Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ljubljana, Ljubljančani, standard

Ljubljana, Ljubljančani, standard

Pred nekaj dnevi sem bila po dolgem času v Ljubljani. Lepa je kot nekoč. Še lepša! Zares okusno okrašena, ljudi mrgoli, lokali so polni, vse diši po kuhanem vinu, prijetno vzdusje okoli Tromostovja, sploh zvečer je prav čarobno.

Sem pa nekako dobila občutek, da se gibljem med ljudmi izredno dobrega standarda, med bogatimi pravzaprav.
Mi je jasno, da je med tistimi, ki polnijo lokale, sploh v tem času, pa tudi sicer, veliko turistov. Ampak nasploh se mi je zdelo, da ljudje imajo, zmorejo. Vsi tisti z vrečkami Emporium (zame so cene v Galeriji take, da se moram poglobiti v število številk – da mi postane jasno, da artikel ne stane 30, ampak 300 EUR).
V času, ko sem kot študentka živela v Ljubljani, dobrih 20 let je od takrat, tega nisem začutila.
Mogoče imam le sama problem, ker mi finančno ne gre dobro, pa se mi je le zdelo, da sem se znašla v “deželi bogatih”.

Med ljudmi, ki jih poznam, prijatelji, znanci, sodelavci, vsi kupujemo v Mani, NKD-ju, Kik-u, C&A-ju in H&M-u.
Le dve poznam, ki poleti ne bi kupili močno znižanega zimskega plašča, ker je to pa ja stari model (sama sploh ne razumem poante starega in novega modela – meni je pomembno, da mi je všeč in cenovno dostopno).

Tu pa sem imela občutek, da sem se znašla v drugem svetu. Bogatem, no, ne vem, kako naj drugače povem.

Se motim?

mi kupujemo sam u emporiumu kaj si pa mislila

Ljubljana je velemesto seveda je veliko bogatasev. 🙂

Raznih Hoferjev, Lidlov in drugih nizkocenovnih štacun v Ljubljani sploh ni.

Ne motiš se. V LJ je največji delež javnih uslužbencev, ker so pač vse javne službe tukaj. Vsi te ljudje imajo zelo visoke plače in če sta oba v družini v javni službi, je denarja kot toče.
Seveda pa sem ne pašejo ne policaji, ne gasilci, ne medicinske sestre, ne negovalke, itd. Vsi ti imajo pa zelo prenizke plače. Samo tistih prvih, predvsem fikusarjev je pa na tisoče in te vidiš vsepovsod z bleščečimi vrečkami v roki. Drugi kraji so revni. Firm ni, fabrik ni več, ljudje so brezposelni, tam ni bogatih. Bogati so samo fikusarji in razni podjetniki, Tako ti je to.
Probaj se spraviti med fikusarje in si zmagala, ali pa se poroči s kakim podjetnikom, tudi ni slabo. Vse ostalo je pa tuga.

Glej, čisto lepo sem vprašala, najmanjše potrebe ni po cinizmu, vsaj sama je ne vidim.
Nikogar nisem napadla, žalila.
Na Ljubljano in sploh na tisto obdobje svojega življenja, ki sem ga preživela v Ljubljani, imam čudovite spomine, zato jo še vedno z veseljem obiščem. In, ker je lepa, preprosto.

Zdi se mi pač, da imajo Ljubljančani v povprečju bistveno višji standard kot mi na Štajerskem. Samo to sem vprašala, kaj o tem mislite ostali.

Ljubljana je najmogočnejši dokaz, da je socializem edini družbeno – politično – ekonomski sistem, ki zagotavlja zavidljivo blaginjo vsem. Vse javne službe so samo v Ljubljani. Izven Ljubljane je vse zasebno: zasebne šole, zasebni vrtci, zasebno zdravstvo, zasebne upravne enote, zasebna sodišča, zasebna policija, zasebni gasilci, zasebne inšpekcijske službe, zasebna komunala, zasebne elektrarne, zasebne lokalne ceste … Vse zasebno in nič od tega dostopno prebivalstvu. Zato je v kapitalistični Sloveniji taka revščina. V Ljubljani, kjer je vse javno in vsem dostopno, pa visok življenjski standard.

