Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Življenej na vasi te intelektualno ubije

Življenej na vasi te intelektualno ubije

Kaj pa lahko intelektualnega počneš? Ponavadi še knjižnice ni. če je, je slabo založena. O gledališču lahko sanjaš, kaj šele o kakšni dodatni ponudbi, kot je alternativna scena ali kaj podobnega. Večje je mesto, več je izbire. Življenje bogu za hrbtom idealizirajo le ljudje, ki intelektualnih potreb sploh nimajo, torej tisti, ki pišejo stvari, kot je “sej pa nam nič ne manjka, ni daleč do Lidla”. Drugače me pa ne bo nihče prepričal, da življenje na vasi dolgoročno ne povzroči intelektualne stagnacije.

Saj imaš internet. Dostop do praktično neomejenih količin literature, znanja pa tudi zabave.

Interent tega ne rešuje. Ljudje smo po naravi radovedni, a tudi komot. Ni dovolj, da nekdo ve, da nekaj obstaja, mora biti tudi v stiku s ponudbo. Ni naključje, da se ljudje, ki iščejo nove izzive, selijo v velika urbana območja.

Vprašanje se je glasilo:”Kaj pa lahko intelektualnega počneš?”
Odsurfaj recimo na ta naslov[/url] in boš imel zaposlene možgančke naslednjih par let.

Jaz sem mnenja, da ravno internet omogoča migracijo na periferijo. Samo nekaj časa bo še potrebnega, da tudi delodajalci v Sloveniji postanejo bolj fleksibilni. Seveda pa v primeru, da misliš na mlade (npr. študente), potem je jasno, da bodo vedno silili v mesta zaradi očitnih razlogov.

Sem izobrazena, zanima me veliko stvari, do knjiznice imam dalec, a jo redno uporabljam, vendar sodim med tiste, ki idealiziramo zivljenje bogu za hrbto. Zivela sem v Ljubljani, v velemestu in zdaj bogu za hrbtom. Zivljenje se nikoli ni bilo tako mirno, kot je zdaj. Stres v mestu me vec ne zanima. Ce zelim na kulturno prireditev, grem, ce me ne zanima, ne grem.

Pri tebi, avtorica, pa opazam zelo nemestno intelektualno stagnacijo. Pri vsej intelektualnosti in zanimanju za teater, knjiznice in alternativo ti manjka sirina duha, da bi dojela, da smo ljudje razlicni, da imamo razlicne interese in razlicne potrebe. Skoda intelektualke tvojega kalibra.

ojoj kašno skopurcalo. Ti intelektualka, kot moj traktor bolid. Če pa že govoriš o intelek. stagnaciji, se tega pri tebi ni bati.

Najprej moraš biti lastnica možganov, da postaneš intelektualka, kar pa za tebe ne velja, enožična mona.

Pri tebi se je samo bati, da mežnar ne postane bunkl kot ti in bo ob napačni uri zvonil k maši.

Traktor pa res nima toliko prestav da bi potrebovala intelekt, za VW pa so menjalniki poceni.

ojoj kašno skopurcalo. Ti intelektualka, kot moj traktor bolid. Če pa že govoriš o intelek. stagnaciji, se tega pri tebi ni bati.

Najprej moraš biti lastnica možganov, da postaneš intelektualka, kar pa za tebe ne velja, enožična mona.

Pri tebi se je samo bati, da mežnar ne postane bunkl kot ti in bo ob napačni uri zvonil k maši.[/quote]

Knjižnica? Imaš cel kup elektronskih knjig v vseh možnih jezikih, pa še cenejše so od tiskanih pblik.
Gledališče? Ogromno predstav je v video oblikah, samo poguglaš in imaš, gledaš doma iz fotelja-
Alternativna scena, glasba? Glasbo komot poslušaš preko neta, a še bistveno večjo izbiro imaš, kot v kakem mestnem klubu.

Intelekt? Sem sicer iz mesta, na vasi, res bogu za hrbtom, imamo vikend, Tam je bila prej ena stara nepismena teta, ki je imela v žepu doktorat življenja. Bolj modrega človeka od nje ne poznam. Žal je lani umrla. Prvi sosed je en starejši gospod, morda ne tako moder, kot je bila starka, pa vseeno me njegove zgodbe pritegnejo. Moja mama je mestna gospa, istih let, izobražena in razgledana, pa vseeno nima tistega nekaj, življenjskega ali ne vem, kao bi človek temu rekel, neka prerostost, a vseeno veličina.

