Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika bruksizem, angine, antibiotiki, kortikosteroidi, Metotraxat in uničeni zobje

bruksizem, angine, antibiotiki, kortikosteroidi, Metotraxat in uničeni zobje

Spoštovani,

Na vas se obračam za nasvet, kaj in kako naprej v mojem primeru.

Starost: malo čez 40
Posebnosti: bruksistka, tako kot moj oče, gensko sicer dobra zasnova zob, izrastle v celoti vse osmice, zalivke na vseh razen osmicah, ki so samo zaščitene, kot glasbenica že 35 let dodatno ustvarjam kar pritisk, stik in oblivanje s slino 8 kislino iz sline) z jezikom po nekaj ur dnevno zaradi potrebe tehnike igranja ( predvsem staccato).

Stanje zob: brez zgornje desne 6 ( odmik dlesni po pričetku angin pri 33-ih), dlesen vlečena dol in šivana, pa ni bilo uspeha, jo je na notranji strani razgalilo do korenine, zob se je majal, zdravnica ga je izpulila pri 35-ih. Morda je razlog “vlečenja” tenzije dlesni tudi ta, da imam zgornj čeljust za malenkos premajhno – kar nakazuje tudi navznoter pomaknjena petica na nasprotni strani (bi morala nositi aparat, a kaj ko mi ga moja mladinska zobozdravnica takrat ni hotela prepdisati (Dr. Zbašnik, ZD LJ Vič, je bila znana kot zelo stroga in malce neprijazna, ampak sem imela sicer srečo, da sem hodila na kontrole na 6 mesev . Da bi pa morala imet v mladosti zobni aparat, mi je pa povedala ortodontinja moje hčerke, ima ona isto, dosti hujšo težavo, še manjšo zgorjo čeljust pa revica še cel kup drugih težav z zobmi ( gensko je po moževi strani, kjer imajo zelo slabo zobovje), po ocenah kar 97% težavnost bolezni za ortodontsko obravnavo, ko so delali popis stanja za obravnavo in smo dobii starši popisni list predvidenega zdravljenja).

Moj zdravstvena zgodovina v povezavi z zobmi:
Do 33-leta nobenih težav. Pri 33-ih letih neprestane angine, do takrat zobje BP, v tem času tudi po 5x letno antibiotik, pridobljena kapljičasta luskavica po golenih in lasišču ( zdravljeno s kortikosteroidi in fototerapijo) in perioralni dermatitis, zdravljena lokalno s kortikosteroidi – dermatologinja svetovala uporabo zobnih past brez fluoridov, jih ne uporabljam še sedaj. Pri 35-ih odstranjeni mandlji na ORL kliniki v LJ. Kmalu zatem se je začela majati 4 desno zgoraj ( tam kjer je že manjkala 6), zobozdravnica obrusila, naredila krono – mesec dni po tem posegu se mi je na zunanji strani dlesni nad to 4 naredila bulica, sem povedala, je sicer dala slikat, pa je rekla da še pustimo, ker če bom pa imela bolečina, bo pa odstranila- Očitno je korenina bila počena, naredila se je gnojna fistula. Dve leti kasneje sem dobila avtoimuno bolezen – hudo vnetje malih sklepov rok in stopal, zdravljena dve leti z Medrolom in Metotraxatom,v zagonih in umiritveni fazi in antacidi na recept-po posvetu z revmatologom sem pri svoji zobozdravnici vztrajala, da mi da napotnico za odstranitev te 4 s počeno korenino in gnojno fistulo.
Po teh zadnih dozah zdravil se je moje stanje zob neznansko poslabšalo: krhkost, krušenje enic spodaj, zob kar “zmanjkuje”, so tudi popolnoma prosojni spodnji deli prvih 4 zob zgoraj in spodaj ( stanjšanost sklenine), občutljivost na toplo, hladno, kislo, sladko. Zelo sem razočarana, ker ne morem sprejeti tega stanja, glede na to, kakšne zdrave zobe sem imela do nedavnega ( v mladosti vedno samo na 6-mesečne kontrole do 35 leta, zalivke, pa ostalo nič posebnega).

Zobozdravnica pravi, da je potrebno sanirati kar kompletno vso linijo zgornjih in spodnjih prvih 8 zob. Grizne ploskve od 4 do 6 so tudi iztrošene ( bruksizem).

M lahko lepo prosim svetujete, kaj v mojem primeru pride v poštev, katerega strokovnjaka za bruksiste in tak primer priporočate, ker moćno dvomim, da bom pri njen delala vse te posege? Glede na to, da zaradi igranja na inštrument ( to je moj poklic in si želim še zelo opravljati ta poklic do pokoja), tudi podnevi obremenjujem po par ur prednje zobe s tleskanjem jezika na zobe, ki so sedaj zelo oslabljeni? Bi prišla morda v poštev MIDI impantanta na mestu 4 in 6? Kosti je dovolj, ni potrebna nadzidava, tako mi je povedal maksilofacilani kirurg, ko sem šla odstranit 4 – je tudi implantolog, dela klasično metodo, ne MIMI metode.

Moja zobozdravnica pravi, da to ne bo moglo it na “socialno”, ker pravi, da bruksizem ni upravičen do tega.Menim, da sem v tem primeru upravičena do sofinanciranja ZZZS vsaj za prednje zobe-prednji kvadrant, saj ne gre samo za bruksizem, ampak izjemno poslabšanje stanja zob po jemanju določenih zdravil za katera menim, ki je bilo posledica tudi in oredvsem zaradi gnojnih procesov ravno na zobu , zaradi prenehanja uporabe past brez fluoridov po nasvetu dermatologa za preprečitev izbruhov dveh bolezni, kot tudi malomarnosti, ker mi je moja zobozdravnica pustila zob s počeno korenino v ustih, zaradi česar je tudi prišlo do širitve gnoja do sklepov in sklepnih tkiv. Sem razočarana nad njo, zaupala sem ji 20 let, sicer z zalivkami in ostalim delom nikoli težav in v redu narejeno, sedajpako se je pojavil problem, pa ne najdeva skupnega jezika, zato iščem nasvet, na katerega strokovnjaka, ki ima izkušnje s tem, se lahko obrnem.

Za vaš cenjeni odgovor vam bom zelo hvaležna. Lep pozdrav!

Pozdravljeni,
Kljub izcrpnemu porocilu, mi manjka veliko kljucnih podatkov za natancen odgovor. Videti bi morala tako vas kot vas rentgen, da pridobim podatke o medceljustnih odnosih, stanju sklenine, prisotnosti zalivk, parodontalnem stanju in volumnu kosti.
Zaenkrat lahko recem, da potrebujete dvig griza in funkcionalno in estetsko preoblikovanje zob. Poti je veliko za dosego tega cilja, katera pot je najbolj primerna, pa lahko ugotovim sele ko vas vidim.
Sodobna stomatologija uporablja malo invazivne metode za povrnitev izgubljene zobne mase in kar se je se nedolgo tega nadomescalo s kronami, se danes z luskami in olayi….glede MIMI metode sem na tem forumu ze pisala – to so dobrozveneci triki za pridobivanje pacientov, ki s sabo prinesejo tudi nepotrebne zaplete. Internet res veliko prenese.
Lep pozdrav,
Andreja Kulis

Spoštovani,

najleša hvala za vaš odgovor.

LP!

New Report

Close