Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek prosim še nam pomagajte z nasveti kuhanja

prosim še nam pomagajte z nasveti kuhanja

smo na tesnem z denarjem,oklestili smo stroške kjer smo lahko,vendar po vseh izračunih si v trenutnem obdobju ne moremo privoščiti dati za hrano na dan več kot 6€,za dva odrasla in 2 otroka(7,9).
kuham sama doma,kupujem na akcijah,se odpovedujemo vsem priboljškom,sama lahko jem zelo malo,vendar mož rabi konkretne obroke in otroka sta tudi v fazi odraščanja,tako da rabita tudi dovolj “močno” hrano za razvoj.
v zadnjih tednih smo kuhali predvsem testenine ker so poceni s paradižnikovo polivko,riž,kašo in razne zelenjavne mineštre,kislo zelje in krompir,.mesa zelo malo,ker sem vsakič porabila že 5€ samo z nakupom kosa mesa.o ribah sploh ne govorimo že 2meseca,pa tako radi smo jih imeli.
kako naj skombiniram jedilnik da nasitim družino in da je tudi zdravo in da me ne stane več kot 6E dnevno.rabimo pa zajtrk,kosilo in večerjo?!
prosim za kakšne konkretne jedilnike
hvala vsem

Najprej povej kje ste oklestili stroske…pred hrano se namrec da marsikaj zreducirat…

S tem denarjem je nemogoče kogarkoli nasititi. Niti ene osebe, ne pa družine. Kje ste se pa tako zakalkulirali? Nimate prihrankov? Zakaj raje ne premišljujete, kje bi dodatno zaslužili nekaj sto evrov za hrano? Jasno na črno, ampak vsi zdaj tako delajo.

nova
Uredništvo priporoča

Pred enim letom sem za jedilnik pon-pet prisla cez z 20 eur, danes me pride cca 40 iste jedi….

Sedaj bo polno nasvetov o poceni kuhanju. Ampak moja izkušnja je, da za res normalno aktivne ljudi (npr. en delavec ki lazi cel dan gor pa dol po lestvi+ prenaša razne škatle, pa dva odraščajoča otroka s kakšnim fajn aktivnim nogometom) ne mreš futrat samo z makaroni in zeljem v mikro količinah.

Dobra kila zelja je čez evro in zraven rabiš še krompir ali meso. Makaronov brez solate ne moreš jest, razen če narediš že zelenjavno omako ali zloženko. Plus 4 kosi kruha zjutraj + nekaj zraven (mleko/ jabolko/ maslo) pa še večerjo moraš sprovest.

Mi imamo danes npr. pol piščančjih prsi n trakce s tremi popečenimi paprikami +solato, pa sem že na 4 evre. Zdaj pa še 70 centov za pol kile kruha in 1, 5 za 4 jogurte ali pač liter, pa fajn je met še vsaj eno mandarino na osebo.

Vem ni ti lahko, res pa da gre s krompirjevimi golaži, enolončnicami, in rižotami s skodelico graha + solato

Nisem zdaj točno računala, pa tudi ne vem, če je zelo zdravo ampak npr.:

Z: banana
K.goveja juha (skuhaj velik lonec, da jo imaš vsaj za 2x ali 3x), meso iz juhe (malo ga prihrani za naslednji dan), krompir, zelena solata
V: polenta z mlekom

Z: kruh z mlekom
K: polpeti narejeni iz govedine, ki se je prejšnji dan kuhala v juhi (dodaš še jajce, star kruh namočen v juhi ali mleku, sol, poper, čebulo, peteršilj), pire krompir, solata
V: navadni jogurt (lahko dodaš sadje ali žlico marmelade ali ovsene kosmiče) (velikokrat v trgovini vidim, da imajo znižane jogurte pred iztekom uporabe, ki so za moje pojme še kar nekaj dni čez rok čisto v redu)

Z: kruh z maslom in medom, čaj
K: goveja juha, ki si jo prvi dan skuhala v večji količini, rižev narastek
V: ocvrta jajca, kruh, čaj

Z: ovseni kosmiči kuhani na mleku
K: musaka (mleto meso ni tako drago, lahko dodaš tudi zelje)
V: kruh s skutnim namazom, mleko

Z: kruh, sir, čaj
K: fižolova mineštra (dodaš malo slanine za okus), palačinke
V: mlečni zdrob

Upam, da sem kaj pomagala. Pa srečno.

