Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek s.p., tujina in DDV

s.p., tujina in DDV

V mesecu decembru je s.p. zaradi poslovanja z tujo državo postal DDV zavezanec- normalni, ker bo letno presegel prag 50.000 EUR. Za mesec december ima izstavljen samo en račun za tujino in nobenega drugega računa. Zdaj mora oddat DDV. Kaj na obrazcu izpolni polje 12, tako kot je bil izstavljen račun???? Seveda je račun zaračunan brez DDV. na obrazcu je tako samo en znesek brez vračila ali doplačila DDV. Kaj mora izpolnit še kaj drugega??? Še kakšno drugo prilogo k temu oddat????
Hvala, drug mesec bo bolje, samo začet je težko.

Uf, hitro naredit samoprijavo … so 20.1. bi bilo potrebno oddati VIES-KO (rekapitulacijsko poročilo) in kadar je to, se tudi DDV-O oddaja isti dan, le rok morebitnega plačila ostaja zadnji delovni dan (če rekapitulacijskega poročila ni, se DDV-O oddaja zadnji delovni dan).

In ja, drži, zneske se vpisuje v rubriko 12.

Predvidevam seveda, da ste DDV številko dobili pred to dobavo in da je bil račun zaradi tega brez DDV, ker ste prodali zavezancu v EU.

Kaj pa je potrebno naredit v tem rekapitulacijskem poročilu???

Poroča se o poslih z zavezanci v EU (blago in storitve), kjer se DDV prenese na prejemnika.

Na tak način se tudi kontolira, ali je prejemnik pri sebi naredil samoobdavčitev.

Torej nujno rabim njegovo davčno številko???

Počasi – ko ste račun izdali, ste že imeli svojo DDV številko? Tujec je iz EU? Račun ste izdali brez DDV? Je bil račun za blago ali za storitev?

Ja sem se registriral pri davčni in dobil odločbo. Tujec je iz Avstrije. Račun je izdan brez DDV. Opravljena je storitev- prevoz z kombijem.

Prevoz blaga ali prevoz oseb? Od kje do kje?
(so razlike glede na vse to).

Prevoz blaga, kraj Graz, tam naloži blago in ga potem tam okrog razvozi k strankam.

In naročnik oz.prejemnik računa ima veljavno DDV številko?

Ja upam da, kako pa lahko to vem??? Gre za veliko podjetje iz Avstrije (DHL)

Naročilnica?? Na osnovi česa ste sploh izstavili račun?

In pri prevalitvi na tujca je njegova DDV številka na računu obvezna, prav tako tudi klavzula, na osnovi katerega člena se je DDV prenesel nanj.

Na osnovi pogodbe. Bom preveril, če je tam številka. Na računih pa pišem da DDV ni obračunan v skladu s 94. členom zakona o DDV. Bi moral še kaj drugega???

Na ta člen si se lahko skliceval do vstopa v sistem DDV, zdaj ne več.

Zdaj so lahko računi brez DDV samo pod posebnimi pogoji (prevozi v tujini za tujega naročnika, iz SLO v tujino…), klavzula mora biti v povezavi s tem.
Veljavnost DDV številke se lahko preveri tule http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=sl

Iskreno svetujem zdajle, takoj, do kakega računovodskega servisa s pogodbo, računom… cena za uro svetovanja bo manj kot pa plačilo napake.

Sklic na 94. člen po Zakonu o davku na dodano vrednost preneseno pomeni, da pravna oseba, ki to napiše, ni zavezanec za davek na dodano vrednost in zato ne obračuna davka na dodano vrednost na računu.

DDV iz naslova storitev, ki je opravljena za davčnega zavezanca ali davčnega nezavezanca iz članice EU (sem sodi tudi Avstrija), je zelo zahtevna, da se ne naredi narobe, ker je pri storitvah precej posebnosti. Odgovori, ki so napisani predhodno so žal zavajujoči in nepopolni.

Mislim, da vam navaden računovodja ne bo znal pravilno pomagati, sploh, če še nikoli ni delal za tujino. Najbolje, da se obrnete na strokovnjaka za davke in njemu plačate in potem bo vse tako kot mora biti. Pa srečno!!!

Sklic na 94. člen po Zakonu o davku na dodano vrednost preneseno pomeni, da pravna oseba, ki to napiše, ni zavezanec za davek na dodano vrednost in zato ne obračuna davka na dodano vrednost na računu.

DDV iz naslova storitev, ki je opravljena za davčnega zavezanca ali davčnega nezavezanca iz članice EU (sem sodi tudi Avstrija), je zelo zahtevna, da se ne naredi narobe, ker je pri storitvah precej posebnosti. Odgovori, ki so napisani predhodno so žal zavajujoči in nepopolni.

Mislim, da vam navaden računovodja ne bo znal pravilno pomagati, sploh, če še nikoli ni delal za tujino. Najbolje, da se obrnete na strokovnjaka za davke in njemu plačate in potem bo vse tako kot mora biti. Pa srečno!!![/quote]

Kaj je zavajajoče? Avtor na začetku ni povedal prav nič drugega, kot pa to, da je izstavil račun brez DDV tujcu… in glede na podatke seveda ni mogel biti popoln, če nihče ni vedel, kaj se je sploh zgodilo.

