Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Prodaja njive - postopek

Default avatar

peasant woman

Imam neko njivo, ki bi se je rada znebila. Če prav vem, je postopek pri prodaji kmetijskih zemljišč malo drugačen kot pri stanovanjih, mislim, da sem brala, da je treba tudi na oglasni deski na upravni enoti izobesiti ponudbo... Je kdo mogoče v zadnjem času to počel, vesela in hvaležna bom za vse nasvete in informacije. Hvala in LP!
Default avatar

Kensington

Jaz bi jo vzel. Ampak samo v primeru, da na njej lahko rastejo banane. :p
Default avatar

takolele

izpolniš obrazec https://e-uprava.gov.si/storitve/pridob ... ju?id=1417 , podatki morajo biti usklajeni s podatki iz GU, ga oddaš na pristojni UE, kjer mora viseti 30 dni. Lahko imaš že kupca, če pa ga še nimaš, pač počakaš, če kdo poda sprejem ponudbe, če jo poda, sestavita pogodbo, kupec zaprosi na ue odobritev pravnega posla, plača takso in počaka na izdano odločbo, ki jo je potrebno predložiti na davčni.
Default avatar

brklc

Mislim da imajo mejaši in ljudje s statusom kmeta predkupno pravico. Nisem pa ziher. Preveri na UE, ponudi mejašem.
Default avatar

2f4u_1970

Malo več napiš. Kje je? Ali imaš kupca?

Preje moraš še "klasificirati njivo" - travnik, gozd, ... njiva ima tudi več nivojev.

In res je, sosednje in kmetje imajo predkupno pravico - nisem pa prepričan ali rabiš izjavo o "nenakupu/neinteresu". Mene so ob nakupu nekaj zezal leta 2011!
... če je ženska enkrat tih, si ga najebal!
Default avatar

sklad

Pojdi na sklad z kmetijskimi zemljišči, tam izpolniš obrazec: tvoje podatke, velikost, k.o., ceno, velikost,... Nato je potrebno čakati 30dni, če se kdo oglasi... Ja, predkupne pravice obstajajo.
Povej od kje si, velikost in ceno ( približni rajon), ker jaz bi rada rada ravno nekaj kupila. Ne samo njive, ampak če imaš gor tudi kakšno travo. Sem iz Maribora. Gledam, da ta teden ravno ni nič. Aja, pa ne prevelike njive.
Default avatar

ne na sklad !

sklad je napisal/a:
Pojdi na sklad z kmetijskimi zemljišči, tam izpolniš obrazec: tvoje podatke, velikost, k.o., ceno, velikost,... Nato je potrebno čakati 30dni, če se kdo oglasi... Ja, predkupne pravice obstajajo.
Povej od kje si, velikost in ceno ( približni rajon), ker jaz bi rada rada ravno nekaj kupila. Ne samo njive, ampak če imaš gor tudi kakšno travo. Sem iz Maribora. Gledam, da ta teden ravno ni nič. Aja, pa ne prevelike njive.

Sklad nima s tem nič, na upravno enoto je treba in to tisto, kjer leži tvoja njiva
Default avatar

sklad

Ups, potem se pa opravičujem. V Mariboru vem, da imajo na UE oglasno desko, pa na Prešernovi tudi.
Default avatar

Ana-Stazija

Prodaja vsakega zemljišče se začne tako, da na Občini, kjer nepremičnina leži, pridobi prodajalec potrdilo o namenski rabi zemljišča. Iz tega potrdila je razvidno, ali je zemljišče stavbno ali kmetijsko, od česar je odvisen nadaljnji postopek. Pridobitev tega potrdila stane 22,66 EUR.

Če je kmetijsko zemljišče, mora prodajalec objaviti javno ponudbo za prodajo kmetijskega zemljišča na oglasno desko Upravne enote, Občine in na enotni državni portal (to stori namesto prodajalca Upravna enota). Prodajalec izpolni obrazec za ponudbo, napiše ceno in ostale pogoje prodaje. Pri nakupu kmetijskega zemljišča imajo prednost: 1. solastnik, 2. kmet, katerega zemljišče, ki ga ima v lasti, meji na zemljišče, ki je naprodaj, 3. zakupnik zemljišča, 4. drug kmet, 5. kmetijska organizacija ali s.p., ki se ukvarja s kmetijsko dejavnostjo in 6. Sklad kmetijskih zemljišč.

Ta predkupna pravica je določena z zakonom. To, da na ponudbo napišete, da je kupec že znan, ne izključuje predkupnega upravičenca po zakonu. Če se bo npr. javil nekdo, ki ima predkupno pravico, bo imel prednost pred tistim, ki te pravice nima. Mejaš npr. nima predkupne pravice, ima pa jo, če ima status kmeta.

Bodoči kupec se mora v istem 30-dnevnem roku javiti na ponudbo oz. oddati svojo ponudbo, da želi kupiti nepremičnino. Roka ne sme zamuditi!

Pomembno je tudi to, da ko lastnik enkrat objavi ponudbo za prodajo kmetijskega zemljišča, jo lahko umakne le dokler se nanjo nekdo ne prijavi. V praksi se lastnik že vnaprej pogosto dogovori z določeno osebo, da bo kupila neko zemljišče, včasih bodoči kupec celo izroči aro. Potem pa se na ponudbo javi nek drug kmet oz. nekdo, ki ima predkupno pravico, s katerim pa lastnik noče skleniti pogodbe, ker bi jo pač rad sklenil z že dogovorjenim kupcem. Vendar pa svoje ponudbe ne more več umakniti!!! Parcelo mora prodati tistemu, ki ima predkupno pravico. Torej je pametno, da ne prehitevate dogodkov in predvsem kupci počakate na potek 30-dnevnega roka, šele nato pristopite k sklenitvi pogodbe, če ni ovir za sklenitev.
Default avatar

peasant woman

Super, res najlepša hvala vsem za odgovore! Zelo lepo se imejte!