Najdi forum

Muc ima vnete dlesni

Moj muc (3 leta, kastriran, notranji) ima vnete dlesni in močen zadah iz gobčka. Dobila sem ga pred dobrim letom iz azila s potrdili o vseh testih in cepljenjih, vse naj bi bilo OK. Zadah sem opazila že prve dni, vnete dlesni kmalu potem.

Res že od začetka ni bil zelo ješč, ampak to je kvečjemu dobro, ker živi v majhnem stanovanju in nima kaj dosti možnosti gibanja; težek je normalno, celo malo preveč okrogel. Bolečin očitno nima, ker je rajši brikete kot mokro hrano. Je vesel, živahen, cartljiv.

Odpeljala sem ga k veterinarju, ki je ugotovil, da zobnega kamna nima in je domneval, da gre za padec imunosti (brez zamere, to vedno slišimo, kadar veterinarji ne vedo vzroka), dal mi je neko pasto za v hrano za en teden ali dva, ne spomnim se več. Prebrala sem navodila na tubi, pasta je bila nekaj zelo splošnega…in ni pomagala čisto nič.

Prebirala sem forume in nasvete in me je pošteno spravil v jezo nasvet (strokovnjakov !?), naj mačku vsak dan čistim zobe oziroma mu drgnem dlesni s kakšnim mazilom. Res bi rada videla mačko, ki bi si to pustila delati – jaz sem mojemu komaj uspela odpreti gobček za 3 – 4 sekunde, da sem lahko sploh videla vneto dlesen. In nikjer nisem prebrala, da bi kdo sporočil, da je čistil, in tudi nihče ni sporočil, da bi mu uspelo te vnete dlesni pri mačku kakorkoli ozdraviti (antibiotiki in drugo). Veterinarji so vedno nekaj dajali (seveda…) in očitno NIČ ni pomagalo. Le vsi poudarjajo, kako nevarne so vnete dlesni za vse mogoče organe.

Ima kdo kakšne nove informacije? Ni mi žal denarja za zdravje živali, za proč metanje pa ga tudi ravno nimam.

Vnete dlesni so pač pokazatelj, da nekaj ni vredu. Lahko ni nič, lahko pa marsikaj. Lahko poskusiš takole:
Muc se seveda brani, zato ga zavij v večjo brisačo, da bo v njej imel vse tačke, ti se vsedi in imej mucka v brisači v naročju, ter ga trdno drži. Nekdo drug mu naj s prstom, namazanim z mazilom, potegne preko dlesni, zgoraj in spodaj.Prst je treba samo potisniti med zobe in notranjo stran gobčka, tudi če ima muc zobe stisnjene, bo ok. Lahko pa to tudi sama izvedeš, potem pač muca držiš med nogami. Poskusi biti čim bolj hitra. Mucu ni treba gledati v gobček, namaži celotno dlesen zgoraj in spodaj, ker četudi je dlesen zdrava in namazana,mazilo ne škodi. Dokler nisi dovolj zverzirana, notranje strani dlesni ne maži. Sčasoma boš dobila občutek, koliko kreme si daš na prst in kako je treba potegniti, da muc ni preveč nezadovoljen ;))
Mazilo lahko kupiš v lekarni, obstajajo različni geli in kreme proti vnetim dlesnim.

Muca Maša, hvala. Ampak preden se lotim zahtevnega projekta, bi me vseeno zanimalo, ali je kdo že to počel in mu je uspelo dlesni ozdraviti. Nasvet o mazanju namreč berem povsod, nikjer pa nič o tem, koliko je zadeva uspešna…Nihče od tistih, ki so na spletu iskali nasvet v zvezi s to težavo, ni pozneje poročal o uspehu. To že opravičuje nekaj skepse.

