Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek prehranjevanje po novo

prehranjevanje po novo

Berem spodaj kregarije glede hrane. Prehranjevanje se je res spreminjalo v zadnjih 50 letih.

Po vojni in potem še 30, 40 let je bilo obdobje blagostanja, ko je narod delal močno hrano, povsod je bila vegeta, razni ojačevalci, ogromno cvrtega, v modo je prišlo zamrzovanje hrane in potem cvretje te iste zamrznjene hrane. Enkrat sem po televiziji gledala oddajo o prehranjevanju v 70.letih prejšnjega stoletja, vse cvrto, močno, mastno, v sladicah bogate maslene kreme itd. Ker pa je bilo takrat manj posedanja, manj avtov in več hoje, tudi v službo, po otroke v vrtec,, po stopnicah v bloku ipd., je bil narod kolikor toliko normalne teže. Jaz se doma ne spomnim nobenih ajdovih kaš kot priloge, nobenega brokolija, makaronov kakorkoli drugače kot z mesom ali pa z mastnim sirom itd. Ribe se je cvrlo, krompir se je veliko cvrlo, k nam je prišla pizza, pa nismo poznali drugo kot s šunko in ogromno sira.

No, potem- v novem tisočletju- je prišlo do zasičenosti s tako hrano, narod je vedno bolj sedel in se vedno bolj redil, hrana se je morala spremeniti in na novo so odkrili tako imenovane jedi nekoč znane kot jedi revne kuhinje, kamor spada tudi tisti aglio olio špageti, razne jote, ričet in ostalo, ki je kar nenadoma iz “zastarelo” in “za reveže” postalo “zdrava hrana”.

Temu se je zadnje desetletje pridružilo še novo prehranjevanje, razni kamuti v solatah, ajdova kaša namesto riža recimo, avokadovi namazi itd. – vse to kot nadomestilo za pretirano kalorično, slano in redilno hrano s premočnim okusom. Ribe se več ne cvrejo, tudi sama sem namesto sardin, cvrtih v olju, začela pred kakšnimi 10 leti dajati sardine v pečico na peki papir – brez maščobe, neprimerno bolje kot cvrto. Cvrtja ne jem nikoli razen kakšen flancat za pusta.

Hočem reči, prehranjevanje se spreminja, vedno se je in vedno se bo. Danes zame ni boljše večerje kot radič s česnom, fižolom in ajdovo ali rženo kašo. Pred 20 leti bi se temu samo smejala. Tudi sami se s časom in novimi smernicami ter z leti, ko moramo vedno bolj skrbeti za zdravje, spreminjamo. Še pred 10 leti bi se zmrdovala nad presno sladico iz dateljev, avokada in suhega sadja brez dodanega sladkorja, danes se mi zdi zelo dobra sladica, veliko boljša od katere koli sladice iz klasične slaščičarne.

In res je tudi, nekateri ljudje se ne znajo spremeniti in zamenjati okusa, poskusiti novo. Novo, kar je danes isto kot PREPROSTO. Potrebno je spoznati nove okuse, počasi se navaditi na drugačno hrano. Če ne zaradi drugega, zato, ker je običajno tudi cenejša.

Hja, ti si dokumentarce gledala, eni smo pa takrat živeli. Cvrtje je bilo ob kakšnih družinskih požrtijah. Meso je bilo ob nedeljah – ponavadi iz juhe, pa kakšen košček zraven. Mensezdi, da sem pizzo jedla šele nekje v SŠ, pomfri isto.
V šoli smo pojedli pol kosa kruha in pol jabolka, to je bila malica.
Aja, pa ponavad je blo fajn, ko smo v nedeljo za zajtrk dobil pol hrenovke al pa pol kranjske in jo namakal v gorčico 🙂

Moja mama je rastla ob bučah,krompirju,strocnicah….meso je dobila samo za praznike in jedla je samo tisto sadje,ki so ga sami predelali…o cukru,olju…je pa samo sanjala…belo moko so imeli enkrat na leto…

Je pozabla dokumentarce gledat :p

No, če si pa kje falila, si pa pri tem – cenejša. Datelji, avokado, če jih že omenjaš, tudi pod razno nisi cenejši. In, štos ni v tem, da se ljudje ne znajo spremeniti temveč v tem, da se ne morejo. Nekdo, ki je na minimalcu in z družino, ne bo kupoval avokada in dateljev in se šel presne sladice, verjemi. Ta bo na makaronih in kruhu (če).

