Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Očala in podaljšanje vozniškega

Očala in podaljšanje vozniškega

Pozdrav vsem,

Zanima me ali ima kdo kakšne izkušnje s tem podaljšanjem vozniškega dovoljenja, ker nosi očala.
Ali je izšel kakšen nov zakon o tem. Sama hodim redno k okulistu, vendar, ko želim podaljšati vozniško moram ravno zaradi očal k zdravniku medicine dela, pa nova očala, pa okulist, sicer sem športnica, k okulistu redno hodim, ne zaradi njega ampak zaradi svojega vida. Seveda to pa stane. Ima kdo kakšen podoben problem.

Pisma vsega mi je zadosti!

Lep dan vsem, hvala za odgovor

Ze kar nekaj casa je tako. Sem imela v zacetku omejitev zaradi ocal, samo mi je potem zdravnica napisala, da nimam vec pregledov. Vem,da je veljavnost omejena glede na dioptrijo. Do -2 (se mi zdi) so ti lahko dali brez(pac vseeno voznja z ocali oz. lecami), kar je nad, pa na 5(lahko tudi manj) oz. do 10 let. Ni pa dovolj samo okulist,pac pa zdravnik medicine dela. Okulist ti lahko samo napise izvid, potem pa na medicino dela. Vsekakor pa je dobro, da izberes zdravnika medicine dela, ki ne pise najkrajsih obdobij. Ce si pa pod 2, pa bos mogoce celo lahko v bodoce brez.

Še ena jezna tukaj! Iz samo njemu znanih razlogov mi je nekoč okulist “zrihtal” v vozniško opombo “vozi z očali za dobo štirih let”. Pa gre pri meni za klasično šolsko kratkovidnost (vid se mi je v vseh 37 letih kar nosim očala poslabšal samo po porodu za polovico, pa potem izboljšal, dioptrija zdaj, pri 54ih -1.25). Posledice kot praviš ti! Vsake štiri leta cela procedura: okulist, mnenje, medicina dela, pregled (?!), plačevanje, čas… Nikoli razumela logike, vedno bi najraje pop… Potem sem naletela na bolj pametno okulistko, ki je razumela, da se mi vid ne slabša in od takrat imam le opombo “vozi z očali”, vozniško pa kot vsi drugi do 80ega leta. Seveda me zdaj čaka zamenjava vozniškega za novo in se prav bojim kaj bo, tako da tudi mene zanima, če je kaj novega tu. Imaš ti v vozniškem časovno omejitev?

Ko bi to le držalo! Nikoli v 37 letih kar imam očala nisem imela dioptrije višje od 1.25, pa sem imela zelo dolgo omejitev za 4 leta (glej zgoraj). Po moje je vse odvisno od dobre volje okulista in/ali medicine dela. Kar se razumem, če gre za slabšajoci se vid, sicer pa ne. In od kje potreba, da se človeka katerega edina omejitev je slab vid se tehta, meri pritisk… kar vse se seveda mastno plača. Mah, itak ni tu nihče nič kriv, je pač le še en način za polnjenje zdravstvene vreče brez dna!

očala imam že od 9 leta starosti, dioptrija se mi tudi spreminja vmes, pa malo izboljšuje/poslabšuje, ampak nikoli mi ni bilo treba iti na pregled zaradi vida, da so mi podaljšali.
v vozniški imam pripombo
vozi z očali ali lečami in to je to.

pojdi k okulistu in vprašaj, če lahko to opombo spremeni
saj to je možno pri vsakem pregledu pri okulistu zaradi vozniške.

Jaz imam očala od 18. leta naprej, pri nekje 30-ih sem dobila vozniško do 80. leta, diotrija relativno konstantna do -2,5.


Ne, ko sem zamenjala za novo, se to ni spremenilo(je pa dokument – kartica veljavna sedaj 10 let za vse).Imam samo opombo, da vozim z ocali oz. lecami.

Hvala, vidim, da me razumeš, Jaz moram sedaj v medicino dela prinesti samo od okulista, niti me zdravnik ne vidi, ker mi to odnese kar soprog. Ja zdravnika za medicino dela plača, da okulističen izvid in konec,. Stroški, sami stroški, že očala in okvirji so dragi. Saj zdravnik za medicino me pozna, ve , da se ukvarjam z večimi športi, ampak tako menda nalaga zakon. To poteka tako, daš izvid od okulista, plačaš vse, potem pa še nova vozniška, SRANJE na kvadrat. A ja pa še nekaj nazadnje mi je okulist rekel, da je čakalna doba najmanj 12 mesecev. Hvala, ker si to prebrala in mi odgovorila. Pozdrav vsem

tale vozniška ti bo potekla pred 80 letom 🙂

Slovenija je bila ena prvih držav članic, ki je lokalna vozniška dovoljenja nadomestila z enotno polikarbonatsko kartico. Po novem se bodo vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B1, B in BE izdala z veljavnostjo največ deset let, po dopolnjenem 70. letu starosti pa bo treba veljavnost podaljševati na pet let.

