Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek trpeli v komunizmu

trpeli v komunizmu

Koliko vas je takih, da ste vi ali vaši starši res trpeli v komunizmu? Pti nas smo bili vedno verni, nihče v partiji, a nismo občutili posebne diktature. Starši so brez problema dobili stanovanje. Kot vem je bilo tudi pri drugih ki jih poznam enako. Če nisi rovaril, so te pustili pri miru. To je moja izkušnja.

Hodila sem k maši enkrat na teden, pela sem na koru, v šoli pa poslušala o nemcih in partizanih.Vse mi je bilo normalno.
O vojni se doma nismo pogovarjali.Če je bila pa kdaj tema o tem, sem preslišala.Ker me ni zanimalo.Moj svet in življenje sta se začela precej kasneje.
Še danes nočem o tem poslušati.V glavnem ne.Me itak takrat ni bilo.To ni bilo moje življenje.Zdaj imam drugega dela dovolj, kot kopati po preteklosti.

poznam nekaj ljudi, ki so bili n alisti za stanovanje, a g aniso dobili. poznam ttudi par ljudi ki so meli probeme na carini in podobno…

skratka poznam kontra sliko od te, ki jo nekateri tle gor prikazujejo

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

To ti čist verjamem. Moji so pa spadal bolj med gobčne, že od nekdaj, če gledam svoje prednike. In so imeli težave v Avsto-Ogrski, med prvo vojno (od babice očeta so fental zadnji dan vojne, ker nadrejenemu ni hotel dat dvojno porcijo-to pomeni, da bi en vojak ostal brez, njemu se pa to ni zdelo fer), SHS, med drugo vojno (itak ker so se pridružli OF) in potem še v Jugi (iz KPJ so dedka ven vrgl, ker je opozoril na nepravilnosti, je imel pa srečo, da ga niso poslali na Goli otok, samo pretepel so ga ornk). Ne vem no, jaz se ne bi upala, tko kot so se moji predniki, že ko o Jugi poslušam, vidim in primerjam z izkušnjo mojih prednikov in vaše. Res boljše biti tiho, pa je vsaka država lahko indija koromandija.

V resnici gre večini Slovencev v kapitalizmu znosno samo zato, ker smo imeli socializem. Nihče mi ne bo prodajal kikirikija, da bi povprečen Slovenček s plačo 800 – 900 bil sposoben odplačati stanovanje po tržni ceni.

Tudi spodaj je tema, kjer se ljudje hvalijo, kako so njihovi tašsti in starši v socializmu hiše zgradili. In to je to, to je v bistvu vse materialnega, kar večina Slovencev ima, iz socializma podedovane nepremičnine.

Titu bi bilo treba postaviti ogromen spomenik sredi Ljubljane.

Tudi jaz poznam ljudi, ki so bili na listi za stanovanje ali pa niti na listo niso prišli in niso dobili stanovanja.
Poznam ljudi, ki so imeli težave na meji. Konkretno naša soseda, takrat 25-30 letna ženska z družino, računovodkinja v Lesnini, ki ni mogla čez mejo, da je niso slekli in pregledali.
Poznam ljudi, ki nis upali v cerkev.

Ampak večina, ki jih poznam, so dobili stanovanje, so normalno hodili čez mejo in v cerkev.

Moji starsi so sicer rojeni po vojni, nekateri sorojenci pa ze prej.
Vsi so imeli sluzbe, dobili tudi kadrovska stanovanja za dolocen cas, dokler niso zgradili his, nikoli nihce bil v partiji, v cerkev smo hodili tudi moja generacija.
V casu jazbinskovega zakona pa nihce ni zivel v druzbenem stanovanju, tako da odkupovali nismo.

In ne glede na to, da moja starsa nista nikoli bila na vodilnih polozajih, smo imeli prvi avto (Citroen) ze leta 1974, crnobelega TV-ja se ne spomnim, kupila sta lahko se v casu Tita parcelo na morju (za manj kot 3 place), na morje smo hodili, pa ceprav prek sindikata vsako leto, smucala sem na lokalnem smucisu ze pred osnovno solo…
Tudi kakih posebnih problemov glede prestopov meje se ne spomnim, le da to verjetno zaradi tega, ker smo imeli maloobmejne prepustnice. Vem pa, da so nekaj casa veljali depoziti za prehod meje, tudi par-nepar vozenj se spomnim, tudi bencinskih bonov..