Zakaj je nujna taka zajedljivost? Tudi jaz sem takrat živela, stara sem 51 let. Omenjam dokumentarno oddajo, ker je pač zelo dobro opisala življenje cele generacije. Ti si takrat živela in TI SI jedla tako, kot praviš, da si. V dokumentarcu so pa malo širše zastavili zadevo in zajeli vanjo celo generacijo ljudi in večinsko prehranjevanje v tistem času. Je zdaj kaj bolj jasno?

Pol kosa kruha in jabolko za malico? Tudi sama sem bila v OŠ v 70. letih, pa se spomnim mortadele, sardelnih namazov z maslom, paštet in hrenovk. Samo kruha in jabolk se pa spomni moja mati, ki je zdaj stara 80 let. No, morda si pa ti iz te generacije? Ali pa je bila šolska prehrana zelo različna po različnih šolah. Doma je pa babica pripravljala cmoke s slivami, potice z orehi itd. Hrana je vsekakor bila veliko bolj nasitna in z veliko bolj intenzivnim umetnim okusom kot danes, pa soljenje je bilo v modi.:))

Drugič pa malo manj iskanja dlake v jajcu in želje po takojšnjem negiranju nečesa, kar nekdo napiše. Zakaj že? A je res tako nujno kazati svoj ego vsem navzočim?

A sem kje napisala,da moraš jesti sladice? Pravim samo, da so te sladice, ki jih omenjam, vsaj meni veliko boljše kot klasične sladice, čeprav so veliko bolj zdrave od klasičnih. Datelje in avokade preprosto ne kupuješ, če si ne moreš privoščiti, tako kot opustiš kakršne koli sladice. Zakaj bi ji pa potrebovali? Tisti, ki je na minimalcu, pa lahko kupuje ajdovo ali rženo kašo, lahko si privošči tisti aglio olio spodaj napisan, ali ne? Manj stane kot poli salama in sladka smetana.:)) Marsikaj se da zamesit, namesto da kupuješ narejene polizdelke. Rižota s sezonskimi bučkami je krasna, ampak nekateri ne znajo jesti ničesar brez mesa. Solate iz domačega vrta ali pač glavica zelja v trgovini in zelene solate, zraven pa par krompirjev in kakšna ajdova kaša za večerjo. Ampak ne, oni pač pojedo salamo in kruh. Dražje in nezdravo. Verjemi, se da, in ja, res je – ljudje se ne znajo spremeniti, ne pa da se ne morejo.

Ne, sem mlajša od tebe, v 70-ih sem se rodila.
Dejstvo je, da ti serješ, saj pa nisi edina te generacije tu gor.
To je isto, kot če meni nekdo trdi, da vsa moja generacija žre samo juhe iz vrečk. Jaz jih ne. V časih, ki jih pa ti omenjaš pa vemo, kdoje take zadeve jedel, a ne?

p.s. Pa v šolah ste tudi bel kruh dobili, ker črn je bil za obrobne :))))

Ja, bel kruh je bil ves čas v obtoku. Jaz se iz šole ne spomnim črnega, rženega, s semeni….a ti se? Moka je itak bila samo bela.

Ne vem, kaj je tvoj problem. Juhe iz vrečk so bolj jedli takrat kot sedaj, zdaj je zavest na višji ravni glede Ejev in ostalega, takrat se o kakšni škodljivosti jušnih kock in ostalega pač ni govorilo. Nihče ni vedel, da so ti ojačevalci škodljivi za zdravje. V čem je tvoja poanta, res?

Ja, bel kruh je bil ves čas v obtoku. Jaz se iz šole ne spomnim črnega, rženega, s semeni….a ti se? Moka je itak bila samo bela.

Ne vem, kaj je tvoj problem. Juhe iz vrečk so bolj jedli takrat kot sedaj, zdaj je zavest na višji ravni glede Ejev in ostalega, takrat se o kakšni škodljivosti jušnih kock in ostalega pač ni govorilo. Nihče ni vedel, da so ti ojačevalci škodljivi za zdravje. V čem je tvoja poanta, res?[/quote]

njena poanta je, da mora srat pri vsaki temi. če ne kontrira, ni zdrava.

Tudi jaz sem tvoja generacija in se čisto strinjam s teboj.

Ne vem, v bistvu res ne, ker tega nismo jedli.