Danes, v našem svetu, je nerazgledan in neaktiven samo tisti, ki to sam hoče!

Se strinjam z internet?. Tudi jaz mislim, da če imaš dobro internetno povezavo in recimo še kindle, ni panike.

Na prireditve se moraš pa vedno spraviti od doma in ti iz lastnih izkušenj povem, da ni čisto nič lažje, če živiš obkrožen s kulturnimi ustanovami kot pa na gozdni jasi sredi ničesar. Sem se že vozila iz Kransjke Gore na predstavo, ki je padla na sredo smučanja, in sta minili tudi po dve leti, pa nisem šla čez cesto, da bi prišla v Dramo ali CD.

Potem sem ugotovila, da tako ne bo šlo, in sem zdaj na abonmaju. In popolnoma isto bi bilo, če bi živela na tisti jasi sredi ničesar.

če mi ne bi živeli na vasi, bi se nama z možem zaradi zahtevnih služb in stresa že zdavnaj odpulilo … tako pa prideš domov, delaš na vrtu, greš v gozd pospravljat, delat butare, sekat drva … da se popolnoma odklopiš … potem pa se ves skuliran vsedeš v avto in čež 15 minut si v Lj, greš na koncert, v galerijo ali kamorkoli in sproščen uživaš … življenje na vasi je fizično delo, to pa krepi duha in odganja stres 🙂

Še ena, ki sem zamenjala življenje v Ljubljani za življenje na vasi. Naš kraj ima kulturni dom, kjer se odvijajo kvalitetne predstave, ponavadi še brezplačno. Imamo veliko zanimivih prireditev, razstav, pomembnih dogodkov, ki se jih udeležijo tudi iz drugih krajev. Imamo kulturno društvo, turistično, športno, itd. Ko hočeš imeti mir, ga tudi imaš, kar je v mestu težko imeti. Seveda Ljubljana ni daleč, kdor si želi obiskati priredtve tam ne rabi veliko časa.

Življenje na vasi 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} povzroči intelektualno stagnacijo vsem tistim, ki so ukalupljeni v nekih predstavah in predsodkih. Za takšne je enako rizično življenje v mestu.
Vsi ostali v miru obirajo sadove izkušenj, ki jih sproti predelajo v spoznanja, pa če so na vasi ali v mestu.

Jaz tudi ne razumem te težnje po odmiku v vukojebine. A je toliko Slovencev popolnih asocialnežev, da ne zmorejo malo urbanega življenja? Pa saj Slovenija niti enega orenk mesta ne premore! Ljubljana in Maribor sta malo večji podeželski mesti, dokaj zaspani in mirni, ostalo pa niti mesta niso. In to je za slovenčka že višek stresa in dekadentne mestne groze. Kako ljudje preživijo v milijonskih metropolah po svetu? Tisto je res džungla, pa vseeno ljudje sproščeno živijo v njej. Tukaj bi se pa vsak drugi najraje osamil v neki kamenodobni votlini, ker je revež v stiku s sočlovekom v tako pošastnem stresu.

Kolikor vem, je iz raznih predelov naše ogromne državice organiziran avtobusni prevoz na razne abonmajske predstave. In mnogo ljudi, ki živijo izven LJ, MB, Ce in drugih mest, se udeležuje glasbenih, baletnih in gledaliških predstav ravno na tak način. In seveda imamo skoraj vsi tudi avtomobile, pa se zapelješ… Poleg tega se mnogo kulture dogaja tudi na podeželju in v manjših mestih; jaz sem prav pozitivno presenečena.

To je ena plat mojega razmišljanja. Druga plat mojega razmišljanja je, da imata tako mesto kot vas svoje prednosti in slabosti. Tretja plat mjega razmišljanja je, da spet nekdo kuri nasprotja na MON. In četrta plat mojega razmišljanja je, da živi, kjer ti paše, pa koza cela in volk sit!

da ogromno ljudi na podeželju sami naredijo, popravijo stvari? Je treba položiti ploščice? Kmet si jih sam. Je treba popraviti traktor? Kmet si ga sam. Je treba pripraviti kurjavo? Kmet si jo sam. Je treba napeljat vodovod? Kmet si ga sam. Je treba naredit ozimnico? Kmet si jo sam. Pa tole gre še v dosti večje razsežnosti, ne misliti, da pretiravam. Na kmetih toliko enih stvari človek sam naredi, za njih je potrebno pa razmišljanje in razmišljanje, kako bi lahko še boljše. Delaš zase, ceneje je, če sam narediš, naučil se boš sigurno, naredil boš še boljše, ker delaš za sebe in boš več truda vložil kot bi ga nekdo, ki se s tem ukvarja.

