Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ce vas/a najstnik/ca pogosto dobi v dar

Ce vas/a najstnik/ca pogosto dobi v dar

denar, 20, 50€.. Ali ga da vam, starsem, ali ga sam porabi? Ali ima pravico stars reci, da naj mu ga da, v primeru, da ga najstnik res ne rabi, ali da ne zna upravljat z njim, ali da ga stars bolj rabi(bencin)….?
Hvala

Seveda ga on porabi, če ga je dobil za darilo! Kakšno vprašanje!

Če ti rabiš denar, si ga od njega lahko edino sposodiš.

nova
Uredništvo priporoča

Torej bi mu ti darilo kar zaplenila?!

če ga dobi otrok, je otrokovo.
Nihče kar tako iz lufta ne zna z denarjem. Naloga starša je, da ga nauči.
Od kje pa otrok tako redno dobiva 20, 50€?
Je precej žalostno, da otrok dobi denar, starš ga pa porabi za bencin. Po drugi strani se z avtom tudi otrok pelje. Po tretji strani, bi moral pa starš biti sposoben do otroka skrbet, dokler ne bo otrok sam sposoben skrbeti zase.
Da bo sposoben skrbeti zase je seveda naloga starša.

Lahko mu pa poveste kako je, da si bo moral s tem denarjem sam kupiti kavbojke, copate, kar bo pač rabil, ker vi morate dati denar za bencin in vam bo zmanjkalo.

Vse se da razumno in lepo otroku razložiti. Otrok bo razumel in se pripravljen naučiti. Niso otroci brezupni učenci, starši so učitelji, ki prehitro obupajo.

Seveda ostane otroku denar, saj je ja darilo. Otroku lahko samo svetujes, da naj ne zapravi denarja za bedarije..da pa prav vzames, pa ne.
Ravno zaradi tega necakinji ne dajem vec denarja za darilo, ker ji je vse njen oce pobral in zapravil zase. Zdaj jo raje peljem v trgovino z oblacili, s cevlji, s kozmetiko in ji kupim kar si zeli in rabi.

Otrok za darilo dobi denar, ti bi mu ga pa vzela in porabila za bencin??? Saj nisi normalna. Le zakaj si sploh imela otroka? Aja, da ti bo plačeval bencin :)))

Otroku pobrati darilo, pa to ni res kaj nekaterim pade na pamet!

Še nisem slišala za kaj takega, da starš okrade otroka!
Bencin si morajo ta stari kupiti sami ali pa naj rinejo peš!

Če pretirano zapravlja, naj da na varčevalno knjižico ali pa prosi tistega, ki ji daje preveč denarja, naj s tem preneha, vsaj začasno.

Seveda ga on porabi, če ga je dobil za darilo! Kakšno vprašanje![/quote]

No, v bistvu ga ne dobi ravno za darilo, ampak kar tako. Ko gre na obisk k babici ali teti, vsakic se zgodi, da dobi min. 20 €. To se mi ne zdi ok. On zagotovo ne bo rekel “ne hvala”, ampak bo vzel, cetudi smo mu rekli, da naj na lep nacin odkloni. Problem je, ker se to zelo pogosto dogaja. Enkrat na teden. Clovek pac pomisli, da bo otrok neprestano racunal na pomoc drugih, da mu ne bo potrebno delat, se zaposlit.. To mi ni vsec. Verjetno v tem primeru izpadem kot, da zelim otroku slabo, ampak ga zelim le zascititi. Zato sem razmisljala, da mu kdaj, ko ga dobi, recem, da ga na obsolske dejavnosti lahko peljem tudi z denarjem, ki ga je dobil od babice. Treba ga je namrec kar pogosto vozit sem ter tja.
Vseeno hvala za odgovore.

Ampak res, da te ni sram.

Se ne strinjam, ta denar v skupnem dogovoru porabite za karkoli je potrebno doma. Starši na socialnih transferjih, otrok pa polne žepe žepnine? Jao, pa kje imate pamet. Me spominja na dijakinje manekenke popolnega make-upa, vsaj 1x mesečno pri frizerju…starši pa doma ne vedo kaj dati v lonec… Včasih so rekli ko je vojna je vojna za vse.

Če bi babica in teta menili, da rabite denar v družini, bi ga najbrž dali tebi v roke.
Denar je otrokov, ti do njega nimaš pravice, je pa prav, da ga naučiš varčevanja z njim.

Najstnik, ki je bil do zgornje situacije dobro vzgajan, bo denar znal porabit tako, da bo magari nekako razbremenil starše. Najlažje je pa denar enostavno vzet, to se pa strinjam, ja.

Pa naj gre peš/s kolesom k babici, če ti nisi sposobna zaslužit za bencin. Vsepovsod se vidi slovenska faušija, če jaz nimam še moj otrok ne bo imel, kajne avtorica?