Česa? Juh iz vrečk? V 80. in 90. so bile pravi bum. Razen goveje juhe (ki pa so ji tudi dodali ne vem koliko govejih kock in soli), so bile juhe vse iz vrečk. Dodajali so prežganje vsepovsod v mineštre, joto, fižolovo juho, pa še to je moralo biti s suhim mesom, drugače je bila premalo “močna”. Kje si ti živela, da se spomniš črnega kruha in jabolk in mesa iz juhe, drugega pa skoraj nič, pa ne vem. Ali pa si ena tistih, ki so pač živeli v pomanjkanju. Ker temu takrat nismo rekli “zdrava hrana”.

Moja mama še zdaj vse cvre, vse je mastno, da ni za jest. In ja, tudi pred 30 leti je tako kuhala. Pa saj tukaj se redno pojavljajo posti o kosilu pri tašči, ki se ga ne da pojesti. Kile praženega krompirja v olju, mastno meso, solate z vegeto……

Yo bi pa res samo kontrirala, to ji je glavna fora.


Ne strinjam se s tabo. Vegeto smo uporablajli le toliko, da smo pogruntali, da ima vsa hrana enak okus. Cvrlo se pri nas skoraj ni, če pozabim tu in tam na kak pomfri (BONFRI – za nekatere MON-e). Še vedno kuham tako kot stara mama, ki ni imela pojma o vegeti in ojačevalcih okusa, zato pa toliko več o domačih začimbah!
Suho sadje (doma sušeno) je pri meni stalnica, če pridejo obiski. Čaji in sokovi so tudi iz moje “proizvodnje”.

NE RABIM POTRDILA, DA SEM NEUMEN, IMAM POTRDILO O DRŽAVLJANSTVU!

No, si zadela bistvo. Takrat smo v pomankanju živeli vsi, ki se nismo nažirali s svinjarijo. Zato pa celo mogoče danes znamo kaj dobrega skuhat.

Torej se zahvali tašči, ker ti še vedno od brade teče 🙂

A sem kje napisala,da moraš jesti sladice? Pravim samo, da so te sladice, ki jih omenjam, vsaj meni veliko boljše kot klasične sladice, čeprav so veliko bolj zdrave od klasičnih. Datelje in avokade preprosto ne kupuješ, če si ne moreš privoščiti, tako kot opustiš kakršne koli sladice. Zakaj bi ji pa potrebovali? Tisti, ki je na minimalcu, pa lahko kupuje ajdovo ali rženo kašo, lahko si privošči tisti aglio olio spodaj napisan, ali ne? Manj stane kot poli salama in sladka smetana.:)) Marsikaj se da zamesit, namesto da kupuješ narejene polizdelke. Rižota s sezonskimi bučkami je krasna, ampak nekateri ne znajo jesti ničesar brez mesa. Solate iz domačega vrta ali pač glavica zelja v trgovini in zelene solate, zraven pa par krompirjev in kakšna ajdova kaša za večerjo. Ampak ne, oni pač pojedo salamo in kruh. Dražje in nezdravo. Verjemi, se da, in ja, res je – ljudje se ne znajo spremeniti, ne pa da se ne morejo.[/quote]

S tem se ne morem strinjati. Spreminjanje prehranjevalnih navad je izredno težko, sploh če nimaš nekega motiva (zdravstvenih težav) zadaj. Ker se moraš zavestno odločiti, da boš nekaj časa jedel hrano, ki ti ni dobra, za dosego nekega imaginarnega cilja. Saj po določenem času se navadiš, ampak pot do tja je pa hudičevo težka. Sploh če nisi nek gurman po duši in na splošno naklonjen sprejemanju novih okusov. verjemi, da tisti, ki je navajen na poli in kruh za večerjo, mu ajdova kaša in solata tega ne bosta nadomestili. Tako kot ne moreš človeku, ki uživa v svinjski pečenki, kot nadomestek za njo ponuditi soparjen brokoli.

In ker smo še vedno ženske tiste, ki doma večinoma kuhamo, boš s to ‘zanič’ hrano posiljevala še celotno družino. Večina moških ti ob taki spremembi ne bo stala ob strani, otroci pa še manj. Kar pomeni, da bo šlo najverjetneje ogromno hrane v smeti in tega si marsikdo enostavno ne more privoščiti.

Zato pač kljub vsesplošnem obsojanju in malodane linčanju vztrajajo pri svojem, ker niti ne znajo, niti ne zmorejo drugače.

Torej se zahvali tašči, ker ti še vedno od brade teče :)[/quote]

Koji ti je klinac, babše? Nimam tašče, torej se nimam komu zahvaljevat. Daj se v roke vzemi in nehaj lapat samo zato, da lapaš.