Kmeti znajo ogromno, verjemi. Ni časa intelektualno stagnirat, ker delaš zase in vsak dan razmišljaš kako boš naredil boljše, da boš še boljše lahko živel. In potem probuješ, razmišljaš, delaš…..

V bistvu ste ubogi oboji, tisti ki trdite eno in tisti, ki za izgovarjate z internetom in kindlom. Z uvodnim postom se absolutno ne strinjam, ravno tako se pa ne strinjam, da vsem kar omenja, nadomesti pa tv, internet, kindl. Pa kaj še, gledališče npr.nosi svojega duha prav v živo, z energijo in pristnostjo. Pa nima to sploh veze. Gre za to, da intelektualnost enačite z gledališčem in knjižnico. To pa je zgolj preproščina duha, žal. In metanje ven in dokazovanje. Nič drugega, razen redkih izjem.

Ravno tako je idealiziranje življenja na podeželju ali pa idealiziranje življenja v mestu le patetičen poskus dokazovanja, kako le ti po izbiri ali nuji živijo bolje, kot drugi. Nihče pa ni sposoben vzeti v obzir dejstva, da niti dva posameznika nista enaka, še podobna ne. In kar je všeč enemu, drugemu pač enostavno ni … nujno.

Daj, ne nakladaj. Vodovod si sami postavljajo in traktorje popravljajo. Če bi bili taki genialni univerzalci, bi šli v kakšne druge posle, ne pa se s kilavimi kmetijami ukvarjali in jamrali, da ne morejo preživet v tej državi.

Daj, ne nakladaj. Vodovod si sami postavljajo in traktorje popravljajo. Če bi bili taki genialni univerzalci, bi šli v kakšne druge posle, ne pa se s kilavimi kmetijami ukvarjali in jamrali, da ne morejo preživet v tej državi.[/quote]

Vsaj za vodovod vem, da drži. In kljub temu je treba plačevati neke občinske pristojbine za vodo… Za crknit!!!

Daj, ne nakladaj. Vodovod si sami postavljajo in traktorje popravljajo. Če bi bili taki genialni univerzalci, bi šli v kakšne druge posle, ne pa se s kilavimi kmetijami ukvarjali in jamrali, da ne morejo preživet v tej državi.[/quote]

Vsaj za vodovod vem, da drži. In kljub temu je treba plačevati neke občinske pristojbine za vodo… Za crknit!!![/quote]

Nič ne drži. To sploh ni dovoljeno.

To temo bi se dalo čudovito predelat v nek tak scenarij za radijsko oddajo tipa radio ga ga.
Glasove bi potalala Hribarju, pa starega Serpentinška bi lahko dali zraven, pa takim še ostalim podobnim, majčkeno bi se dalo še v posamezne poste posečt in bi bil krasen program za zabavo kmetom, če bi čas imeli, pa tko takim, ki so nehohhštapalrji in poslušajo take stvari.
Sej vem, tle ste višje, vam ni za tak primitivizem!


Bolj kot si nalivaš vina, prej gre intelekt papa…

Politicians should be replaced like diapers, often for the same reason Mark Twain

Vsaj za vodovod vem, da drži. In kljub temu je treba plačevati neke občinske pristojbine za vodo… Za crknit!!![/quote]

Nič ne drži. To sploh ni dovoljeno.[/quote]

V vasi moje babice so si pred precej leti sami zgradili vodovod, ki ga uporabljajo se danes.

Zivim na vasi in to po lastni odlocitvi. Imam stresno, zahtevno sluzbo in meni najvec pomeni oddih nekje v naravi, pa cetudi to pomeni da dam vse stiri od sebe na terasi in vegetiram, ali pa prekopavam zemljo. Glede na moje interese, se se vedno lahko udejstvujem pri vseh stvareh enako kot prej, ko sem zivela v mestu. V Ljubljani sem parkrat na teden, pa se vsakic znova ko pridem domov zavem, da je bila moja odlocitev prava. Nimam obcutka da stagniram, dalec od tega. Ravno zaradi sposobnosti pa rehabilitaciji v naravnem okolju, sem lahko pri poslu in ostalih stvareh se bolj uspesna. Seveda pa vsak kakor mu pase…

Kako ste simpatični, ko se repenčite. Še evdno je dejstvo, da intelektualni potencial gre v mesta, ne obratno.

New Report

Close