Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Minimalne plače

Minimalne plače

Sprašujem se zakaj naši poslanci ne sprejmejo zvišanje minimalne plače?
Zakaj se pri tem ne zgledujejo po Nemčiji?

Pa da mi kdo ne napiše, da bi še več podjetij šlo v stečaj! Tisto podjetje, ki bi zaradi tega šlo v stečaj je itak že zrelo za odstrel. Davno!
Ne razumem več tega kreativnega knjigovodstva, ko lahko iz vsakega dreka narediš potico. Se pravi, da narediš dobiček ali izgubo – pač tisto kar potrebuješ.
Ne razumem tudi prezadolžena podjetja. To je za mene čisti kriminal. Kdo za vraga pa jim je odobril kredite? In zdaj smo se spomnili še slabe banke. Ne ga no srat.
Na tak način smo uničili tudi zdrava podjetja. Ker prezadolžena podjetja so nelojalna konkurenca drugim, ki jim ni dano da se zakreditiranjo do ušes in čez glavo.
Je pa vse skupaj priročen izgovor za minimalne plače. Seveda šefi in menedžerji so pač izvzeti iz te bede, ki jo ustvarjajo.

Slovenija se po tujini vedno zgleduje samo po slabih stvareh! Kar imamo boljšega, kot je v tujini, nam vzamejo, kar je drugje slabše, pride k nam zaradi varčevanja.

Ne razumeš, zakaj so podjetja prezadolžena? To je bilo namenoma. Upravljalci so dobičke, namesto da bi jih namenili v razvoj podjetij, raje spravili v svoj žep. Kredite so verjetno dobili s podkupovanjem.

Tisti, ki imajo podjetje že vejo zakaj so ga tu zropal, preselil so se v tako državo, kjer je za njih najboljše, pocen delovna sila, manjši davki, manjši stroški…kaj pa lahko od te države pričakuješ, kot bankrot v kratkem času.

nova
Uredništvo priporoča

In koliko bi po tvojem morala biti minimalna plača? 2000 Eur?

580 evrov neto je strošek za delodajalca 1300 evrov, če imaš 10 zaposlenih je to 13.000 evrov/mesec. Zdaj pa zračunajte kolk gre državi.

Minimalna plača se v praksi postavi glede na dodano vrednost, ki jo v zameno za opravljeno delo dobi izplačano.

Če spremenijo minimalno plačo na npr 1000eur neto, potem vsa tista dela ki ne dosegajo dodane vrednosti za izplačati teh stroškov niso konkurenčna, podjetje se zapre, narod ostane brezposeln.

Zato v tovarni zobotrebcev delajo hipotetično za 1000 juanov (150€) na mesec, delavci v Googl-u pa za 8,000 dolarjev na mesec .

Ali nam bližje. Črnogorski delavec proizvaja Nikšićko pivo za 400€ plače, Delavec v Mercedez-Benz koncernu pa 3500€.

Za lažje razumevanje, pojdi v extrem, predstavljaj si da bi bila minimalna urna postavka 20€ bruto in izhajaj iz tega, koliko bi moral vsak zaposlen “prodat” vsako uro svojega izdelka/storitve.

V državi kjer se izdelujejo osnovna orodja, polizdelki za avto industrijo, nekaj tekstila…skratka malo visokotehnoloških podjetij ne more biti visoka plača.

Velja tudi obratno: znižanje mase plač pomeni manjše povpraševanje , kar negativno vpliva na potrošnjo in na BDP.

Sicer pa evo kaj bi konkretno pomenilo v Sloveniji dvig minimalne plače na 1000€neto:

Mediana je cca 830€ neto, torej točno pol ljudi prejema manj kot toliko.

Nad 1000€neto zasluži manj kot vsak peti.

Če bi dvginili minimalen neto z zdajšnjih 600 na 1000 bi ostalo zaposlenih……sami preštudiraje.

Daj, ne funflaj. Kako pa imajo lahko člani uprav, njihovi svetovalci, namestniki, pomočniki, asistenti, pospeševalci nečesa, kadrovniki, nameščenci pravne službe, referenti za splošne zadeve in podobni priveski v teh neinovativnih, zastarelih, dodelavnih firmah vsi dobre plače, razne nagrade, službene avtomobile, službene kreditne kartice in vse mogoče bonitete?

Kaj res? O katerem podjetju govoriš? Ali samo malo tako na pamet,ker še nisi doze dobil?

