mozem doma.
jaz mislim, da bi mi, ampak zato sprasujem, ce je to lahko zrihtat in simpl, ce je tako, kot si jaz predstavljam, da enostavno prenesem doloceno stevilo dni na moza … predno grem z idejo k delodajalcu.

Že ko oddaš vlogo za dopust za nego in varstvo otroka navedeš kolikšen del bo koristil mož (dneve dopusta plus vikende sešteješ in dobiš čas ko bo lahko šel mož)…npr 10 dni dopusta je 14 dni dopusta za nego in varstvo) nima veze z nobenim zdravnikom, le z delodajalcem se dogovori.

Porodniski dopust, ki ga bodoca mamica zacne 28 dni pred rokom poroda, traja 105 dni in je izkljucno od mame.

za ostale dneve do skupaj 365 se roditelja lahko dogovorita. Eden, drugi, oba hkrati na pol, eden za drugim…. Samo to moras oznacit v naprej. Kk enkrat imas odlocbo, je treba na CSDju dokazat, zakj bi to spreminjala.

Imas pa moznost dopust za varstvo in nego prekinit in nadaljevat kasneje.

Te pa opozarjam, da ti je delodajalec dolzan omogociti letno samo en dan dopusta po tvoji zelji. In ti tvoj gladko lahko podre.

New Report

Close