Sicer imamo drugačno storitev,ampak pri nas naročnik npr.Avstrija nam vedno posreduje svojo ATU številko,da lahko uveljavi Mwst. in mi na račun napišemo Mwst.ist laut punkt 1parag.46 MwstG nicht verrechnet.Je pa to storitev prodaje in montaže.
Enako za Hrvaško.
Drugač pa 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} ddv.S tem da imamo Avstrijko ATU in delovno dovoljenje v Avstriji in tam tudi plačujemo ddv.
Lahko pa pri njih na spletu preveriš ATU številko BMF

Sklic na 94. člen po Zakonu o davku na dodano vrednost preneseno pomeni, da pravna oseba, ki to napiše, ni zavezanec za davek na dodano vrednost in zato ne obračuna davka na dodano vrednost na računu.

DDV iz naslova storitev, ki je opravljena za davčnega zavezanca ali davčnega nezavezanca iz članice EU (sem sodi tudi Avstrija), je zelo zahtevna, da se ne naredi narobe, ker je pri storitvah precej posebnosti. Odgovori, ki so napisani predhodno so žal zavajujoči in nepopolni.

Mislim, da vam navaden računovodja ne bo znal pravilno pomagati, sploh, če še nikoli ni delal za tujino. Najbolje, da se obrnete na strokovnjaka za davke in njemu plačate in potem bo vse tako kot mora biti. Pa srečno!!![/quote]

Kaj je zavajajoče? Avtor na začetku ni povedal prav nič drugega, kot pa to, da je izstavil račun brez DDV tujcu… in glede na podatke seveda ni mogel biti popoln, če nihče ni vedel, kaj se je sploh zgodilo.[/quote]

Ne bom pisala celotne razlage zakonodaje, ker nimam časa.

Lepo pridno 🙂 ne odgovarjam na teme, ki se glasijo na tvoje nick, kot sem obljubila 🙂 (in obljubo bom držala), če se tema ne nanaša na tvoj nick in če imam čas pa napišem svoje mnenje, kot sem to storila tukaj in za napisanim tudi stojim 🙂

Vse dobro.

Kaj je zavajajoče? Avtor na začetku ni povedal prav nič drugega, kot pa to, da je izstavil račun brez DDV tujcu… in glede na podatke seveda ni mogel biti popoln, če nihče ni vedel, kaj se je sploh zgodilo.[/quote]

Ne bom pisala celotne razlage zakonodaje, ker nimam časa.

Lepo pridno 🙂 ne odgovarjam na teme, ki se glasijo na tvoje nick, kot sem obljubila 🙂 (in obljubo bom držala), če se tema ne nanaša na tvoj nick in če imam čas pa napišem svoje mnenje, kot sem to storila tukaj in za napisanim tudi stojim 🙂

Vse dobro.[/quote]

Niti se mi ne da niti snimam namena s kom debatirat, kdo ima prav in kdo ne, ampak glede na avtorjevo vprašanje se drugače ni dalo odgovoriti, saj je bilo potrebno vse podatke dobesedno izvleči iz njega.

Pa lep zasnežen dan!

Vse ID številke za DDV se lahko preverijo tukaj http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=sl

Za ostalo pa,enako kot pri predhodnici, poišči strokovnjaka za davke, da bo pogledal dejansko stanje po dokumentih in povedal kaj in kako…….ko bo urejeno, gredo isti poslovni dogodki po istem kopitu naprej; različne poslovne dogodke pa je ponovno potrebno davčno opredeliti.

Srečno!!!!

Vse ID številke za DDV se lahko preverijo tukaj http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=sl

Za ostalo pa,enako kot pri predhodnici, poišči strokovnjaka za davke, da bo pogledal dejansko stanje po dokumentih in povedal kaj in kako…….ko bo urejeno, gredo isti poslovni dogodki po istem kopitu naprej; različne poslovne dogodke pa je ponovno potrebno davčno opredeliti.

Srečno!!!![/quote]

Hvala,ampak mi že dolgo časa delamo v Avstriji od samega začetka,tako,da ne potrebujem pomoči.
Avtorici pa svetujem,za vsa vprašanja se naj obrne na Avstrijsko davčno,ker pri nas nimajo pojma in ti ne znajo svetovati.In ja takrat ti pomaga le dobro znanje jezika.

Vse ID številke za DDV se lahko preverijo tukaj http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=sl

Za ostalo pa,enako kot pri predhodnici, poišči strokovnjaka za davke, da bo pogledal dejansko stanje po dokumentih in povedal kaj in kako…….ko bo urejeno, gredo isti poslovni dogodki po istem kopitu naprej; različne poslovne dogodke pa je ponovno potrebno davčno opredeliti.

Srečno!!!![/quote]

Hvala,ampak mi že dolgo časa delamo v Avstriji od samega začetka,tako,da ne potrebujem pomoči.
Avtorici pa svetujem,za vsa vprašanja se naj obrne na Avstrijsko davčno,ker pri nas nimajo pojma in ti ne znajo svetovati.In ja takrat ti pomaga le dobro znanje jezika.[/quote]

Super 🙂

Samo da nekaj še dodam:
– če SLO podjetje dela v Avstriji in je pridobil avstrijsko ID številko za DDV, potem mu bo pomagala davčna uprava Avstrije, kot piše kačji jezik
– če SLO podjetje opravlja dela iz SLO za Avstrijskega naročnika (zavezanca za ddv ali nezavezanca) mu bo avstrijska davčna težko pomagala, ker mora vse delati po SLO zakonodaji.

Link za preverjanje ID št za ddv je mednaroden in je sistem v katerega so vljučene vse države članice in je tekoče ažuriran, v njem samo niso vidni podatki, ki so vidni v Eurofiscu, ker imajo do teh podatkov dostop samo davčne uprave iz vseh držav članic.

New Report

Close