To je miselnost, ki zavaja.
Zakaj imajo recimo trgovci 20 let bolj kot ne minimalne plače, pa naj bo leto debelih ali suhih krav.
Kaj se recimo delavcu v Gorenju pozna pri plači, če firma dela z dobičkom (olala dividende) ali pa z izgubo.
Vsa večja podjetja delajo po tem principu.
Razen mogoče Krka.

Ponudba/povpraševanje?

Čudno, da ta zlajnan izgovor “ponudba/povpraševanje” ne zbije direktorskih in podobnih plač na minimalca. Za ta mesta se tudi grebe nekajkrat več kandidatov, kot je ponudbe.

No, pa poglejmo to trditev:

1) “grebe” se jih res vec, ampak vecina teh so “to lahko pa tudi jaz delam” tepci, ki so prepricani da jim je 4 mesece vodenja “uspensnega” domacega podjetja dalo vse potrebne informacije in znanje, da bodo lahko vodili podjetje z x00 zaposlenimi. 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zivljenjepisov, ki pridejo na tak razpis gre takoj v ta okrogel fascikel. Sicer pa, resna podjetja zelo redko iscejo direktorje z javnim razpisom (v kar, seveda, nasih par 100 kvazi-drzavnih firm ne stejem, tam morajo se za cistilko dati razpis).

2) Pri vodstvu dobis toliko kot placas (tako kot v nekaterih primerih zaposlenih ne mores placati tako malo, kot v resnici naredijo). In ce drugje placajo vec (da o tujini, kjer se za manj kot 100k EUR/leto za vodilna mesta ponavadi ne rece niti “dobro jutro”, potem je jasno, da prav kvalitetnega kadra ne bos dobil – zato po sili razmer izberes tistega, ki ima najboljsi price/performance.

Pri takih delovnih mestih je price/performance obrnjen v drugo smer…

Pri nas ponudba in povpraševanje nikoli ni postala praksa. Ne v trgovinah, ne kar se tiče delovne sile. Kapitalisti vedno podkrbijo, da nastane veliko brezposelnih, da imajo ponudbo delovne sile precej večjo, kot število prostih delovnih mesta.
Na mesta direktorjev pa prihajajo izbranci izključno preko poznanstev.

No, pa poglejmo to trditev:

1) “grebe” se jih res vec, ampak vecina teh so “to lahko pa tudi jaz delam” tepci, ki so prepricani da jim je 4 mesece vodenja “uspensnega” domacega podjetja dalo vse potrebne informacije in znanje, da bodo lahko vodili podjetje z x00 zaposlenimi. 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zivljenjepisov, ki pridejo na tak razpis gre takoj v ta okrogel fascikel. Sicer pa, resna podjetja zelo redko iscejo direktorje z javnim razpisom (v kar, seveda, nasih par 100 kvazi-drzavnih firm ne stejem, tam morajo se za cistilko dati razpis).

2) Pri vodstvu dobis toliko kot placas (tako kot v nekaterih primerih zaposlenih ne mores placati tako malo, kot v resnici naredijo). In ce drugje placajo vec (da o tujini, kjer se za manj kot 100k EUR/leto za vodilna mesta ponavadi ne rece niti “dobro jutro”, potem je jasno, da prav kvalitetnega kadra ne bos dobil – zato po sili razmer izberes tistega, ki ima najboljsi price/performance.

Pri takih delovnih mestih je price/performance obrnjen v drugo smer…[/quote]

Aha, zato imamo tako perspektivno, inovativno, napredno, visoko produktivno, tehnološko vrhunsko razvito gospodarstvo. Drugo Švico so nam ustvarili kvalitetni vodilni kadri v tisočerih firmah, polnih dodane vrednosti. In vse to se seveda tudi pozna na visokih plačah slovenskih delavcev vseh profilov …

No, pa poglejmo to trditev:

1) “grebe” se jih res vec, ampak vecina teh so “to lahko pa tudi jaz delam” tepci, ki so prepricani da jim je 4 mesece vodenja “uspensnega” domacega podjetja dalo vse potrebne informacije in znanje, da bodo lahko vodili podjetje z x00 zaposlenimi. 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zivljenjepisov, ki pridejo na tak razpis gre takoj v ta okrogel fascikel. Sicer pa, resna podjetja zelo redko iscejo direktorje z javnim razpisom (v kar, seveda, nasih par 100 kvazi-drzavnih firm ne stejem, tam morajo se za cistilko dati razpis).