Jaz imam zelo dobre izkušnje in spomine. Nikogar od moje družine ni nihče preganjal in tudi nikogar ne poznam (sosedi, sorodstvo…), da bi bili preganjani.

Vse smo imeli in ni nam bilo težko, čeprav je delal samo oče in smo bili štirje otroci. Tudi hišo sta starša zgradila, čeprav je oče bil samo kvalificiran, mama pa gospodinja. Je pa res, da parcelo smo pa dobili zastonj od agrarne.

Boljše, da se ne spominjam, ker sem bom še raznežila.

Ne, ampak zahodnim državam, ki so naš socializem bogato subvencionirale.

Ne, ampak zahodnim državam, ki so naš socializem bogato subvencionirale.[/quote]

Zaradi koga so nas pa financirali?
Zaradi Tita!

Zakaj pa niso financirali Romunijo, Bolgarijo ali Madžarsko?


NIč takega, kar se nebi dogajalo tudi danes.
Tudi danes ne dobijo neprofitnih stanovanj vsi, ki se prijavijo, pa kdor šverca ima tudi probleme na carini.

Ne, ampak zahodnim državam, ki so naš socializem bogato subvencionirale.[/quote]

Zaradi koga so nas pa financirali?
Zaradi Tita!

Zakaj pa niso financirali Romunijo, Bolgarijo ali Madžarsko?[/quote]

To se pa strinjam. Tito je obvladal marketing in politično dvojno igro. Mal pri Američanih, mal pri Sovjetski zvezi je Tito slalomiral. To nobena bivša Yu država danes ne obvlada, bi se kr odločili za eno ali drugo stran. Bi pa moral delat tko kot prej. Pa še 6 držav je 6 glasov in ne kot prej 1 (recimo v kakšnih mednarodnih združenjih). samo te države v resnici nikoli niso res razumele. zato je pa Tito fural diktaturo, da je bil mir. Kr se tega tiče, ga spoštujem. Še dedek ga je, kljub temu, da so ga s KPJ ven vrgli.

Ne, ampak zahodnim državam, ki so naš socializem bogato subvencionirale.[/quote]

Zaradi koga so nas pa financirali?
Zaradi Tita!

Zakaj pa niso financirali Romunijo, Bolgarijo ali Madžarsko?[/quote]

Zanimivo razmišljanje. 😀

Mogoče bi bilo pa boljše, da nas ne bi in ne bi bili tako zadojeni. Potem bi se po 1991 znali malo boljše postaviti na noge.

Vsekakor pa velja, da socializmi delujejo, dokler jim ne zmanjka tujega denarja.

ti barca pojansi mi nekaj.. a je Slovneija takrat obsegala okoliš SG ali jre morda bila večj ? In če, a obstaj aopcija da z anene bi blo tko fejst oz niso meli vsega tega kar ti paco at co vneto zagovarjate? Mislim , je blo vse idelano in oni ki pravijo da so ble pizdarije lažejo, al lažete vi ki trdite da je blo špica?

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

Jaz sem bila samo enkrat pri verouku, ker je naslednji dan oče prejel telefonski klic, naj se odloči; otrok pri verouku ali njegova služba, oboje ne bo šlo…

Zaradi koga so nas pa financirali?
Zaradi Tita!

Zakaj pa niso financirali Romunijo, Bolgarijo ali Madžarsko?[/quote]

Zanimivo razmišljanje. 😀

Mogoče bi bilo pa boljše, da nas ne bi in ne bi bili tako zadojeni. Potem bi se po 1991 znali malo boljše postaviti na noge.