Če bi malo razmislila in si ogledala spodnjo temo, kjer mlatiš po tistih, ki uporabljajo vegete, moko in juho iz vrečk, bi morda ugotovila, da so tiste, ki so se kot mulke tako prehranjevale pred 20,30 leti tako prehranjevanje ohranile. In ja, tako se je prehranjevalo pred desetletji in zdaj ne morejo ven iz tega. Kaj torej opletaš in proti čemu pravzaprav piz.diš?

Fak, sej pol pa najboljš da grejo v jame, ker če se v vsem času lifa niso ničesar naučile… glih tja spadajo, ja, maš prav.

Očitno si gledala ameriško ali zahodnoevropsko oddajo, ker v Sloveniji tega pač ni bilo. Prišlo je šele v osemdesetih in devetdesetih, mojo generacijo (43) je zvečine preskočilo. Z izjemo kakšnega pomfrija, ampak ob domači zelenjavi z lastnega vrta. Vegete, pice, džank, s tem sem se srečala šele v srednji šoli. Vegeta pa nihče od nas ni uporabljal niti je nbe uporabljam zdaj, ker ima okus enostavno … Po vegeti. Umetno, okus hrane se izgubi.

A sem kje napisala,da moraš jesti sladice? Pravim samo, da so te sladice, ki jih omenjam, vsaj meni veliko boljše kot klasične sladice, čeprav so veliko bolj zdrave od klasičnih. Datelje in avokade preprosto ne kupuješ, če si ne moreš privoščiti, tako kot opustiš kakršne koli sladice. Zakaj bi ji pa potrebovali? Tisti, ki je na minimalcu, pa lahko kupuje ajdovo ali rženo kašo, lahko si privošči tisti aglio olio spodaj napisan, ali ne? Manj stane kot poli salama in sladka smetana.:)) Marsikaj se da zamesit, namesto da kupuješ narejene polizdelke. Rižota s sezonskimi bučkami je krasna, ampak nekateri ne znajo jesti ničesar brez mesa. Solate iz domačega vrta ali pač glavica zelja v trgovini in zelene solate, zraven pa par krompirjev in kakšna ajdova kaša za večerjo. Ampak ne, oni pač pojedo salamo in kruh. Dražje in nezdravo. Verjemi, se da, in ja, res je – ljudje se ne znajo spremeniti, ne pa da se ne morejo.[/quote]

S tem se ne morem strinjati. Spreminjanje prehranjevalnih navad je izredno težko, sploh če nimaš nekega motiva (zdravstvenih težav) zadaj. Ker se moraš zavestno odločiti, da boš nekaj časa jedel hrano, ki ti ni dobra, za dosego nekega imaginarnega cilja. Saj po določenem času se navadiš, ampak pot do tja je pa hudičevo težka. Sploh če nisi nek gurman po duši in na splošno naklonjen sprejemanju novih okusov. verjemi, da tisti, ki je navajen na poli in kruh za večerjo, mu ajdova kaša in solata tega ne bosta nadomestili. Tako kot ne moreš človeku, ki uživa v svinjski pečenki, kot nadomestek za njo ponuditi soparjen brokoli.

In ker smo še vedno ženske tiste, ki doma večinoma kuhamo, boš s to ‘zanič’ hrano posiljevala še celotno družino. Večina moških ti ob taki spremembi ne bo stala ob strani, otroci pa še manj. Kar pomeni, da bo šlo najverjetneje ogromno hrane v smeti in tega si marsikdo enostavno ne more privoščiti.

Zato pač kljub vsesplošnem obsojanju in malodane linčanju vztrajajo pri svojem, ker niti ne znajo, niti ne zmorejo drugače.[/quote]

Glej, saj pravim zase. Sama sem zmogla spremeniti svojo kuho in svoje prehranjevalne navade ter hkrati navade svojih otrok. S hčero je šlo zelo enostavno, ker že po naravi ljubi zelenjavo in sadje, z možem in sinom malo težje, ampak mož zdaj tudi uživa v novi pripravi hrane, sin pa se trudi.:)) Saj ni šlo od danes na jutri. Počasi počasi sem spreminjala zadeve, najprej malo manj soli, tako da je naši celotni družini zdaj skoraj povsod zunaj vse preslano, razen v res dobrih restavracijah. Recimo kuhanje jote. Najprej sem opustila zgoščevanje, ker je res nepotrebno. Potem sem vzela ven tudi suho meso, zdaj jo jemo samo iz zelja ali repe, krompirja, čebule in fižola. Je odlična. Vsem! Tudi okus se nam je spreminjal skozi 10 let. Zdaj niti slučajno ne moremo nič preslanega, mastnega, cvrtega itd. Pač počasi se da. Moj mož zdaj tudi zunaj za kosilo raje vzame zelenjavno rižoto kot rebrca ali zrezek. Nihče ne pravi, da je treba naenkrat spremeniti prehrano. Vzeti si je treba pač čas. In potem tudi družino prepričaš.