2) Pri vodstvu dobis toliko kot placas (tako kot v nekaterih primerih zaposlenih ne mores placati tako malo, kot v resnici naredijo). In ce drugje placajo vec (da o tujini, kjer se za manj kot 100k EUR/leto za vodilna mesta ponavadi ne rece niti “dobro jutro”, potem je jasno, da prav kvalitetnega kadra ne bos dobil – zato po sili razmer izberes tistega, ki ima najboljsi price/performance.

Pri takih delovnih mestih je price/performance obrnjen v drugo smer…[/quote]

Iz tvoje strokovne razlage mi je jasno samo to, da dokler nekdo zagovarja naše gospodarstvo in menedžemnt na ta način, se nam tudi v prihodnje (vsaj 20) ne piše dobro.
Zakaj za vraga pa ti “sposobni menedžerji” niso odšli v tujino? Po tvoji logiki bi zaslužili precej več…

Dejstvo je da so zaradi “sposobnih menedžerjev” uničili slovensko gospodarstvo! Da so zaradi enormnih kreditov nekaterim uničili druga dobra podjetja (beri recimo danes: http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/golobic-petan-ujeta-v-lastniski-hobotnici-kje-pa-so-koncali-milijoni ali tole http://www.slovenskenovice.si/crni-scenarij/na-tujem/besni-srbi-znana-slovenska-podjetnika-okradla-stevilna-podjetja), da o Jankovičih, Zidarjih in ostalih ne bi zgubljala besed. To je sposobnost????

Ko že tako vse veš, ali lahko priskrbiš seznam slovenskih strank HSBC-ja? Hvala vnaprej

Zakaj niso sli? Ker niso sposobni preziveti v tujini, nas trg je pa premajhen, da bi se tujci prikazali (razen, kadar jih firme ne napotijo). Nisem rekel, da so vsi nasi sposobni, le kaksen je proces.

Zato so place kakrsne so – “ogromne” za slovenske razmere, in pljunek v morje za preostanek EU trga.

Spiska ti pa ne morem priskrbeti. Jaz sem eden od.

No, pa poglejmo to trditev:

1) “grebe” se jih res vec, ampak vecina teh so “to lahko pa tudi jaz delam” tepci, ki so prepricani da jim je 4 mesece vodenja “uspensnega” domacega podjetja dalo vse potrebne informacije in znanje, da bodo lahko vodili podjetje z x00 zaposlenimi. 95{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} zivljenjepisov, ki pridejo na tak razpis gre takoj v ta okrogel fascikel. Sicer pa, resna podjetja zelo redko iscejo direktorje z javnim razpisom (v kar, seveda, nasih par 100 kvazi-drzavnih firm ne stejem, tam morajo se za cistilko dati razpis).

2) Pri vodstvu dobis toliko kot placas (tako kot v nekaterih primerih zaposlenih ne mores placati tako malo, kot v resnici naredijo). In ce drugje placajo vec (da o tujini, kjer se za manj kot 100k EUR/leto za vodilna mesta ponavadi ne rece niti “dobro jutro”, potem je jasno, da prav kvalitetnega kadra ne bos dobil – zato po sili razmer izberes tistega, ki ima najboljsi price/performance.

Pri takih delovnih mestih je price/performance obrnjen v drugo smer…[/quote]

Saj nismo dobili kvalitetnega kadra, če so pa uničili podjetja.

Umm… “uničili podjetja”?

OK, ja, razumem zakaj tako gledas na stvar, ampak ne pozabimo, da je podjetje last – well, lastnika.

In ce se njemu bolj splaca podjetje izcrpat in prodat ostanke, ali pa ga razkosat, odpustiti vse in prodati stroje na Slovasko – lahko pa tudi vse skupaj zazgati in gol plesati na pogoriscu medtem ko se naliva z Merlotom letnik 2006 – potem ni niti enega razloga zakaj tega ne bi smel narediti (dokjer je v meji zakona, kar, jasno, v sloveniji ponavadi ni bilo).

Če niso sposobni preživeti v tujini, potem niso primerni tudi za tukaj! Ker gospodarstvo JE globalno, kakorkoli že pogledaš.
Izgovori glede majhnosti trga tudi ne vzdržijo. So drugi še manjši, pa jim gre velikoooo bolje.
Tujcev ni, zato ker imamo nestabilno klimo. Pod tem mislim nestabilno zakonodajo, vlado, previsoke davke …..
Kje si ti našel ta proces izbire vodstvenega kadra pa mi ni niti približno jasno.
“Sto in ena pravljica”?

