Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Pojasnitev izvida

Pojasnitev izvida

Prosim za pomoč glede pojasnitve izvida:
Zapisano je sledeče: Prihaja na pregled ker mu je desna roka bila mravljinčasta. Ko se je zbudil je roko imel mravljinčasto,lahko jo je premikal ampak je ni čutil . To je trajalo 2 minuti po tem je bil brez težav roko je normalno čutil in premikal .Tudi ob pregledu nima nobenih težav z roko , alergije zanika ,redno jemlje seroquel . Neprizadet hemodinamsko stabilen RR 140/95mmHg,ff srca 105/miin , evpnoičen,acianotičen Sa 02 99% afebrilen Ta 36 c .Tonus in moč mišic primerna mtr simetrični ni izpadov senzabilitete ni regionalnih motoričnih ali senzitivnih izpadov desne roke periferni pulzi zgornjih okončin primerni .Najverjetneje je šlo za ragionalno pretočno motnjo zaradi protoska na glavne žile (zaspana roka ) mnenja sem da , nadaljne preiskave niso potrebne .Kontrola pri osebnem osebnem zdravniku pri hnas takoj v primeru posklabšanja. VSe skupaj se je zgodilo včeraj ob 10 :00 pri čemer nisem šel na urgenco ker sem pomislil da je kriva hrbtenica. Vse to se je dogajalo včeraj ob 10:00 zvečer pri čemer nisem ukrepal ker sem pomislil na hrbtenico

Diagnoze z03,9 Opazaovanje zaradi suma na neopredeljeno bolezen ali stanje

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Prosil bi za pojasnitev mojega izvida in mnenje. Zaradi nenadne slabosti v gorah (nemoč, oslabelost, nereden srčni utrip, omotica,…) so me urgentno helikoptersko pripeljali v UKC v ambulanto IPP. Preden so reševalci prišli sem začel nekako prihajati k sebi oz. so začele težave vodeneti (po cca 30 min). Reševalci so mi izmerili KS 3 mmol/L RR 90/60, saturacija 100 %, pulz 62/min.
Kasneje v ambulanti IPP so naredili bolj obširno krvno sliko in po vrednostih izstopajo S-sečnina 7.6, S-kratinin 130, S-Troponin I ultra 1,101, Limfociti 11,0, Nevt. segmentirani 80,0; P-D dimer 502.
Zaradi povečanega S-troponina I ultra so me hospitalizirali. Opozorila pa me je tudi zdravnica na IPP da sem imel zelo nizek sladkor (merjeno med prevozom) in da moram opraviti tudi preiskave v tej smeri.
Drugače na IPP niso odkrili kakršnih koli težav, ki bi jih navajali. Vse je BP.
Naslednje jutro so mi krvne preiskave ponovili in istopali so S-Kalij 3,7; S-Klorid 106 mmol/L; MCHC 355 g/l, S-troponin I ultra 11,390 μg/l.
Še dva dni kasneje je bil istopajoč S-Klorid 106 mmol/L. Za S-troponin I ultra ni več podatka (ali ni bil preiskovan ali zapisan)
Naslednji dni so bili narejeni RTG (BP), Telemetrija (BP), Koronografija (Desna dominanca, brez lezij na kononarnih arterijah. Nekoliko počasnejši pretok po LAD. AngioSeal za zaporo AFC desno), UZ srca (Mnenje: prolaps manjšega dela posteriornega lističa z minimalno mitralno regurgitacijo. V ostalem je izvid v mejah normale)
Ker niso ničesar mogli dognati so predlagali elekro fiziologijo srca s sumom na SVT. Z programirano stimulacijo iz RV sprožijo SVT, ki ima lastnosti AVRT. Izvedejo tudi uspešno ablacijo akcesorne poti. Dan po preiskavi in ablacije me odpostijo v domačo nego.

