Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zamenjava stanovanja

Zamenjava stanovanja

S hčero bi rada zamenjala stanovanje in sem včeraj malo povpraševala kako to stoji, kako se to naredi, … in skoraj me je kap. Če narediva menjalno pogodbo država pobere od obeh stanovanj 2{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, kar bi nas pri menjavi prišlo cca 5.000€. Stanovanje bi menjala zato, ker midva z možem ne rabiva tako velikega, hči pa rabi večje. V igri je denar, da nekaj prišparamo eni in drugi, država pa bi nam vzela 5.000€. Noro. Pa kje smo, pa kaj dela ta politika.
Ali ima kdo kakšno idejo kako bi to naredili na cenejši način. Moramo pa narediti sz pogodbami, ker imam še enega sina (on je dobil in bo še dobil toliko, da se zadeve na tem nivoju izenačijo) in mora biti vse uradno, da se nekoč, ko naju z možem več ne bo, ne bosta imela vzroka se za to skregati (karikiram, vendar nikoli ne več).

Ima kdo kakšno pametno idejo, kako zadevo menjave izpeljati, da pride cim ceneje, ker 5.000€ nimam ne jaz ne hči, da bi pri menjalni pogodbi dajali.
Ista fora je, če naredimo prodajno pogodbo, od obeh stanovanj se plača davek.

Hvala za kakršnekoli nasvete.

Lep dan.

lahko pustiš tako kot je in napišeš oporoko, v njej točno zabeležiš, kaj je pripadlo enemu in kaj drugemu.
mož se svojemu deležu odpove. ravno tako naredi mož – napiše oporoko, zapusti stanovanje hčeri in našteje, kaj je sin že prejel kot svojo dediščino – darila se vštevajo v nujni delež – ti pa se dedovanju po njem odpoveš.

druga opcija je, da svoje stanovanje hčeri podariš in se s tem izogneš vsaj davku na promet nepremičnin tukaj, hči pa ti svoje stanovanje proda po fiktivni ceni in plačate samo davek na promet nepremičnin od tega stanovanja.
pri darilni pogodbi spet pride do možnosti zahteve nujnega deleža, vendar, če je sin ravno tako dobil svoj delež v čem drugem, to ne bi smelo biti problem.

Na furs greš (gresta) vprašat kolk ti bojo davka zaračunal če flet prodaš za 1€.

Ni možno flet prodati za 1€. Pri fursu vzamejo lestvico od gursa, lahko ti ceno znižajo do 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in to je vse. Na dobljeni znesek plačaš davek in pika.

Darilna pogodba ne pride v poštev. Oporoka pa ……… za razmislit, samo jaz in mož bi rada zadevo uredila sedaj.

Še kakšna ideja?
Hvala.

Mislim (upam), da je za vse urejeno enako. Torej ne bo šlo drugače, če hočeš imeti vse urejeno na čisto. Tudi drugi, ko prodajamo / menjamo stanovanje plačujemo davek.

Sem za to, da je za vse enako, jezim se na državo, ki pri takem poslu pobere veliko denarja.

Ni možno flet prodati za 1€. Pri fursu vzamejo lestvico od gursa, lahko ti ceno znižajo do 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in to je vse. Na dobljeni znesek plačaš davek in pika.

Darilna pogodba ne pride v poštev. Oporoka pa ……… za razmislit, samo jaz in mož bi rada zadevo uredila sedaj.

Še kakšna ideja?
Hvala.[/quote]

Možn, možno! Lastnina je tvoja, in ti nihče ne more/sme oporekati za koliko jo boš prodala. Furs si ima pa pravico odmeriti davek od vrednsti ki jo je predpisala država.

Sem za to, da je za vse enako, jezim se na državo, ki pri takem poslu pobere veliko denarja.[/quote]

Se strinjam, da je veliko. In ljudje tudi iščejo načine, kako strošek zmanjšat. Samo potem se lahko v določenih primerih še bolj “zakolješ”.
Prijateljica pa mi je povedala, da je v USA ta strošek celo 6-7{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}! kako je pa kje drugje v Evropi pa ne vem.

saj veš, kaj pravijo, vsemu se lahko izogneš, samo smrti in davkom ne.

če kupiš novo stanovanje, moraš plačat 9,5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} davek, ali pa celo 22{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} . a to je kaj boljše?

Brklc ne klamfaj neumnosti. Stanovanja ne moreš prodati za smešno nizko ceno in pika. FURS ne pusti takega izigravanja navadni raji.

Hčeri daj stanovanje z izročilno pogodbo, davka ni.

Ona bo tebi prodala po minimalni vredbnosti, ki bo šla skpzi davčno (ca. 30-35{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} nižje od Gurs bi rekel na pamet).

Pridi, ti bom pokazal pogodbo kako sem prodal gradbeno parcelo za 1€. Čez nekaj let, sem jo nazaj kupil po enaki ceni.
Posel je formalno pravno veljaven, v naravi izpeljan, in plačanani vsi davki.

In ja, so tudi takrat še na območni izpostavi DURS-a imeli težave… Ko so od poznavalca ustave dobili pismeno obrazložen določen člen ustave, so naredili kot jim veleva zakon.

Nauk: če je nekdo zaposlen na fursu, še ne pomeni da je bog i batina!

seveda lahko prodaš po kakršni koli ceni. samo tista cena potem ni podlaga za obračun davka, ampak bo furs ocenil davek sam.
saj to ti je brklc tudi napisal, če ga prebereš…

Končno pravi nasvet.
Pa da se seveda tudi ve, čemu je služila prodaja, da ne bi potem brat in sestra po smrti imela kake čudne medsebojne računice na škodo enega.

Končno pravi nasvet.
Pa da se seveda tudi ve, čemu je služila prodaja, da ne bi potem brat in sestra po smrti imela kake čudne medsebojne računice na škodo enega.[/quote]
če darilna pogodba ne pride v upoštev, potem izročilna še manj… ker na izročilno se pa morajo podpisat vsi dediči…
oziroma, če se strinja z izročilno, potem tudi darilna ni problem…

Končno pravi nasvet.
Pa da se seveda tudi ve, čemu je služila prodaja, da ne bi potem brat in sestra po smrti imela kake čudne medsebojne računice na škodo enega.[/quote]
če darilna pogodba ne pride v upoštev, potem izročilna še manj… ker na izročilno se pa morajo podpisat vsi dediči…
oziroma, če se strinja z izročilno, potem tudi darilna ni problem…[/quote]

Lahko da se dedič strinja danes z darilom, čez 5 let pa se ne bo več, zato obvezno izročilna. Rešiš morebitne kasnejše težave.

V kolikor soglasja že danes ni, pa to ni več stvar davkov ampak kaj drugega.

New Report

Close