Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika Izmera dioptrije in progresivna očala

Izmera dioptrije in progresivna očala

Zadnja očala sem imel dioptrijo D, L +6,00, zdaj pa sem dobil predpisana očala s temi podatki:

D +7,50
L +7,50 Dcyl +0,50 Axis 145

Aparat mi je na preventivnem pregledu oči pred mesecem izmeril dioptrijo D, L +7,00, na tem pregledu za očala pa še več, vendar se ne spomnim točno, ker nisem dobil izvida, je pa to komentiral zdravnik in da bi že prejšnja očala morala biti močnejša.

Zanima me, če so lahko očala premočna? Bi to lahko imelo za posledico glavobole?

Namreč, izmera dioptrije poteka v prostoru na osnovi, kako vidiš črke oziroma številke na določeno razdaljo. Kako boš potem videl druge stvari, ne veš, lahko samo zaupaš, da če vidiš jasno te črke in številke, bi moral videti tudi vse drugo (na različne razdalje, branje na blizu izvzemam). Drži?

In dilema? Je možno, da vidiš “preveč dobro” oziroma ali ne bi z lečami npr. +10,00 videl še “boljše”? Ali pa bi takrat prešel v nasprotje, “kratkovidnost” in spet ne bi videl dobro?

Kje se motim?

Imam nekaj čez 40 let in sem do zdaj imel očala za branje +6,75, s katerimi pa več ne vidim brati, sem jih pa malo nosil za daljavo oziroma vsakodnevno življenje, pa so leče zelo močne. Ne rečem, da ne vidim dobro, morda še preveč, mi pa to utruja oči. Sedaj pa me čakajo leče +7,50 in to me skrbi. Je problem, ki ga vidim, res problem, ali pa se bom moral samo navaditi?

Pa še to. Dioptrije za branje mi zdravnik ni izmeril, mi je pa optik svetoval progresivne leče (za očala). Zato me zanima, kaj pri tako visoki dioptriji o le-teh menite vi. Verjetno bi potreboval za branje +9,00 ali morda še kaj več, pa ne vem, kako bi se to obneslo vse v eni leči. So progresivna očala primerna za običajno nošenje in hkrati za dolgo branje oziro ma delo na blizu ali pa je to bolj rešitev za običajno nošnjo, ko občasno še kaj malega prebereš? Rob s pravo dioptrijo za branje na taki leči je relativno zelo ozek, dvoja očala pa so zelo nepraktična.

Z zadnjmi dvojimi očali za običajno nošnjo in za branje sem imel težave in sem jih zelo slabo prenašal, zato ne bi rad, da še ena očala bolj ali manj pristanejo v predalu… Zato bi bil nasvet pred naročilom očal dobrodošel.

Hvala in lep pozdrav.

Torej klasičen problem, ko je bilo pri prejšnjem pregledu premalo izmerjena dioptrija ali pa je preteklo precej časa med pregledi (ljudje ne hodijo redno na preglede in potem je prevelik skok med dioptrijami).

Torej, sedaj je tu težko reči, kaj narediti, saj imam premalo podatkov in potrebno bi bilo narediti še bi-crombalance test, da bi dal relevanten odgovor. V vsakem primeru, se pripravite na povišanje in tudi očala za blizu. Če povišujete dioptrijo v nedogled, ne boste vedno bolje videli, dioptrija mora biti pravilna, da žarek pade na mrežnico (ne prevelika, ne premala). Naj vam tudi izmerijo dioptrijo za blizu, če imajo koga, ki je pristojen za to (mojster, optometrist, okulist).

Lp.

New Report

Close