Forum.Over.Net

Ženski in Moški čvek

Kaj menijo ženske o moških in kaj moški o ženskah? Kje tičijo razlike in kje podobnosti med spoloma? Ali smo res ženske z Venere in moški z Marsa?

Nakup ali najem stanovanja?

Default avatar

bramca

Tisti, ki ste premlevali te zadeve. Kaj mislite kaj je bolje iti v najem ali v nakup stanovanja?
Sprašujem pa za manjše stanovanje, za samsko osebo. Ne za dva, ne za familijo.
Prednost nakupa je, da imaš na stara leta neko varnost. Če se ti kaj zgodi, prodaš stanovanje in imaš denar.
Sem pa že 40+, kar tudi nekaj pomeni.
Default avatar

Goldfish

Če logično pomisliš...strošek najemnine je praktično enak višini mesečne anuitete. Zdaj pa računaj.
Default avatar

bramca

Ne, ni enak. Najemnina je nižja. Res pa je, da najemnino plačuješ v nedogled. Če si pa lastnik pa kredit ne traja večno.
Problem je tudi moja starost. 40+. Ne vem, če se še sploh splača.
Default avatar

Volk med ovcami

bramca je napisal/a:
Ne, ni enak. Najemnina je nižja. Res pa je, da najemnino plačuješ v nedogled. Če si pa lastnik pa kredit ne traja večno.
Problem je tudi moja starost. 40+. Ne vem, če se še sploh splača.

če zmoreš - nakup.
Oddajaš lahko tudi, ko si v domu za ostarele - ker penzija bo težko zadostovala za oskrbo.
Če imaš pa na vidiku kakšne potencialne najemnike, ki bi po tebi dedovali ... pa sploh nakup
Default avatar

bramca

Ja, stanovanje v lasti lahko pomeni socialno varnost na stara leta.
Ne, nimam kakih meni ljubih dedičev. Razen, če najdem partnerja :).
Default avatar

Goldfish

Pri 40+ in brez lastnega doma...čudno da se zdaj s tem ukvarjaš. O tem se ljudje sprašujejo veliko prej. Če ti je bilo do sedaj udobno, potem ne spreminjaj ničesar.
Default avatar

Goldfish

bramca je napisal/a:
Ja, stanovanje v lasti lahko pomeni socialno varnost na stara leta.
Ne, nimam kakih meni ljubih dedičev. Razen, če najdem partnerja :).
Če si 45, za las lahko dobiš kredit na 30 let. Vprašanje je tudi, ali si kreditno sposoben/sposobna.
Default avatar

Margot-

Itak da kupi.
.....

Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.
Default avatar

bramca

Margot- je napisal/a:
Itak da kupi.
Kak dober argument proti najemu?

Slabosti nakupa: z eno plačo moram vse plačat, moja starost nad 40, zna se zgoditi,d a ne bom vedno v istem kraju v službi, kar bi pomenilo potrebo po selitvi. Plača pa 850€. Možnost izgube službe.
Prednosti nakupa: varnost na stara leta. Ob mali penziji ne bo treba plačevat najemnine.

Prenosti najema: manj težav ob selitvi, ne bo potrebno prodajati.
Slabost: plačevanje najemnine v nedogled. Nobene socialne varnosti na stara leta.
Default avatar

Margot-

bramca je napisal/a:
Margot- je napisal/a:
Itak da kupi.
Kak dober argument proti najemu?

Slabosti nakupa: z eno plačo moram vse plačat, moja starost nad 40, zna se zgoditi,d a ne bom vedno v istem kraju v službi, kar bi pomenilo potrebo po selitvi. Plača pa 850€. Možnost izgube službe.
Prednosti nakupa: varnost na stara leta. Ob mali penziji ne bo treba plačevat najemnine.

Prenosti najema: manj težav ob selitvi, ne bo potrebno prodajati.
Slabost: plačevanje najemnine v nedogled. Nobene socialne varnosti na stara leta.

Če se samo spomnim časov, ki sem jih preživela v najemniškem stanovanju ti jih lahko naštejem tisoč.

Kupi manjšo enoto, recimo garsonjero, v novejšem bloku, v bližini šol, brez nekega luksuza ... vedno boš lahko prodala/menjala.
.....

Default avatar

Goldfish

Aja, s takšno plačo boš težko dobila stanovanjski kredit. Poleg tega nikjer nimaš 100% financiranja, kar pomeni, da bi morala imeti še vsaj 20% prihrankov. Kje je še vsa oprema itd.
Default avatar

bramca

Garsonjera mi ni ok. V mislih imam enosobno stanovanje.
Default avatar

bramca

Goldfish je napisal/a:
Aja, s takšno plačo boš težko dobila stanovanjski kredit. Poleg tega nikjer nimaš 100% financiranja, kar pomeni, da bi morala imeti še vsaj 20% prihrankov. Kje je še vsa oprema itd.
50% bi plačala z gotovino.
Default avatar

Margot-

Ja potem pa enosobno. Jaz na tvojem mestu o tem sploh ne bi razmišljala.
.....

Default avatar

bramca

Margot- je napisal/a:
Hja, plača ni ravno blesteča. Službo lahko tudi izgubim. Kredit pa ostane.
Po drugi strani pa seveda misel, da ob mali penziji nimam niti za najemnino oz. za dom za stare.
Default avatar

skela

Nakup. Bolje vrabec v roki, kot z malo penzijo v najemu....
Prodaš ga lahko še vedno, če ne zmoreš...
Default avatar

Goldfish

Veš kje je še tvoja penzija? Tudi, če si stara 50 let je še dolga in trnova pot do penzije:).
Na tvojem mestu bi že 10 let nazaj kupila stanovanje.
Default avatar

Margot-

bramca je napisal/a:
Margot- je napisal/a:
Po drugi strani pa seveda misel, da ob mali penziji nimam niti za najemnino oz. za dom za stare.
Zato ti pa pravim da kupi majhno stanovanje, v novejšem bloku, kjer še lep čas ne boš imela velikih stroškov vzdrževanja. Plačevanja v rezervni sklad nekaj časa tudi ne. Tekoče stroške bi tako ali tako plačevala tudi če bi bila v najemu. Plačaj ga v kešu kolikor moreš, da bo anuiteta kredita čim manjša. Za penzijo ti raje ne povem kolikšna bo takrat, ko se boš upokojila.
.....

Default avatar

Volk med ovcami

bramca je napisal/a:
...

Kredit ostane - se pa z banko lahko dogovarjaš za reprogram, moratorij .. zastaviš kakšno življensko zavarovanje ...

Od najemodajalca dobiš samo izpisnico, izgon ...
Default avatar

Matkic

Goldfish je napisal/a:
Če logično pomisliš...strošek najemnine je praktično enak višini mesečne anuitete. Zdaj pa računaj.
Bistvena razlika je drugje in sicer da ko vzameš 30 ali 40 letni kredit, ne moreš pogodbe kar prekinit, najemniško bistveno lažje, tu je catch, ne v anuiteti :)
..............................................................................................
''Your time is the greatest gift you can give to someone.''
- Rick Warren