Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Odvisnost od sladkorja

Odvisnost od sladkorja

Kako se ga odvaditi brez prehranskih dopolnil in brez večjih muk? Ima kdo izkušnje?

Prisili se 14 dni brez, nadomesti npr. s sadjem, pač nekoliko manj, ne ravno 10kg jabolk ali pa sladka smetana ne vsebuje sladkorja. 14 dni se popolnoma izogibaj sladkorju in te mine. Je težko, te pa mine. Evo iz izkušenj. Po tem se točno vidi, da postaneš od tega sranja odvisen, saj ga vsebuje že vsaka omakica, kruh itd.

Uff, 14 dni!! Kristusove muke. 🙂 A imaš, si imela, potem več energije, ko si se rešila “sladke” odvisnosti?

Ne se izogibat! Jaz imam dva predloga. Potem se pa odloči, kaj bo lažje zate.

1. Naješ se tok sladkega…….. vsak dan samo sladko! Zjutraj indijančka, potem kavo s cukrom… malica: čokolada + kos torte…. kosilo: kos torte in sok s metano + čokoladni preliv..
malica: sladoled s smetano…… večerja: palačinke z nutelo, marelično marmelado… ….
večerni prigrizek: bonboni,……….

Tooooook se najej vsega, da ne boš mogla nič več nič videt! Da se ti vse upre!

2. ………………………………… pozabila sem točko 2 :-)))

Pač ne imej doma cukra in ničesar, kar vsebuje cukr. Simpl.

In potem ob 03. uri teži sosedom s šalčko od kofeta, če ji posodijo 2 žlici cukra :-))))

Eh, to pa dvomim. Saj večina jih je v slabih odnosih s sosedi :p
Ne, mislim pa resno. Jaz sicer ne maram cukra, ga ne uporabljam in s tem posledično seveda tudi težav nimam. Sem pa norc na čips. In pomaga samo to, da v tisti trakt trgovine, kjer imajo čips, ne grem nikoli. In doma ga nimam, torej ga ne morem jest :p

Mi smo cela familija nori na čips – ne vem, ali obstaja še hujša packarija. Točno se vidi, na kaj tripamo ljudje. Sladek in masten poc ali skrajno slan in masten poc. No, mi smo rešili tako, da se čips kupi enkrat na mesec. Vmes res redko da kupim kaj drugega slanega, na primer bobi palčke ali kaj kao zdravega v milerju. Da o pistaciji in arašidih niti ne govorih, ampak prve so dragi, drugi mi pa ne pašejo več in me boli v želodcu.

Poskusi si cuker najprej omejit. Kupuj temno čokolado, sama si speci kake piškote (daj manj cukra), meni včasih v krizi pomagajo tudi kosmiči z rozinami, lešniki, malo kakava in medu/cukra. Od tega se vsaj naješ tako, da potem ne moreš več pojesti kaj drugega. Pač za vsak dan si določi količino, in to je to. Kupuj manjše zavitke. Kupuj dražje stvari, da ti bo že zaradi tega žal pohlastati. Ne jej sladkarij mimogrede, ampak si jih lepo daj na krožnik, zraven čaj/kavo, pa sedet ven na sonček ali z revijo … Naredi iz tega cel obred, da boš dejansko imela občutek, da si pojedla nekaj sladkega. Dober prigrizek so tudi mešani oreški (študentenfutter), samo se moraš res nazaj držat, ker je to vseeno ogromno kalorij.
Aja, dober je tudi recimo lažni smoothie (zmešanček) iz sladkega gostega soka (na primer ananas, tropsko sadje) in notri vmešaš banano. Samo ne pretiravat s tem, ker je kalorično!!! Jagode s kepico sladoleda … Sadna kupa z malo sladoleda in smetano. Vse to ima na količino nekaj manj kalorij od peciva in čokolade, ampak se moraš pri količini res omejit.

Če vse to delaš, potem non-stop misliš in ‘čaraš’ samo to, kako ne bi nič z užitkom pojedel!

OBUP!!

Zamoti se z delom! Doma! Zgin ven! Samo ne posedat doma in premišljevat, kaj je/bo v kuhinji. In če si čez dan aktiven, si tudi komot privoščiš rebrce čokolade.

Kaj vi sedite doma in si grizete nohte misleč, kaj vse boste poglodali? Kako s čim manj cukra nekaj požret? :(((

Ne imej nicesar sladkega doma in potem tega ne bos jedla. Bodi pa pripravljena na to, da se bos prvi dan ali prve nekaj dni zelo slabo pocutila. Jaz sem imela prvi dan hud glavobol, pocutila sem se kot ozeta cunja. Brez energije in zelo zivcna. Po moje zelo podbno kot kaksni hudi odvisniki od mamil. 🙂 In ko sem videla kako huda zasvojenost je to, mi je to dalo se dodatno motivacijo.