Mene zdaj malo skrbi ta S.Troponin I ultra. Zakaj je bil tako visok? Pokazatelj česa je? Ali se je s srcem zgodilo še kaj drugega kot samo aritmija?
Sprašuem tudi kaj menite o vrednosti krvnega sladkorja. Osebni zdravnik me je sedaj najprej napotil na obremenitev z glukozo. Jaz sem razumel zdravnico na IPP, da bi morali delat test v konta smer (stradalni test).
Pred slabostjo, ki sem jo doživelv gorah sem že imel manjše težave leto dni nazaj in še prej (cca težave trajajo 4 leta), ko sem na rekreaciji imel podobne težave vendar ne tako intenzivne. Začutil sem neko slabost v prsih in potem omotico, utrip, ki ga je bilo težko zaznati in meriti, …Po nekaj minitah počitka leže se je vse umirilo. Enkrat sem šel takoj po umiritvi v ambulanto PP, kjer so mi naredili EKG, ki ni ničesar pokazal. Zaradi tega sem že prej obiskal kardiologa, ki je naredil UZ srca, obremenitveni test, holter (2x opravil vse skupaj – zmeraj vse BP)
Druga vrsta težav, ki se mi pojavlja že cca 20 let (pojavila se je v času študija, ko sem enkrat doživel padec v nezavest; kasneje mi je zdravnica na podlagi testov glukoze rekla, da imam zelo neenakomeren sladkor v krvi ) pa je da imam včasih občutek da se mi slika (vid) razbije. Stanje traja cca 5-10 min in izgine. Ni povezano ali sem jedel ali ne.
Zadnje nekaj let imam tudi težavo bolečih prstov na nogah, ki se poslabša ob hoji, rekreaciji. V planinskih čevljih mi predvsem levo noga mrtvi v prstih (zamenjal že več parov čevljev), mrtvijo mi večkrat tudi prsti na obeh rokah (kolo, karkoli terja daljši močen oprijem,…).

Za vaše mnenje o izvidih in o tem kaj bi bilo primerno še narediti se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za zaupanje.
Vaša nenadna slabost v gorah je sprožila urgentno intervencijo gorskih reševalcev, pomoč s helikopterjem in vse možne urgentne preiskave v najvišjem strokovnem centru v Sloveniji in najbolj usmerjeno zdravljenje. Mislim, da so se vsi zdravniki, ki so sodelovali pri preiskavah in terapiji vašega stanja ves čas zelo zavzeli za diagnostiko in terapijo, vendar so še ostala odprta vprašanja.
Vaš dopis sem prebral kar nekaj krat. Mislim, da je potrebno nadaljnje opazovanje (motnje srčnega ritma, nihanje krvnega tlaka, izključitev hipoglikemičnih kriz, posvet pri nefrologu in morda tudi posvet pri nevrofiziologu). Gre morda za simptome še neodkrite bolezni? Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani g. doktor,

prosim za mnenje izvida uzsrca.
Parasternalno aorta na nivoju zaklopke 1,9, ascendentni del 3,2,LA3,4,IVS 0,7, LVDD 4,5, LVPV 0,9.
Apikalno RA 4,3X4,6, LA 4,0X4,6, RVDD3,5, IVS 0,9, LVDD 4,5.
Krčljivost levegaprekata je ohranjena, EF okoli 60%, brez segmentnih izpaov.
Mitralna zaklopka morfološko in funkcionalno bp., brez regurgitacije.
Transmitralni pretok: E0,8, A0,8.
Aortna zaklopka je trilistna, brez morfoloških sprememb, hitrost pretoka 1ml/s.
Na trikuspidalni zaklopki pomembne regurgitacije ne registriram.
Na porodčju IA septuma je videti nekoliko izrazitejše plapolanje, morda blago anevrizmatsko spremenjenost.
Pretoka si z doplerjem preko septuma ne prikažem.
Perikard bp.
Mnenje: blage morfološke spremembe v področju iteratrijskega septuma.

Zelo me skrbi izvid, mi lahko malo interpretirate prosim.

Napisali ste, da vas zelo skrbi izvid UZ pregleda srca. Zaskrbljenost je odveč. Brezhibni izvid ultrazvočne preiskave srca je velika redkost. Pri natančnem UZ-pregledu srca ni težko kradiologu ugotoviti nekaj majhnih sprememb, ki niso niti hemodinamsko niti terapevtsko pomembne. (“morda blago anevrizmatsko spremenjenost”). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani g. Cibic!

Lepo bi prosila, če mi lahko pojasnite poved iz mojega izvida, ki pravi naslednje:

“V protokolu so zabeležene denivelacije ST veznice, ki jih v EKG-ju ni.”

Zahvaljujem se vam za odgovor.

Lep pozdrav

Ni mi jasno zakaj nista teksta skladna. Indicirano ponovno snemanje EKG. Srtečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close