Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kaj bi naredila Barca, če bi imela kredit v CHF

kaj bi naredila Barca, če bi imela kredit v CHF

Na kratko: imamo stanovanjsko posojilo v CHF od leta 2008, za odplačati ga je še 20.000 EUR, kaj naj naredimo?

Kaj bi naredila Barca, ne vem. Vem pa kaj bi naredila jaz. Pozanimala bi se na bankah, kakšne so opcije za poplačilo obstoječega kredita z novim kreditom. Pa to ni isto, kot znižanje anuitete na račun podaljšanja dobe odplačevanja.

Točno tako, 20.000€ poplačaš z novim kreditom.

problem so tisti, ki so vzeli 100.000€ kredita in imajo danes po 8 letih še 140.000 za poplačati. Kredita pa ni možno vzeti pod nobenimi pogoji.

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]
nova
Uredništvo priporoča

Zakaj hudiča vse skrbi znesek, ki ga imajo še za odplačat? Pa brezvezne debate o glavnicah?
Po pogodbi se odplača tolk in tolk obrokov in konc…če je pogodba na 10-15 let, se preplača 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} kredita, če je 20-30 let, pa 100-150 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več…in s tem se je treba sprijaznit…..obrok se pa spreminja pač glede na klavzule v pogodbi…

kaj pa reprogramiranje obstoječega kredita?

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

Šla na banko, če gre spremenit CHF kredit v EU kredit ali pa najela novega v EUR, da bi poplačala starega (ravno včeraj sem brala v časopisu, da se banke hvalijo, da to zdaj omogočajo).

Odplačaj če lahko, drugače spremeni v eur. Ne bom spraševal zakaj nisi tega naredila pred 3 leti, ko si jih prvič dobila po riti….

Ti seveda ne razumeš pojma preplačati…..

Mislim, da Barca sploh ne bi vzela kredita v CHF, ampak bi se držala tega, kar pravijo razni strokovnjaki in analitiki: Kredite jemljite v domači valuti. Včasih je bil to tolar, zdaj je evro!

To težavo bo itak morala država rešit, tako kot je obljubila Hrvaška svojim ljudem. Seveda pa nikakor ni res, da ljudje niso bili opozorjeni, tako kot sta ta dva včeraj razlagala v tv prispevku. Ne razumem, zakaj vraga more vsak danes lagat? Opozorila so še kako bila, pa so se ljudje raje odločali, ker so pač bili ti krediti malenkost ugodnejši.

. .......................................................................................................................................................................................... Več ljudi brez dlake na jeziku...in bi se sčasoma rodilo upanje za boljši svet... ...........................................................................................................................................................................................

Ti seveda ne razumeš pojma preplačati…..[/quote]

In kaj je treba tle zastopt?

ste res pametni eni…kot novinarji po raznih POP tv in A kanalih…ko smo jemali kredit, bi lahko vzeli isti znesek v eurih za 20 let (450 mesečno) ali pa CHF 15 let (470 eur mesečno)…le kaj bi vse ve pametne glavce napravile…zato pa nas je toliko, ker smo bili vsi tako “pametni”…takrat je bilo pač to najbolj ugodno in mogoče za nekatere edino možno glede na rezultate predhodnih 5 let

je pa res finta to, da bi kredit že zdavnaj odplačali, če ne bi takrat komplicirali na banki glede max zneska, ki smo ga “lahko” po njihovem odplačevali…če bi takrat začeli z zneskom, ki ga plačujemo zdaj, bi ga odplačali v 10 letih ali še prej…pa ni bilo možno…prava komedija za moje pojme…max smo lahko vzeli npr. 400 eur, ko se je čez nekaj mesecev obrok zvišal za 70 eur, nas pa ni nihče vprašal, koliko nam ostane 🙂

Ti seveda ne razumeš pojma preplačati…..[/quote]

In kaj je treba tle zastopt?[/quote]

Da je ENAK (vnaprej znan) znesek obroka v CHF danes vreden bistveno več € kot pa en mesec ali dva nazaj.