Vsekakor pa velja, da socializmi delujejo, dokler jim ne zmanjka tujega denarja.[/quote]

Kolikor sem jaz videla, smo se po letu 1991 kar lepo postavili na noge in lepo zalaufali. Firme so res propadale, so se pa odpirale obrti, privatniki, male firmice, nekako je vse rastlo.
Ampak, ker so pri nas vsi pogoltno čakali na kapitalizem, levi in desni in beli in zeleni in neopredeljeni, so vsi našli luknje, kako čimveč pokrasti in danes imamo popoln razpad sistema, ko propadajo veliki in mali in še manjši in nihče več ne upa odpret nekaj na novo, ker ni nobenega upanja, da ti tudi tega ne bodo pokradli levi, desni, beli ali zeleni…

Glavni problem Slovencev je,. ker ne dojamete absurdnost, stavka v oddebeljenem fontu.
Pa pod besedo ‘rovariti’ ne mislim kakšno agresivno dejavnost, ampak je to lahko zgolj nestrinjanje ali kakšna kritična opazka.
Kajti biti nemoteč, neškodljiv, … da “te pustijo pri miru”, je temelj zla totalitarnih sistemov. A kaj ko vas je večina tako brez hrbtenice, brez razumevanja temelnjih stvari v življenju, da se vam zdi takšen stavek nekaj popolnoma nedolžnega. Hlapci ste, za hlapce rojeni …. ker svojo svobodo biti svoj, menjate za iluzijo “samo da me pustijo pri miru”.

ti barca pojansi mi nekaj.. a je Slovneija takrat obsegala okoliš SG ali jre morda bila večj ? In če, a obstaj aopcija da z anene bi blo tko fejst oz niso meli vsega tega kar ti paco at co vneto zagovarjate? Mislim , je blo vse idelano in oni ki pravijo da so ble pizdarije lažejo, al lažete vi ki trdite da je blo špica?[/quote]

Ti si pa dalec premlad, da bi lahko karkoli iz teh casov suvereno trdil. Iz lastnih izkusenj. Tako da tvoje besede so le tisto, kar so ti tvoji predniki povedali. Glede na to, da obozujete SDS, je slika jasna in logicno, da tolcete po Titu. Koliko resnice je v vasih besedah pa…. Khm…

Zanimivo razmišljanje. 😀

Mogoče bi bilo pa boljše, da nas ne bi in ne bi bili tako zadojeni. Potem bi se po 1991 znali malo boljše postaviti na noge.

Vsekakor pa velja, da socializmi delujejo, dokler jim ne zmanjka tujega denarja.[/quote]

Kolikor sem jaz videla, smo se po letu 1991 kar lepo postavili na noge in lepo zalaufali. Firme so res propadale, so se pa odpirale obrti, privatniki, male firmice, nekako je vse rastlo.
Ampak, ker so pri nas vsi pogoltno čakali na kapitalizem, levi in desni in beli in zeleni in neopredeljeni, so vsi našli luknje, kako čimveč pokrasti in danes imamo popoln razpad sistema, ko propadajo veliki in mali in še manjši in nihče več ne upa odpret nekaj na novo, ker ni nobenega upanja, da ti tudi tega ne bodo pokradli levi, desni, beli ali zeleni…[/quote]

Začetek je nekako stekel, ja. Ampak kako je potem lahko prišlo do tega, da smo zdaj ‘naenkrat’ najbolj skorumpirana država na svetu in da se to kar ne problematizira in kriminalizira? Stare prakse se nadaljujejo, nekaj je grmenja (malo!), rodi se pa iz tega niti miš ne. Kako je mogoče, da je z vseh strani kontaminirani Janković sploh lahko kandidiral za predsednika Olimpijskega komiteja? Zakaj ljudje to kar stoično podpiramo? Cerarju se tako od daleč malo sanja, da je tam nekje neka teta korupcija (itak pa pri nas korupcije ni, pravi največji levičar Janković), je pa sam prav tako vpet v sistem, da sprememb ne bo.

Po mojem smo še iz časov socializma gensko sprogramirani, da kar čakamo, da bo nekdo namesto nas nekaj naredil. Včasih so bile to zahodne donacije, zdaj se zanašamo na posojila, ali še komu ni jasno, da bo enkrat tega konec?

