Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Je res treba na vsak način rinit na morje (zbiralne akcije za revne otroke)?

Je res treba na vsak način rinit na morje (zbiralne akcije za revne otroke)?

Ne razumem te obsedenosti z morjem. Je to nuja? Človekova pravica?
Moja babica ni bila nikoli v življenju na morju pa je dočakala 90 let.

Ko sem si sama zaslužila denar in to pri 21 letih..stara sem pa zdaj 50 let.Jaz sem o morju lahko le sanjala,pa tudi nismo imeli denarja na pretek.

Nekateri bodo šli na morje, pa če bodo potem celo leto zaradi tega suhi kruh glodali.

nova
Uredništvo priporoča

moj foter je za vsako stvar, ko sem ga prosila, rekel, kaj bi rada, jaz tudi nisem imel, ko sem bil otrok.
ko je bil on froc, je bila vojna. nihče ni imel nič
hvala bogu, da lahko svojim otrokom omogočiš tudi stvari, ki jih sam nisi imel. tako vsaj jaz gledam na to.

pri teh letovanjih je podobno. tile zgoraj so pozabili, da takrat praktično nihče ni hodil na morje in so bili tisti,ki so šli poleti na morje, v manjšini
danes gre 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} populacije poleti na morje. in so tisti, ki ne morejo iti, res izločeni, izvzeti.

sicer pa, ne gre za vaš denar, zakaj niste raje tiho?
za avtorico prvega posta: tvoja babica nikoli ni bila na morju? kolikokrat pa si bila ti?

Mislim, da je to podobno kot z vsemi ostalimi lahko rečemo nepotrebnimi dodatki. Ko ima en otrok na šoli allstarke je to nepomembno. Ko jih ima 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} otrok se bo tistih par, ki jih nimajo počutilo slabo. Ker gre danes na morje velika večina družin je otrokom, ki jim starši tega ne morejo omogočiti hudo in imajo lahko tudi resne težave zaradi tega.

Seveda je na mestu tudi vprašanje zakaj jim starši tega ne morejo omogočiti saj vemo, da bo nekdo celo leto šparal in dajal na stran samo, da otroku omogoči teden počitnic. Nekdo drug bo pokadil škatlo cigaret, šel na pivo vsak dan in seveda za počitnice ne bo dovolj. Pa vendar govorimo o otrocih, ki na to nimajo vpliva in osebno naj me nekateri starši še tako jezijo pomislim na nič krive otroke, ki so že celo leto prikrajšani za marsikaj. Mi na morje ne bomo šli, ker letos ni zneslo. Vzgajam otroke tako, da to razumejo. Tudi marsikateri drugo otrok bi to razumel, če bi ob sebi imel odgovorne starše. Ampak če pomislimo, da ima veliko teh otrok starše, ki jim ne znese iti na dopust zaradi lastnih razvad potem je samoumevno, da jih tudi vzgajajo ne na tak način, da bi lahko razumeli. Tako, da primerjava z našimi nonami ni ravno na mestu. Takrat je bila revščina. Noben si ni privoščil ničesar, otroci so bili vzgojeni in so razumeli marsikaj kar našim otrokom ni jasno. Zato bo danes otrok mogoče v stiski, ker ne gre na morje, naša nona pa ni bila.

Preskočim pa jaz vse akcije kjer zbirajo denar za smučanje otrok. To smatram kot luksuz in če pogledam okoli sebe gre malokdo dobrostoječ na smučanje saj je le to izjemno drago. Ampak to je moj pogled. Kdo drugi bo to videl ravno obratno in prispeval. In tako je tudi prav.

mislim, da v Nemčiji kar polovica ljudi ne gre na dopust in nihče ne dela travme iz tega. Pri nas pa je to tako popularno, ker smo ovce. In če gre čreda na Hrvaško, potem nobeno jagnje ne sme ostati doma. Gre samo za čredni nagon, nič drugega.

Jaz gledam tako na tole. Ni nuja, nisi izoliran, če se ne počutiš izoliranega.
Vendar na moj naslov hodijo položnice RK, ZPM in še koga. Vedno znova dobim neprijeten občutek, da te organizacije same sebi dajejo delo tako, da ponavljajo kako ubogi in izolirani so otroci, ki na morje ne gredo ali v šolo v naravi in podobno.
Starši pa to kupijo in ne pomislijo, da ne iti na morje ni nič tragičnega.

ni treba na morje… se pa tako najbolj human izpade, ker je to kar delaš za OTROKE….
pa za zvezke za otroke, pa za … v

Sem generacija, ko je velika večina sošolcev hodila na morje, izlete, smučanja. Jaz nikoli, ker nismo imeli denarja.
Večinoma so imeli Jolly barvice in podobne fore. Jaz ne. Ti moji vrstniki so se meni posmehovali, ker smo bili doma revni.
Ti moji vrstniki imajo zdaj eni otroke, ki verjetno ne morejo na morje. Zakaj bi jaz dajala denar za otroke, katerih starši so me zasmehovali?
Ne, v otroštvu nisem imela nobenih takih dobrin kot ostali. Zdaj bom šla pa raje jaz na dopust kot dala denar za nekoga, ki je potomec ljudi, ki so se mi posmehovali.