Oziroma, če se dlesni niso dale ozdraviti, kaj se je dogajalo naprej? So potem mačke preiskovali, slikali, odvzemali kri, poskušali to in ono in tretje…ker iskati se da v neskončnost, kajne (in plačevati). Zato bi me res zanimalo kakšno konkretno poročilo o izkušnjah s tem.

nova
Uredništvo priporoča

Če primerjamo s človekom: tudi mačka trpi zaradi vnetih dlesni, težje se prehranjuje oz.ji to povzroča bolečine, ob zobovju se delajo žepki, v katerih zastaja hrana in nabirajo bakterije, dlesni krvavijo, se zagnojijo, zobje izpadajo, poškodujejo se globja tkiva in kosti,… Parodontoza pač. Nezdravljeno vnetje dlesni se razvija v globoke obzobne žepe in trajno poškoduje čeljust, žival odklanja hrano, hujša in pogine.
Problem pri mački so bolezni, kjer se vnetje dlesni pojavlja kot simptom: FeLV, FIV, FIP, kalici, … ki so žal tudi usodne. V tem primeru, ko je vnetje dlesni posledica ene od teh uničujočih bolezni, nobeno zdravilo ne bo pomagalo. Če pa gre za vnetje dlesni kot tako, pa je ozdravljivo.
Če se dlesni ne dajo pozdraviti (to bo kar trajalo, praviloma se zdravi mesece dolgo in se rado ponavlja), se izvede test na zgoraj navedene bolezni. Veterinar lahko predpiše antibiotike ali kortikosteroide, obvezno pa se izpulijo vsi prizadeti zobje. So mačke, ki so povsem brez zob in živijo kvalitetno še naprej, ponavljajoča vnetja dlesni pa se ustavijo.
Nekatere živali so bolj nagnjene k vnetju dlesni, tako menda siamke in orientalske pasme. Priporočljivo je z mačkom obiskati stomatološko ambulanto za živali.

Upam, da te nisem preveč prestrašila. Začni počasi in mucku vsak dan maži dlesni, čez kak mesec boš pa videla, ali je kaj bolje. Aha, še to: ko namažeš, naj muc ca. pol ure ne je in ne pije, da se mazilo dobro vpije v tkivo.

Muca Maša, hvala za ekspres odgovor. Nič me nisi prestrašila, vse to sem že tudi kje drugje prebrala. Vendar je muc prišel iz azila (Mačja hiša) z vsemi potrdili, da je zdrav…in je izključno notranji, torej bi naj navedene bolezni odpadle.
Zobje niso v tako slabem stanju, da bi se majali, tudi gnojenja ni videti, samo bolj ali manj rdeče robove nad zobmi.
Seveda bom poskusila z mazanjem, škoditi ne more… 🙂
Še vedno pa bi zelo zelo rada prebrala kakšne izkušnje tistih, ki so to že – uspešno – počeli, ne samo teorije (brez zamere).

Jaz sem. Ena od mojih muc je že k hiši prišla s konkretnimi zdravstvenimi težavami, med drugim tudi z vnetimi dlesnimi. Sem mazala sigurno 2 meseca, način sem ti opisala zgoraj (pa tvoj muc sigurno ni tak divjak, kot je bila ta muca, mi je eno konkretno rano naredila, manjših pa nebroj), ampak se je uredilo in do danes je ok. Na začetku reva ni mogla jesti drugega kot pašteto, sedaj pa brez težav brikete hrusta.

Najprej se res iskreno opravicujem, da to pisem pod forum za otroke, vendar nisem nasla cesa drugega. Najprej bi rada pozdravila vse ki ste lastniki muck, potrebujem vas nasvet. kupila sem mucka nekje 1 leto nazaj. ime mu je Kai. z Kaiem nismo imeli problemov do zdaj. Pred kratkim smo njegove brikete zamenjali z drugimi(takrat je imel 7.2 kg) ko pa smo zamenjali pa je tezo zacenjal zgubljati (na 5.7kg) peljali smo ga tudi k veterinarju, ta pa je rekel da naj poiskusimo z njihovo veckaloricno hrano. brikete je imel dokaj rad, konzerve pa niti poiskusiti ni zelel. pred 1 tednom smo mu spet kupili njegove stare brikete znamke N&D, vemdar pa ne opazamo nobenih sprememb v tezi. poiskusili smo tudi z mokro hrano ampak nic. prehranjuje se dokaj normalno ampak z tezo ni nic. moje vprasanje je, ali bi morala biti zaskrbljena? ali naj pocakam na kastracijo in vidim ce se bo kaj poboljsalo ali ga kar takoj peljem na sliko krvi? fora je v tem, da teze ne pridobiva in niti zgublja ne vec. Res vas naprosam za odgovore!!

New Report

Close