Za zajtrk ovseni kosmiči (nasitijo za zelo dolgo), lahko nakupiš semena – lanena, sončnična, naribaš noter malo temne čokolade, mogoče kakšen lešnik – kupiš večje količine direktno pri biotopu kakšen žakelj npr http://www.biotrgovina.com/spletna-trgovina.

Ampak merkatorjevi bio 500g = 1e. Liter mleka 0.8e. = 2e zajtrk za 4

Pasulj za kosilo (kupiš suh fižol za 1-2e, ga namočiš, itd), hrenovke narežeš na koščke (1e), štruca kruha 0.8e.
ali
krompir (1e), špinača (1.4e v hoferju, zamrznjena), jajca na oko (1.5e)
ali
pašta fižol ali jota (krompir, fižol, spet nekaj dimljenega na koščke)

Za večerjo juha iz sezonske zelenjave (npr porova juha s krompirjem pride kar poceni), bučna juha, ohrovtova juha. Zraven pa ješprenj s korenčkom in grahom, popražen na čebuli. (ješprenj 1e, korenček 0.5e, grah konzerva 0.6e).

Carski praženec?

Skratka, veliko beljakovin imajo stročnice (fižol, čičerika, bob, grah), raje kupuj osnovna žita: ješprenj, pira, ker bolj nasitijo.

6e je res zeloo malo in mi je kar težko, ko iščem ideje, ne vem, če ti bo kakšna prišla prav… Tudi ne vem, kakšne so trenutno akcije, ker že 2 mes ne hodim v trgovino. Predvsem si ne očitaj preveč. In upajmo ČIMPREJ na boljše čase.

Otroka nimata kosila v šoli? Naša dva ga imata in zato doma samo večerjata. Ne zato, ker ne bi mogli financirati dveh kosil, ampak ker je podvajanje kosil brez veze. Pa sta najstnika in tudi oba trenirata. Če kuham kosilo le za naju z možem, je precej enostavneje, ker jeva v glavnem zelenjavo z domačega vrta, ene 3x tedensko zraven meso zanj, jaz ga ne maram. Otroka pa povečerjata vsak kos kruha in kaj zraven, strošek neznaten. Ne vem, včasih razmišljam, če bi lahko le po svoji želji kuhala, bi za hrano dala res minimum, ker mi je najljubše jesti zelenjavo in kakšno žitno kašo zraven, pijem skoraj izključno vodo.
Če ste res v riti z denarjem, imajo otroci ziher zastonj obroke v šoli. s tem je pa velik pokritega.

Veš kaj, če kuhaš doma, pa res ni problem priti skozi s takim denarjem. Je pa res, da moraš malo zavihat rokave. Jaz pripravljam večino stvari sama doma, to je: vlečeno testo (štrudlji vseh vrst, štruklji) , kvašeno testo (rogljički, kruh, buhtljni, gibance), seveda je nadev bolj skromen, ampak naješ se itak testa, potem rezance, ribana kaša, njoki, palačinke, razni kompoti iz sadja, ki je že skoraj za odpis. Fižol iz Lidla je poceni in je vsaj 1-2x tedensko pri nas na mizi, ima beljakovine in odlično nadomesti meso. Da ne govorim o krompirjevih jedeh (na 1001 način), zelje ni tako drago (nekje 1,5€ kg) in ga imaš lahko celo za dva dni. Ker ni denarja za klobase in ostale prekajene zadeve, kupujem v Tušu zabelo in odlično nadomesti okus po mesnini.

Ravno danes kuham kremno juho iz brokolija ( cca 1€), zraven bo pa šmorn.

Kupuj pa meso, ki je cenejše, v Tušu sem ta teden kupila sveži svinj.vrat po 3.67€ kg in evo, zraven pa krompirjeva solata in je zopet odličen obrok.
Drugače pa kupi mleto meso in lahko kg mletega razdeliš na recimo 5 delov, potem pa imaš za rižoto, makaronovo meso ali pa omakca z malo zelenjave in pire krompir zraven. Tudi pišč. jetrca niso draga, pa ledvičke, pa sv. hrbtišče iz katerega lahko skuhaš juho, potem pa se obere meso iz kosti in zraven fižolova solata ali kislo zelje na bučnem olju.