Seveda omogočajo, ker (predvidevam) na ta račun spet lepo služijo.
Spet plačaš stroške odobritve, zavarovanja……

In kaj je treba tle zastopt?[/quote]

Da je ENAK (vnaprej znan) znesek obroka v CHF danes vreden bistveno več € kot pa en mesec ali dva nazaj.[/quote]

Nič še ni določeno, po predvidevanjih pa bo obrok višji za 15-20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}…pri 200 € obroka to niti ni kšna blazna panika…bomo vidli kako bo konc mesca, ko se trga obrok…


Seveda omogočajo, ker (predvidevam) na ta račun spet lepo služijo.
Spet plačaš stroške odobritve, zavarovanja……[/quote]

Ne, ravno o tem sem včeraj brala v časopisu, da nekatere banke teh stroškov ne bodo zaračunavale…


Seveda omogočajo, ker (predvidevam) na ta račun spet lepo služijo.
Spet plačaš stroške odobritve, zavarovanja……[/quote]

Ne, ravno o tem sem včeraj brala v časopisu, da nekatere banke teh stroškov ne bodo zaračunavale…[/quote]

mogoče se bo res katera temu odpovedala, bodo pa not prinesle z obrestnimi merami. Mi smo na polovici in me je prav groza. tak kredit, da smo si lahko privoščli eno stanovnjce, k nam je že tko premalo (ampak nekam je blo treba it!) , zdej pa taki šoki. če vzamem nov kredit (če ga bodo sploh dal) ga moram spet vzet na 20 let in je tko, kot da teh 10 let nisem plačala nič. Pa obrok bi bil tak, kot je zdej povečan obrok od CHF. Ma..za zjokat mi se je.

Joj, joj, joj…….

Kakšna konverzija nekaj, to govorijo samo tisti, ki ne razumejo. Pustimo ob strani, da takrat, ko je bilo možno najeti kredit v CHF (zaradi izjemne ugodnosti), nihče ni pomislil, da bi se zavaroval pred valutnim tveganjem (nič novega; osnove poslovnih financ), itd., je kar je, preteklosti se ne da spremeniti.

Trenutno je najbolj, da vsi, ki ste panični (kar je normalno, sploh iz zornega kota, da ljudje vedno postanemo panični, ko trčimo v neznano), se poskušate umiriti (tako ali drugače), panika ne bo pomagala, kvečjemu še kakšno neumno odločitev boste sprejeli. Nato stopite do svoje banke prosite za INFORMATIVNI IZRAČUN, če naredite konverzijo (upam, da vas ne bo vrglo, ko boste videli številke).

In potem, ko boste imeli oba izračuna (nič drugega, pozabite novinarje, forume itd.) se odločite kaj in kako naprej in predvidevam, da boste vsi ostali pri obstoječem krediti CHF. Valuta bo seveda tudi v bodoče nihala v + in v -, kot je to običajno, tako je bilo in tako bo.

Na podlagi izračunov, potem lahko vprašate v banki, kaj bi bilo dobro storiti in mogoče bi jim tokrat veljajo prisluhniti, ne pa samo gledati na trenutno finančno ugoden učinek. In če ne sedaj, mogoče bo boljši čas za konverzijo ali poplačilo kdaj v prihodnosti.

Sočustvujem z vsemi, ki so se v tem znašli in resnično upam, da se bomo ljudje počasi naučili, da nekaj kar trenutno izgleda poceni ni nujno, da bo tako tudi čez 10, 20, 30 let in kadar se odločamo na dolgi rok, vsekakor velja veeeeeeelika previdnost in dobro je pridobiti mnenje strokovnjaka, pa čeprav proti plačilu.

Z zgornjim mnenjem se strinjam z izjemo strokovnjaka (proti plačilu?). Po mojih izkušnjah takega strokovnjaka ni; sami morate preštudirati svoje opcije in se odločiti. Samo vi veste, ali lahko npr. z nakupom še počakate, kakšen je vaš najvišji strošek za obrok kredita, kako je s službo … Moj nasvet je torej zbiranje informacij, razmišljanje, pogovor s prijatelji, znanci …, nato pa samostojna odločitev.
Kje pa bi sploh iskali (plačljivega) strokovnjaka?! V NLB?

Ne, ne nikakor NLB!

Hmmmmm, kako bi to čim lažje razložila, kje najti strokovnjaka: npr. v velikih podjetjih, ki veliko izvažajo na različne svetovne trge, obstaja oseba (ali več), ki ureja vse glede zavarovanja pred valutnimi tveganji; pa tudi kdo drug bi se našel (npr. sodni izvedenci za poslovne finance, bi to morali poznati), itd. Zakaj sem napisala proti plačilu? Ker lahko, da bo ta strokovnjak naredil to zastonj (to naredim običajno sama, razen, če se že v naprej to od mene pričakuje) ali pa bo rekel, da naredi to za neko protiplačilo (je bilo kar nekaj takih primerov). Bi pa to moral znati narediti asistent predmeta Poslovne finance, profesor predmeta Poslovne finance, naš minister za finance, itd.