Moj sin tudi ni hodil na počitnice na morje. Pa sploh ne zaradi pomanjkanja sredstev. Navadno smo si poleti privoščili en večdnevni izlet (navadno v tujino) in to je bilo to.
Vprašal bi se, kaj otrokom “dajo” take počitnice.
Verjetno je povsem drugače, če so to družinske počitnice (z starši, brati, sestrami) ali pa s skupino vrstnikov.
Voda in plavanje – to je možno še marsikje drugje in ne le na morju.

Tako da “počitnice na morju” tudi zame niso “osnovna človekova (otrokova) pravica”. Kdor jih želi prav, a tudi brez tega je možno kvalitetno življenje.

Sama izhajam iz revne družine…vedno se je bilo boriti da smo prišli iz meseca v mesec. Moj priboljšek je bila žemljica, če bila zraven še salama je bil praznik. Morje sem prvič videla v 4. razredu OŠ in še to je bila prava muka, ker…meni je nekaj pomenilo če smo šli kam kot družina, tisto morje pa BEDA. Še sedaj se spomnim, pa je od tega že 30 let kako bedno sem se počutila.
Ja sedaj smo pa ovce, ki rinejo na morje…se gužvamo na cesti, se gužvamo na plaži…za kaj že….aja da smo bili na morju, ker…so vsi. Za tiste ˝reveže˝ ki ne gredo na morje pa…koliko lepot nam nudi narava in zakaj za vraga bi morali vsi riniti ravno na morje?!?
Kaj pa tisti ki živijo na morju, a oni gredo vsako zimo v notranjost iskat sneg…na smučanje…mislim da ne!

oxi.

Jaz letos ne grem na morje, dopust bova s partnerjem preživela drugače, a kljub temu super 🙂

Pri nas nimamo morij. Imamo le ogromna jezera, ki pa niso slana. 🙁 Nas narava ni obdarila s soljo. 🙁

Jaz sem v detinstvu hodil na take kolonije; vsako leto, ko sem bil starejši, mi je bilo boljše: kopanje, redna in dobra hrana, gibanje. Doma vsega tega nisem imel (blok; revščina-pa mati niso ne kadili in ne pili, samo ni bila ravno kuharica in ne pri denarju). Brez tega bi mi bilo še bolj gadno v otroštvu. Zato vsako leto doniram.

Tudi smučati sem se naučil z zbranimi pripomočki in sredstvi. Danes smučam, in to z veseljem, vprašanje, če bi, če se ne bi naučil v detinstvu.
Vse te stvari omogočijo otrokom, da ugotovijo, da obstaja še t.i. normalni svet, ki si ga želijo doseči. Če se zato potrudijo in to počnejo na pošten način, smo dobili t.i. normalni sloj, s katerim ni težav in je družba zdrava. Iz istih razlogov želimo v vrtce in šole romske otroke – da se izkopljejo iz začaranega kroga marginalizacije.

Če niste bili ravno kmečke družine nekje bogu za hrbtom, so včasih vsi, ki so bili zaposleni, hodili na morje v sindikalne domove in prikolice. Tko da ne tle sirote Jerice zganjat. Pa še veliko kmečkih družin je vsaj otroke poslalo na morje, če že vsi niso mogli skupaj zaradi dela na kmetiji.

Joj, pa saj ne gre za to, da bi bili ti otroci vsako leto po en mesec v najboljših hotelih. V glavnem gre
za to, da vsaj ENKRAT vidijo morje, ki je tako navadna in običajna reč za 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ostalih otrok, a ne?
Tudi včasih so otroci hodili v “kolonije”, ki so bile ultra poceni in so bile zelo priljubljene in vedno zasedene.
Zdaj pač tega ni, treba je zaslužiti in poceni socilanih variat ni več.
Torej se denar zbira. Tistemu, ki noče, pač ni treba dati….da se pa tukaj razburja zaradi tega, je pa pač bedno.

Odkar pomnim, smo hodili na morje, prej s starši, potem s prijatelji(cami), potem z možem in družino. Zakaj? Ker tam preprosto uživam. Enako je s smučanjem. Grem zato, ker uživam v smučanju, ne zato, ker grejo vsi, ker je to kul, ker imam preveč denarja… Uživam in se čez leto zato odrečem kakšnim neumnostim in drugim razvadam.

to si pa zelo lepo povedal…

Modri dirkač, te razumem.
Jaz pa nisem bila na nobenih kolonijah, nihče ni nič primaknil za moje športe, hobije, počitnice. Naučila sem se plavat, smučat, hodila na izlete, potepe, ko sem odrasla in zaslužila svoj denar.
Prej pa nisem bila na nobenih izletih, kaj šele, da bi bila več dni na morju ali , da bi mi kdo plačal smučanje.
So se mi pa ostali vrstniki posmehovali, ker smo bili doma revni, ker nisem imela tega kar so oni imeli. V šoli so si tudi izmišljevali drage športne dneve pa šole v naravi in smo morali en doma ostajati. Pri športnih dneh pa iti na pohod na bližnjih hrib. Ostali so se pa norčevali, da smo nesposobni, ker ne gremo smučat z njimi kamor so šli ostali.
Zato ne čutim nobene potrebe, da bi pomagala sedaj njihovim otrokom.

