Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Izračun dohodnine

Default avatar

Lija****

Dobila sem izračun dohodnine. Vedno si tudi izračunam na e-davkih, kako bo, in do letos je bilo to tudi čisto točno. Letos pa je razlika, čeprav sem pregledala vse zneske, ki sem jih vnesla v program in te, ki so mi jih poslali v tiskani obliki, in so vnešeni isti. V čem je finta? Ali je še kdo to opazil?

LP
L.
Default avatar

neke napake.

vedno obstaja možnost napak.
daj ugovor.
Default avatar

Barca

Upoštevaš v svojih izračunih vzdrževane družinske člane, zdaj pa ti jih niso ali niso v enakem obdobju?
Default avatar

napaka

Tudi pri moji sestrični je tako - izračun na e-davkih in ročni izračun sta enaka, torej najverjetneje pravilna, informativni izračun od FURS-a pa drugačen. Ugovora ne bo podala, ker so se zmotili v njeno korist. Tudi oni v svojo skledo ne pljuvajo, zakaj bi kdo drug.
Default avatar

kje je razlika

Nekje mora biti razlika. Ti morajo vrnit ali kaj podobnega? So ti odšteli kako neporavnano obveznost? Si pregledala spodaj vsa pojasnila?
Default avatar

Barca

napaka je napisal/a:
Tudi pri moji sestrični je tako - izračun na e-davkih in ročni izračun sta enaka, torej najverjetneje pravilna, informativni izračun od FURS-a pa drugačen. Ugovora ne bo podala, ker so se zmotili v njeno korist. Tudi oni v svojo skledo ne pljuvajo, zakaj bi kdo drug.
Prej ali slej bodo ugotovili in bo morala vrniti, z obrestmi.

Iz FURS brosure
http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj ... dohodnine/

Če se zavezanec ne strinja z informativnim izračunom, mora v roku za ugovor (tj. 15 dni od vročitve informativnega izračuna) vložiti dopolnjen informativni izračun - ugovor, ki se šteje za njegovo napoved za odmero dohodnine. Enako ravna tudi v primeru, če ugotovi, da je davčna obveznost ugotovljena prenizko.
Default avatar

napaka

Barca je napisal/a:
napaka je napisal/a:
Prej ali slej bodo ugotovili in bo morala vrniti, z obrestmi.

Iz FURS brosure
http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj ... dohodnine/

Če se zavezanec ne strinja z informativnim izračunom, mora v roku za ugovor (tj. 15 dni od vročitve informativnega izračuna) vložiti dopolnjen informativni izračun - ugovor, ki se šteje za njegovo napoved za odmero dohodnine. Enako ravna tudi v primeru, če ugotovi, da je davčna obveznost ugotovljena prenizko.
Z informativnim izračunom se seveda strinja, saj raje plača manj kot več. Ko (če) bodo ugotovili svojo napako, bo doplačala, do takrat pa bo razpolagala z njihovim denarjem. Ni pa dolžna imeti internetno povezavo in preverjati na e-davkih, če so oni prav izračunali, in niti ni dolžna vedeti, kako se ročno to izračuna.
Default avatar

Barca

Dolzna je preverit vse vpisane zneske in cas olajsav in vloziti ugovor, ce so ti zneski napacni, ni pomembno, ali previsoka li prenizki.
Default avatar

napaka

Barca je napisal/a:
Dolzna je preverit vse vpisane zneske in cas olajsav in vloziti ugovor, ce so ti zneski napacni, ni pomembno, ali previsoka li prenizki.
To je naredila in je vse ok. Podatki so točni, samo njihov izračun ni točen. Sicer mi ni jasno, kako, ampak ni. Bruto znesek štima, prispevki tudi, akontacija tudi, tudi osnova za davek, samo davek ne. Posebnih olajšav nima, samo tisto osnovno splošno olajšavo (3302,70 €). Obdavčena je delno s stopnjo 16%, delno s 27% (davčna osnova cca. 9000 €), ampak njihov izračun davka na to osnovo ni pravilen. Sem preverila, če so se zmotili in ji obdavčili celotno osnovo po stopnji 16%, a tudi to niso. Pojma nimam, kje so dobili nižji znesek za doplačilo kot bi moral biti.

Osebno menim, da ni dolžna znati obračunati svoje dohodnine, zato ugovora ne bo podala. Če bi bil izračun v njeno škodo, bi ugovarjala, ker ima pravico znati obračunati dohodnino, ni pa tega dolžna. Podatki, ki jih je lahko preverila tudi sama brez kake dodatne izobrazbe (in ki jih je dolžna preveriti), so pa točni, torej je z njene strani vse ok.