Ma ni da ni. Čeprav je tudi pri nas fin. kriza, mi jemo kot bogovi. Ker ne gre za to, koliko imaš, ampak kako znaš tisto kar imaš obrnit. Eni lahko imajo veliko denarja, pa jedo kot reveži (razne šnicle in pomfri), mi imamo malo in jemo kot bogataši.

pa lepo podzdravljena.

Zajtrk: kruh, maslo, marmelada, jajca….. čaj

Topli obroki: polenta, jetrca, slako zelje, palačinke, kostna juha …

Če imaš možnost (jaz imam) poišči v trgovinah police s hrano, ki je pred iztekom roka. Po polovični ceni.

Lahko spečeš jabolčni štrudelj.

Jaz velikokrat zjutraj nimam pojma, kaj bom kuhala. Grem v trgovino, prečikiram hrano pred iztekom roka (vedno je nekaj) in kupim, kar imajo:

– aha dobim pol kg mletega mesa za 1,2o € in imamo musako ali polpete
– “”” dobim krvavice za 1 € in zraven malo kislega zelja
-“””” dobim piščanca za 2 €, nekaj spečem, drug dan za enolončnico
itd. itd.

Tako kupujem tudi jogurte po 20 centov, slabše banane ali jabolka…. tudi kakšno sladkarijo, salamo….

Jemo tisto, kar dobim in mislim, da DOBRO jemo za malo denarja. Kruh kupujem čisto navadni (štuca 80 centov). Pa seveda kakšen izdelek iz akcije….

Mislim, da tako prišparam tudi do 100 € na mesec. Vsekakor pa samo pri kruhu (ne vem, kdo kupuje najdražje hlebce) par 100 € na leto. 🙂

Eh, saj je malo bedno vse skupaj, ampak edini način – da kupuješ hrano, ki je pred potekom roka ali pa super akcije.

Mislim da je imel Lidl pol kg mletega mesa 1,99€. Iz mletega mesa se lahko naredi 100 jedi. Omake za testenine, rižota, mineštre, segedin,… Večina tega se lahko uporabi za dva obroka. Paradižnikova omaka v Evrospinu je 80c za en liter. Če kupiš skuto pred potekom stane pol kg 1€. Sama pa narediš namaz (malo rdeče paprike, sesekljana čebulica, začimbe,… domišlija) in je vsaj za dva dni za namazat za zajtrk ali večerjo. Kruh kupuješ star en dan ko je znižan od 30 do 50 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, da ne govorim da so narezane štruce kruha že 1€. 10 jajc že kupiš od 1,60 € naprej. Pržganka za večerjo te stane zelo malo. Lahko tudi močnik. Kuhan na mleku ponavadi otroci radi jejo. Mleko imaš v diskontih od 60c/litr.

lp, ela s

ps: in naj se tako šparanje čimprej konča

Aja, pa perutnina ptuj ima včasih ful dobre akcije – se splača pogledat na spletno stran kdaj.

še 2 ideji: faširano meso za bolognese omako, čičerikini polpeti (falafel)

avtorica: s kerga konca si?

javi se mi prosim na [email protected]

srečno!

Ali za otroka plačuješ kosilo v šoli? Koliko te stane?

res hvala vsem za konketne jedilnike,saj nekako gre,lačni nismo,vendar že malo preseda enolični jedilnik. bi pa si mož želel malo več mesa,ampak je kakovostno meso kar drago. mislim da se bo moral zaenkrat zadovoljit s kakim jetrci in podobnim namesto šnicla.

V bistvu to ni šparanje. Pač ješ sezonsko zelenjavo (zdaj jabolka, zelje..).
In prav imaš – en dan star kruh za polovično ceno – pa saj ni nič narobe z njim:-))

Noro je kupovat zdaj plastični paridižnik po 4 €, grozdje ena sama kislica, vodeno solato ipd.

Vsaj meni je to noro, vidim pa, da ljudje kupujejo :(. Jaz grem rajši za ta denar na izlet.

