Najdi forum

Razvojna ambulanta

Lep pozdrav!
Najprej moram pohvalit ta forum! Lepo je prebrati kakšen koristen nasvet in dobiti kako koristno informacijo. Zanima me , kako ste zadovoljne vse mamice , ki obiskujete razvojno ambulanto , in koliko časa , ste jo morale obiskovati ? Ali morda katera ve , kako je potem z podaljšanim porodniškim dopustom? Seveda imamše veliko vprašanj,toda najprej to pomembnejše. Moja hčerkica zadnje čase bolj malo je. Zanima me , ali je to lahko zaradi tega , ker rastejo zobki? Moram tudi povedat, da je v dobrem enem mesecu že štitikrat bruhala . Dvakrat je naslednji dan prišel zobek. Je morda zato tako občutljiva in ji razpoloženje nenehno niha?
Hvala za odgovora in lep pozdrav vsem !

Zdravo!
Moj sin je nedonosenček in zato obiskuje razvojno ambulanto. Prvi obisk mi ni bil prijeten – pred njim sem bila glede otroka pozitivno nastrojena, po obisku pa polna strahov, kaj vse bo lahko z njim narobe. Razvojna pediatrinja me je s svojimi vprasanji in komentarji namreč, nehote, prestrašila. Z vsemi nadaljnimi obiski sem bila zadovoljna, sedaj tudi vem, kaj naj od pregleda pričakujem in tudi kakšen zanimiv pogovor pade. Je pa res, da imajo različni pediatri o istih stvareh razna mnenja. Na začetku to morda malo bega, vendar sčasoma ugotoviš, da si niso povsem nasprotujoča in da pri negi in vzgoji otrok glede vsake stvari obstaja vsaj 15 različnih odgovorov. Kako dolgo naj bi obiskovalo razvojno ambulanto ne vem.
Glede podaljšanja porodniške: v uradnem listu (lanski zakon, novega še nisem brala) piše nekako tako, da je možno podaljšanje porodniške zaradi: 1. rojstva dvojčkov (ali več), 2. nedonošenosti, 3. “bolezni” – ne spomnim se, kako je točno formulirano. Kolikor vem, gre pri tej zadnji varianti za podaljšanje porodniške do treh mesecev, odobri ga komisija, zaprosiš pa preko otrokovega pediatra. Eden od členov pravi, da se lahko podaljša samo zaradi enega od teh razlogov.
Mene pa zanima, če je imela katera porodniško podaljšano zaradi nedeonošenosti otroka in če ji je uspelo porodniško še podaljšati preko zdravniške komisije na podlagi otrokovih diagnoz, obiskovanja fizioterapije…

Jaz sem s svojim sinom hodila od njegovega drugega meseca v razvojno ambulanto in na fizoterapijo zaradi zategovanja ram (vleklo ga je bolj v levo stran) in povišanega mišičnega tonusa v vratu vse do njegovega enega leta in sicer dvakrat do trikrat tedensko. Moram povedati, da obiski pri fizoterapevtki ni bil kaj prijeten, saj je bila fizoterapevtka zelo prijazna in potrpežljiva, ker moj sin ni bil pripravljen delati tako, kot je hotela ona in je bilo prisotno kar veliko joka. Sliši se grozno, marsikatera mati odneha. Vendar tukaj gre za zdravje otroka. En mesec pred pretekom porodniškega dopusta sem prosila za podaljšanje porodniškega dopusta, vendar sem dobila odbito, ker so zapisali, da se otrok ni rodil z nevem kakšno napako. Vem pa tudi za primer, da je otrok skoraj do enega leta preživel več po bolnišnicah kot doma (imel je probleme s požiralnikom) in ji tudi niso podaljšali porodniške.
Upam, da boš imela ti kaj več sreče in lep pozdrav!

