Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj sta krompir in čebula letos tako poceni?

Zakaj sta krompir in čebula letos tako poceni?

Ker je bila preobilna letina, ker se je ruski trg zaprl, oboje, kaj tretjega? Hvala in LP!

No, meni se v trgovinah ne zdi ravno ekstra poceni.
Od kmetov pa letos zagotovo krompirja ne bom kupovala, ker sem zadnjič v enem od prispevkov v medijih zasledila jamranje o tem, da zakaj bi ga bilo treba stran vržt, saj so ga po poplavah vsega oprali…

Zato, ker se kmete stiska za vrat. Če ne daš po tolk in tolk, bomo pa drugega našli, ki bo za tak deal. In da bo prodal, pa čeprav za mizerijo, kmet da, ker drugače mu lahko vse samo še zgnije, on pa gre na kant.

Tolk o bogatih kmetih.

Ker 10 kg krompirja za 2 eur, je katastrofa. Od tega gre 1 eur marže za trgovino, 0,5 eur za posrednika, kmet pa dobi 0,5 eur. Od tega odštejte še seme in delo, ker krompir ne zraste sam in tudi okoplje se ne in tudi ne nabere se ne sam, pa imate računico.

2€ za 10 kg krompirja se ti ne zdi poceni? Trenutno je recimo 5kg čebule v Tušu samo 1,39€, tudi to ni poceni? Pa je lepa in dobra, bila pa je celo še cenejša.

Ja, teh velikih pakiranj pa ne kupujem, niti ne sledim cenam. Nimam kje skladiščit toliko čebule in/ali krompirja.

letos je bilo krompirjevo leto. Bogato je obrodil. Res bogato in zato je cena drastično padla.

Drugo leto ne bo tako niti približno tako bogato. Zatorej se letos krompirja najejmo – drugo leto bo mogoče obilna letina zelja……………..

Pa šenekaj idej za krompirjeve jedi ( ne morem iz svoje kože )

http://www.kulinarika.net/recepti/6371/ostale-jedi/zganci-krompirjevi-beli/

http://jazkuham.si/krompirjeva-juha-recept-1219

http://www.skuhaj.si/recept/juha-obara/krompirjeva-juha-s-hrenovko

http://okusno.je/recept/svicarski-rosti-

http://jazkuham.si/compe-s-skuto-recept-3932

Krompirja smo letos pridelali ogromno, ampak sem ga že parkrat prečistila, ker zelo gnije. Ravno tako čebula. Bila je krasna, lepa, sem jo pa že skoraj polovico zmetala proč, ker mi je zgnila. Še nikoli do letos! Najbrž je krivo to, ker je bilo toliko dežja.
Na žalost mi je letos zgnil tudi paradižnik. Ne samo meni, tudi vsem ostalim, s katerimi sem govorila.

2 evra za deset kil rumenega krompirja in to debelega pol kilski kosi ,je kratkomalo zastonj.Lani sem ga kupoval po 70 centov kilo in to drobne krompirčke.
Tukaj gre pohvala.Cena je res nula.

No, eni ne rabimo polkilogramskih kosov, ampak ok. Poudaril si kvantiteto. Kako je pa s kvaliteto glede na zgornji zapis?

10 kg pri nas trije pojemo v 14 dneh, zame to niso velike pakunge. Kvaliteta je pa tudi večinoma zelo OK.

Tudi 14 dni moraš krompir nekje imet. Pri naju gre cca 2 – 4 kg krompirja na mesec.

Nekaj v tem pridelovanju živil mi nikakor ne gre skupaj, Slovenija naj bi imela zgolj 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} samooskrbo s živili in po tej logiki 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} sadja, zelenjave, mesa in živilskih izdelkov uvaža, Ruski trg se zapre in pridelovalci in predelovalci zaženejo vik in krik kam s proizvodi oz. pridelkom , po tej reakciji je očitno da imamo kar veliko samooskrbo verjetno preko 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} samo kot kaže jo pridelovalci in predelovalci zaradi nekaj centov višje cene raje izvažajo, uvažamo pa kmetijske pridelke iz Hrvaške, Bolgarije, Romunije in meso večinoma iz Argentine , Ruski trg je še vedno zaprt, letošnji pridelki sadja in zelenjave so nadpovprečni in cene so padle , očitno pridelujemo več kot dovolj s samo 30{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} samooskrbo in brez izvoza bi cene morale zrasti ne pa pasti , nekdo nam laže.

