Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Zavračanje goste hrane pri dojenčku, starem 9 mesecev in pol

Zavračanje goste hrane pri dojenčku, starem 9 mesecev in pol

Pozdravljeni.

Moja 9,5 mesecev stara hčerka po 3,5 mesecih uvajanja goste hrane le to še vedno zavrača. Že od začetka jo imamo za mizo, ko jemo kosilo, da nas gleda. Interesa sicer ni pokazala, zato smo z uvajanjem po smernicah začeli po dopolnjenem 6. mesecu. Ponujamo ji vse od zelenjave in sadja do mlečno žitnih kašic, od koščkov do spasiranega, ampak več kot par žličk tekom celega dneva ne poje, pa še to samo občasno, ne vsak dan. Ponujam ji čez cel dan, saj v stolčku zdrži samo par minut, potem pa se začne jokat in zvijat in nimam več možnosti, da bi mi uspelo ji ponudit še kako žličko. Tudi drugače je zelo živahna punčka, ima ogromno energije, tako da več kot par minut nam še ni uspelo, da bi jo poskušali hraniti. Tudi ko se dojiva se naje v parih minutah, se usede in že takoj polno aktivna. Zmanjkuje mi idej, kaj naj še poskusim. Ali preprosto noče hrane in moram počakati, da se odloči, da želi jest? Sicer je zdrava, lepo napreduje in raste, ampak me vseeno skrbi, da delam kaj narobe, ker se še vedno samo dojiva. Prosim za pomoč in pojasnilo, kaj bi lahko bil razlog odklanjanja goste hrane.

Lep pozdrav,
Katka

Katka, pozdravljeni!

Nekateri dojenčki so preprosto pripravljeni kasneje. Če je deklica zdrava, vztrajno ponujajte dalje, posebej koščke, da jih lahko prijema v roke in sama sesa, ob zamotenju pa ji ponudite še vi kakšno žličko. Nikar ne pritiskajte, da se ji hranjenje ne upre, nimate kaj, kot počakati, da razvije interes. Ni nujno, da se hrani v stolčku, kje pa, lahko se hrani v naročju ali kjerkoli med igro, morda na sprehodu v vozičku gloda mehak krhelj jabolka, med tem ko opazuje okolico. Nekateri otroci dolgo niso pripravljeni na stolček in žličko, se pa hranijo drugače. Smernice so smernice, niso predpis, otroci so različni.

Je razvoj povsem pričakovan, je deklica kaj hipertona, je imela kdaj ekstenzijski vzorec, ko je bila še manjša? Imate v družini kakšne alergije? To so lahko vzroki. Tudi če ne, so nekateri otroci razvojno pač pripravljeni kasneje, pomembno je, da imajo dovolj materinega mleka. Kar nekaj dojenčkov se doji in GH sprejme šele blizu prvega leta starosti, nekateri celo po tem.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni.

Punčka je že od rojstva zdrava, lepo napreduje, nikoli ni imela nobenih težav, je primerno razvita in ustrezno napreduje, je razvojno nekje v povprečju. V družini tudi nimamo nobenih alergij.

Hrano ji ponujam povsod, ne samo v stolčku, čeprav se trudim, da bi jo navadila na stolček, konec koncev bo celo življenje na ta način jedla hrano. Vendar če se že takoj razburi, ji seveda pač ne ponujam v stolčku, ampak med igro na igralni podlogi. Hrane v kosih sploh noče, običajno jo samo grdo gleda, malo podrobi z rokami in vrže stran. Občasno plazma piškot odgrizne, ampak pljune ven. Tudi ko sega po naši hrani, ji jo ponudim, ampak potem ni več zanimiva.

Upam, da je res, kar pravijo, da potem kar čez noč razvijejo interes in so pripravljeni pojest vse.

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav,
Katka

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

moja hčerka je zdaj stara 11,5 mesecev, s hrano pa nismo prišli daleč. Imela je obdobja (par dni), ko je kar lepo jedla, količinsko sicer ne dovolj za cel obrok, vendar je bil napredek več kot očiten. Pojedla je cca. 100 g sadja, zelenjave, skoraj vsega, kar sem ji ponudila. Posebej všeč ji je bila pesa, zato sem ji delala kombinacije s peso. Zdaj pa noče jest ničesar, tudi probat noče, razen sadne skute in jogurte. Ali naj nadaljujem s skutami in jogurti ali naj ji tega raje ne dajem in ji ponujam drugo hrano, da se ji ne bo ta preveč priljubila, pa potem ne bo hotela jest ničesar drugega?

Hvala za pomoč.

Lep pozdrav,
Katka

Pozdravljeni!

Katka, je bila vaša deklica v zadnjih tednih kaj bolna, je imela kakšne težave z zdravjem, npr. s prebavo, kožo idr.? So bili kakšni drugi bolj stresni dogodki v družini, npr. večja odsotnost matere ali očeta, varstvo, selitev in podobno? Dojenčku v tej starosti dojenje v veliki meri pomeni varnostno mrežo, čustveno oporo, v takšnih situacijah, ko rutina “pade” in pride do sprememb, se dojenčki pogosto nekoliko zatečejo k dojenju, potem pa sčasoma spet sprejmejo gosto hrano. Takšne epizode so tja do enega leta precej znan pojav, pa tudi še v prvih mesecih drugega leta se lahko pojavijo.

Pomembno je, da otroka na silimo, saj lahko razvije večji odpor do hranjenja. Potrudimo se, da sedi ob obedih z odraslimi in se ob hrani zabava, prijema koščke, ima sam možnost nositi v usta in se hraniti brez pomoči drugih oz. pitanja … ste poskusili, ali bi morda jedla sama? Pripravite ji različne palčke surove ali kuhane hrane, ki jih lahko varno sesa in nosi v usta. Morda bo na svojo pobudo poskušala.

Majhen otrok morda kakšno stvar petkrat ali tudi večkrat poskusiti, da jo sprejme, zato priporočam, da vztrajno ponujate. Ni treba pripravljati posebej. Od svojega kosila vedno nekaj predvidite tudi zanjo, kar se vam bo zdelo primerno. Ni najbolje, da bi vedno intervenirali s skuto ali jogurtom. Možno je celo, da to hrano, v kolikor je v njej sladkor (v kupljenih sadnih skutah in jogurtih ga je običajno veliko), sprejema prav zaradi tega, torej zaradi vsebnosti toliko sladkorja, ki je precej omamen za čute. To tako pri otrocih kot pri odraslih ovira razvoj čutov za okušanje naravnih okusov v hrani.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close