Jaz sem s svojim sinom hodila od njegovega drugega meseca v razvojno ambulanto in na fizoterapijo zaradi zategovanja ram (vleklo ga je bolj v levo stran) in povišanega mišičnega tonusa v vratu vse do njegovega enega leta in sicer dvakrat do trikrat tedensko. Moram povedati, da obiski pri fizoterapevtki ni bil kaj prijeten, saj je bila fizoterapevtka zelo prijazna in potrpežljiva, ker moj sin ni bil pripravljen delati tako, kot je hotela ona in je bilo prisotno kar veliko joka. Sliši se grozno, marsikatera mati odneha. Vendar tukaj gre za zdravje otroka. En mesec pred pretekom porodniškega dopusta sem prosila za podaljšanje porodniškega dopusta, vendar sem dobila odbito, ker so zapisali, da se otrok ni rodil z nevem kakšno napako. Vem pa tudi za primer, da je otrok skoraj do enega leta preživel več po bolnišnicah kot doma (imel je probleme s požiralnikom) in ji tudi niso podaljšali porodniške.
Upam, da boš imela ti kaj več sreče in lep pozdrav!

Živjo Aljona in Danijela pa še vse ostale, ki se ubadate s tem, kako podaljšati porodniško.
Moj malček je bil sicer donošen, vendar zahiran in rojen s prenizko porodno težo (manj, kot 2 kg). Hodila sva v razvojno ambulanto 4 mesece, potem ni bilo več potrebno. Sicer pa je drobižek in počasi dohaja svoje vrstnike. Umsko in motorično pa se dobro razvija. Moram potrkat na les!
Vsem polagama na srce, naj bodo vstrajne! Ne obupat, če vas zavrnejo na prvi stopnji! Midva sva uspela na drugi stopnji, a če ne bi, bi šla še na tretjo. V komisiji prve stopnje je bil en psihiater, en ginekolog in en splošni zdravnik. Fržmagalo se mi je, da o tem ni odločal noben pediater. Pa sva šla naprej. Naj povem, da sem poleg zdravnikovega priporočila napisala pismo tudi sama in apelirala na komisijo. Opisala sem vse, kako je potekal porod in rehabilitacija otroka in čisto vse prehlade in infekte, ki jih je imel mali. Na srečo ni bilo nič hujšega. A opisati je potrebno vse, ne z dramatičnim ampak vseeno z resnim in zaskrbljenim materinskim pristopom . Vsaj sama sem si dovolila, da je pismo izražalo tudi mojo čustvenost, saj je že sicer vsa zdravniška dokumentacija brez čustev. Moje malo bitjece pa potrebuje ljubezen. Naj vedo zanjo!
Pravi recept je torej vstrajanje! Imam znanko, ki je rodila dvojčka-nedonošena (7 mesecev), imela sta možganske krvavitve, z njima hodila na fizioterapijo,
en od fantkov je shodil pri 20 mesecih, drugi pri 26mesecih pa so jo zavrnili na prvi stopnji. Ni se pritožila….
Še nekaj. Vsaj pred enim letom je bilo tako, da je bil čas za pritožbo samo 3 dni. Oni pa imajo čas 14 dni. Tretja stopnja pa se menda sploh vleče, ker so v njej sami pediatri. Začnite torej dovolj zgodaj, da vam ne bo zmanjkalo časa. En mesec je premalo.
Veliko živcev in seče vam želim!
Eva

Jaz sem imela pri sinu podaljšano porodniško, najprej za toliko tednov, kolikor se je prezgodaj rodil (meja je 37 tednov), nato še za tri mesece. Kazala se mu je neka okvara na nogicah (ugotovljeno v razvojni ambulanti), ki je kasneje izzvenela. S podaljšanjem porodniške ni bilo nobenih problemov.
Razvojno ambulanto smo obiskovali kaki dve leti (približno enkrat mesečno), sledili so občasni sistematski pregledi pri treh, petih letih; midva sva šla h logopedinji in fizioterapevtki tudi enkrat pri skoraj šestih letih. Menda te otroke spremljajo tudi v šolo.

Pozdrav, Vesna.

New Report

Close