A sem kje napisala,da moraš jesti sladice? Pravim samo, da so te sladice, ki jih omenjam, vsaj meni veliko boljše kot klasične sladice, čeprav so veliko bolj zdrave od klasičnih. Datelje in avokade preprosto ne kupuješ, če si ne moreš privoščiti, tako kot opustiš kakršne koli sladice. Zakaj bi ji pa potrebovali? Tisti, ki je na minimalcu, pa lahko kupuje ajdovo ali rženo kašo, lahko si privošči tisti aglio olio spodaj napisan, ali ne? Manj stane kot poli salama in sladka smetana.:)) Marsikaj se da zamesit, namesto da kupuješ narejene polizdelke. Rižota s sezonskimi bučkami je krasna, ampak nekateri ne znajo jesti ničesar brez mesa. Solate iz domačega vrta ali pač glavica zelja v trgovini in zelene solate, zraven pa par krompirjev in kakšna ajdova kaša za večerjo. Ampak ne, oni pač pojedo salamo in kruh. Dražje in nezdravo. Verjemi, se da, in ja, res je – ljudje se ne znajo spremeniti, ne pa da se ne morejo.[/quote]
Nima smisla, ker ljudje najdejo tisoč izgovorov…..
Zato nimajo niti volje, kaj šele znanja. Z voljo se tudi znanje pridobi.

Tudi tisto suho meso je bilo zgolj in samo za praznike, tako da pač ste bili očitno neka zgornja kasta, ker tole se res ni jedlo kar tako.

A sem kje napisala,da moraš jesti sladice? Pravim samo, da so te sladice, ki jih omenjam, vsaj meni veliko boljše kot klasične sladice, čeprav so veliko bolj zdrave od klasičnih. Datelje in avokade preprosto ne kupuješ, če si ne moreš privoščiti, tako kot opustiš kakršne koli sladice. Zakaj bi ji pa potrebovali? Tisti, ki je na minimalcu, pa lahko kupuje ajdovo ali rženo kašo, lahko si privošči tisti aglio olio spodaj napisan, ali ne? Manj stane kot poli salama in sladka smetana.:)) Marsikaj se da zamesit, namesto da kupuješ narejene polizdelke. Rižota s sezonskimi bučkami je krasna, ampak nekateri ne znajo jesti ničesar brez mesa. Solate iz domačega vrta ali pač glavica zelja v trgovini in zelene solate, zraven pa par krompirjev in kakšna ajdova kaša za večerjo. Ampak ne, oni pač pojedo salamo in kruh. Dražje in nezdravo. Verjemi, se da, in ja, res je – ljudje se ne znajo spremeniti, ne pa da se ne morejo.[/quote]

S tem se ne morem strinjati. Spreminjanje prehranjevalnih navad je izredno težko, sploh če nimaš nekega motiva (zdravstvenih težav) zadaj. Ker se moraš zavestno odločiti, da boš nekaj časa jedel hrano, ki ti ni dobra, za dosego nekega imaginarnega cilja. Saj po določenem času se navadiš, ampak pot do tja je pa hudičevo težka. Sploh če nisi nek gurman po duši in na splošno naklonjen sprejemanju novih okusov. verjemi, da tisti, ki je navajen na poli in kruh za večerjo, mu ajdova kaša in solata tega ne bosta nadomestili. Tako kot ne moreš človeku, ki uživa v svinjski pečenki, kot nadomestek za njo ponuditi soparjen brokoli.

In ker smo še vedno ženske tiste, ki doma večinoma kuhamo, boš s to ‘zanič’ hrano posiljevala še celotno družino. Večina moških ti ob taki spremembi ne bo stala ob strani, otroci pa še manj. Kar pomeni, da bo šlo najverjetneje ogromno hrane v smeti in tega si marsikdo enostavno ne more privoščiti.

Zato pač kljub vsesplošnem obsojanju in malodane linčanju vztrajajo pri svojem, ker niti ne znajo, niti ne zmorejo drugače.[/quote]
Zanič hrana so salame, pa paštete in ostalo, kar dandanes velja za standardno.

New Report

Close