Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek AVTO – menjava olja, filtrov

AVTO – menjava olja, filtrov

Vsake toliko časa je dobro zamenjat filtre, olje…..

A vi to gledate na prevožene kilometre ali na leta? Npr. vsaki 2 leti.

Pa ne se oglašat lastniki mrcin, kjer vam piska, da ga peljete na pooblaščen servis in vam vse upedenajo! Zanima me za vzorne lastnike starih ‘krip’, ki jih bodo tudi prodali tako, da ne bodo kupca nategnili.

1X letno pred teh. pregledom inj ne na poobl. servisih.

bolje bi bilo to napraviti sedaj pred zimo in to zaradi težjih pogojev obratovanja stroja in meh. delov.

Lej.jest avto servisiram enkrat na leto. Sam si kupim filtre in olje. Pelem ga na servis( ne na pooblascebi, ker tam te opilijo fajn) menjava me pride cca 20€. Vse skupaj me pride cca 100€, je pa res da ne sparam pri olju oz pac uzamem nek dober sredni razred.

Hvala obema!

Res mi veliko pomeni. Pa en dober občutek imam, da me mehanik ni ‘nategnil’.

Vsaj to 🙂 !

Ni za kaj. Srecno vozno.

Če v dveh letih skupaj narediš manj kot 15.000 km, potem menjaj olje, filter olja in filter kabine, vsaki dve leti. Sicer pa na 15.000 km, ko jih pač prevoziš. To velja za neke povprečne avte in da staviš v motor vsaj polsintetično olje (običajno so vsa olja 10W-40 polsintetična)

Hvala! Pride pa to okol 100 €?

če govorimo za nek povprečen mali avto, bencinar….ponavadi potrebuješ cca 4 do 5 litrov olja…..to stane cca 25-30€, odvisno od znamke olja, trgovine, popustov itd…( kak valvoline 10-40 se je pri več različnih avtih izkazal zelo dobro) filter olja običano cca 10€, par evrov dol, gor, filter zraka kabine ( nekateri pravijo filter klime) tudi cca 10€. filter zraka motorja tudi cca 10€. Ne me pri teh cenah prijet za besedo, lahko je filter olja 8 €, filter zraka 15….povprečje pa bo tam nekje. Cene za te filtre so ponavadi na serviusu x2.
Te zadeve kupi v kaki štacuni z avto deli….tudi ni nujno, da so vse take štacune z enakimi cenami…pride lahko do velikih odstopanj (odvisno od znamke filtrov), načeloma pa za nezahteven avto, so vsi dobri.

torej je cena teh delov cca 50-60 €……delo ne bi smelo biti kaj dosti več kot kakih 20€, ker za vse to je cca pol ure dela, če človek ve kaj počne.

če je avto diesel, je lahko potrebno boljše olje, oz. bolj viskozno (odvisno od avtomobila), običajno 5W 40 ali 5w-30….ta olja so mogoče za par evrov dražja….ne nasedaj in kupuj tam,kjer ti bodo za tako olje računali 15 € na liter.
pri dieslu je treba vsake toliko…cca 40.000km menjat tudi filter goriva. Cena le teh zelo varira, vendar v okviru 10-30€, povprečje recimo 20.

to je to, za običajno letno vzdrževanje avtomobila.

vsakih nekaj let (5) se recimo menja še zavorna tekočina ( rabiš pol litra—recimo 5€) to se ponavadi menja skupaj ko se menjava zavorne ploščice…

Tudi pri bencinarju je koristno včasih zamenjati filter goriva, vendar je tudi to poceni.

Če imaš nekaj veselja do osnovnega brskanja po mehaniki, to komot narediš vse sam(a).
Ali pa ti naredi kakšen sorodnik ali kolega.

Take enostavne zadeve jaz vse opravim sam (iz samega veselja do tega in sprostitve pri enostavnih mehaničnih delih) in ne stane praktično nič…

New Report

Close