A veste zakaj? Ker smo mi prvič v življenju kupili ozimnico.


in kaj z polkilskimi kosi misliš.za pomfri je super.za pečt v roru je super,za kuhat pire je tudi super.za krompirjevo solato si pa kupiš tistih par kil drobnega.ne pa,da rabim pol ure lupit krompir za tri porcije pireja.

Ja, no, pomfrija ne pečem. Za v ror je boljši ta droben, za pire mi je pol kile preveč.
Itak sem pa vprašala, kako je s kvaliteto glede na zgornji post.
p.s. Vadi lupljenje, ker ti očitno gre strašno slabo :))))

Pa še povprašanje, sem pozabila;
Za kakšen/katere sorte krompir gre, ker pač ni vsak za vse dober.

Veliki trgovci uvažajo ogromne količine zelo poceni krompirja (kvaliteta temu primerna) in na tak način nižajo ceno slovenskemu krompirju. Ogromno kmetov letos krompirja ni niti pobralo saj je za odkupno ceno 8centov se mu to ni splačalo. Krompir so samo podorali. Mogoče so bo kdo spomnil kakšnih mojih starejših zapisov o maržah trgovcem. Kljub tej izjemno nizki ceni krompirja ima trgovec 250{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} maržo.

v to pravljico pa verjamem, da celo ti ne verjameš…

Krompir, ki sem ga kupil v trgovinah, je bil (če smem še enkrat ponoviti) dober in okusen, velika večina je bil tudi slovenski (Tuš, Mercator, Spar), le nekaj malega je bilo nemškega (Eurospin).

Če so ga samo podorali, potem bo drugo leto na teh njivah spet zrastel, brez sajenja?

v to pravljico pa verjamem, da celo ti ne verjameš…[/quote]

Ne samo, da verjamem ampak tudi poznam. Zakaj bi pa porabil za 50€ nafte, če boš v najboljšem primeru zaslužil 30€?
V takih primerih je manjšim kmetom lažje. Večinoma imamo svoje stranke in odkup ni vprašljiv. Tisti, ki so vezani na odkup trgovcev in nimajo vnaprej dogovorjene cene se jim pa to ni zgodilo prvič.

In ta krompir recimo vržejo stran. Zakaj ne dajo možnosti socialno ogroženim, da si ga pridejo iskat?
Bom poskusila še najt ta članek, ker sem si ga prav zapomnila.

Krompir, ki sem ga kupil v trgovinah, je bil (če smem še enkrat ponoviti) dober in okusen, velika večina je bil tudi slovenski (Tuš, Mercator, Spar), le nekaj malega je bilo nemškega (Eurospin).

Če so ga samo podorali, potem bo drugo leto na teh njivah spet zrastel, brez sajenja?[/quote]

Slovenski krompir je zelo dober. Osebno ga sicer v trgovini ne kupim, ker mi je vprašljivo gnojenje in škropljenje. Če ga sami nimamo ga kupim od poznanih kmetov iz Brkinov kjer zemlja še ni zastrupljena, ker ni velikih kmetov.

Ko krompir podorješ bo načeloma drugo leto res zrastel. Ko pa upoštevaš, da bo veliko tega krompirja zgnilo, nekaj ga bo zmrznilo in potem začelo gniti. Tako, da ne na tak način ni možno imeti drugo leto pridelek.

Če ga poberejo potem ga tudi prodajo. Če ga podorjejo potem ostane v zemlji. Saj ideja, da bi to šlo socialno ogroženim je super, je pa fajn pomislit, da mora tudi kmet od nečesa živeti.
Verjamem pa, da so novinarji našli tudi tistega enega, ki najbrž zatrdil, da bo hrano raje vrgel stran kot ga prodal za tak denar.

No, končno. Torej kupujmo slovensko. Pri določenih trgovcih in zdaj končno resnica o gnojenju in škropljenju 🙂
In o napol gnilem, bolnem krompirju.

Ravno zato ne prisegam na t.i. slovensko.

v to pravljico pa verjamem, da celo ti ne verjameš…[/quote]

Ne samo, da verjamem ampak tudi poznam. Zakaj bi pa porabil za 50€ nafte, če boš v najboljšem primeru zaslužil 30€?
V takih primerih je manjšim kmetom lažje. Večinoma imamo svoje stranke in odkup ni vprašljiv. Tisti, ki so vezani na odkup trgovcev in nimajo vnaprej dogovorjene cene se jim pa to ni zgodilo prvič.[/quote]

tudi sam sem kmet in poznam veliko kmetov.
hvala Bogu, takega pa nobenega.

čeprav pogosto res delamo zastonj, ali skoraj zastonj.

New Report

Close