Petletno podaljševanje veljavnosti vozniških dovoljenj velja tudi za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E. Cena vozniškega dovoljenje ostane nespremenjena in znaša 21,36 evra. Zdaj je v Sloveniji od približno 1.300.000 veljavnih vozniških dovoljenj še vedno 902.550 rožnatih izkaznic, ki jih bodo morali za enotno vozniško dovoljenje v obliki polikarobatske kartice zamenjati do 30. aprila 2018.

samo toliko, da veš…

Pri meni je poplnoma enako. Nikoli mi ni bilo treba na pregled vida, da bi podaljšali vozniško. Ne vem, zakaj nekateri imate.

tale vozniška ti bo potekla pred 80 letom 🙂

Slovenija je bila ena prvih držav članic, ki je lokalna vozniška dovoljenja nadomestila z enotno polikarbonatsko kartico. Po novem se bodo vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B1, B in BE izdala z veljavnostjo največ deset let, po dopolnjenem 70. letu starosti pa bo treba veljavnost podaljševati na pet let.

Petletno podaljševanje veljavnosti vozniških dovoljenj velja tudi za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E. Cena vozniškega dovoljenje ostane nespremenjena in znaša 21,36 evra. Zdaj je v Sloveniji od približno 1.300.000 veljavnih vozniških dovoljenj še vedno 902.550 rožnatih izkaznic, ki jih bodo morali za enotno vozniško dovoljenje v obliki polikarobatske kartice zamenjati do 30. aprila 2018.

samo toliko, da veš…[/quote]Veš kaj je sranje, da so izdajali vozniške do 8o leta, mar v tem času se vid ni spremenil, da ne govorim o psihofizičnem in motoričnem spreminjanju, JA PA NIKOME NIŠTA. Jaz pa pri teh letih na vsake 3 leta. Ko bi bili v zdravstvu vsaj tako pedantni in striktni. Kuri sem besna. Pozdrav, hvala za odgovor

Jaz sem imela ob dioptriji pod 1 na začetku napisano, da mi izpit velja samo 4 leta, potem pa nov zdravniški in podaljšanje – takrat mi je okulist dal brez omejitev in tudi izpit so mi podaljšali do 80 leta.
Partner ima dioptrijo med 2 in 5 in ima prav tako izpit do 80 leta, z opombo, da vozi z očali ali lečami.

Hvala, vidim, da me razumeš, Jaz moram sedaj v medicino dela prinesti samo od okulista, niti me zdravnik ne vidi, ker mi to odnese kar soprog. Ja zdravnika za medicino dela plača, da okulističen izvid in konec,. Stroški, sami stroški, že očala in okvirji so dragi. Saj zdravnik za medicino me pozna, ve , da se ukvarjam z večimi športi, ampak tako menda nalaga zakon. To poteka tako, daš izvid od okulista, plačaš vse, potem pa še nova vozniška, SRANJE na kvadrat. A ja pa še nekaj nazadnje mi je okulist rekel, da je čakalna doba najmanj 12 mesecev. Hvala, ker si to prebrala in mi odgovorila. Pozdrav vsem[/quote]

WE FEEL SLOVENIA!

AGAIN!

Šele ob branju te teme sem ugotovil, da me je draga domovina spet “nategnila”.
Čeprav se mi dioptrija ne spreminja že vsaj 15-20 let (in sem imel srečo z okulistom, ki mi ni kompliciral z brezveznimi zaznamki v voznišem izpitu) bom sedaj moj voz. izpit. ki je sicer veljaven do mojega 80 leta, moral prisilno zamenjati s plastik fantastik kartico, ki bo nato veljala samo še 10 let.

Bravo!

Hvala, vidim, da me razumeš, Jaz moram sedaj v medicino dela prinesti samo od okulista, niti me zdravnik ne vidi, ker mi to odnese kar soprog. Ja zdravnika za medicino dela plača, da okulističen izvid in konec,. Stroški, sami stroški, že očala in okvirji so dragi. Saj zdravnik za medicino me pozna, ve , da se ukvarjam z večimi športi, ampak tako menda nalaga zakon. To poteka tako, daš izvid od okulista, plačaš vse, potem pa še nova vozniška, SRANJE na kvadrat. A ja pa še nekaj nazadnje mi je okulist rekel, da je čakalna doba najmanj 12 mesecev. Hvala, ker si to prebrala in mi odgovorila. Pozdrav vsem[/quote]

WE FEEL SLOVENIA!

