Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Dedovanje

Default avatar

Mene tudi nekaj zanima

Hipotetično vprašanje:

Veš, da ima starš na banki cca 350,00 tisoč EUR (to ti je bilo povedano). Pride do smrti, dedovanja....tega denarja ni več. Veš, da je bil dvignjen in dan sestri ali morda prenakazan.

Ali se lahko v postopku, kjer uveljavljaš darilo zahteva vpogled v poslovanje banke v zvezi s tem denarjem (kdaj datumski so bili dvigi denarja, kdaj je bilo izvedeno morebitno prenakazilo,...)?

Ali to ni mogoče??

Hvala
Default avatar

QBR

Če še prav vem, vpogled v račun se lahko zahteva za 3 mesece nazaj, od smrti dotičnega.
To lahko zahtevaš, pod pogojem da si dedič, seveda, na zapuščninski razpravi.

Mene tudi nekaj zanima

Aha, hvala za odgovor.

Zanima me še nekaj: ali mora za to, da sodišče ta znesek prizna kot darilo obstajati direktno prenakazilo iz enega računa na drug račun ali zadostuje, da je razvidno, da je starš na primer 3.5.2015 opravil dvig 350.000 EUR, dne 6.5.2015 pa je sestra opravila polog 350.000 EUR? Ali lahko zahtevam, da sestra izkaže izvor premoženja? Torej kje in na kak način je pridobila teh 350.000 EUR?
Default avatar

QBR

Po mojem, tega na zapuščninski razpravi ne boš rešila. Napotili te bodo na pravdo.
Postopek, oz. zahtevo pa moraš obvezno sprožiti na zapuščninski. Tam se pač vse začne.

Ana-Stazija

V zapuščinskem postopku morate kot dedinja zahtevati od sodišča, da opravi poizvedbe na banki. Podatke mora banka na zahtevo sodišča posredovati tudi za več let nazaj in ne le za 3 mesece. Po prejemu podatkov se boste odločili, kako in kaj. Včasih se tisti dedič, ki je pobral denar in s tem prikrajšal druge dediče, prestraši in pride med dediči do kakšne poravnane, sicer pa vas bo sodišče napotilo na pravdo. Če je šla velika vsota denarja s pokojnikovega računa in nato v zelo kratkem času na račun drugega dediča, dokazovanje ne bo težko. Včasih je kakšna takšna zadeva zrela tudi za kazenski postopek.
Default avatar

Menka 2

Če je oče denar podaril sestri je njen in je recimo vedel za kaj. <Morda je zanj skrbela, bila dobra do njega......Kdo bi vedel, če še ti ne veš. Moje mnenje je da vsak lahko razpolaga s svojim premoženjem.
Default avatar

Nasvidenje spet jutri.

Ce je oce to naredil pred smrtjo, nimas kaj praskati vec. Oce se je razsodno odlocil in s svojim denarjem lahko naredi kar hoce.
Default avatar

eh

Nasvidenje spet jutri. je napisal/a:
Ce je oce to naredil pred smrtjo, nimas kaj praskati vec. Oce se je razsodno odlocil in s svojim denarjem lahko naredi kar hoce.
Zakaj pa potem zakon šteje darila, ki jih je eden od dedičev dobil od pokojnika pred smrtjo, za del dediščine?
Default avatar

Mene tudi nekaj zanima

Menka 2 je napisal/a:
Če je oče denar podaril sestri je njen in je recimo vedel za kaj. <Morda je zanj skrbela, bila dobra do njega......Kdo bi vedel, če še ti ne veš. Moje mnenje je da vsak lahko razpolaga s svojim premoženjem.
Jaz dobro vem, zakaj so to naredili. Vse življenje so stremeli k temu, da je bila pozornost in ljubezen usmerjena k enemu otroku, drugi pa ni bil nič vreden. Tudi prijateljice mi velikokrat rečejo: joj ta malo imam rajši kot ta veliko. Ne veste kako krivični in "bolani" so lahko starši. In vse kar se je delalo pri nas, se je delalo načrtno....zato, da vse dobi en, drugi pa nič. Kot vse življenje.
Default avatar

Tvoja_teta

Mene tudi nekaj zanima je napisal/a:
Menka 2 je napisal/a:
Jaz dobro vem, zakaj so to naredili. Vse življenje so stremeli k temu, da je bila pozornost in ljubezen usmerjena k enemu otroku, drugi pa ni bil nič vreden. Tudi prijateljice mi velikokrat rečejo: joj ta malo imam rajši kot ta veliko. Ne veste kako krivični in "bolani" so lahko starši. In vse kar se je delalo pri nas, se je delalo načrtno....zato, da vse dobi en, drugi pa nič. Kot vse življenje.
To ne spremeni dejstva, da je bil denar od očeta in da je z njim lahko naredil, kar je on sam hotel. Po zakonu si dolžen skrbeti za otroka praktično do dne, ko je star 26 let. Dolžen si poskrbeti za njegovo izobrazbo, tudi če ti zaradi tega stradaš. Dolžen si plačevati preživnino, če ne živiš z njim. Okej, vse prav. Ampak po tem pa imaš pravico delati s svojim denarjem, kar hočeš in če je tvoja želja, da samo enemu otroku vse porineš v tazadnjo, je to sicer krivično in bolano, kot praviš, ampak je to tvoja osebna, privatna, zakonita pravica. Odrasel otrok nima od starša več kaj zahtevati in terjati z odvetniki. Zato se mi tudi upira ta institut nujnega deleža. Ko si odrasel, ti lastnina tvojih staršev nič več ne "pripada", ampak bi morala biti stvar njihove lastne odločitve, komu bojo kaj dali.
Default avatar

realno

Tvoja_teta je napisal/a:

To ne spremeni dejstva, da je bil denar od očeta in da je z njim lahko naredil, kar je on sam hotel. Po zakonu si dolžen skrbeti za otroka praktično do dne, ko je star 26 let. Dolžen si poskrbeti za njegovo izobrazbo, tudi če ti zaradi tega stradaš. Dolžen si plačevati preživnino, če ne živiš z njim. Okej, vse prav. Ampak po tem pa imaš pravico delati s svojim denarjem, kar hočeš in če je tvoja želja, da samo enemu otroku vse porineš v tazadnjo, je to sicer krivično in bolano, kot praviš, ampak je to tvoja osebna, privatna, zakonita pravica. Odrasel otrok nima od starša več kaj zahtevati in terjati z odvetniki. Zato se mi tudi upira ta institut nujnega deleža. Ko si odrasel, ti lastnina tvojih staršev nič več ne "pripada", ampak bi morala biti stvar njihove lastne odločitve, komu bojo kaj dali.
Kako realno in lepo napisano.