Če vse to delaš, potem non-stop misliš in ‘čaraš’ samo to, kako ne bi nič z užitkom pojedel!

OBUP!!

Zamoti se z delom! Doma! Zgin ven! Samo ne posedat doma in premišljevat, kaj je/bo v kuhinji. In če si čez dan aktiven, si tudi komot privoščiš rebrce čokolade.

Kaj vi sedite doma in si grizete nohte misleč, kaj vse boste poglodali? Kako s čim manj cukra nekaj požret? :((([/quote]

Kaj, ko bi prebrano skušal-a tudi razumeti?

Sicer pa za kosmiče rabiš celih pet minut, manj kot za kos kruha odrezat in namazat, za smuti pa še manj. Nekaj je pa itak treba pojesti.

Pač nimaš takih problemov, kar je super, eni imamo pa popadke in se skušamo rešiti iz tega na čim boljši način. Meni ne pomaga, če sem cel dan zunaj, ker ko začutim željo, bom pač šla žret ob polnoči, če ne gre drugače. Hvala bogu, da nimaš takih problemov. Poznam ljudi, ki so se sposobni odpeljat tudi 20, 30 km na najbližjo bencinsko, ki je odprta celo noč.

sladkor je sranje.
poskusi. ni kaj. moraš.

Mah, tole berem zgoraj. Te “odvisnosti” tisti, ki je nima, ne more razumet, potem pa nasvete daje…
Meni ni pomagala niti 2 mesečna absolutna abstinenca,, ok, moda je bilo par tednov bolje, potem pa spet. Če sem se skušala “nažret” tako, da se mi je uprlo, se mi seveda je, za točno en dan in pol.
Ne vem, nima nasveta pravega. Edini verjetno je res le ta, da z zavedanjem in absolutno pozornostjo se sladkorju izogibaš, vendar to pomeni konkreten mentalni in čustveni napor 24/7. Tega se jaz ne grem, ker je izredno stresno, stresa se pa aktivno izogibam. Jaz sem se pač enkrat odločila in sprejela dejastvo, das sladkim pretiravam. Sprejela in si nehala nabijat občutke krivde. Je pa zanimivo, po tem se je količina zaužitega sladkorja sigurno več kot le prepolovila …

Brez volje se ne da. 🙂 Pač moraš potrpeti par tednov, ni druge. Lahko najprej namesto sladkarij ješ suho in sveže sadje, potem pa še suho sadje počasi opustiš (vsaj večje količine).

Lahko si tudi zmiksaš v multipraktiku sadni sladoled – eno svežo banano in 1 dcl zmrznjenih borovnic (ali drugega jagodičja). Noro dobro.

Še ena varianta pa je, da črtaš vse vrste rafiniranega sladkorja in nadomestiš z nerafiniranimi sladili (recimo javorjev sirup in kokosovo sladkor). In nehaš kupovati sladkarije, ampak ješ samo doma narejene. Vse si lahko narediš sama, še čokolado, malo poguglaj. To naj bo prvi korak. Potem čez nekaj časa pa na sadni korak, ki sem ga opisala zgoraj. Tako gre malo lažje, ker tista najhujša odvisnost pride od rafiniranega sladkorja. Seveda pa tudi nerafinirana sladila niso zdrava – sladilo je pač v vsakem primeru kalorična bomba in šok za telo.

Sem hud sladkorni frik. Že celo življenje. Ampak gre čedalje na bolje. Trik ni, da izločiš samo sladkor, ampak vso hrano in pijačo, ki željo po sladkem sproža. Vse pijače brez sladkorja, sladkane vode, tisti najbolj nezdrav puhast bel kruh, čips, smoki … To je pri meni največji sprožilec. Če tega ne konzumiram in sladkega nimam doma, se včasih po več dni na sladko še spomnim ne. Tako ko nekdo v hišo prinese kaj sladkega, planem. Ampak vsake kvatre ni problem.

Drage ženske,

hvala vam za posredovanje vaših izkušenj, pogledov in tolikšen odziv. Sem res vesela. 🙂 Seveda teme s tem ne zaključujem, mnenja so še vedno dobrodošla.

Lp.

Tale nasvet je pa res močen. Pa ne zaradi tega, ker ne bi imela namena nič narediti zvezi s cukrom, ampak,ker je univerzalen in izven serijski.

HVALA!

New Report

Close