Seveda ga on porabi, če ga je dobil za darilo! Kakšno vprašanje![/quote]

No, v bistvu ga ne dobi ravno za darilo, ampak kar tako. Ko gre na obisk k babici ali teti, vsakic se zgodi, da dobi min. 20 €. To se mi ne zdi ok. On zagotovo ne bo rekel “ne hvala”, ampak bo vzel, cetudi smo mu rekli, da naj na lep nacin odkloni. Problem je, ker se to zelo pogosto dogaja. Enkrat na teden. Clovek pac pomisli, da bo otrok neprestano racunal na pomoc drugih, da mu ne bo potrebno delat, se zaposlit.. To mi ni vsec. Verjetno v tem primeru izpadem kot, da zelim otroku slabo, ampak ga zelim le zascititi. Zato sem razmisljala, da mu kdaj, ko ga dobi, recem, da ga na obsolske dejavnosti lahko peljem tudi z denarjem, ki ga je dobil od babice. Treba ga je namrec kar pogosto vozit sem ter tja.
Vseeno hvala za odgovore.[/quote]

Kadar naša dobita denar tako (in to je darilo, BTW), gre obvezno na račun, kjer varčujeta za večje nakupe. Če bi ga sfrčkala za bedarije, bi jima ga zaplenila, ja – ampak bi jima ga dala na račun, ne bi ga porabila za stvari, ki so moj strošek. Se mi zdi, da bi se mi roka posušila. Kaj pa zdaj naredi z denarjem?

Sem zaposlena pa vseeno močno škriplje pri financah naše družine. Moj otrok prejema štipendijo (od sorodnikov žal ne dobi nič). Štipendijo porabi zase, vendar zelo racionalno, garderoba, obutev, kaj za šolo,… Kavic je bolj malo. Jaz sem zaposlena, pa si jih ne morem privoščiti!
Pa je tudi za bencin že prispevala, samoiniciativno.
Mogoče je pri nas “lažje” zato, ker vidi, da RESNIČNO nimam, kljub temu, da si sama nič ne privoščim.

Sploh pa se mi to zdi neka dvojna morala: pri izračunu socialnih transferjev se zaslužek najstnika, ki dela preko študentskega servisa, šteje v dohodek družini, in marsikateri brezposelni starši zato ne dobijo denarne pomoči. Zakonodajalec utemeljuje, da je najstnik po svojih zmožnostih dolžan pomagati pri preživljanju staršev, ki tega brez svoje krivde ne zmorejo.
Pa zato še nihče ni sprožil upravnega spora.

Ko bi k lastnemu preživljanju prispeval najstnik z denarjem, ki ga dobi na lepe oči, pa se vsi zgražate. Hm…

Edini problem vidim sama v tem, da bi najstnik TO MORAL ŽE VEDETI. Da je zdaj ga začeti učiti, da denar ne pada z neba, in da je prav in moralno in humano pomagati staršem pri LASTNIH stroških, je pa res malo pozno.

Več kot očitno tu ni problem, da otrok ne zna upravljat z denarjem, ampak je bolj problem, da starš ne zna upravljat z denarjem, če ma take ideje.

Res, ko začneš lastnemu otroku dnar plenit, si pa res dosegu najnižjo točko. Lahko ga PROSIŠ, da ti posodi ali celo podari (sam itak dvomim, da znaš prosit, verjetno bo bolj neko izsiljevanje prišlo ven), nimaš pa pravice mu kar zaplenit. In ne s takimi, da se otrok tud s tistim bencinom vozi. Ti si si otroka omislil in ti si dolžan zanj skrbet, ne obratno. Obratno bo takrat, ko boš star, sam očitno bo tvoj otrok dvojno nasrkal.

Otrok še ne razume teh stvari zato mu ne jemlji denarja. Jaz si kdaj sposodim pri mojemu najstniku če glih nimam pri roki. Seveda tudi vrnem ko je prva šansa in nikoli ne komplicira.

Seveda ga on porabi, če ga je dobil za darilo! Kakšno vprašanje![/quote]

No, v bistvu ga ne dobi ravno za darilo, ampak kar tako. Ko gre na obisk k babici ali teti, vsakic se zgodi, da dobi min. 20 €. To se mi ne zdi ok. On zagotovo ne bo rekel “ne hvala”, ampak bo vzel, cetudi smo mu rekli, da naj na lep nacin odkloni. Problem je, ker se to zelo pogosto dogaja. Enkrat na teden. Clovek pac pomisli, da bo otrok neprestano racunal na pomoc drugih, da mu ne bo potrebno delat, se zaposlit.. To mi ni vsec. Verjetno v tem primeru izpadem kot, da zelim otroku slabo, ampak ga zelim le zascititi. Zato sem razmisljala, da mu kdaj, ko ga dobi, recem, da ga na obsolske dejavnosti lahko peljem tudi z denarjem, ki ga je dobil od babice. Treba ga je namrec kar pogosto vozit sem ter tja.
Vseeno hvala za odgovore.[/quote]

Vzemi mu, pa bo naslednjič kar direkt od tete zavil v trgovino. Ali pa zakopal nekje v gozdu. Tko bi jaz nardil, če bi me ropali lastni starši.