Če v glavnem mestu države ne bi videla ljudi, ki si dejansko lahko privoščijo več kot večino ostalih državljanov, potem bi bilo s to državo nekaj še bolj narobe kot že itak je.
Je pa Ljubljana daleč od tega, da bi bila mesto bogatašev, ima pa razmeroma visoko kupno moč in v njej nakupujejo tudi tisti, ki imajo najvišje plače v državi. A razumeš? 🙂
Pred 20 leti pa morda niti ni bilo toliko teh trgovin in so bogati hodili po dražjih nakupih v tujino. Živimo v časih, ko postajajo razlike med ljudmi vse večje. To pomeni tudi, da obstajajo razlike med trgovinami. V tujini je to od nekdaj nekaj samoumevnega. Popvrečnemu Dunajčanu ne bo na konec pameti prišlo, da bo šel po nakupit v elitni del mesta, kjer ima vsak navaden artikel petkrat nabito ceno. V Sloveniji zaenkrat še vsi mislijo, da jim mora bit vse dosegljivo; dobra služba, dober avto, lastniško stanovanje ali hiša, počitnice, vse trgovine ,… Predvsem pa, da nekaj, akr ni njim dosegljivo, ne sme bit dosegljivo niti komu drugemu. Zakaj že? Nikjer na svetu ni tako, zakaj bi bilo pri nas? Nikjer na svetu ne hodijo vsi otroci poleti na morje, zakaj bi pri nas? Ker je obala za vse Slovence le nekaj ur stran?
Bo treba past na realan tla in živet svojim zmožnostim primerno. In včasih kakšno trgovino brez slabe vesti samo od daleč pogledat. Če se vam to zdi normalno v Parizu ali Milanu, se vam bo moralo tudi v Ljubljani. Prestiž ni za množice. In socializem je preživet.

Tisti, ki nimajo niso zvečer v mestu.

________ Flectere si nequeo superos, Acheronta movebo.

V Lj sem živela približno 7 let, malo študij, malo služba in se nikdar nisem mogla znebiti vtisa, da je v prestolnici veliko zlaganega blišča, od ljudi ki kupujejo drage cote a hkrati nimajo kaj za jest, do tega da te skoraj pred vsako trgovino z živili prosjačijo brezdomci in vsi, ki so prebogati za CSD; koliko je enih starih barak, hiš, stavb, ki bi morale biti adaptirane a niso itd., še najbolj mi je ostalo v spominu hlad Ljubljančanov, veliko kiča, potrošništva a nobene topline, egoizem in hinavščina na vsakem koraku. Zaradi vsega naštetega sem se umaknila. Standard v lj na splošno ni višji – nekaj vrečk iz Emporiuma ne mora odražati realne slike ljubljančanov, tudi dražji vozni park je lahko zelo grda kamufalaža. Če drugi iz “vrečk” razberete, da se v Lj živi bolje, se lahko preselite tja in preverite na lastni koži. Meni je je bilo za to življenje več kot dovolj.

Brez zamere, toda nimaš pojma, razen če gre za sarkazem (ti je uspel).

Jaz se spomnim klosarja na troli, ki je hotel, da mu kdo posodi mobitel. Potem pa je bentil, ker mu ga nihce ni hotel. Ce ste tako bogati jim vsaj posodite mobitel. 🙂

sem iz mb, pa tudi v družbi vidim, da ljudje še peljejo nek standard..nikjer se nikomur ne pozna, da bi mu šlo slabo..dober avto, firme cote, potovanja in dopusti najmanj 2x na leto kam dlje…tudi mi še nekako vozimo, nismo spustili kriterijev..tako da jaz ne vem, kje so vsi tisti reveži…ki so v MB, pa tudi v Lj jih je ogromno..samo tisti niso v centru na kuhanem vinu, kjer je treba pokazat novo jakno za 500 eur..

Tudi če si videla 4000 bogatih ljudi, je to še vedno samo 1 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Ljubljane.

Drage cote? A misliš, drago obleko? Ali v Zari in H&M prodajajo cote? Ja, kjer se pa ti oblačiš! Pa saj EMporium ni za vsakega, tudi vsega tam ne kupujemo! Ampak za posebno priložnost pa človek da malo več? Kot včasih ko si se bolje oblekel za k birmi, recimo!
In zakaj bi morali skakati od veselja ko te vidimo? Takole negativno nastrojeno do vseh in vsakega? Ti veš?

V Ljubljajni živim že 15 let in vedno je opaziti manjšo razliko v oblačenju.
Še bolj pa opazim razliko v ureditvi hiš in vrov, tu so ljubljančani po mojem mnenju v slabšem položaju kot ostali del Slovenije. Izven Ljubljajne najdeš bolje urejene hiše in vrtove. Očitno gre vse denar v obleke in avtomobile, kot pa ureditev bivalnih prostorov.

Jaz nimam, pa sem bila. 🙂 Ne le zvečer, ves dan pa še zvečer. Ničesar nisem kupovala, privoščila sem si kavo, ko se je še dalo posedeti zunaj, in sem bila srečna.
Ker je lepo in prijetno vzdušje in pač fajn.