Zaradi mene si lahko firmo tudi nekam vtakne – če mu paše.
Ne zdi se mi pa normalno, da ljudje delajo za njega za mizerno plačilo! Kar si napisal sem razumela takole: če bi delavcem dal večjo plačilo ne bi mogel toliko ukrasti.
A?

Če niso sposobni preživeti v tujini, potem niso primerni tudi za tukaj! Ker gospodarstvo JE globalno, kakorkoli že pogledaš.
Izgovori glede majhnosti trga tudi ne vzdržijo. So drugi še manjši, pa jim gre velikoooo bolje.
Tujcev ni, zato ker imamo nestabilno klimo. Pod tem mislim nestabilno zakonodajo, vlado, previsoke davke …..
Kje si ti našel ta proces izbire vodstvenega kadra pa mi ni niti približno jasno.
“Sto in ena pravljica”?[/quote]

Glej, prakticni primer.

Sem “meneđer”, v tujini, trenutna placa nekaj nad 100k/leto/bruto + dodatki.

Na kraj pameti mi ne pade, da bi se SPLOH in kadarkoli prijavil na delovno mesto v sloveniji, ker bom 1) takjun 2) izkoriscevalec in 3) moral poslusati ideje “kar enega” folka, ki misli, da je primeren in pozvan da mi soli pamet.

Zato je edini nacin to, da me nekdo od headhunterjev najde, in mi ponudi boljso placo (v neto, ne bruto, ker slovenski davki so vsekani), in veliiiiko “bombonckov”, da bi sploh razmislil o tem. Takle mamo.

Vodstveni kader v resnih (ne-drzavnih) podjetjih se izbira preko headhunterjev in agencij za kadrovanje, ne pa preko oglasov v casopisih – fact. Komu se pa da ukvarjati z Janezom, ki je naredil ekonomsko fakulteto, zdaj bi pa on meneđžiral, malo morgen. Preklice se “rolodex” – ok, zdaj je bolj LinkedIn – in se stranki predstavi 2-3 kandidate za ozji krog.

Gospodarstvo v sloveniji ima problem v tem, da se nepotrebnezi in politika cisto prevec vtikajo vanj, in da imamo delovno zakonodajo iz leta 1974 – in s tem se nikomur ne da ukvarjati. Ce te ne rabim bos sel od firme, pa mi je popolnoma vseeno a imas doma 6 otrok ali 3 macke, in koliko casa ze delas v podjetju. Hvala, vase sluzbe ni vec, cez 30 dni imate zadnji dan, lepo se imjete, tule je pa odpravnina (14 dni za vsako leto). Bye bye, pa naj vas vrata ob izhodu ne udarijo v rit. Sindikati so pa itak sami sebi namen.

“pa že”, minimalna plača je – z namenom! – najnižja možna (znotraj okvirov, ki jih postavi država). Pravzaprav je cela minimalna plača (na liberalnem trgu delovne sile, kar, roko na srce, slovenski ni) popolnoma brezvezen konstrukt… Plača je toliko in toliko, ti se pa odloči, če bos za njo delal. Če boš je očitno dovolj, če pa ne, bo moralo pa podjetje delavca iskati drugje.

Lej, tole pa mal težko pogoltnem. Da niso tole samo tvoje mokre sanje?
In če je vse res kar pišeš potem sigurno veš, da imajo minimalno plačo mislim da v vseh evropskih država (nisem pa prepričanja) Vem, da jo imajo v Franciji, Nemčiji, Angliji ….
Tudi bolj liberalni trg ima varnostni ventil pred požrešnostjo kapitalistov.
In ne govori mi o sindikatih, ki je mogoče pri nas bolj tako tako, v Nemčiji in Franciji pa sigurno ni toliko popuščanja s strani sindikata.
Če imamo cene Evropske, sory bi morala tudi minimalna plača biti Evropska!
Vse ostalo je suženjstvo!!!!

Denar je, samo ga je potrebno prerazporediti. Nekateri imajo vJS npr. 6x višje plače od drugih, pa nimajo 6x višje izobrazbe. To je adijo pamet.

Tukaj bi se dalo marsikaj narediti, pa ne naredijo nič. Večina tudi v JS prejema minimalno plačo, čeprav tega marsikdo noče verjeti, so pa v JU in JS tudi tisti, ki prejemajo nenormalne vsote na mesec.

New Report

Close