Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek oporoka-ali je dovolj, da je lastnoročno napisana?

oporoka-ali je dovolj, da je lastnoročno napisana?

Ali je res oporoka veljavna, če jo nekdo samo napiše lastnoročno? Naprimer: napišem oporoko, da v razsodnem stanju vse svoje premoženje zapuščam svojemu sinu… itd…., se pod njo podpišem, napišem datum, itd.
Potem pa nekdo (recimo ta moj sin, ki sem mu zaupala oporoko v hrambo) po moji smrti to oporoko prinese na zapuščinsko. Je taka oporoka veljavna ali ne? Bi morala biti overjena pri notarju/odvetniku… ali ne?

Če je cela napisana na roko in podpisana, je veljavna. Brez overjanja, brez prič.

Če je napisana in podpisana lastnorocno je veljavna brez pric, notarja, itd.
Če je natipkana na racunalnik, mora biti prebrana in podpisana pred 2 pricama, ki ne smeta biti dedica ali sorodnika zapustnika/dedica.

Ko smo že pri oporokah, kaj je najbolj pametno in najcenejše narediti?
Oziroma, koliko sploh stane oporoka pri notarju/odvetniku?
Ali lahko podpise in priče overiš na občini ali mora biti pri notarju overjen podpis?

Nič ni treba overjati. Priče se podpišejo pod oporoko (prav tako zapustnik), fajn je, da se zapišejo še kakšni podatki prič, da se jih lažje najde.

Pri odvetnikih/notarjih je pa bv to delat, stran vrzen denar.
Najbolj varna verzija je lastno napisala oporoka, ki jo lahko spravis na sodiscu (ni drago), da kam ne izgine.

Nič ni treba overjati. Priče se podpišejo pod oporoko (prav tako zapustnik), fajn je, da se zapišejo še kakšni podatki prič, da se jih lažje najde.

Pri odvetnikih/notarjih je pa bv to delat, stran vrzen denar.
Najbolj varna verzija je lastno napisala oporoka, ki jo lahko spravis na sodiscu (ni drago), da kam ne izgine.[/quote]

Ja, v primeru da to gre, da se zapustnik in dediči strinjajo -če pa naprimer zapustnik ne želi, da dediči vedo vnaprej, kaj in kako je njegova želja, se nimajo dediči kaj podpisaovat, potem je bolje da se oporoka ( podpis zapustnika) overi pri notarju. To je še najboljša rešitev.

Če je sine edini dedič ne potrebuješ oporoke, ker bo dedoval po zakonu. Oporoka je pa tudi en K vredna. Oporoka naj bi bila zapustnikova zadnja želja, vendar je še vedno zakon na prvem mestu. Tudi, če v oporoki nekomu nič ne zapustiš še vedno zakonsko deduje nujni delež in moraš prav uporabljati manevre da se upošteva tvoja zadnja želja, razne kupoprodajne pogodbe, izročilne…..

Nič ni treba overjati. Priče se podpišejo pod oporoko (prav tako zapustnik), fajn je, da se zapišejo še kakšni podatki prič, da se jih lažje najde.

Pri odvetnikih/notarjih je pa bv to delat, stran vrzen denar.
Najbolj varna verzija je lastno napisala oporoka, ki jo lahko spravis na sodiscu (ni drago), da kam ne izgine.[/quote]

Ja, v primeru da to gre, da se zapustnik in dediči strinjajo -če pa naprimer zapustnik ne želi, da dediči vedo vnaprej, kaj in kako je njegova želja, se nimajo dediči kaj podpisaovat, potem je bolje da se oporoka ( podpis zapustnika) overi pri notarju. To je še najboljša rešitev.[/quote]

Dej preberi še enkrat. Podpisejo se priče, ne dediči. Če so priče hkrati dediči, taka oporoka ni veljavna.

A kdo ve, zakaj se nujni delez se vedno ohranja, tudi ko je oporoka napisana? To je tako, kot da zakon ne dovoljuje cloveku, da sam razporeja svoje imetje.


In kje te oporoke sprejemajo? na vložišču? koliko to stane? Jo kasneje lahko spremeniš?

umreš v bankrotu, zadeva rešena .

Poznamo 3 vrste oporok.

1. Lastnoročne, ki jo mora oporočitelj v celoti napisati na roke, datirati in se podpisati. Ne rabi prič in notarja.
2. Oporoke pred pričami so lahko natipkane, lahko jih napiše nekdo drug, ob podpisovanju pa morajo biti prisotni istočasno oporočitelj in 2 priči, ki z njim ne smeta biti v sorodu, niti ne smeta ničesar dedovati po njem. Te oporoke so najmanj trdne, ker se pogosto zgodi, da priče pozabijo, kako se je podpisovala oporoka, ne vedo, ali so bile istočasno navzoče ali se celo sprejo z oporočiteljem in namenoma povedo drugače kot je bilo.
3. Notarske oporoke se sklepajo pri notarju v obliki notarskega zapisa v prisotnosti dveh prič. Ni res, da je sklepanje oporok pri notarju stran vržen denar, kajti nekateri ljudje se ne znajo izražati, težko pišejo, na starost se jim tresejo roke, imajo kakšne okvare…. Notar jim pomaga nedvomno izraziti njihovo voljo in jih opozori na pravne posledice (nujne deleže, ipd.). V nekaterih primerih so notarske oporoke obvezne, npr. če je oporočitelj slep, gluh, nepismen…

Za zdrave ljudi, ki so kolikor toliko pismeni, je vsekakor najcenejša oblika lastnoročna oporoka, ki jo lahko oporočitelj kadarkoli spremeni ali napiše novo. Oporoko se lahko hrani doma, v blagajni, pri dediču, v korist katerega je napisana oporoka…., kjerkoli pač, kjer oporočitelj meni, da je varna in da bo prišla do sodišča, ko napoči čas za to. Oporoka pa se lahko hrani tudi pri notarjih, hramba stane 50,00 EUR. V tem primeru se točno ve, kje se oporoka nahaja, vsebine pa ne ve nihče do zapuščinske obravnave. Pogosto se je zgodilo, da so dediči vedeli, da je šel zapustnik nekam pisat oporoko, pa niso vedeli, kam, h kateremu odvetniku ali notarju. Odkar se lahko oporoke hranijo pri notarjih, notarji obvestijo Notarsko zbornico Slovenije, da je pri njih ta in ta oporoka in ob smrti neke osebe se točno ve, kje se oporoka nahaja in kdo jo mora izročiti sodišču.


In kje te oporoke sprejemajo? na vložišču? koliko to stane? Jo kasneje lahko spremeniš?[/quote]
Hraniš na okrajnem sodišču in plačaš neko minimalno takso (nekje 10€). Fajn je, da daš vpisat še v centralni register oporok, ker se najprej tam pogleda. To je sicer malo dražje, mislim da nekih 40€, ampak če se bo zapuščinska vodila na istem sodišču kot je hranjena oporoka, potem niti to ni potrebno. Vsaka naslednja oporoka razveljavi prejšnjo. Če napišeš novo, samo datiraš nov datum in je kasnejša veljavna.

New Report

Close