Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako v takih povedih pravilno postaviti vejico/-e?

Kako v takih povedih pravilno postaviti vejico/-e?

Ne vem, kako v takih povedih, kjer je več veznikov na kupu, pravilno postaviti vejico/ -e?

Primer:

Otroci, jutri je napovedano sončno vreme tako da če boste pridni, bomo šli smučat.

Torej, kako je pravilno postaviti vejico ali vejice pri teh treh veznikih (tako da če)?

In zakaj toliko veznikov?
A se ne da preprosto napisat “Otroci, jutri je napovedano sončno vreme, če boste pridni, bomo šli smučat.” Zakaj še “tako da” vmes?

Otroci, jutri je napovedano sončno vreme, tako da če boste pridni, bomo šli smučat

Čeprav je veliko lepši stavek tak:

Otroci, jutri je napovedano sončno vreme, če boste pridni bomo šli smučat

nova
Uredništvo priporoča

Jaz sem navedla samo primer, sicer se pa strinjam, da se tvoj stavek precej bolje sliši. V mojem primeru pa vidim, da si vejico postavil/a samo pred veznikom tako? Kaj pa tisti rek: ki ko ker da če, vejica skače? V tem primeru pa ni ne pred da, ne pred če, vejice? Čudno…

ki, ko, ker, da, če je pravilo za osnovno šolo, potem stvari postanejo malo bolj kompleksne.

Recimo: kljub temu da – sestavljeni veznik in pred “da” ni vejice. Pobrskaj po spletu ali po pravopisu.

Tvoj stavek pa res malo zaboli, tako da je postavljanje vejic postranskega pomena. 🙂 (Evo, tudi tukaj ni vejice pred “da”.)

Če sta v stavku skupaj priredni veznik (npr. in) ter podredni veznik (npr. da, ko, če …), pišemo vejico pred prvim veznikom. V vašem primeru je samo ena vejica.

Otroci, jutri je napovedano sončno vreme, tako da če boste pridni, bomo šli smučat.

Otroci, jutri je napovedano sončno vreme, tako da če boste pridni, bomo šli smučat

Čeprav je veliko lepši stavek tak:

Otroci, jutri je napovedano sončno vreme, če boste pridni bomo šli smučat[/quote]

No jaz sem bila prva z odgovorom “takole”…

In tule pri tebi manjka vejica “…če boste pridni, bomo šli smučat.”

To “pravilo” raje pozabi, ker je ZELO SLABO.

1. Zajame ravno enih 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} situacij, kjer mora stat vejica, ostalo zgreši
2. Ko eden izmed naštetih veznikov del večbesednega veznika (kot v primeru), to “pravilo” sploh ne drži

Osredotočanje na eno besedico za postavljanje vejic je premalo. Poznat in prepoznat moraš razmerja stavkov, polstavkov in drugih struktur med sabo. Brez tega ti bo manjkalo pol vejic, pa še kakšna bo preveč kdaj.

Pozabi tudi na “pravilo”, da pred in ni nikoli vejice, ker NE DRŽI.

Otroci, jutri je napovedano sončno vreme, tako da če boste pridni, bomo šli smučat.

Jaz pa mislim, da je pred “če” vejica.

.. če boste pridni…, mi deluje vrinjeni stavek in ta je ločen od ostalega stavka z vejico.

Res pa bi bilo veliko lepše ločiti stavek na dva stavka.
Jutri je napovedano sončno vreme. Če boste pridni, se bomo šli smučat.

Napačno misliš.
Beri Zvedavca.

[/quote]

Napačno misliš.
Beri Zvedavca.

Saj sem ga, pa sem ugotovila, da nima vedno prav.

Primer z vejicami v sestavljenih veznikih:

Ali bi za večbesedni veznik lahko šteli tudi vendar samo če? Vendar je v vašem primeru priredni veznik, samo če pa smo že proglasili za večbesedni podredni veznik, vendar pa po SPP 90 (§ 327) ‘… vejico pišemo pred prvo in drugo vezniško besedo, kadar priredni veznik zastopa opuščeni nadredni stavek: ‘Nekaj pa vam obljubim, namreč (to obljubim), da kmalu spet pridem.’’ Vaš primer bi torej lahko razložili in vejice zapisali takole: ‘Zavarovanje krije vse stroške, vendar (krije jih), samo če je terjatev upravičena …’

Možna je tudi drugačna interpretacija vašega primera, kjer samo če ni večbesedni podredni veznik. Po tej razlagi zveza prirednih veznikov vendar samo (oz. prirednega veznika in prislova) zastopa opuščeni nadredni stavek, recimo: ‘Zavarovanje krije vse stroške, vendar samo (v takem primeru), če je terjatev upravičena …’ (prim. ‘Nekaj pa vam obljubim, namreč (to vam obljubim), da kmalu spet pridem.’ v SPP (§ 327)).

ir: http://www2.arnes.si/~lmarus/suss/arhiv/suss-arhiv-000026.html

Priznam, česa tudi še ne vem in se dam kaj še naučiti.

Mislim, da tukaj pravilo o tem, da lahko vejica pride tudi vmes, ne pride v poštev, ker je prvi veznik preveč povezan z nadaljevanjem.
Prav tako je težko govoriti tukaj o vrinjenem stavku. Vrinjen stavek bi bil kaj takega:
Otroci, jutri je napovedano sončno vreme, tako da, če že hočete, bomo šli smučat.

Je pa tako, da je postavjanje vejic na koncu precej stvar pomena.
Tako lahko tudi rečem, da je pravilno postaviti vejico:
Miha, bere knjigo.
Ampak to seveda velja, če je to odgovor na vprašanje “Kdo je v sobi?” Če pa je vprašanje “Kaj dela Miha?”, pa vejice pač ne sme biti.

New Report

Close