Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Minimalna plača in še plačilo dohodnine

Default avatar

Jarić Živadin

V družbah zasebnega varovanja zadnje dni zaposleni veselo dobivajo odločbe za plačilo dohodnine. Po tristo evrov in več. Delaš za minimalca, potem pa še plačuješ "stroške delodajalca".
Default avatar

Barca

Dohodnina je del bruto plače, ki jo prejme zaposleni.
Default avatar

Jarić Živadin

Torej prejemam minimalno plačo, katere del potem moram vračat državi. Torej sem za trideset evrov neto pod minimalcem na mesec. Zame je to navadna prevara. Za vas, računovodske lisice, pa seveda vse korektno.
Default avatar

dohodnina.

Jarić Živadin je napisal/a:
Torej prejemam minimalno plačo, katere del potem moram vračat državi. Torej sem za trideset evrov neto pod minimalcem na mesec. Zame je to navadna prevara. Za vas, računovodske lisice, pa seveda vse korektno.
minimalec je naveden v bruto znesku
del tega je tudi dohodnina.

žal
pojdi v računovodstvo in napiši izjavo, da ne želiš, da ti obračunavajo posebno olajšavo za ljudi z nizkimi dohodki, ker očitno konec leta do te posebne olajšave nisi več upravičen.
Default avatar

Jarić Živadin

Čakaj malo: kako je lahko bruto minimalec na zakoniti višini, če je neto manj od minimalca? Kaj pa potem doplačujem z dohodnino? In kakšna posebna olajšava je plačilo dohodnine? Razen, da mi olajša minimalno denarnico denarja? Kaj so meni olajšali s položnico za dohodnino?
Default avatar

Barca

Bruto plača oz.minimalen znesek je zakonsko določen.
Od tega delodajalec v tvojem imenu (da tebi ni treba pisat položnic) nakaže zate prispevke, ki jih vidiš na plačilni listi.
Od tega plača tudi v tvojem imenu dohodnino, ki jo izračuna glede na višino olajšav, ki ti pripadajo (osebna, posebna osebna, za otroke...)
Plača še morebitne odtegljaje, kredite, izvršbe ...
Preostanek nakaže tebi kot neto plačo.

In to je to.
Default avatar

slika2

Hm a to potem dejansko pomeni, da bi ob istemu dohodku, dobil nazaj več dohodnine, če bi to prejel kot avtorske honorarje?

Jaz sem na istem, ponavadi dobil dobrega jurja in pol od dohodnine nazaj, lani prvič zaposlena za polovični delovni čas za minimalni honorar, pa sem dobila le okrog 200 nazaj dohodnine, zdaj pa računam, če bi šla nazaj na honorarno delo ... sem ob nizkih honorarjih vsaj nekaj od dohodnine dobila, zdaj pa še to ni nič.
Default avatar

minimalc

Čakaj malo: kako je lahko bruto minimalec na zakoniti višini, če je neto manj od minimalca? Kaj pa potem doplačujem z dohodnino? In kakšna posebna olajšava je plačilo dohodnine? Razen, da mi olajša minimalno denarnico denarja? Kaj so meni olajšali s položnico za dohodnino?
minimalna plača je zakonsko določena v BRUTO znesku

neto znesek pa se izračuna glede na zakon o dohodnini in glede na upravičenost do olajšav. nekdo, ki ima več olajšav ima pri isti minimalni plači pač višjo neto plačo.

nikjer ni določena NETO minimalna plača.

problem nastane pri sledeči olajšavi - olajšava za socialno ogrožene, do katere so upravičeni zgolj tisti, ki na leto zaslužijo manj kot 10.866 EUR bruto

če dobivaš minimalno plačo, si do te olajšave upravičen

samo potem ti delodajalec izplača še regres, ki pa je višji od minimalnega, pa ti na celoletni ravni poruši upravičenost do maximalne olajšave in moraš državi vrnit preveč izplačano neto plačo - dohodnino

zato pa pojdi v računovodstvo in napiši izjavo, da ne želiš, da se ti obračunava dodatna olajšava, pa ne boš več imel problemov z doplačevanjem dohodnine
Default avatar

minimalc

slika2 je napisal/a:
Hm a to potem dejansko pomeni, da bi ob istemu dohodku, dobil nazaj več dohodnine, če bi to prejel kot avtorske honorarje?

Jaz sem na istem, ponavadi dobil dobrega jurja in pol od dohodnine nazaj, lani prvič zaposlena za polovični delovni čas za minimalni honorar, pa sem dobila le okrog 200 nazaj dohodnine, zdaj pa računam, če bi šla nazaj na honorarno delo ... sem ob nizkih honorarjih vsaj nekaj od dohodnine dobila, zdaj pa še to ni nič.
ne, samo honorarji so obdavčeni 25% in imaš pri bruto znesku v začetku nižje izplačilo, kot pa plača.

je pa res, da ne plačaš toliko prispevkov.
Default avatar

Barca

minimalc je napisal/a:
slika2 je napisal/a:

ne, samo honorarji so obdavčeni 25% in imaš pri bruto znesku v začetku nižje izplačilo, kot pa plača.

je pa res, da ne plačaš toliko prispevkov.
Od plače se plača 22,1% prispevkov, nezaposleni pa od AH plača 21,86% prispevkov, res pa ima priznanih 10% normiranih stroškov. Zaposleni pa regres brez prispevkov in popolnoma neobdavčeno prehrano in prevoz.

