Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek vzdrževani član

vzdrževani član

Od aprila sem vzdrževana oseba za dohodnino. Prej sem imela nadomestilo, ki znaša bruto nekaj manj kot tritisioč. Sem lahko vzdrževana oseba za dohodnino za celo leto.

http://www.durs.gov.si/si/davki_predpisi_in_pojasnila/dohodnina_pojasnila/brosura_odmera_dohodnine_za_leto_2014/#c22225

Kdo so vzdrževani družinski člani
Zakonec ali zunajzakonski partner (ki živi z zavezancem najmanj eno leto v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih izenačena z zakonsko zvezo), ki ni zaposlen in ne opravlja dejavnosti, nima lastnih sredstev za preživljanje oz. so ta manjša od olajšave za vzdrževanega družinskega člana (sorodstveno razmerje C).

Višina olajšav (za leto 2014)
Posebna olajšava za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana znaša 2.436,92 evrov.

Tudi sama sem na tem, da moram do konca januarja, (oz v prvih dneh februarja) javit, da sem možev vzdrževani član. A obstaja kakšen obrazec in kam točno to javit?

Samo za tiste mesece, ko je bil tvoj dohodek nižji od 200 in nekaj €.

Barca, če prav razumem, ne morem biti celo leto vzdrževani član, ker so moji dohodki višji kot 2400. Sem pa lahko del leta.

Vzdrževan si lahko v tistem mesecu, ko ni bilo dohodka. Se pravi januar do marec odpade.

Tule, ampak javit mora tvoj mož v svojem imenu, da te vzdržuje, ne ti.
http://www.durs.gov.si/si/fizicne_osebe/dohodnina_za_fizicne_osebe_obrazci/odmera_dohodnine/vloga_za_uveljavljanje_posebne_olajsave_za_vzdrzevane_druzinske_clane_pri_informativnem_izracunu_dohodnine/

Obrazec pa pošlješ na svoj sektor za davke, FURS.

Se pravi, bi lahko tudi mene moj dal pod vzdrževane družinske člane? Celo leto nisem imela dohodka, razen socialne pomoči. Skupaj živiva že več kot dve leti, je le ena stvar. Stalen naslov imam drugje. Bi ga morala imeti pri njem? Hvala.

Kdo so vzdrževani družinski člani
Zakonec ali zunajzakonski partner (ki živi z zavezancem najmanj eno leto v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih izenačena z zakonsko zvezo), ki ni zaposlen in ne opravlja dejavnosti, nima lastnih sredstev za preživljanje oz. so ta manjša od olajšave za vzdrževanega družinskega člana (sorodstveno razmerje C).

Hmm, razumem Barca, vendar me bega stalni naslov. Ga imam drugje, pač se nepremičnina prodaja in ga ne bom spremenila, dokler se ne proda. Živim pa dejansko z novim že dve leti. Kak nasvet? Naj me da v vzdrževane člane ali ne, glede na to, da imam drug stalni naslov.

Kaj pa začasni naslov?

Kolikor so meni razlagali (sicer ob nakupu hiše), se lahko partnerska zveza dokaže tudi s pričami. Potemtakem ni potreben enak naslov.
Kako pa to, da nimaš začasnega bivališča pri njem? Če ga imaš, je pa to tako ali tako rešeno potem.

Je kje kakšna razlaga od FURS-a, da ta trditev drži? Kolikor vem, lahko izkoristiš toliko svoje splošne olajšave, kolikor jo lahko, ostalo pa lahko koristi partner oz. tisti, ki te vzdržuje, če je tvoj družinski član.

New Report

Close