AGAIN!

Šele ob branju te teme sem ugotovil, da me je draga domovina spet “nategnila”.
Čeprav se mi dioptrija ne spreminja že vsaj 15-20 let (in sem imel srečo z okulistom, ki mi ni kompliciral z brezveznimi zaznamki v voznišem izpitu) bom sedaj moj voz. izpit. ki je sicer veljaven do mojega 80 leta, moral prisilno zamenjati s plastik fantastik kartico, ki bo nato veljala samo še 10 let.

Bravo![/quote]

Preden se razburiš še bolj

http://www.upravneenote.gov.si/maribor/splosno/novice/novica/browse/4/article/1387/10708/0f8ed513f56e83a02ab9479ed1fe11a5/

NOVICA
16. 1. 2013
Nova veljavnost vozniških dovoljenj

Države članice EU bodo z 19. januarjem uvedle enotno vozniško dovoljenje. Tudi v Sloveniji bodo vsa vozniška dovoljenja, ki bodo upravičencem izdana po 19. januarju, izdana na novem obrazcu. Cena vozniškega dovoljenja ostane nespremenjena, in sicer 21,36 evra.

Po novem se bodo vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B1, B in BE izdala z veljavnostjo največ 10 let, vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E pa z veljavnostjo največ petih let.

Določba zakona o voznikih določa, da imetniki vozniških dovoljenj ob zamenjavi vozniških dovoljenj obdržijo vse pravice v obsegu, ki izhajajo iz tega vozniškega dovoljenja. Po poteku veljavnosti se vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B1, B in BE podaljšujejo brez predložitve zdravniškega spričevala, vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E pa le z zdravniškim spričevalom.

Vozniška dovoljenja je potrebno zamenjati najkasneje do 30. 4. 2018.

Pri meni je poplnoma enako. Nikoli mi ni bilo treba na pregled vida, da bi podaljšali vozniško. Ne vem, zakaj nekateri imate.[/quote]
Mislim, da so leta 2011 spremenili tako, da je imas do dioptrije +/-2 (v to se racunajo tudi cilindri) lahko brez omejitev, od dioptrije +/-2 do +/-5 na max 10 let, nad 5 pa max 5 let. Prej pa je res bilo tako, da so ti dali brez omejitve ne glede na dioptrijo oz. tudi visjo od 2.
Seveda pa so vedno obstajali kalibri, ki so tudi ob stalni dioptriji (10 let enaka!) pod 2 dajali omejitev na 4 leta. Zato pa je pomembno, da gres k enemu, ki ni tak ‘zasluzkar’.

Zanimivo. Jaz imam od vsega začetka očala (ko sem delala izpit), pa dioptrija ni bila velika, in sem imela prvo za 5 let, kasneje pa mi je zdravnik napisal za 10 let. Kolikor vem, imamo vsi, ki nosimo očala pri vožnji, obvezen zdravniški pregled za podaljšanje vozniške.


Kot vidiš, to ni res.

imam očala in v vozniškem napisano vozi z očali in z lečami (slednje samo zato, da mi policija ne more kazni napisat, če slučajno vozim brez očal :), ni mi pa treba delat nobenih zdravniških pregledov

vse je odvisno od okulista, ki da priporočilo za upravno enoto
če bo okulist napisal: pregled čez štiri leta, bo vozniško poteklo čez štiri leta, pogoj za novo pa bo pregled.

če pa bo okulist samo napisal, vozi z očali, pa ne rabiš nobenih zdravniških več.

Ja nas obirajo na veliko.
Prvič mi je okulist napisal celo samo za 3 leta. Ko sem šla naslednjič k drugemu mi je ta napisal 5 let. Zdaj pa plačujem medicini dela vsakih 5 let. S tem, da zdravnika seveda sploh ne vidim. Samo plačam položnico in to je to. Okulist napiše , njemu ni treba plačat. Okulistov izvid nesem na medicino dela, dajo položnico in plačam. Kaj pa zaračunajo pa ne bi vedela. Dela seveda ne, ker me ne prelgledajo, zdravnika niti ne vidim.
Oderuštvo.

