Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija visok pritisk

visok pritisk

Spoštovani!
Stara sem 53 let. Lani poleti sem imela manjši poseg v bolnišnici in so mi namerili krvni pritisk 160/100. Pred tem sem imela pri obeh nosečnostih povišan krvni pritisk in sicer pri prvi pri 20 letu starosti, pri drugi nosečnosti pa pri 35 letu . Potem sem ga nekako imela v mejah normale. Lani v jeseni sem imela stresno obdobje, mama je imela infarkt, ki ga je na srečo preživela, vendar se mi je potem , ko je bilo z njo že vse vredu začel pojavljati neenakomeren utrip srca in glavobol. Merila sem si pritisk nekaj dni in ga namerila 160/100 do 150/95. Manj ga nisem imela. Šla sem k zdravniku, kjer sem tudi imela pritisk 160/100, zato sem dobila tablete Piramil 5 mg. Bila sem na EKG , krvne preiskave in tudi za ščitnico pa je vse bp. Po treh mesecih jemanja tablet mi pritisk zjutraj, ko vstanem nikoli ne pade spodnji pod 95. Vedno je v mejah 150/100 do 135/95. popoldne in zvečer pa je v mejah normale. Sedaj sem dobila za zvečer še tablete Lacipil 4 mg, katere vzamem polovičko. Po petih dneh je pritisk zjutraj še vedno povišan. tudi neredne utripe srca še vedno občasno čutim.
Prosim za vaše mnenje. Imam normalno telesno težo, tudi gibljem se, nordijska hoja vsaj trikrat tedensko po eno uro.Tudi hrano uživam čimmanj slano.

Sporočene vrednosti krvnega tlaka so blago nad zgornjo mejo normalne višine, kljub rednemu jemanju zdravil. Napisali ste, da so navedene vrednosti samo v dopoldanskem času in, da je krvni tlak v popoldanski urah v normalnih mejah To kaže na blago prenizke odmerke, ki jih vzamete v večernih urah. Predlagam, da povečate večerni odmerek Lacipila (4 mg). Piramil in Lacipil sta zelo priporočeni zdravili za vsakdanje jemanje in ju zdravniki zelo priporočajo. Če s predlaganim povečanjem odmerka še ne bo zadovoljivega padca tlaka lahko še nadalje povečate odmerek Lacipila na 6 mg, Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close