Ti seveda ne razumeš pojma preplačati…..[/quote]

In kaj je treba tle zastopt?[/quote]

Ne razumeš pojma preplačati…..

Ne, ne nikakor NLB!

Hmmmmm, kako bi to čim lažje razložila, kje najti strokovnjaka: npr. v velikih podjetjih, ki veliko izvažajo na različne svetovne trge, obstaja oseba (ali več), ki ureja vse glede zavarovanja pred valutnimi tveganji; pa tudi kdo drug bi se našel (npr. sodni izvedenci za poslovne finance, bi to morali poznati), itd. Zakaj sem napisala proti plačilu? Ker lahko, da bo ta strokovnjak naredil to zastonj (to naredim običajno sama, razen, če se že v naprej to od mene pričakuje) ali pa bo rekel, da naredi to za neko protiplačilo (je bilo kar nekaj takih primerov). Bi pa to moral znati narediti asistent predmeta Poslovne finance, profesor predmeta Poslovne finance, naš minister za finance, itd.[/quote]

Sem prehitro oddala. Se POPOLNOMA strinjam, da mora na koncu vsak zase preštudirati vse opcije in se na koncu sam odločiti na podlagi svojega dejanskega stanja (to je bil tudi namen mojega pisanja in mogoče se nisem dovolj dobro izrazila….hvala za dobro povedano :))

Ne, ravno o tem sem včeraj brala v časopisu, da nekatere banke teh stroškov ne bodo zaračunavale…[/quote]

mogoče se bo res katera temu odpovedala, bodo pa not prinesle z obrestnimi merami. Mi smo na polovici in me je prav groza. tak kredit, da smo si lahko privoščli eno stanovnjce, k nam je že tko premalo (ampak nekam je blo treba it!) , zdej pa taki šoki. če vzamem nov kredit (če ga bodo sploh dal) ga moram spet vzet na 20 let in je tko, kot da teh 10 let nisem plačala nič. Pa obrok bi bil tak, kot je zdej povečan obrok od CHF. Ma..za zjokat mi se je.[/quote]

Si spala pred 3 leti, ko je bilo jasno, da zadeve niso čisto take kot se ti je zdelo?

Igrati z valutami je podobno kot bi stavil na ruleto….JE ali pa NI. Najbolj noro pa je, da ljudje počnejo to z življenskimi investicijami.

Ne, ne nikakor NLB!

Hmmmmm, kako bi to čim lažje razložila, kje najti strokovnjaka: npr. v velikih podjetjih, ki veliko izvažajo na različne svetovne trge, obstaja oseba (ali več), ki ureja vse glede zavarovanja pred valutnimi tveganji; pa tudi kdo drug bi se našel (npr. sodni izvedenci za poslovne finance, bi to morali poznati), itd. Zakaj sem napisala proti plačilu? Ker lahko, da bo ta strokovnjak naredil to zastonj (to naredim običajno sama, razen, če se že v naprej to od mene pričakuje) ali pa bo rekel, da naredi to za neko proti plačilo (je bilo kar nekaj takih primerov). Bi pa to moral znati narediti asistent predmeta Poslovne finance, profesor predmeta Poslovne finance, naš minister za finance, itd.[/quote]

Zavarovanja pred valutnimi tveganji se na žalost uporabljajo bolj v poslovnem svetu, pri kreditih za fizične osebe skoraj nič, niti tega vse banke ne nudijo, če pa že, pa je to precej draga zadeva. Pa še to ne za 5+ let naprej.

Dejstvo je, da se je leta in leta govorilo, da se ognite tem kreditom. Prav tako je par let nazaj bila popolnoma enaka situacija. Prav tako je dejstvo, da so prav vsi imeli možnost vzeti kredit v evrih, ki pa je bil nekoliko manj ugoden. In ga niste. Zdaj pa so posledice takšne kot so, vsaj za nekaj časa. Potem se bo zadeva umirila.
Primer: tudi zdaj lahko vzameš kredit, ki ima fiksno ali spremenljivo obrestno mero. Prvi je manj ugoden, zato ga nihče ne vzame. Je pa že lahko čez par let ugodnejši. Je tako ali ni? Saj bo tudi slej kot prej tudi euribor začel rasti.

New Report

Close