Mislim, da je smisel vsega tega, da je družina nekaj dni skupaj, neobremenjena z vsemi vsakdanjimi stvarmi.
Pomembna je tudi sprememba okolja. Da za nekaj dni izklopiš. Da se družina intenzivno druži itd.
Doma človek vedno vidi polno opravil, ki bi jih moral še opraviti, tako da preživljati dopust doma je bolj tako.

Ni pa pomembno ali je to morje ali gore ali smučanje ali obisk prestolnic ali karkoli pač. Odvisno kaj komu bolj leži.

Za otroke, ki ne vidijo morja, je prav, da obstajajo kolonije. Mislim, da manjši otroci nimajo od kolonije kaj dosti. Pogrešajo starše itd.
Za večje pa zna biti super.

Ni res! Včasih niso vsi hodili na morje ravno tako kot danes ne. Moj soprog je šel s starši 3x na morje. Oba starša letnik 45 in to z izobrazbo. Tudi plače dobre. Vendar niso hodili ne v hribe, ne na morje. Jaz sem iz delavske družine (velike). Avto smo imeli od leta 1970 in od takrat naprej smo šli vsako leto na morje in tudi v hribe. Odvisno je od družine do družine tako pred 30-timi leti tako danes.
S prijateljico sva se pogovarjali ravno na začetku tedna. Pogovor je tekel o prostem času. Kako ga je lažje zapolniti, če imaš eksistenco. Lahko greš na sprehod okoli jezera, na sv. Primoža, na Veliko Planino… stane nič samo trud. Greš in si zadovoljen, ker si nekje bil in si naredil nekaj zase in za družino. Moji otroci so lahko doma in se potepamo s kolesi ali hodimo, gremo po borovnice, gobe…. in so zadovoljni mogoče bolj kakor drugi na morju. Vendar mi gremo vsako leto na morje – večkrat.
Če pa denarja ni, ne greš niti v gozd po gobe, ker pomanjkanje denarja psihično ubija. Verjamem, da je meni veliko lažje vzeti doma debelo vrv iti z otroki v gozd jo zavezati na drevo in se it Tarzane pa magari ves dan, kot nekomu, ki nima denarja. Če vzameš s seboj še plastenko vode malo kruha in paket hrenovk, ki jih potem pečeš na palici je to za otroke doživetje, ki mu tudi morje ni kos.
Doživetje v bližnjem gozdu za največ 5 eur brez stresa ali dan morja za 50 eur (družina) s cjazenjem po vročini v kolonah tja in nazaj. Kaj je boljše?

Pa še nekaj. Humanitarne organizacije, ki peljejo otroke na morje, bi v vseh letih lahko postale malo bolje organizirane. Ti otroci, ki že vrsto let hodijo na morje preko organizacij so verjetno že nekateri stari 15-16-17 let in bi šli lahko za brezplačne animatorje in tisti, ki so hodili v mojih časih (mogoče je kakšen celo brezposeln) bi šli lahko za kuharje. Tako bi bil lahko strošek na otroka 50 eur za ves teden. Vendar ne, služiti je potrebno tudi v humanitarnih ustanovah. Trije moji so ravno na duhovnih vajah za 50 eur. Zanje skrbijo prostovoljci. Resnično pa morajo sami pomivati posodo in pospravljati postelje in tudi prostore. Bogi!

Na morje hodimo poleg tega, da radi plavamo, predvsem zaradi zdravja in vseh zdravstvenih težav, ki jih imamo tekom leta, saj živimo v zelo onesnaženem okolju, zato so težave z dihali in kožo pri nas konstanta v času od septembra pa do počitnic na morju.

animatorji so vedno bili študenti, ki so bili za svoje delo zelo skromno plačani
o kuharjih pa raje ne bi. veš kakim kriterijem vse je treba zadostit, da ti lahko kuhaš za otroke? ali da lahko kuhaš za kogarkoli poklicno sploh?????

o zastonj cerkvenih kampih tudi ne bi. glavni cilj je tam pranje možganov, oziroma, strokovno povedano indoktriniranje in to seveda financira cerkev sama.

Ta izjava nekoga, ki mu je nekoč družba omogočila izkustvo morja, pove vse. Jaz sem hodila na morje in še hodim, tudi ko bodo otroci, bomo šli. In doniram, ker vem, da je za nekatere otroke tako vsaj možnost, da teden dni preživijo v drugačnem, bolj spodbudnem okolju.

Končno! Popolnoma se strinjam!

New Report

Close