Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali artritis res tako zelo boli?

Ali artritis res tako zelo boli?

Moja mama ima baje artritis, nima sicer se izvidov, ampak neka zdravila ze jemlje. Ena tableta naj bi drzala 24 ur, ona mora vzeti dve, pa se trpi ponoci neznosne bolecine, vrat, noge, roke, ne more se premikat, en vecer je sla kar oblecena spat, ker jo je prevec bolelo.
Je to res artritis? Mora to tako zelo bolet? Zdravnika ima v sredo, prej noce poklicat, ker noce v bolnico in raje trpi ko kristus doma.
Ima kdo artritis tule, pa ce mi pove, ali bolijo samo sklepi ali cele roke in cele noge, da se ne mores premikat?

Katere tablete ima?

Sem ležal 1 mesec na revmatološkem. Nobeden ni tako zelo jamral.

Zelo boli ukleščen živc – išijas. Ampak z močnimi zdravili se da.

v družini imamoveč let primer revmatoidnega artritisa. Osebi otečejo sklepi, največkrat stopala na nogi, ali npr. palec na nogi, dlani, komolec. Po navadi se pojavi samo na enem delu, ali pa najprev udari v en del, nato pa še v ta drugi. Zdravil še nima. Ga boli, ne more nevemkaj delat, ko ima vnetje. Prste na rokah ima že povsem degenerirane (beri, če ne vidiš, ne verjameš, da je to možno), podobno je s stopali.

nova
Uredništvo priporoča

Če je tko hudo, si samo želiš v bolnico, da bi ti naredil vse preiskave in ti pomagal s pravimi zdravili. V zadnjih 10 letih je na tem področju medicina ful napredovala in ni več potrebe po deformaciji sklepov, saj pravočasno dozirana zdravila to preprečujejo. Najhujšim bolnikom pripadajo tudi biološka zdravila, tako da se živi brez bolečin in dokaj kvalitetno življenje kljub artritisu. Je pa res, da protibolečinska zdravila niso dovolj, pogledat jo mora revmatolog in ji dat pravo terapijo.

ZDRAVIL ŠE NIMA?? Kaj pa jemlje, kamilični čaj vsa ta leta?

Naj gre vendar zdravniku po napotnico za revmatologa. Priporočam bolnico P. Držaja v LJ.

So zdravila, ki omilijo bolečino in pa zdravila ki zaustavijo bolezen.

Moj mož je bil na pol invaliden, na kortikosteroidih … pa to bolj tako tako pomagal.
Rešil se je s strogo dieto. Malo poguglaj. Nekaterim pomaga že samo prehod na to, kar sicer imenujemo zdrava prehrana (ne, to ni isto, kar veliko starih ljudi pojmuje pod zdravo hrano). Ne vem, v kake ekstreme se je pripravljena podati tvoja mama. Moj mož recimo ne je več mesa (parkrat se je pregrešil z govejo juho in je bilo takoj poslabšanje za 70 procentov!!). Sicer pa je tema o tem tukaj gor že bila, če se ti ljubi malo pobrskati.

Mi lahko prosim poveš, kakšna stroga dieta je pomagala tvojemu možu? In po kolikem času so vidni rezultati ob novem prehranjevanju?
Hvala!!

Ja res.

Se strinjam z ‘Moj moz’.

Moja mama enako, na protibolecinskih tabletah med krizo, in kortikoidno injekcijo in je komaj malo razlike.
Najhujse je ponoci in zjutraj. Potem, ko se telo malo segreje, razmiga, je lahko malo boljse, a vseeno komaj skuha.
Artritis je degenerativna bolezen, se ne pozdravi. Ko pride to stanje, tako je. Lahko se pa omili bolecino med krizo (tudi moj moz ga ima, sicer se ‘mlad’, na hrbenici. Kriza pride dvakrat letno, ob vremenskih spremembah, ko ‘butne vlaga’ (ne zivimo v Sloveniji) pomaga mu pa strikten pocitek in vse mocnejse varijacije ibuprofena).

Kar se tice diete, je morda tudi odvisno od posameznika, s cim je telo ‘zastrupjeno’ da tam ven udari.
Mama npr je prekinila s kavo (tezko! ) in jo nadomestila z zelenim cajem. Konec bele moke in rafiniranega sladkorja.Takoj se je pocutila bistveno boljse kar ji tudi daje volje nadaljevati (brez kave npr)

Res ti ne bi rada podrobno opisovala. Na netu je tega res veliko, omenjene so najpogostejše stvari, ki poslabšajo stanje, osnovne smernice … Ne morem ti reči, delaj tako in tako, potem pa ne bo uspeha in boste rekli, da je tole s hrano lari fari.
Preberi si malo, mama naj izloči in omeji tisto, kar najpogosteje povzroča težave (sladkor, sol, kava, holesterolne zadeve), potem pozneje bo pa opazila še posamezna živila, ki ji naredijo dlabo (kot je zgoraj omenjena kava – mojega moža recimo ne moti, je pa res, da je ne pije redno). Poleg tega je moj mož malo pred tem imel še druge probleme in je bil itak na dieti … skratka, kar nekaj stvari se mu je usulo hkrati, pa se je lepo popravil in je zdaj lahko rečem zdrav (preteče maraton, tako da nekaj že mora biti na tem). On recimo od mesa je samo občasno ribe, ne uživa mlečnih izdelkov. Zdravil ne rabi več.

Tukaj je en precej podroben članek (naj ga mama prebere).

http://www.jana.si/2012/12/artritis-lahko-premagamo-s-hrano-/

Nadaljnje brskanje:

https://www.google.si/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&es_th=1&ie=UTF-8#q=revmatoidni{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20artritis{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20prehrana&es_th=1

Najbolje je pač poskušati izločevati določene vrste hrane. Pa ne mislite samo na “splošne dežurne” škodljivce (bela moka, sladkor). Moj artritis npr. podivja, če jem jabolka. Potrebno je natančno poslušati telo, pa se da zelo pomagati (me na kontroli zdravnik sprašuje kaj delam, da imam tako dobre izvide).

New Report

Close