Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek otroški dodatek (en otrok nad 18 let)?

otroški dodatek (en otrok nad 18 let)?

Pozdravljeni,

lepo prosim če mi nekdo pove, kako je z vlaganjem otroškega dodatka, ko en otrok dopolni 18 let.

OD imam do aprila 2016, ravno takrat pa bo starejši dopolnil 18 let. Ali lahko za mlajšega vlagam takrat in kako se potem šteje dohodek (menda ne za 3?). Ali takrat starejši vlaga za štipendijo?

Res ne razumem, saj moram itak starejšega še vedno jaz vzdrževat. ker bo še dijak in se bo šolal. Kako pa je potem z dohodnino, ga uveljavljam kot otroka ali vzdrževano odraslo osebo?

Meni ni nič jasno, so res zakomplicirali.

Hvala za odgovor.

Če je otrok star 18 ,mu otr. dod. ne pripada več, ampak dobi štipendijo.
če se redno šola, priloži zraven potrdilo o šolanju.

Ko bo dopolnil 18 let in ce bo imal status oz bo prijavljen na zavodu za zaposlovanje, bo se vedno olajsava pri dohodnini, kot je bil do zdaj.

OD so samo do 18 leta. Če ti velja odločba DO APRILA moraš novo odločbo za OD vložit že marca in poveš, da naslednji mesec bo sin polnoleten. Drugače pa to že itak sistem zazna. samo opozori, da ne boš potem vračala. Če Štipendije do sedaj ni imel, jo tudi pri 18. letih ne bo imel, če ne dosegate cenzusa. Če pa jo prejema ( govorim za državno) pa jo bo po 18. letu prejemal še 1x več kot do sedaj. Samo se vrača, če ne bo naredil letnika.

Ampak če ima Zoisovo štipendijo, državne ne more imeti, kajne? In je ob dopolnjenih 18 letih na slabšem kot prej, čeprav ga je treba isto vzdrževati, ker se šola.

Ok, kolikor vem je cenzus za stipendijo visji,torej jr starejsi ne bo imel. Kako pa pridem do Od Za mlajsega? Izpolnim enako kot sem do zdaj, vpisem oba, saj oba vzdrzujem, oni pa odobrijo samo za mlajsega. Hvala

Točno tako. Vpišeš oba pod otroke, uveljavljaš pa OD samo za mlajšega. Dohodek se bo delil s 4, pravico do OD bo imel samo mlajši.

Odpiram staro temo, ker je še vedno, vsaj nam, aktualna.
Imamo 3 otroke. Najstarejša bo avgusta dopolnila 18 let. Je dijakinja. Po novem ponovno prejemamo otroški dodatek, smo v 7. razredu.
Vendar OD pripada samo do 18. leta.
Kaj potem za najstarejšo?
Šola se redno in očitno bo šla študirat, saj je na gimnaziji.
Štipendije ne prejema. Za nekaj € presegamo cenzus.
Bo do štipendije upravičena po 18. ali pa država misli, da so dijaki in študenti “zastonj”?
HVALA

Država nič ne misli. Otroci so pa tvoji. Tvoja odgovornost in skrb. Zakaj od države?

Zakaj od države? Zato, ker prav veliko otrok od države dobi štipendijo, tudi OD. Mi ga nekaj let nismo.
Poleg tega se v življenju marsikaj zgodi in čeprav načrtuješ, ne gre tako, da imata oba starša 2000€ ali vsaj 1500 € neto plače. Pa ker zraven štejejo še druge “kao” prihodke.

Zato.

Zakaj je otrok pri 17-ih še upravičen do cca. 20€ otroškega dodatka, ko pa dopolni 18 let in se redno šola, pa ni upravičen ne do OD ne do vsaj 20€ štipendije?
Tega NE razumem!!
20 e se pa tudi precej pozna!

Do državne so upravičeni le v 5.in nižjem dohodkovnem razredu. Tako da vaš polnoletni otrok ne bo dobil ne dodatka,ne štipendije.

Meni tu tudi ni logike.

New Report

Close