Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Tumorski markerji

Tumorski markerji

A kdo hodi na preglede za tumorske markerje? Je to sploh smiselno? Kdaj naj bi človek to začel hoditi? Predvidevam, da je samoplačniško? Koliko stane tak pregled?

Hvala

Kako si eni radi zakomplicirate življenje! A da bi kar en zdrav človek brez težav si hodil tumorske markerje kontrolirat? Ne da bi vedel, katere, zakaj in kako interpretirati izvid? So priporočila za preiskave glede na starost, dedno obremenjenost ter predhodne rezultate. Dajmo se raje tega držati, ostalo pa prepustimo zdravnikom.

Pa zveš

Prepustit svoje zdravje zdravnikom, pomeni umreti. Sam se moraš grebst in razmišljat in tako dalje, da sploh kam prideš.

Moja mama hodi to kontrolirat, ker je imela tumor. Je pa to samo neka orientacija in povedo čisto premalo za resno diagnozo. Poleg tega, če kadiš, imaš te markerje običajno itak zvišane, kot da gre za bolezen, in te potem kontrolirajo vsake tri mesece, da lahko razberejo trend oziroma tvojo “naravno” vrednost.
Zdaj je že nekaj let od operacije in mislim, da hodi na kontrole enkrat na dve leti.
Če imaš v družini ožje sorodnike z rakom, je smiselno začeti s preventivnimi pregledi deset let prej od starosti, kot so oni zboleli. Na žalost na presejalne teste (Zora, Svit) ne vključujejo takih primerov – pa bi po mojem morali.

V zgodnjih fazah raka ti tumorski markerji ne bodo ničesar pokazali, skratka bodo negativni. Zdravniki jih spremljajo pri že obolelih, tudi pri tistih, ki so ozdravljeni, saj ponovni izbruh raka ponavadi pomeni zasevke, metastaze v druge organe. Primer: pri sorodnici so bili negativni, pa so ji vseeno diagnosticirali rak v začetni fazi. Zato je metanja denarja stran, da hodiš na takšne preglede.

Tumorskih markerjev je veliko, pa tudi interpretirati jih je treba znati. Pa tudi zanesljivi pokazatelji bolezni ali zdravja niso. Tako da brez strokovnega vodenja zdravnika, ki se na to spozna, je to samo metanje denarja stran in nimaš z rezultati kaj početi. Ponavadi se izvide tumorskih markerjev uporablja v kombinaciji z drugimi preiskavami.

Naj ti za ilustracijo povem, da sem še dva dni pred operacijo karcinoma dojke, tumor je bil premera več kot 2 cm in zelo hitro rastoč, imela tumorski marker povsem normalen.

No, pri moji mami so pred načrtovano operacijo večjega mioma preventivno vzeli markerje in je bil marker za rak jajčnika blago povišan, zato so jo prosili, naj podpiše, da lahko, če se jim bo med operacijo zdelo potrebno, odstranijo tudi jajčnike. In ja, je en jajčnik bil mejnomaligen (gradus 0). So dejansko z markerjem raka ulovili v stadiju 1A, kar je za rak jajčnika tako redko, da je skoraj neverjetno. Raka jajčnika ponavadi ulovijo šele pri 3C, ogromnokrat šele pri 4 stadiju, zato pa je smrtnost tega raka tako visoka. Tudi ko je po štirih letih prišlo do recidiva, so ga takoj ujeli z markerjem. Markerji so zelo koristna zadeva. Da bi si pa človek sam kontroliral markerje, za to pa še nisem slišala. V končni fazi, kaj boš pa naredila v primeru povišanega katerega od markerjev? Ki so lahko povišani tudi lažno, vnetje, ovulacija. Prav hitro se te bodo naveličali, če jim boš na vsakih nekaj mesecev priletela v ordinacijo s podatkom o povišanem markerju in trditvijo, da imaš raka.

Ni smiselno, ker je markerjev ogromno in so različni za različne vrste raka. Teh vrst pa je več sto.
Če ne veš točno kaj iščeš… je problem.

tumorski markerji niso uporabni do te mere, da se jih bi uporabljalo za presajanje populacije! tumorski markerji so namreč lahko povišani tudi ob netumorskem dogajanju (recimo vnetje, po operaciji). niti nimajo vsi rakavi pacienti povišanih tumorskih markerjev. daleč od tega. zelo odvisno od histološkega tipa raka.

so pa zelo uporabni pri pacnietih na onkologiji za spremljanje aktivnosti rakavih celic, če seveda imajo markerje pozitivne.

največ za svojo preventivo lahko narediš tako, da se odzoveš na presajalne programe redno. oziroma če že želiš narediti še kaj več, se glede na najpogostejše rake v slovenskem okolišu odloči za kakšen samoplačniški pregled izvornega organa, če se želiš prepričati.

kar ti je namenjeno, ti je namenjeno. poznam oz.sem poznala mlado osebo, v zgodnjih dvajsetih, ki je nenadoma zbolela za redkim rakom in umrla v kratkem obdobju. ni gotovosti na tem svetu. nič ni 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}.

Pri meni marker ni bil povišan. Ob drugih težavah mi sedaj sicer pregledajo tudi te ma, da bi se na to zanašali pa tudi ne. To je le ena od pomoči pri postavljanju diagnoze in nič več.

šavrinka zakaj pa so jih kontrolirali?
meni ne najdejo vzroka razno raznih simptomov, na markerje pa me nočejo dati.

Pa tej simptomi dejansko nakazujejo, da bi lahko šlo za raka ali gre za tvoj strah? Ne me narobe razumeti ampak kot piše že zgoraj so markerji res zgolj orientacija in če imaš ostale preiskave narejene in ne najdejo ničesar potem jim tudi marker ne bo dosti koristil.
Če s tem zdravnikom ne uspeš priti do diagnoze potem zdravnika menjaj. Je pa dejansko težko tako kaj dosti napisat saj so situacije lahko res različne.
Ko pa imaš enkrat srečanje z rakom ti markerje po mojih izkušnjah kontrolirajo še prehitro.

New Report

Close