tudi jaz sem imela omejitev na 4 leta, na 5 let, nato enkrat na 10 let. Vmes (med tem 10-letnim podaljšanjem) sem šla na poseg (laserska odprava dioptrije). Zdravnica medicine dela mi je kljub temu hotela podaljšati vozniško samo za 5 let (čeprav sem pri pregledu videla OK – imam na enem očesu -0,25, na enem pa 0), ko pa sem to zavrnila in prinesla potrdilo oftalmologinje, pa sem prejela zdravniško potrdilo brez omejitve.
največ je bilo odvisno od sreče (in poznanstev) kakšno potrdilo si dobil, če si imel očala (ob prijavi na vozniški izpit) – če se ti je kasneje poslabšal vid, pa je bilo vse b.p.

imam očala in v vozniškem napisano vozi z očali in z lečami (slednje samo zato, da mi policija ne more kazni napisat, če slučajno vozim brez očal :), ni mi pa treba delat nobenih zdravniških pregledov

vse je odvisno od okulista, ki da priporočilo za upravno enoto
če bo okulist napisal: pregled čez štiri leta, bo vozniško poteklo čez štiri leta, pogoj za novo pa bo pregled.

če pa bo okulist samo napisal, vozi z očali, pa ne rabiš nobenih zdravniških več.[/quote]

Pozdrav
Gledala sem sedajle izvid okulista:
Pod OSTALO: sposobna za B kategorijo z očali za 5 let. Vozi s kontaktnimi lečami.

Na vozniški pa imam sliko z lečami, se pravi brez očal in datum do kdaj mi velja vozniška. Nikjer ne piše vozi z lečami ali očali. Ne razumem. Vozniško pa nujno rabim, ker imam doma dva bolna starša, ki ne moreta nikamor, ne, da bi jih peljala. Soprog je prav tako boln, tako, da sem za vse sama. Prosim za kakšen nasvet ali pa za naslov kakšnega normalnega očesnega zdravnika. Ta moj očesnik, je treba prinesti še Whyski, da te sploh šmirgla. Sorry če sem grdo napisala, vendar je tole res hudič. Pa sama sem zelo pedantna, hodim na preglede oči, saj ne nosim očal zaradi drugih, policajeva ali kiogarkoli, pač pa zato, da vidim dobro. Hvala in pozdrav, sem že čisto ob živce.

Zanimivo je tole obravnavanje ljudi z dioptrijo. Torej je povzetek tega tak: Ljudje, ki imajo dioptrijo niso vredni zaupanja, da bodo sami poskrbeli za to, da dobro vidijo, zato jih je treba na 3 ali 5 let kontrolirat. In jih dobro obrat. Ljudje, ki ob prvem pregledu nimajo dioptrije, ti pa so vredni zaupanja. Do 80. leta jih ni treba kontrolirat, saj so odgovorni ljudje in bodo sami poskrbeli za vse. Gre za diskriminacijo ljudi na osnovi zdravstvenega stanja na dan pregleda za izdajo zdravniškega potrdila. Če imaš dioptrijo, boš plačeval in hodil na preglede. Če je takrat nimaš, potem pa ne.

Ko sem naredila vozniški izpit, mi je veljal za dve leti. Po teh dveh letih sem morala ponovno na okulistični pregled in k zdravniku za medicino dela. Ta je pogledal okulistični izvid in ker se mi stanje v dveh letih ni nič kaj spremenilo in ker sem imela nizko dioptrijo, mi je izdal izvid za podaljšanje vozniškega do 80 leta. Z zaznamkom ‘vozi z očali’ na vozniški.
Vendar pa se glede na izvid ni strinjal, da bi vozila z lečami. Razlog je bil rahlo povečan pritisk v enem od očes.

Kakšna pravila veljajo zdaj, ne vem. Takrat je bilo očitno odvisno od presoje zdravnika.

Vozniška mi bo potekla sredi marca in ker nosim očala in sem že sita stalnega podaljševanja zaradi mojih dioptij (-2) na vsakih dve leti do pet let, me zanima, a je kje kakšen okulist, ki mi bo dal do 80 leta ali vsaj za 10 let. A je možno, da grem samo do medicine dela in da mi tam vid pregledajo (vem, da je tam tista tabla s črkami ali številkami oziroma figuricami kot E). Saj itak hodim vsaki dve leti na pregled oči, ker zelo gledam na svoje oči, in se mi dioptrija ni poslabšala že 15 let. Hvala!


Če hočeš, da se ti podaljša za 10 let, je potrebno na pregled k oftalmologu, ki ti izda potrdilo, da imaš stabilno dioptrijo. To potem neseš na medicino dela.

New Report

Close