Sicer pa vem, kaj hočeš povedati.
Jaz pa se čudim številu tistim, ki imajo (ki torej so v mestu).

ljudje v Lj. se za svoj izgled tudi zapufajo, živijo pa po pajzlih. Kolegica ima vsak teden drugačne nohte, 3D tripalnice, mesečno frizer, vozi novo toyoto, stanuje pa v pajzlu, kjer moraš rikverc na WC, ker se v njem ne moreš obrniti, če hočeš imeti pa zaprta vrata, moraš pa noge spodviti pod školjko.
Kuhinja stara več kot 40 let, notri star plinski štedilnik, no sedežna je nova, pa gre za podedovano stanovanje.

ljudje v Lj. se za svoj izgled tudi zapufajo, živijo pa po pajzlih. Kolegica ima vsak teden drugačne nohte, 3D tripalnice, mesečno frizer, vozi novo toyoto, stanuje pa v pajzlu, kjer moraš rikverc na WC, ker se v njem ne moreš obrniti, če hočeš imeti pa zaprta vrata, moraš pa noge spodviti pod školjko.
Kuhinja stara več kot 40 let, notri star plinski štedilnik, no sedežna je nova, pa gre za podedovano stanovanje.[/quote]

Ženska zna živeti življenje. Vlaganje v beton in glancanje stanovanja je značilno za zagrenjene skopuške asocialneže brez prijateljev in veselja do življenja.

Sploh nisem trdila, da se v Ljubljani živi boljše, občutek imam le, da je višji standard kot kjerkoli drugje v Sloveniji.

Zame (materialno) bogastvo ni sinonim za dobro življenje (sicer bi verjetno naredila kaj v tej smeri zase). Dobro življenje pomenijo meni dobri odnosi z ljudmi, ki jih imam rada, veliko časa, preživetega z njimi, veliko smeha, nobenega hitenja (težko si predstavljam jutro v Ljubljani, ko je potrebno iz enega konca na drugega priti od doma v službo, nekje vmes pustiti še otroka ali dva v vrtcu – in za vse to imeti pol ure ali uro).

Vesela sem, da nisem obremenjena z znamkami oblačil, in da “smem” mirno obleči plašč sezone 2007 (karkoli že to pomeni). 😉

ljudje v Lj. se za svoj izgled tudi zapufajo, živijo pa po pajzlih. Kolegica ima vsak teden drugačne nohte, 3D tripalnice, mesečno frizer, vozi novo toyoto, stanuje pa v pajzlu, kjer moraš rikverc na WC, ker se v njem ne moreš obrniti, če hočeš imeti pa zaprta vrata, moraš pa noge spodviti pod školjko.
Kuhinja stara več kot 40 let, notri star plinski štedilnik, no sedežna je nova, pa gre za podedovano stanovanje.[/quote]

Ženska zna živeti življenje. Vlaganje v beton in glancanje stanovanja je značilno za zagrenjene skopuške asocialneže brez prijateljev in veselja do življenja.[/quote]

A to je to, zakaj pa potem jamra okrog praznikov, da je osamljena, sama….. v našem betonu se pa gnete ljudi pravzaprav počitničarjev-otrok, tistih iz mesta?

Ženska zna živeti življenje. Vlaganje v beton in glancanje stanovanja je značilno za zagrenjene skopuške asocialneže brez prijateljev in veselja do življenja.[/quote]

A to je to, zakaj pa potem jamra okrog praznikov, da je osamljena, sama….. v našem betonu se pa gnete ljudi pravzaprav počitničarjev-otrok, tistih iz mesta?[/quote]

Ne verjamem tega.

A veš kaj, če si bila na Tromostovju, in predvidevam, da si bila, če si šla gledat lučke, potem si stala tako rekoč pred vrati Emporiuma. Logično, da bo tam večja koncentracija vrečk iz Emporiuma. Pojdi par metrov navzgor po Čopovi, pa bodo vrečke iz HM-ja in Zare. S Hoferjem je pa res bolj kriza, jaz bi bila strašno vesela, če bi ga imela bliže kot pri UKC. V glavnem, vse sorte ljudi imaš po Ljubljani, nič ne skrbi. Ampak za ocene splošnega standarda meščanov si res stala na malo nesrečnem mestu.

Jaz srm pa mislo, da je to vse prebivalstvo v Ljubljani. Vas je res vec kot 4000? Nea morem verjeti. o.o

Hja, a veš, če bi se po cestah vozili samo Ljubljančani, ne bi bilo take gužve. Predstavljaj si šele tiste, ki se vozijo od drugod,,,

Jaz tudi smem oz. enega imam še starejšega. Ker je še čisto lep in mi je všeč 🙂

Drugače pa verjetno nisi bila edina neljubljančanka v mestu 😉 Pa dobro, da nisi mene kje videla, ko sem vsa zapacana šibala čez mesto z Gradu alu Rožnika :)))))

New Report

Close