Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Abraham – podiranje smreke

Abraham – podiranje smreke

Ne poznam najbolj teh običajev glede Abrahama in smrek v ta namen, zato sprašujem tukaj. 🙂
V nedeljo sva z možem vabljena na podiranje smreke pri enem od znancev. Zanima me, ali morava na to fešto kaj donesti? darila verjetno ne, ker sva mu ga dala že na pravem praznovanju, ki ga je imel. Razmišljam v smeri kakšne njemu ljube pijače ali domače pecivo. Bi bilo to v redu ali razmišljam mimo?

Kaj je smreka kriva????

NE RABIM POTRDILA, DA SEM NEUMEN, IMAM POTRDILO O DRŽAVLJANSTVU!

Dj kaj več povej o tem običaju, še nkol slišal…

Ob 50. rojstnem dnevu ti družba (ki se sama zorganizira) prinese pred hišo okrašeno smreko z očitno številko 50 na njej in jo za 50 dni postavi pred hišo. Po tem času jo ista družba pride podret. In takrat se te ljudi postreže s hrano in pijačo. Brklc, zdaj veš, za kakšno smreko gre? 🙂

No, tej “smreki” se sicer reče MLAJ.

Ah za 50 letnico pa ne more bit mlaj noooo???? Spodobilo bi se da ima 50 letnic…

V kateri pokrajini/regiji pa majo take žurke?

Ah za 50 letnico pa ne more bit mlaj noooo???? Spodobilo bi se da ima 50 letnic…

V kateri pokrajini/regiji pa majo take žurke?[/quote]

In iz katere mišje luknje si ti ravnokar prilezel? Ker mlaji s prometnimi znaki s številko 40, 50, 60, 70 (skratka okrogle) stojijo po celi Sloveniji.

Nič ne potrebuješ prinesti s seboj, ker bo za vse to poskrbel slavljenec.
Če pa pokličeš njegovo ženo in se ponudiš, da boš spekla kakšno pecivo, bo pa verjetno vesela oz. ti bo že sama povedala, kako bo potekalo vse skupaj.
Pri nas je tudi tak običaj – mlaj je verjetno stal 50 dni in prej ga verjetno ne bo podiral, ker baje prinaša nesrečo.
Komentarji, ki so zgoraj, so brezvezni, saj so take navade bolj na vasi, ne pa v mestu.
Vse skupaj je bolj namenjeno druženju kot pa podiranju mlaja. Meni se lepo zdi, da se to ohranja.
Mestni škrici pa to bolj težko razumejo, saj se še z bližnjim sosedom ne poznajo, kaj šele da bi se družili z njimi.
Kultura v mestu je bolj na psu in temu primerni so komentarji.

Ah za 50 letnico pa ne more bit mlaj noooo???? Spodobilo bi se da ima 50 letnic…

V kateri pokrajini/regiji pa majo take žurke?[/quote]

Abrahamovec je iz Šaleške doline.

Še zdaj pa ne vem ali naj kaj nesem ali ne. In, če ja, kaj?

Ko se smreka postavljava (na večer pred rd), vse prinesemo zraven za žurko; pijačo, hrano, darilo za tistega, ki ima rd. Čez 50 dni pa on časti žurko.

Nič ne potrebuješ prinesti s seboj, ker bo za vse to poskrbel slavljenec.
Če pa pokličeš njegovo ženo in se ponudiš, da boš spekla kakšno pecivo, bo pa verjetno vesela oz. ti bo že sama povedala, kako bo potekalo vse skupaj.
Pri nas je tudi tak običaj – mlaj je verjetno stal 50 dni in prej ga verjetno ne bo podiral, ker baje prinaša nesrečo.
Komentarji, ki so zgoraj, so brezvezni, saj so take navade bolj na vasi, ne pa v mestu.
Vse skupaj je bolj namenjeno druženju kot pa podiranju mlaja. Meni se lepo zdi, da se to ohranja.
Mestni škrici pa to bolj težko razumejo, saj se še z bližnjim sosedom ne poznajo, kaj šele da bi se družili z njimi.
Kultura v mestu je bolj na psu in temu primerni so komentarji.