Seveda si pa včasih privoščim/o tudi pečenke, torto in top dobrote.

Se zmeri nisi napisala…
Imate najcenejsi strom, internet, telefone, dizla, kako je s kurjavo, ste naroceni na cajtunge, placujete ksne brezvezne stvari aka zivljensko zavarovanje itd…

To so prve stvari k jih je treba poslihtat…

Pa saj je rekla, da so znižali na minimum!

Okej cajtengi je stran vržen keš. Pa šparat elektriko.

Potem te zanima kurjava. Tudi če imajo kurilno olje – kaj misliš, da bodo šli zdaj kupovat novo peč na drva, drva?? To stane, dečko!

Potem dizla….. kaj misliš, da bodo prodali bencinarja za 800 € in kupili eno staro garo na dizel?

Zavarovanje! Kaj misliš, da se bodo kar na brzino odjavili in ven dobili “klinac palac”?

Čudno da jim ne svetuješ, nak gredo za ene par mesecev pod most! 🙁

Tuš – zelje, kilogram manj kot 30 centov, kilogram korenja manj kot 50 centov, evo dve kili zelenjave za manj kot euro. Špar imaš piščančja bedrca po 2,56 € kilogram, a ja, vi bi šnicle, sorry …

Kaj pa je z jetrci narobe?? Mi jih večkrat jemo, pražena s čebulo, poceni in dobro.

samo ne dovoli si, da pristanete na najcenejših makaronih in drugih OH, ko pa vse te zadeve lahko narediš sama doma, za polovično ceno in neprimerno bolj zdravo!

recimo ravioli so res najenostavnejša možna jed (poišči recepte ne googlu in vzami tistega, ki ti najbolj ustreza), v nadev pa daješ lahko vse, od zelenjave, do mletega mesa (pa ne tistega ultrapoceni v vakuum pakiranega!) … zapomni si da raje daj manj, pa bolj kvalitetno (pojdi na tržnico in kmeta prosi za dodatni popust ali da ti da nekaj za povrh), ker kvaliteta je mnogo bolj hranljiva in te nasiti.

potem razni njoki, široki rezanci, polente ipd. … vse to je res zelo enostavno narediti sam … zraven pa omakce, ki jih prav tako delaš sama … ne kupuj že pripravljenih, ki so polne nekih dodatkov in drage.

kar se mesa tiče pa ne kupuj samo kosov … recimo filejev, ampak kupi celega piščanca, na akcijah so ponavadi res ugodne cene, pa celega porabiš … nekaj za omake, nekaj za fileje, kosti za juho …

Nič ni narobe z jetrci.

Je pa močno narobe s tvojim posmehljivim “tonom” pisanja. Boš čez eno leto, ko bodo jetrca 8 eur na kilo, pri njih doma pa bo 5 eur za dnevni obrok, pisala kaj je narobe s travo iz mestnega parka?

Žal je s tem ogromno dela in če kupiš kruh z 1€,moka stane enako ali še manj in dobiš iz kg moke naprimer dve štruci,je še vedno za preveč delat. Žal je lažje nekaj kupit v vrečki zapakirano in vržeš v vrelo vodo,5min.in je gotovo,gor flikneš omako iz konzerve,ki skoraj toliko stane kot 0,5kg mletega mesa.

