Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Razvoj dojenčka

Razvoj dojenčka

Spoštovani.

Imam 8 mesečnega dojenčka (9.8.2014). Ima razširjen votli sistem leve ledvice, baje ni prava hidronefroza.
Imel je že tudi vnetje te ledvice, pa pogosto je na antibiotikih, ker ima tudi urinokulture ves čas pozitivne (niti 1x se še ni zgodilo, da bi bila negativna).
Zaščite pa mu niso predpisali. MCUG ni pokazal refluksa. (edino takrat niso porasle bakterije, zato vzorec sploh ni bil poslan v mikrobiološki lab.). Preiskavo bomo ponovili, vendar mora imeti negativno urinokulturo, drugače tega ne bomo mogli ponoviti.
Vsi zdravniki mi to vztrajno ponavljajo, nihče pa mi ne pove kaj naj naredim, da bo urin neokužen? Res ne vem več… Ne razumem kako bi bilo to odvisno od mene. Urin vedno odvzame sestra in vrečka ni nikoli prilepljena dlje kot uro. Mislim, da ga tudi umijejo primerno. Fimoze nima. Brala sem o odvzemu urina s katetrom – kako naj pridem do tega? Mi mora zdravnica napisati napotnico… Ali kako? Zdi se mi, da se nihče ne trudi. Vsi samo govorijo kako naj bi bilo in nihče ne naredi nič, da bi se stvari premaknile.

Zanima me še glede njegovega razvoja. Ima okrog 10 kg in okrog 80 cm, torej je kar težek. Tudi na videz je zelo debel. Glede prehrane poskušam malo omiliti to njegovo debelost, vendar ne vem, če delam pravilno.
Zjutraj: 150 ml mleka (Novalac) Od tega je v bistvu 220 ml vode in 5 meric mleka, kar bi ustrezalo 150 ml.
Malica: naribano jabolko, hruška, redko banana, dala sem mu že tudi pomarančo. Včasih slive in melona.
Kosilo: meso včasih telečje, včasih piščančje, riba. Kuhana zelenjava. Malo krompirja ali drugih OH.
Malica: naribano jabolko z jogurtom, včasih kupljena žitno sadna kašica, včasih samo sveže sadje…
Zvečer: mleko, znova 150 ml, oziroma 220 vode in 5 meric mleka.
Ponoči se še 2x zbudi in spije vsakič 3 merice mleka – to ustreza 90 ml. (torej 2x 90 ml). Dejansko znova dobi 220ml vode in 3 merice mleka.
Čez dan noče piti tekočine (voda, čaj), ker pa so mi naročili naj dosti pije, mu sok razredčim z vodo, do te mere, da še sprejme.
Mi svetuejte naj kaj naredim drugače?
Imam tudi vprašanje glede plazenja – on se namreč ne plazi, vedno ko ga dam na trebušček, protestira. Če mi že uspe, ga nekako motiviram z igračko, ali mu dam polizati košček (malenkost) čokolade in jo nastavim pred njega, da bi jo poskušal sam doseči, pa se ne zgodi nič.
Se trudi, vendar se ne premakne z mesta. Nekoliko se vrti okrog svoje osi, vendar še to ne cel krog. Obrača se s hrbta na trebuh in obratno. Sedi samostojno in trdno, vendar se sam ne posede.
So morda kje napisane kake vaje kako naj mu pomagam, da bi se začel gibati, s tem bi morda tudi nekoliko zgubil na teži. Oziroma se vsaj ne bi tako redil.

Zanima me še glede spanja: Spi kar dosti. Od 20ih zvečer do 6:30 zjutraj (vmes se 2x zbudi, spije mleko in takoj zaspi).
Zjutraj ponovno zaspi okrog 8:30 in spi navadno do 9:30 – 10ih. Ob 12ih znova joče – vedno sem mislila, da je lačen, pa sem ugotovila, da je samo znova zaspan. Spet trdno zaspi za uro pa pol. Okrog 16ih ponovno zaspi za uro pa pol.
Ali spi preveč? Kako pa bo z 1 letom sploh lahko šel v vrtec – tam spijo šele ob 12ih. Prej nikogar ne dajejo spat. Kako naj ga navdim na drugačen ritem spanja, da ne bi imel težav v vrtcu?
Pri 6ih mesecih je bil Hb 118, malo kasneje 113. (pogosto smo kontrolirali kri zaradi suma na uroinfekt). Od 7 meseca nismo več kontrolirali krvi. A ni to malo prenizek Hb? Kaj pa če to vpliva na njegov razvoj in spanje?

Hvala za vaše mnenje. Lep pozdrav, Tanja.

Katere ali katera bakterija pa je izolirana po Sanfordu?
Če otrok nima vročine, štejemo pozitiven izvid urinokulture za asimptomatsko izločanje bakterij in se po sodobnih smernicah res ne zdravi. Ampak, če se to kar naprej dogaja in tudi moti nadaljnji potek preiskav, bi se bilo vseeno dobro pogovoriti z nefrologom, opisati stanje in morda zdraviti. Vendar naj o tem odloča nefrolog.
Jedilnik izgleda super v redu, tudi vaša ideja o vnosu tekočin z redčenjem mleka se v tem primeru zdi odlična. Trenutno se zdi, da ni mogoče omejevati ničesar v jedilniku, otrok potrebuje hranila za rast in razvoj. Ko bo več gibanja, bo tudi počasneje pridobival na teži.
Trening dviganja trebuha iz lege na trebuhu se izvaja na terapevtskem valju, sicer pa z igro preko vaše noge. Dojenčka strebuhom položite čez vašo nogo, da se opre z rokami, potem pa ga dvigate, spuščate, igrate, da se lovi z rokicami, dviga prsni koš od podlage (to je prvi pogoj za postavljanje v 4nožni položaj). Saj bo, boste videli.
Trenutno je spanja mogoče malce več kot običajno, pa še vedno v normalnih mejah. V naslednjih mesecih bo šel njegov razvoj zelo hitro naprej, nekje okoli 10 ali 11 meseca bo eno dopoldansko spanje opustil. V vrtcu imajo tile tamali zelo zgodaj kosilo, ravno zaradi tega, ker so vsi okoli 12h zelo0 zaspani. Če nato po kosilu spi 2 ali 3 ure, povprečen enoletnik zdrži do 18h ali 19h, ko pa res ne more več in kar pade v posteljo. Tudi to še pride z razvojem.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close