Ah za 50 letnico pa ne more bit mlaj noooo???? Spodobilo bi se da ima 50 letnic…

V kateri pokrajini/regiji pa majo take žurke?[/quote]

Abrahamovec je iz Šaleške doline.

Še zdaj pa ne vem ali naj kaj nesem ali ne. In, če ja, kaj?[/quote]

S kakšnim dobrim žganjem ne morš falit, al pa za njegovo ženko neki nared.

Sam šaleke pa jst ne poznam take… Kakšn mlaj neki, to bo taprav salek sam pogledal pa se bo podrl. 50 letnico mu na dvorišče postavte pa sekiro v roko dajte, da se bo enkrat po dolgem cajtu nase(ks)al…

Tega obicaja ne poznam. Mogoče pa mu je nekdo ob rojstvu posadil smreko /to bi bil lep običaj in to delajo Japonci/

Prinesi kakšen liter, ali škatlo keksev/ to ne bo nič slabega in skoraj nič ne stane/

Praznih rok skoraj ne moreš priti. Verjetno pa tudi sami kaj pripravljajo.

Korp flaša tu nič ne škodi. Polna:))

Meni je pa to postavljanje smrek z balončki za okrogle obletnice čisto mimo. Tega je zdaj že toliko da groza. Najbolj noro pa se mi zdi, da za cestami postavljajo še table s slikami in smerokaze do praznujočega. : ((((

Nas veseli, da si tole delila z nami, ker smo res komaj čakali da ne odgovoriš na postavljano vprašanje ampak razlagaš kaj tebi je ali ni všeč.
Hvala.

drevesa podirajo samo motene osebe

* * * Nikoli nad nikomer ne obupaj. Čudeži se dogajajo vsak dan. H. Jackson Brown Jr. http://www.publishwall.si/lelj

Srce, ne skrbi – tebi je itak ne bi nihče prišel postavljat.
Ker za to potrebuješ prijatelje, ljudi ki te imajo radi in te cenijo.

Tokrat ima mavro cisto prav. A zdaj bomo.pa za vsako.pasjo procesijo drevo.podrli?

Najboljše pri vsem pa je znak z omejitvijo hitrosti. Glede na to da obstajajo tudi znaki drugačnih barv in pomenov…:-)))

Politicians should be replaced like diapers, often for the same reason Mark Twain

taki, ki sovražijo drevesa niso moji prijatelji

* * * Nikoli nad nikomer ne obupaj. Čudeži se dogajajo vsak dan. H. Jackson Brown Jr. http://www.publishwall.si/lelj

Jaz tudi tega ne poznam, sem precej let živela na vasi in še sedaj redno zahajam k sorodnikom in prijateljem na vas in za to prvič slišim. Tako, da ni to kar tako vsem znano in samo po sebi umevno, kot pišete nekateri. In meni je tudi škoda dreves.

Če pa je že, mi je najbolj všeč predlog, da spečeš kakšno dobro pecivo.

Dan pred rojstnim dnevom ti prinesejo pravi prijatelji ter sosedi smreko(ki je po navadi olupljena lubadarica,tako da se škode ne dela) ,ki jo moraš potem na zabaven in včasih nagajiv način postaviti. Hrano in pijačo prinesejo zraven.  Naslednji dan ali pa v dneh do izteka število dni odvisno od let slavljena pač narediš rojstnodnevno zabavo na kateri ti dajo darilo. Po izteku dnevov kot piše na smreki pa si dolžan organizirati podiranje smreke ter za hrano in pijačo poskrbeti sam in nihče drug. Mislim da mestne srajce sploh ne vedo kako lepo je to in kako se ima človek prav fajn če živi vsaj malo na vaši.😁

New Report

Close