Veliko so napisali glede rib, za katere praviš, da jih imate radi pa takole, sardince niso drage 3 – 4 € za kg in če jih sfiliraš in opohaš jih imaš dobre pol kile za vse štiri, pa krompirjevo solato in pržganka, to mi je njami kosilo, tudi zajtrki nipotrebno, da je vsak dan nekaj drugega,če otrok popije skodelico čaja in poje kos kruha z maslom in medom je čisto dovolj, saj zjutraj ni toliko časa, da bi kuhal in cmaril, čaj pripraviš zvečer in ga samo pogreješ. Če živite v bloku in nimate zemlje je res vse dražje, razmišljaj o najemu njivice, sama dam v skrinjo ni da ni od pese, kumar, bučk stročjega fižola, špinače, jušnih vrečk, petršilja, zelene , naredim vrečke za obaro.
Kislo zelje lahko kupiš pri velepridelovalcu kjer je 10 kg kislega zelja ali repe 7 €, potem pa ga jemlješ postopoma na zelje ali repo pa daš veliko PVC vrečko napolnjeno z vodo toliko, da jezelje ali repa pokrita, ni nobenega vonja in zdrži tudi v bloku v kleti ali če ni mraza na balkonu. Kislo zelje z ajdovimi žganci (ajdovo moko zmešaš z nekaj bele so še boljši), za zabelo ocvreš slanino in imaš mast in ocvirke. Ričet ali ješprenj je še boljši če vanj daš kakšno obrano dimljeno kost, ki jih dobiš pri mesarjih, naš ima tako dobre, da ima to vedno na zalogi in jih dajem za izboljšanje okusa v ričet, pasulj, paštofižol, joto, zdraven pa palačinke z mrmelado (ko je sezona jo skuhaš sama pa če tudi samo jabolčno, dodaš morda nekaj jagod ali borovnic), možu za večerjo fižol z dvematrdo kuhanima jacema in kos kruha je kar nasitno. Otroka za večerjo gres, mlečen riž, pire krompir z jabolčno čežano, sobota innedelja ko je več časa narediš pica burek, zamesiš vlečeno testo ga namažeš s paradižnikom , dodaš origano šampijone podušiš na čebuli in česnu in potreseš zaviješ in spečeš odlično nasitno in poceni (gobe so lahko iz konzerve ali pa takrat ko so v akciji). Solata radič štrucar ni tako drag, da je le nekaj zelenjave. Iz krompirja se naredi ni da ni krompirjev golaž, zdraven pa pohana jabolka poceni in odlično, njoki z drobtinami in soolata, krompirjev zavitek (nadev pljuben ocvirki s ćesnom, obrane suhe kosti narezano dodaš jajce in pomažeš zaviješ in spečeš), pohane šnite kot sladka jed po enolončnici ali za večerjo. Splača se kupovati na veliko (jabolka na gajbe, zelje, repo, jeseni zeljne glave, krompir,) .
Upam, da sem ti natresla nekaj idej, meso v končni fazi ni drago mleto meso 1 kg za cca 5 € imate za 3 x recimo o,50 kg za lovsko pečenko, 30 dkg za musako, 20 dkg za špagete bolonez (vrečka za omako v Lidlu je cca 0,40 €. Kurja jetrca 0,5 kg 1,70 € v omaki je za vse štiri dovolj, sv, jetra so tudi poceni, lahko narediš zrezke in jih spohaš to so imeli radi tudi naši otroci.
Pa ne misli, da so to jedilniki samo za tiste ki imajo 6 € na dan za hrano vse to jemo tudi mi pa mi ni treba šparati pri hrani ampak pač nismo presrani važno je da je vse okusno in sveže. Otrokom pa le nameni dnevno vsaj 1 pomarančo, ali 2 – 3 mandarini, banano pač nekaj od sadja.

Nič ni narobe z jetrci.

Je pa močno narobe s tvojim posmehljivim “tonom” pisanja. Boš čez eno leto, ko bodo jetrca 8 eur na kilo, pri njih doma pa bo 5 eur za dnevni obrok, pisala kaj je narobe s travo iz mestnega parka?[/quote]

Meni se moje pisanje ne zdi nič bolj posmehljivo od njenega “se bo pa mož moral zadovoljiti z jetrci namesto šnicla”.

Dokaj poceni so enolončnice, zraven palačinke, frtalje, zdrobovi cmoki, krompirjevi njoki. Maslo kupi v Hoferju je dobro in ni drago.
Vsekakor pa pride v poštev tudi polenta, rižote, mlečni zdrob, rižev narastek, pecivo z jabolki (biskvitno pecivo noter naribaš dve jabolki), jogurti v akciji. Tudi v mesnicah je včasih meso v akciji in ga kupiš in daš v skrinjo.
Splača se ti kupiti tudi fižol in ga skuhati eno veliko kozico in dati po posodicah v skrinjo. Potem ga lahko porabiš v solati ali za pašto-fižol.
Zelenjavo mogoče dobiš malo ceneje pri kakšnem kmetu – mogoče imate doma kaj zemlje.
Vse dobro, upam, da se izvlečete iz krize.

New Report

Close