Točno to so opazili vsi relevantni opazovalci YU sindroma. Preveč lagodno nam je šlo, da bi ljudje dojeli v kako slabem sistemu smo bili prisiljeni živet. Ker smo živeli ravno dovolj nad pragom preživetja in nismo imeli takšno pomanjkanje kot v “pravih” komunističnih državah, smo mislili, da držimo boga za jajca. Da pa bi Slovenec že takrat kot tudi sedaj zmogel miselni preskok in si zastaviti odgovor na vprašanje kako bi pa živeli, če bi bili že vseskozi od 1945 del zahodnoevropskega sveta, demokracije in kapitalizma socialno-tržnega tipa ala Nemčija?

ti barca pojansi mi nekaj.. a je Slovneija takrat obsegala okoliš SG ali jre morda bila večj ? In če, a obstaj aopcija da z anene bi blo tko fejst oz niso meli vsega tega kar ti paco at co vneto zagovarjate? Mislim , je blo vse idelano in oni ki pravijo da so ble pizdarije lažejo, al lažete vi ki trdite da je blo špica?[/quote]

Ti si pa dalec premlad, da bi lahko karkoli iz teh casov suvereno trdil. Iz lastnih izkusenj. Tako da tvoje besede so le tisto, kar so ti tvoji predniki povedali. Glede na to, da obozujete SDS, je slika jasna in logicno, da tolcete po Titu. Koliko resnice je v vasih besedah pa…. Khm…[/quote]

Lej, tale resnica je samo zate. Zate jasne slike ni. 😀

Ti si pa dalec premlad, da bi lahko karkoli iz teh casov suvereno trdil. Iz lastnih izkusenj. Tako da tvoje besede so le tisto, kar so ti tvoji predniki povedali. Glede na to, da obozujete SDS, je slika jasna in logicno, da tolcete po Titu. Koliko resnice je v vasih besedah pa…. Khm…[/quote]

Lej, tale resnica je samo zate. Zate jasne slike ni. :D[/quote]

Se vsak s kateim govorim o tej temi je rekel, da je bilo takat marsikaj boljse kot danes.

Jaz tistih casov ne idealiZiram, vendar je treba priznati, da je marsikdo takrat veliko boljse zivel kot danes. Jaz osebno ne bi sla nazaj, meni je zdaj boljse. Vprasanje pa kako dolgo se.


Vi ste imeli telefon????
Potem sta bila pa oba z mamo zagotovo na visokem položaju v partiji, za navadne ljudi ni bilo telefonov, in verniki jih tudi niso potrebovali, so namreč komunicirali po svetem duhu. 🙂

ti barca pojansi mi nekaj.. a je Slovneija takrat obsegala okoliš SG ali jre morda bila večj ? In če, a obstaj aopcija da z anene bi blo tko fejst oz niso meli vsega tega kar ti paco at co vneto zagovarjate? Mislim , je blo vse idelano in oni ki pravijo da so ble pizdarije lažejo, al lažete vi ki trdite da je blo špica?[/quote]

Napisala sem jasno, da so bili ze moji starsi rojeni po vojni, jaz se kasneje in vem, kako je bilo pri nas…

In ja, ceprav sem v OS hodila v casu YU, nisem imela nobenih tezav biti isti teden pri birmi in biti sprejeta med mladince … in tako skoraj vsi iz nase generacije (skoraj vsi smo namrec hodili k verouku) … se letos smo se na obletnici OS smejali, ko smo nas gledali v birmskih oblekah na sprejemu.

Vem pa, da je bilo npr.leta 1947 stanje drugacno kot pa 1967 ali pa 1987…

Lej, tale resnica je samo zate. Zate jasne slike ni. :D[/quote]

Se vsak s kateim govorim o tej temi je rekel, da je bilo takat marsikaj boljse kot danes.

Jaz tistih casov ne idealiZiram, vendar je treba priznati, da je marsikdo takrat veliko boljse zivel kot danes. Jaz osebno ne bi sla nazaj, meni je zdaj boljse. Vprasanje pa kako dolgo se.[/quote]

Saj s tem se je res mogoče strinjati. Tudi Grki (naj mi oprostijo, jim ne privoščim sranja) so v časih debelih krav s svojimi iz neskončnih posojil sfinanciranimi fantazijskimi dodatki na plače super živeli, ampak v neskončnost to ni šlo. Pa Jugoslavija vendarle ni slovela kot koruptivna država številka 1 tako kot zdaj Slovenija.

Čestitam, da ti je boljše kot takrat, upam, da ne prihajaš iz javnega sektorja. 😀

New Report

Close