Točno tako, ja. Po logiki nekaterih zgoraj torej npr. pri meni hčerka pač naj porabi svoj denar (darila, žepnina ipd.) za cuker, sladoled ipd. Me ne zanima, jaz tega itak ne jem in ne rabim.
p.s. Eni ste očitno ugotovili, da so lahko otroci v kolikor imate radodarne sorodnike super vir dodatnega keša.
p.p.s. Upam, da ste enako “pošteni” tudi, ko dobite nakazan OD, vrnitev dohodnine (vzdrževani dr. člani) ipd.

Seveda ga on porabi, če ga je dobil za darilo! Kakšno vprašanje![/quote]

No, v bistvu ga ne dobi ravno za darilo, ampak kar tako. Ko gre na obisk k babici ali teti, vsakic se zgodi, da dobi min. 20 €. To se mi ne zdi ok. On zagotovo ne bo rekel “ne hvala”, ampak bo vzel, cetudi smo mu rekli, da naj na lep nacin odkloni. Problem je, ker se to zelo pogosto dogaja. Enkrat na teden. Clovek pac pomisli, da bo otrok neprestano racunal na pomoc drugih, da mu ne bo potrebno delat, se zaposlit.. To mi ni vsec. Verjetno v tem primeru izpadem kot, da zelim otroku slabo, ampak ga zelim le zascititi. Zato sem razmisljala, da mu kdaj, ko ga dobi, recem, da ga na obsolske dejavnosti lahko peljem tudi z denarjem, ki ga je dobil od babice. Treba ga je namrec kar pogosto vozit sem ter tja.
Vseeno hvala za odgovore.[/quote]

Hahaha, ta je pa dobra. Ti bi dajala hčeri lekcijo, da se ne sme na tujo pomoč zanašat, sama pa bi se pri 40 letih zanašala na hčerina darila. Takšne “lekcije” ne potrebuje, ker bo tudi brez tvoje pomoči v življenju doživela čisto dovolj situacij, v katerih pomoči ne bo dobila. Mal se že na to cerkveno foro obračaš:

[img]http://s2.quickmeme.com/img/a2/a2510409f45a9c8209eea85e0f3c9771396aef4b6e83b8439c2c356c4f8f0cda.jpg[/img]

(denar je zloben, dajte ga nam!)

Zdaj že kao uslugo delaš tistemu, ki mu dnar kradeš. Japajade. :)))))))

Zdaj že ni več darilo, ampak “kar tako”? Ja, sej darila se dajejo “kar tako” ponavadi, to je definicija skoraj. Matr, vse možne izgovore že iščeš, da bi lahko ta denar ukradla. Najprej kao ne zna z denarjem upravljat, potem ga kao ne rabi, potem že to ni več darilo, potem je to “lekcija”. Neverjetno, na kakšne vse načine se hoče tat prepričat, da dela s krajo nekaj dobrega. :)))))

Seveda ga on porabi, če ga je dobil za darilo! Kakšno vprašanje![/quote]

No, v bistvu ga ne dobi ravno za darilo, ampak kar tako. Ko gre na obisk k babici ali teti, vsakic se zgodi, da dobi min. 20 €. To se mi ne zdi ok. On zagotovo ne bo rekel “ne hvala”, ampak bo vzel, cetudi smo mu rekli, da naj na lep nacin odkloni. Problem je, ker se to zelo pogosto dogaja. Enkrat na teden. Clovek pac pomisli, da bo otrok neprestano racunal na pomoc drugih, da mu ne bo potrebno delat, se zaposlit.. To mi ni vsec. Verjetno v tem primeru izpadem kot, da zelim otroku slabo, ampak ga zelim le zascititi. Zato sem razmisljala, da mu kdaj, ko ga dobi, recem, da ga na obsolske dejavnosti lahko peljem tudi z denarjem, ki ga je dobil od babice. Treba ga je namrec kar pogosto vozit sem ter tja.
Vseeno hvala za odgovore.[/quote]

Denar je otrokov in ne vaš in pika. Otroka naučite, da reče hvala in se bo zahvalil. Ne zdaj enih izgovorov pisat gor, ker ste vidva, kot starša dolžna privzgojiti določene načine ravnanja, pa ne pri tem mu denar odtujevat.

Vidim, da sem torej edina, ki se ji zdi smiselno, da najstnik po svojih zmožnostih prispeva k lastnemu preživljanju. OK, verjetno, ker izhajam iz drugačne (finančne) situacije.

A spet me motijo dvojna merila;
zgroženost ob misli, da otrok iz svojega žepa prispeva zase, za svoje potrebe, na eni strani, po drugi strani pa mnogi kot prvi nasvet ob finančnih težavah družine svetujete odklop interneta.
A internet bi mu brez težav vzeli, najstniku, njegovo sodelovanje pri plačilu le-tega pa se vam zdi absurdno??

Pa saj ta denar porabi verjetno zase in starsem ni treba, da mu kupujejo stvari, ki si jih zeli in niso nuja!
Za nujne stvari, pa naj bi skrbeli starsi!
Internet pa danes potrebujemo vsi in zakaj bi ga najstnik placeval, ce ga koristijo vsi druzinski clani?

New Report

Close