Pri AH se plača akontacija dohodnine v višini 25%, pri plači pa že takoj točen znesek.
Default avatar

Jarić Živadin

Samo zakaj, če je vse tako regularno, potem v nekaterih firmah, kjer imajo ravno tako minimalne plače in minimalen regres, ne plačajo dohodnine, drugi pa jo? Moj kamerad v drugem podjetju je ravno tako na minimalcih, nobenih otrok in podobnih opcij za olajšave nima in dobi slabih dvesto evrov nazaj, jaz pa čez tristo evrov plačila. Jaz naj bi plačeval, ker sem dobil nekako preveč plače, torej je on po tej logiki dobival premalo, v konkretnih zneskih sva pa oba na istem. A njemu obračunavajo po enem, meni pa po kakšnem drugem zakonu, ali kako?
Default avatar

oh ja

minimalna plača ne pomeni, da ne plačuješ dohodnine. Pomeni, da tvojemu kolegu mesečno odtegnejo večji znesek dohodnine - zato dobi nazaj.
Default avatar

Barca

Samo zakaj, če je vse tako regularno, potem v nekaterih firmah, kjer imajo ravno tako minimalne plače in minimalen regres, ne plačajo dohodnine, drugi pa jo? Moj kamerad v drugem podjetju je ravno tako na minimalcih, nobenih otrok in podobnih opcij za olajšave nima in dobi slabih dvesto evrov nazaj, jaz pa čez tristo evrov plačila. Jaz naj bi plačeval, ker sem dobil nekako preveč plače, torej je on po tej logiki dobival premalo, v konkretnih zneskih sva pa oba na istem. A njemu obračunavajo po enem, meni pa po kakšnem drugem zakonu, ali kako?
Če hočeš točno vedeti, s kolegom točno primerjajta vajini odločbi - koliko je kdo dobil bruto plače in koliko je kdo že med letom vplačal akontacije dohodnine.

Tole zdaj je precej podobno temu, kot bi komentiral, zakaj ko oba kupiva vsak štruco kruha, tebi blagajničarka vrne 3€, meni pa 8€ ... a si ji ti dal bankovec za 5€, jaz pa bankovec za 10€.
Default avatar

minimalc.

koliko pa je dobil on minimalca izplačanega?
njemu so že med letom odtegovali več dohodnine in posledično izplačevali nižjo plačo.
Default avatar

Jarić Živadin

Aha, akontacija dohodnine ... S to akontacijo pa ne operiram jaz, ker ne dobivam nakazanega bruta, temveč moj delodajalec. Če je torej ta akontacija med letom premalo plačana, jo moram namesto delodajalca potem jaz. Torej, kot se napisal že na začetku, me delodajalec nateguje, ker plačuje manj od minimuma.
Default avatar

Jarić Živadin

minimalc. je napisal/a:
njemu so že med letom odtegovali več dohodnine in posledično izplačevali nižjo plačo.

Vem, da nima manj od minimalca, jaz pa ne več za redne ure. Torej sva oba na šesto evrih mesečno.
Default avatar

svašta res

Aha, akontacija dohodnine ... S to akontacijo pa ne operiram jaz, ker ne dobivam nakazanega bruta, temveč moj delodajalec. Če je torej ta akontacija med letom premalo plačana, jo moram namesto delodajalca potem jaz. Torej, kot se napisal že na začetku, me delodajalec nateguje, ker plačuje manj od minimuma.
Ljudje, ko greste v službo, bi se morali obvezno seznaniti z osnovami glede dohodnine. Ta ni strošek delodajalca, temveč zaposlenega, torej tvoj strošek. Le delodajalec je tako prijazen, da odvaja akontacijo namesto tebe - če povem poenostavljeno.
Akontacija pa je odvisna od konkretnega primera: vseh možnih olajšav (spl., dodatna za soc. ogrožene, otroci, invalidnost, otroci s PP in tako naprej).
Tako kot so ti že ene šestkrat napisali: pojdi v računovodstvo on prosi, da ti ne upoštevajo višje olajšave in raje med letom odvajajo večjo akontacijo - ampak pazi, dobil boš potem nekoliko nižjo neto plačo.

In na net pogledat zakon o dohodnini.
Default avatar

svašta res

minimalc. je napisal/a:

Vem, da nima manj od minimalca, jaz pa ne več za redne ure. Torej sva oba na šesto evrih mesečno.
Ja saj, ker se gluhi s slepim pogovarja ... obadva imata bolj malo blage veze o vsem skupaj, zato pa sta prišla do takšnih zaključkov. Ni pomemben kolega, ti se pobrigaj zase. Plačuješ prenizko akontacijo dohodnine med letom, v tem je ves problem.
Default avatar

minimalc.

minimalc. je napisal/a:

aha
ti imaš potem še pa izplačilo nadur, aneda
kar pomeni,d a si že zaslužil več kot pa kolega...
Default avatar

pa dej no

Kaj ti ni jasno!!!!!!!!!! Pejt v računovodstvo in podpiš obrazec, da naj ti NE OBRAČUNAVAJO DODATNE OLAJŠAVE in potem drugo leto ne boš več doplačeval dohodnine.

Ma vsako leto isto! Skačete v luft ker imate za doplačat, ampak če vam kdo reče, da bi bilo fajn da greste podpisat papir, potem pa v luft, da vi pa že ne boste kreditiral državo, itd.

In še enkrat, kaj je boljše, da dobiš vsak mesec cca. 30 eur manj, ali da plačaš na enkrat 300 eur, kar je pri vaših plačah pol plače.
lp